בורות היא אושר

  • מאת צוות ויקי אמת אחרת | 16 במרץ 2012
  • 11,357 צפיות | 8 תגובות
עודכן לאחרונה: 16 במרץ 2012

המאמר הבא יכול להסביר את העובדה שמרבית האנשים מעדיפים לסמוך על הממשל או התקשורת
במקום לחקור בעצמם ולגלות את האמת.

כשזה מגיע להתמודדות עם סוגיות חברתיות בוערות, בורות היא אושר.

ככל שאנשים פחות מעורים בסוגיות מורכבות וחשובות כמו הכלכלה, צריכת חשמל ואיכות הסביבה כך הם מעדיפים להמנע מחקירה עצמאית ולהמנע מגיבוש תפיסה עצמאית והחלטית של הנושא.
לפי מחקר חדש שפורסם ע”י האיגוד האמריקני לפסיכולוגיה, ככל שהנושא קריטי, כך גוברת נטייתם של אנשים להיוותר חסרי ידע.
כך עפ”י מסמך אשר פורסם ברשת האינטרנט במגזין הפסיכולוגיה האישיותית והחברתית של איגוד לפסיכולוגיה אישיותית וחברתית האמריקני.

בורות היא אושר

עזבו אותי מקונספירציות באמ'שכם, אני מאושר!

“מחקרים אלו עוצבו במטרה להיטיב את הבנת התפיסה הנפוצה לפיה 'הבורות היא אושר' בנוגע לסוגיות חברתיות”, כך אומר מחבר המסמך סטיבן שפרד, סטודנט באוניברסיטת ווטרלו באונטריו. “הממצאים יכולים לעזור ולהדריך למחנכים לאיתור חסמים משמעותיים בדרך להנעת אנשים למעורבות ופעילות בסוגיות חברתיות”.

בסדרה של חמישה מחקרים שנערכו בשנים 2010-2011 בקרב 511 מבוגרים בארה”ב ובקנדה, החוקרים תיארו “תגובת שרשרת שנעה החל מהתעלמות מוחלטת מהסוגייה ועד לתלות בממשלה ואמון מוחלט בה שתטפל בעניין ותתמודד איתו.”

במחקר אחד המשתתפים שהרגישו הכי מושפעים מהמיתון הכלכלי נמנעו מאינפורמציה שקראה תיגר על יכולתה של הממשלה לנהל את השוק והכלכלה. בכל אופן הם לא התעלמו מאינפורמציה חיובית, כך לפי המחקר.
מחקר זה השווה 197 אמריקאים בגיל 35 בממוצע (111 נשים ו-89 גברים), אשר קיבלו אינפורמציה מורכבת על הכלכלה ונדרשו לאחר מכן לענות על שאלות כיצד הכלכלה משפיעה עליהם ישירות.

כדי לבחון את יחסי הגומלין שבין הסתמכות, אמון והמנעות, החוקרים סיפקו לחילופין תיאור פשוט או מורכב אודות הכלכלה לקבוצה של 58 קנדים בגיל ממוצע של 42 (20 גברים ו-38 נשים). המשתתפים שקיבלו את התיאור המורכב הביעו חוסר אונים רב יותר בנוגע להתמודדות עם ההאטה הכלכלית, הביעו יותר תלות ואמון בממשלה שתנהל את הכלכלה וחשו פחות מוטיבציה ללמוד יותר על הנושא.

“זאת למרות העובדה, שבכל מצב אחר, אדם פחות ייטה לסמוך על אחר שינהל במקומו עניין אותו הוא רואה כמורכב”, אמר מחבר-עמית אהרון ס. קאי, פרופסור באוניברסיטת דיוק. “במקום זה, אנשים נוטים להגיב באמצעות 'אאוטסורסינג פסיכולוגי' של הנושא אל ידי הממשל שבתורו גורם להם לחוש יותר אמון ותלות בו.
בסופו של דבר, הם נמנעים מלמידה או התעסקות בנושא בשל הפחד כי למידה עצמאית תמוטט את אמונם בממשלה.

משתתפים שהרגישו בלתי מעורים בנושא מוצרי נפט לא רק שהתעלמו ממידע שלילי על הנושא הם נהיו חסרי מוטיבציה לדעת על הנושא כשהיה דחוף בשל מחסור נפט ממשמש ובא בארה”ב, כך לפי המחברים.

במחקר זה, 163 אמריקאים בגיל ממוצע של 32 (70 גברים ו-93 נשים) נדרשו להביע דעתם על המורכבות של ניהול צריכת משאבים טבעיים מתכלים ואח”כ קראו הצהרה המכריזה כי לארה”ב נותרו עתודות מוצרי נפט בכמות של פחות מ-40 שנות צריכת מוצרי נפט.
אח”כ נדרשו המשתתפים לענות לשאלות שנועדו להעריך את רמת המוטיבציה שלהם ללמוד יותר על הנושא.

מעבר לנסיון פשוט להמעיט את הקטסטרופה ואת היבטי יום הדין אשר נגזרים מהמסרים שלהם, מחנכים אולי ירצו לשקול “להסביר את הנושאים בדרכים יותר מובנות וקלות לעיכול, עם דגש ברור על סיבות מקומיות מוכרות והשפעתם ברמת הפרט”, כך המחברים.

עוד שני מחקרים מצאו כי המשתתפים שקיבלו מידע מורכב על מקורות אנרגיה נתנו אמון בממשלה יותר מאשר אלה שקיבלו מידע פשוט.
למחקרים אלה, החוקרים חקרו 93 סטודנטים (49 גברים ו-44 נשים) לתואר ראשון בקנדה בשתי קבוצות נפרדות.

החוקרים המליצו על ביצוע מחקר נוסף כדי לקבוע כיצד אנשים יגיבו בהתמודדות עם נושאים חשובים אחרים כגון בטיחות מזון, ביטחון לאומי, בריאות, אי-שוויון חברתי, עוני, עימות מוסרי וערכי וקונפליקטים אתיים, כמו גם באילו תנאים אנשים נוטים לפתיחות גבוהה יותר לקבלת מסרים.

האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי, בוושינגטון הבירה, הוא הארגון המדעי המקצועי הגדול ביותר לנושאי פסיכולוגיה בארצות הברית והוא האיגוד הגדול ביותר בעולם של פסיכולוגים. החברים באגודה הפסיכולוגית האמריקאית כוללת יותר מ 154,000 חוקרים, מחנכים,בעלי קליניקות, יועצים וסטודנטים. דרך החטיבות שלה ב-54 תת-תחומים של הפסיכולוגיה וקשריה עם 60 מדינות לרבות איגודים קנדיים מחוזיים, איגוד הפסיכולוגיה האמריקאי פועל לקידום הפסיכולוגיה כמדע, כמקצוע וכאמצעי לקידום בריאות, חינוך ורווחה אנושית.

מקור: www.sciencedaily.com
תמונה באדיבות: Alejandro Dagnino J.
המאמר "בורות היא אושר" תורגם ע"י moshik מצוות ויקי אמת אחרת

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9375
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

8 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית