רושיה מונטאנה – המאבק על מרבץ הזהב הגדול באירופה

  • מאת מהאדווה | 1 באוקטובר 2013
  • 7,569 צפיות | 10 תגובות
עודכן לאחרונה: 6 באוקטובר 2013

 ביום ראשון, ה-22.09.2013, התקיימה הפגנה נוספת למען רושיה מונטאנה (Rosia Monatana) ברומניה.

rosia1היה זה היום ה-22 להפגנות יומיות, ואחרי מעל 15 שנים של מחאה ציבורית. בסופי שבוע ההפגנה מתרחבת לצעדה המונית, כאשר במקביל ההפגנות נערכות בעשרות ערים ברומניה ובעשרות מדינות ברחבי העולם. למיותר לציין שהתקשורת המרכזית כמעט ואינה מדווחת על המאבק. עובדה זו איננה מפתיעה, מכיוון שהקשר בין הון תקשורת ושלטון, תחת פירמידת השחיתות, ידוע למרבית הציבור ברוב מדינות העולם.

rosia2למי שלא מכיר את הנושא, רושיה מונטאנה (באזור טרנסילבניה אשר ברומניה), אחד ממרבצי הזהב הגדולים בעולם (והגדול ביותר באירופה), מכיל לפי הערכות 17.1 מיליון אונקיות זהב ו-81.1 מיליון אונקיות כסף, ובנוסף מתכות נדירות אחרות בכמויות אדירות.  תהליך הכרייה יתרחש באמצעות שימוש בכמויות גדולות מאוד של ציאניד (ישתמשו בכ-13,000 טון של ציאניד בשנה במשך 16 שנים של כרייה – כמויות חסרות תקדים וחסרות כל פרופורציה באירופה.  4 הרים ייעלמו, 2000 טון של כימיקלים רעילים נוספים יוזרקו לאדמה).  החברה הקנדית Gabriel Resources  (בה שותף גם המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ) אחראית על הכרייה, ורומניה עצמה עתידה לקבל רק 6% מההכנסות הצפויות.  המאבק מתעצם לקראת חוק שעתיד לעבור בהקדם בפרלמנט הרומני ויכלול גם קידוחים אחרים המתבצעים אף הם באמצעות שימוש בכימיקלים רעילים, כמו קידוח פצלי שמן (גז מפצלים).  קידוחים אלו יובילו להרס חקלאי של כ-9,000,000 דונם משטח רומניה.

למידע נוסף אודות הנזקים העתידיים וההיסטוריה של המאבק ניתן לקרוא כאן (מתוך "צדק חברתי – חדר המצב") –

בכדי להבין את המצב האומלל אליו נקלעה רומניה כחלק ממשחקים פוליטיים בינלאומיים, ניתן לקרוא את המאמר הבא מאתר "אמת אחרת" (באמצע המאמר קיימות מספר פסקאות הסוקרות את ההיסטוריה הרלוונטית של רומניה)

http://www.emetaheret.org.il/?p=9068

rosia3להפגנה האחרונה ב-22.09.2013 בבוקרשט בירת רומניה, הגיעו כ-22,000 מפגינים אשר התכנסו בכיכר מרכזית בעיר, כזו שמזוהית עם המהפכה המפורסמת שהפילה את הקומוניזם ב-1989.  הצעדה התחילה ברעש והמולה רבים, והאנשים יצאו לדרך ארוכה בת כחמש שעות הליכה, עד החזרה לכיכר המרכזית.  לאחר מכן, גם לאחר חצות הלילה, מאות מפגינים נשארו לשבת על הכביש ולחסום את צומת הכיכר.

ההפגנה והצעדה היו מפתיעות לטובה.  הן לא היו כלל שקטות, אולם עם זאת לא הייתה בהן טיפת אלימות. היו הרבה אנשים אדיבים ומחייכים, אבל תקיפים באותו הזמן, עם מסר ברור של הפסקת השחיתות והחזרת המדינה לידי העם.  מזג האוויר נגע בשלמות, מעט קריר כך שהתאים למאמצי ההליכה המרובה.

הרומנים כהרגלם מצאו טריק פשוט על מנת לשמור על קול המחאה.  הם לקחו בקבוקי פלסטיק ריקים, טמנו בתוכם מספר מטבעות, וכך תוך נענוע מתמיד, קולם לא נדם למשך שעות ארוכות.  היו אנשים רבים עם מגפונים, צופרי כדורגל, שלטי מחאה גדולים ויצירתיים, עם חוש הומור בריא ואינטליגנטי ("בגלל שנהר של אנשים הינו חזק יותר מאגם של ציאניד", "תנו לזהב לישון", "השאירו את הזהב היכן שהטרולים החביאו אותו").  עוד אנקדוטה מעניינת, הייתה הנוכחות של מספר נזירי דת בים המפגינים. גם למי שאין אהדה מיוחדת לדת, היה דבר מה יפה במחאה המאחדת אנשים מעבר להבדלי החיים היומיים, מעבר לנטיות דתיות או פוליטיות, מעבר להבדלים חברתיים.  גם זקנים וגם ילדים, גם סטודנטים וגם אנשים עם תחפושות, גם אנשי דת וגם אוהדי כדורגל. כולם גם יחד מצאו מקום להביע את קולם המשותף.

rosia4היה מפתיע לגלות אנשים רבים שהניפו את דגלי המדינה, ורבים שאף התכסו בדגל המדינה. היה זה בניגוד לתחושת המחאה שלפעמים נוצרת בישראל, כאשר, ברצוננו להתנער מהשחיתות של הפוליטיקה, איננו מעוניינים להזדהות אפילו במקצת עם הממשל הפושע כל כך בתחום החברתי-כלכלי.  השהות במחאה בבוקרשט עזרה להבין עד כמה ישראל עודנה מדינה צעירה שאינה מגובשת, עד כמה הלאום הישראלי יחסית מפוזר ועודנו בחיפוש הגדרה עצמית.

ברומניה, דרך הדגלים, המסר היה ברור – המדינה שייכת לעם, העם הוא אנחנו, הציבור שמשמיע כרגע קולו ברחבי העיר, ואנו דורשים לקחת בחזרה את השלטון על המדינה, מידי הממשל המושחת.

השחיתות הנוכחית כה גדולה, שברבים מוטל הספק אודות פירות המאבק הציבורי. עם זאת, העם הרומני כבר זכה בדבר גדול וחשוב. כל צעדה כזו, כל הפגנת כוח שכזו, מעוררת את נשמת העם, את נשמת הלאום.  אנשים נזכרים בחיים הפשוטים, נהנים מהליכה בחברותא עם עשרות אלפי השכנים למציאות החיים, ברחובות העיר השייכים לעם, רחובות שלנוכח הצעדה ההמונית נעצרה בהן כל תנועת כלי רכב וכך התושבים קיבלו שוב עיר אדיבה ושפויה, שבה הניכור נעלם ותחושות אחווה צצות שוב על פני השטח.

בכפר אחר בטרנסילבניה (Geamana), המרוחק אך מעט מ'רושיה מונטנה', השתמשו לאחרונה באמצעים כימיקלים דומים על מנת לקדוח בין היתר 16,700 טון של נחושת.  הקליפ הקצר הבא ממחיש בצורה מחרידה את השואה שהתרחשה לאחר הקידוחים ואת מצבו העכשווי של הכפר.

http://www.youtube.com/watch?v=zMvnZnlMzbg

הסרט הדוקומנטרי מ-2011, "בור פתוח" ("Open Pit"), המספר בצורה מרגשת את מאבק האנשים המקומיים מול התאגידים במכרה הזהב הגדול בעולם, בקאג'אמארקה, פרו

https://www.youtube.com/watch?v=-7GzwjwEsQE

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11860
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

10 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית