משבר הפליטים – נדידת העמים פעם נוספת? מאמר דעה

  • מאת כותב אורח | 5 בספטמבר 2015
  • 11,818 צפיות | 4 תגובות
עודכן לאחרונה: 5 בספטמבר 2015

ידוע לכולם, אירופה הלבנה מזדקנת ופירמידת האוכלוסייה התהפכה, הילודה במדינות עשירות כגון גרמניה מצטמצמת, ואחד הפתרונות לבעיה היא הגברת ההגירה. אולם אין הדבר כך בכל האיחוד האירופי והדבר גורם לפיצול בין דרום לצפון ומרכז.

מדינות כגון יוון ואיטליה המהוות תחנה ביניים של המהגרים דורשות ששאר מדינות האיחוד יחלקו בנטל ויקלטו לתוכם חלק מהפליטים, כאשר גרמניה ומספר מדינות במערב שזקוקות לידיים עובדות נוטות לתמוך בכך. לעומתם מדינות המרכז כגון הונגריה וסלובקיה מתנגדות בתוקף ואף מתריעות על מהפך היסטורי והשלכות ביטחוניות ותרבותיות הרות אסון.
ברור לכל שככל שהכאוס המלחמתי במזרח התיכון ויבשת אפריקה יגבר כך גם משבר הפליטים יתעצם, ואין מדובר במספר פליטים שאירופה תוכל להתמודד עימו, ולכן הוויכוחים על קליטה או לא אינם רלוונטיים בעיני כל עוד שאין פתרון לתהפוכות, הכאוס והטבח באזרחים היא מנת חלקם של מאות מיליונים ברחבי אפריקה והמזרח התיכון. יתרה מכך אם בעבר אנשים שהתגוררו במקומות כאוטיים ועניים לא ידעו על מקומות אחרים בעולם ששפר חלקם, כיום הידע קיים והדבר מאיץ את ההגירה.

לעיתים נדמה שההיסטוריה חוזרת ואכן אנו בפתחה של נדידת העמים Völkerwanderung הגדולה ביותר בהסטוריה לפחות מאז נדידת השבטים הגרמאניים החל מהמאה הרביעית לספירה הנוצרית, וגם כאן זרם האנשים הנוהר לאירופה רחוק ושונה באופן מהותי מעולם המושגים האירופאים הקיים.

לעניות דעתי המהגרים מאפריקה והמזרח התיכון הולכים לשנות את צביונה של אירופה הלבנה ואולי אף לפרקה לגורמים. האם בכוחה של אירופה להביא לסיום את המשבר? אני בספק, והפתרונות המוצעים מהימין הקיצוני כגון לגרש את כולם בכח, או מהעבר הנגדי של השמאל הקיצוני לפתוח את שערי אירופה ולספוח את השטף לתוכם לא קבילים ולא יעמדו בעת המבחן. ולכן יתכן שאנו נמצאים רגעים ספורים לפני התפרקות האיחוד והסתגרות בתוך מדינות בעלות אינטרסים שונים ולעיתים מנוגדים. יתרה מכך גם בתוך המדינות הללו יגבר הקיטוב בין הימין לשמאל תוך כדי התעצמות הימין הקיצוני לעומת השמאל השולט כרגע.

עכשיו נשאלת השאלה הפשוטה האם המהלכים של העשורים האחרונים שהביאו למשבר הפליטים הנוכחי כגון מלחמת המפרץ הראשונה והשנייה, והסרת הרודן העירקי סדאם חוסיין (או הלובי מועמאר קדאפי), מהלך שגרם להתפוררות הסדר הקיים וממנו החלו כל התהפוכות המשמעותיות שאנו נמצאים עוד בהתהוותם, הם מהלך מתוכנן האמור להוביל למטרה הסופית, או רצף רנדומאלי של ניסיונות לשלוט בתיאוריית הכאוס? האם המהלך של ברק אובמה להוצאת הצבא האמריקאי מעיראק ואפגניסטן שיצר את הוואקום השלטוני היה מהלך של אין ברירה, ראיה צרה ונאיביות לעומד לקרוא או מהלך ידוע ומתוכנן מראש?

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13046
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

4 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית