ראשי » חינוך » אתם כאן

חוק חינוך חובה או כיצד נוצר עוד דור אילם

כבר יותר משנה, קשה לנו עם אופן החינוך שילדנו מקבלים. הם בגן טוב, פרטי, גננות מקסימות, אבל צורת החיים שלי ושל בעלי, לא איפשרה לנו לראות את הילדים כמעט. במילים אחרות, שנינו במשרה מלאה, ומישהו אחר מגדל לנו את הילדים...ורואים את זה.

  • מאת כותב אורח | 5 באוגוסט 2012
  • 11,681 צפיות | 19 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באוגוסט 2012

"שלום, אני מתקשרת לברר בקשר לגן לילדים לשנה הבאה…איזה גילאים מכסה הגן שלכם?
אצלנו יש ילדים מגיל 4 עד 5.
ומה לגבי 5 עד 6, זה בגן נפרד?
כן, זה כבר גן חובה.
את יכולה לתת לי עוד קצת פרטים על הגן?
בגן יש 36 ילדים, גננת וסייעת, הגן הוא משעה 8:00 ועד השעה 13:00… יש לנו סדר יום מאד מגוון, אבל בשביל זה את צריכה לבוא לראות ולהתרשם.
רגע, ומה הילדים עושים בשעה 13:00 אם ההורים עובדים?
יש לנו צהרון שנמצא בגן אחר, ויש הסעות לשם.
גם שם יש 2 מטפלות על 36 ילדים?
לא תמיד. בד"כ כן.
ומתי אוכל לבוא לסיור? אפשר לקפוץ עכשיו להתרשם?
מה פתאום. זה אסור לפי חוק. את צריכה לחכות שיהיה יום פתוח בגן.
ומתי זה קורה?
לא יודעת. צריך לשאול בעירייה.
אבל אני רוצה לרשום את הילדים לגן בהקדם, אחרת לא יהיו מקומות.
אין מה לעשות…אסור לי אפילו לפתוח לך את השער…"

שיחה שכזו ערכתי לפני כחצי שנה עם בערך 6 גני עיריה.
כולם באותה מתכונת, כולם הומלצו לי ע"י מספר הורים, וכולם נחשבים לגנים מובילים בעירי.
הנתונים היבשים שלהם הם שהולידו אותי לחפש פתרונות אחרים לילדי… (ראו בהמשך הכתבה)

כבר יותר משנה, קשה לנו עם אופן החינוך שילדנו מקבלים.
הם בגן טוב, פרטי, גננות מקסימות, אבל צורת החיים שלי ושל בעלי, לא איפשרה לנו לראות את הילדים כמעט.
במילים אחרות, שנינו במשרה מלאה, ומישהו אחר מגדל לנו את הילדים…ורואים את זה.
הילדים לאט לאט משתנים מול עיננו. תכונות לא נעימות דבקות בהם, ולנו אין מה לעשות מלבד להאשים את עצמנו, ואת המדינה שמכריחה אותנו לעבוד כ"כ הרבה כדי לשלם לאחרים שיגדלו לנו את הילדים…לא עוד!

אז תרשו לי לנסות ולפרוט מה הציק לי במערכת החינוך הציבורית, ולמה, בניגוד לכל הסובבים אותי, אני לא מסוגלת להכניס את ילדי לגני ילדים ציבוריים ואח"כ לבתי ספר ממלכתיים:

בעיה 1

יחס לא הגיוני בין מספר תלמידים/ילדים למספר מורים/גננות
בגיל 5 הילד נכנס לגן חדש עם עוד 35 ילדים, עליהם אמורות באיזה שהיא צורה להשגיח גננת וסייעת. כל מי שיש לו ילדים, ואני משערת שלרובנו אין יותר מ-3-4, יסכים איתי שאין הרבה הבדל בין ככר השוק בניו דלהי למפגש אחה"צ בין הילדים שלהם לילדים של החבר הכי טוב שלהם… (נניח ביחד זה 7). ובכן, תסבירו לי כיצד יכולות 2 נשים, טובות ככל שיהיו , להשתלט על המון זועם של 36 ילדים, אשר במקרה הטוב הגיעו אחרי בוקר רגוע בבית, ובמקרה הסטנדרטי הגיעו אחרי בוקר של לחץ כי אבאמא מאחרים לעבודה…חשבון פשוט שלי מראה על מספר נפגעים לא קטן והילד שלי כנראה ביניהם (כי הילד שלי מאד רגיש…יותר מאחרים…מה גם שלכם?)


מתוך נתוני הלמ"ס

בעיה 2

איכות, תוכן, ורמת השיעורים/הפעלות
אז נכון, בגיל 0-3 הכי חשוב זה חום ואהבה..אחרי שסיימנו לשנן את המנטרה, מה קורה בגילאים מאוחרים יותר? כשהילד מתחיל לתקשר ברמה ההגיונית, וצריך להיחשף ליותר תכנים? אז כאמור יש הרבה חוסר הסכמה ביני לבין רבים מהאנשים הקרובים אלי בנושא…יש לי בעיה עם דת (נראה לי בעייתי לספר לילד שלי שרצח עם זה סבבה…ראה ערך פורים/פסח/חנוכה…), יש לי בעיה עם מדינה ולאומיות (ראה תמונתם המחויכת של הנשיא וראש הממשלה המוצגת בגאווה בכל כיתה וקיר במוסדות אלו) , ויש לי בעיה עם סיפורי ילדות מפחידים שיכניסו לילד שלי פוביות לא במקום (מכיפה אדומה ועד סופרמן וספיידרמן שהילד למד בע"פ מחבריו). כל אלו מהווים חלק ניכר מהחומר הנלמד/נרכש בגנים בגילאים אלו ובכיתות הנמוכות בבית הספר. מה שאין לי בעיה עם, זה גיאוגרפיה והעולם, שאשמח שהילד ילמד, טבע, אסטרונומיה, אמנות, מוסיקה ועוד נושאים ברומו של עולם שיהפכו יום אחד את הילד שלי לאזרח העולם ולא פר בעדר הבקר של המדינה. ולא, אין לי בעיה שילמדו אותו גם לקרוא או לכתוב או חשבון (במקרה שלו הוא כבר למד חיבור לא רע)…יש לי בעיה שזה יעשה ע"י שינון וכתיבה חוזרת בחוברות. אתם רוצים ללמד את זה? דרך משחק.

בעיה 3

מספר השעות בהן הילד "מבלה" במסגרת
זה נושא שאינו תלוי רק בגן אלא גם בי ההורה… רוב ההורים ידאגו לכך שהילד יהיה בגן בין 8:00 ל-16:00 לפחות. משמע הילד נמצא ללא ההורה 8 שעות לפחות. 8 שעות ערות מתוך 12 שעות ערות ביום בממוצע. משמע שני שליש מהיום הוא בלעדי, בלי מישהו קרוב, מקשיב ואוהב שיאפשר לו לחלוק עימי את העולם החדש הנפתח לפניו. הוא מגלה את העולם הזה לבד…בלעדי… והוא גם לומד איך העולם צריך להיראות בלעדי. יש משפט האומר שאת הפירות שאנו זורעים היום, יום אחד נקצור…אני מאמינה שהורים ה "זורקים" את ילדם 8 שעות ביום ויותר לטיפולם של אחרים (מעולים ככל שיהיו) , יקבלו בזקנתם את אותו היחס ממנו כשהוא יזרוק אותם בבית אבות (מעולה ככל שיהיה). אתם רוצים שלילד תהיה חברה, תמננו יותר נכון את כמות השעות שלו במוסד, אחרת תקבלו כבר בגיל 10 ילד שלא שם עליכם…

בעיה 4

עלות גבוהה לגנים הטובים (או שלא?)
כמה עולה היום גן? גן טרום חובה עולה 750 ש"ח+ צהרון עוד 800 ש"ח לערך, בממוצע 1550 ש"ח. כמה עולה גן פרטי? בסביבות 2500 ש"ח על אותו זמן (שזוהי בעצם העלות האמיתית של גן נורמלי). לא אכנס לצודק-לא צודק המחיר הנדרש והמסובסד, הדרישה היחידה שיש לי בעיניין הזה, הוא שהמדינה שהחליטה לסבסד את כל אזרחי המדינה , וגובה ממני מיסים מטורפים על בסיס חודשי, תתן לי להחליט מה אני מעדיפה. אם לטענתה עולה 1550 ש"ח או 750 ש"ח הגן, אני רוצה החזר שכזה, גם אם בחרתי לשלוח את הילד לגן פרטי, וגם אם בחרתי להשאירו בבית ולחנך אותו אצלי… יש סיבה שאשלם מיסים כמו כולם ולא אקבל תמורה, רק בגלל שאני לא מכניסה את הילד למוסדות של המדינה? זה לא דמוקרטיה?( אם תשאלו אותי, אני לא צריכה לקבל שום סבסוד, אבל אז אני לא צריכה גם לשלם מיסים… מה לעשות שאני חיה במדינה אלימה שמכריחה באלימות כל אזרח לשלם לה כסף? )
יש עוד בעיות שונות כמובן, כמו רמת המחנכים והגננות, איכות הילדים שאיתו בגן ועוד, אבל הם רק תומכים במסקנה הבלתי נמנעת מבחינתי – אני חייבת למצוא לילד מקום יותר ידידותי, נעים ומחנך, אם אני באמת רוצה להוציאו מחזקתי לכמה שעות ביום…
ואז נשאלת השאלה איך ולאן…
האמת שכהתחלתי לבדוק, גיליתי להפתעתי כי לא קיימים גנים פרטיים באזורי לגילאים אלו. כשהתקשרתי לאחד הגנים הפרטיים אמרה לי הגננת שפעם היה לה גילאי חובה, אבל אין דרישה לכך לצערה…ההורים לא רוצים לשלם כ"כ הרבה כסף ואין ביקוש. עצוב.לפי נתוני הלמ"ס, לא מחשבים בכלל אחוזים של ילדים בגילאים אלו בגנים פרטיים. פשוט אין…


מתוך נתוני הלמ"ס

אז קצת בדקתי והחלטתי שאני אטריח את עצמי על בסיס קבוע (בניגוד לדעתם של כל הסובבים אותי) ואסע כל בוקר 15 דקות לגן בישוב הסמוך, שמאפשר חינוך פרטי, בשיטה שנקראת שיטת מונטסורי, ומכילה בדיוק את התכנים שרציתי, ומספר הגננות שם קצת יותר הגיוני (4, למרות שעדיין זה נראה לי אבסורד), ואשאיר את הילד בגן עד שעה 13:00 ולא יותר, והוא יוכל להמשיך שם עד כתה א' (לא עלינו), בלי לעבור עוד שני גנים בדרך…הדבר היחיד שעדיין מעצבן אותי זה שאני הולכת לשלם פי 2 מכל אחד מהסובבים אותי, למרות שאני משלמת מיסים בדיוק כמוהם, כדי שאוכל לסבסד את הגן בשבילם…

הבאנו ילד לעולם, הילד הזה ראוי לכל האהבה שלנו, לכבוד וליחס מירבי, אבל בעיקר מעל הכל, הוא ראוי לנו ההורים. ואנחנו לא שם בשבילם. הצעד הזה מבחינתי הוא צעד ראשון לקראת חיים נכונים יותר עם הילדים…השלב הבא הוא חינוך ביתי. נקווה שנגיע לשם…

המאמר נכתב על-ידי "אמעצבנית – מיומנה של אמא אומנית ומאד עצבנית"

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=10133
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

19 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית