מהו המאגר הביומטרי – מאגר המידע הגדול

מה בדיוק אומר "חוק המאגר הביומטרי" המאגר הביומטרי הוא ריכוז של מידע על כל אזרחי המדינה שיכלול את הנתונים הבאים

  • מאת avi82 | 20 בנובמבר 2010
  • 12,915 צפיות | 9 תגובות
עודכן לאחרונה: 20 בנובמבר 2010

חוק המאגר הביומטרי – מה הוא אומר?

אם תשאלו ברחוב את האנשים מה הם חושבים על "חוק המאגר הביומטרי" חלק מהתשובות יהיו :
"איזה חוק אמרת?"
"כן, שמעתי משהו, זה משהו שקשור לטביעות אצבע לא?"
"זה טוב נגד זיופים שמעתי" , "שמעתי שזה לא כל כך טוב" .

מתוך האחוז הקטן יחסית שיודע במה מדובר או אלו שלא יודעים ואתה מסביר להם, תשמעו קולות שאומרים: " כן בסדר, אבל לי אין מה לפחד אני לא פושע, אני לא טרוריסט".

בכתבה שלפניכם ננסה לעשות סדר בנושא המאגר הביומטרי ולענות בין היתר על השאלות הבאות:

א. מהו בדיוק החוק הביומטרי?
ב. למה רוצים להוציא אותו לפועל? מהם היתרונות שלו?
ג. מה קורה בעולם ביחס למאגר הביומטרי?
ד. ולבסוף מה הם החסרונות והסכנות של המאגר הביומטרי?

מה בדיוק אומר "חוק המאגר הביומטרי"

המאגר הביומטרי הוא ריכוז של מידע על כל אזרחי המדינה שיכלול את הנתונים הבאים:

1. טביעות אצבע של כל אזרח
2. צילום של תווי הפנים של כל אזרח
3. החתימה האישית של כל אזרח
4. פרטים אישיים של כל אזרח: שם, מין, גיל, סטטוס, מספר תעודת זהות, מספר ילדים. מס' הפרטים שיכולו להיכנס למאגר הביומטרי הוא בלתי מוגבל וייתכן בהחלט שבהמשך יכנסו פרטים נוספים כמו מקום עבודתו של האדם, האם היו לאדם עבירות כלשהם, האם הוא פעיל חברתית, פוליטית וכדומה, מיהם בני המשפחה שלו, האם להם היה עבירות כלשהם, וכדומה.
5. בשלב מתקדם יותר, ניתן יהיה לכלול במאגר הביומטרי גם את ה DNA של כל אזרח כפי שנעשה כרגע בבריטניה …

אז למה רוצים להוציא אותו לפועל ומהם היתרונות שלו

הטענה הרשמית היא שזה ישמש את משרד הפנים בלבד וזאת כדי:
1. למנוע זיופים של תעודות זהות ודרכונים
2. למנוע הוצאה כפולה של תעודת זהות
3. קיצור התהליך של הוצאה מחדש של תעודת זהות במקרה של אובדן

סיבות נוספות הן בטחוניות במהותם וישמשו לא רק את משרד הפנים אלא גם את המשטרה ומשרד הביטחון:

1. יהיה קל לתפוס טרוריסטים, ויקשה על טרוריסטים לבצע פיגועים כמו בפיגוע של מגדלי התאומים
2. יהיה יותר קל ללכוד פושעים, כי יהיה מאגר ארצי של טביעות אצבעות ואולי רשומות DNA

ואז הגיעו הבנקים וכבר מדברים על כך שזה ישמש בשלב מאוחר יותר גם את הבנקים ומקומות עסקיים אחרים לשם זיהוי מהיר של האזרח.

הנה דברים שאמר יהושע בוקלה, מנכ"ל HP בישראל כפי שהתפרסם בידיעה על תעודות הזהות החכמות בדה-מרקר:

לדברי בקולה, יתכן כי בעתיד ישמשו התעודות את האזרחים גם בהזדהות מול הבנקים, למשל. "זה יאפשר לגופים 'לרכב' על תעודות הזהות החכמות ולהציע זיהוי במקומות שכיום קשה ליישם היום. קח לדוגמה את הליך הבחירות. אם ישולבו אמצעים ביומטריים ייתכן שכל הליך ההצבעה יהיה מהיר מאוד, וכבר לא יצטרכו יום שבתון", הוא אומר.

אז מה קורה בעולם ביחס למאגר הביומטרי

למעשה אין שום מדינה דמוקרטית שיש לה מאגר ביומטרי. לא בארצות הברית, צרפת, גרמניה, בריטניה, יפן, בלגיה, דנמרק, אטיטליה, אוסטרליה…

חלק מהמדינות רוצות לבנות מאגר כזה אך שם זה תהליך שלוקח כבר מספר שנים (ולא בטוח איך זה יסתיים), עם דיונים רבים ורציניים, וועדות שהוקמו, מאבקים ציבוריים בעד המאגר הביומטרי ונגד המאגר הביומטרי.
חלק מהמדינות החליטו שגם אם יהיה מאגר כלשהו אז הוא לא יהיה כפי שרוצים להוציאו בארץ אלא יהיה נקודתי כמו בגרמניה שבה החליטו, לאחר דיונים של שנים בנושא שזה פשוט מסוכן מדי ומיותר.

וכך כותב ראובן לייב עיתונאי אורח, לגבי ההתייחסות שלו להיבט הדמוקרטי  של המאגר הביומטרי:

"רק במדינה דמוקטטורית וחרף התרעות מבקר המדינה, שופטים בכירים וראשי המדענים בארץ, יכול היה ח"כ מאיר שטרית מקדימה לקדם חוק דרקוני שנזקיו עולים לאין שיעור על תועלתם
חוק מאגר טביעות האצבע הביומטרי ידוע כאחד ממאפייניו של משטר טוטאליטרי. על דעתה של שום מדינה נאורה, בעלת שלטון דמוקרטי, לא יעלה להנהיג אותו. רק מדינה שאינה רוחשת כבוד ואמון לאזרחיה תאמץ אותו.
במדינה ישראל הדמוקטטורית, הנהגתו של חוק שכזה הייתה תמיד רק שאלה של זמן. על העגלה הזו, כשהוא מקדים לרתום אותה לפני הסוס, מיהר לקפוץ ח"כ מאיר שטרית מקדימה, המכהן כיו"ר ועדת המדע של הכנסת, מבלי שירד בכלל לשורשי העניין.
משפטנים רבים, ובהם מבקר המדינה, שופטים בכירים וראשי המדענים בארץ, בכללם חתני פרס ישראל ומומחים לאבטחת-מידע, כבר הביעו זעזוע מעצם הרעיון שבהנהגתו של חוק כזה. נזקיו, מסתבר, עולים לאין ערוך על התועלת הטמונה בו.
בסך-הכל, חוק המאגר הביומטרי הוא עוד סימפטום לנוכחותו של האח הגדול ועינו הפקוחה"

אז היכן יש מאגר ביומטרי היום בעולם? במדינות כמו אתיופיה, אינדונזיה ,תימן ופקיסטן.

האם זה אומר משהו על המדינה "הדמוקרטית" שלנו?

הסכנות והחסרונות של המאגר הביומטרי

חשוב לציין שלא מזמן פורסמה עצומה שעליה חתמו 14 מדענים, ביניהם חתני פרס ישראל ומומחים להצפנה ואבטחת מידע, נגד הקמת המאגר הביומטרי.

ראשית יש לזכור שכדי לבנות את המאגר יש צורך בביצוע רישום ראשוני של האזרח, זוהי פרצה שכן לא ניתן להבטיח שמי שמגיע לרישום הראשוני הוא אכן האדם האמיתי.

כעת אנו נבחן את הסכנות של המאגר הביומטרי מ -3 היבטים מרכזיים:

הפגיעה בבטחון המדינה
פרופרסור אלי ביהם, דיקן הפקולטה למדעי המחשב בטכניון אומר כך בראיון על המאגר הביומטרי ב-YNET:

" הדבר בעל משמעות חמורה ביותר לביטחון המדינה – כל מדינת אויב תרצה עותק של המאגר שיאפשר לה לבדוק האם אדם הנכנס אליה הוא אזרח ישראלי. אם יהיה להם עותק, כל אזרח, עיתונאי או מרגל ישראלי שיגיע למדינת האויב עם דרכון זר – יזוהה מיד כישראלי על פי טביעות אצבעותיו, ולכן מיד ייחשד כמרגל. מאגר זה גם יאפשר לאויב לייצר זיופי טביעות אצבע שישכנעו את ביקורת הגבולות ומשרד הפנים בדבר אזרחותו הישראלית של כל מרגל זר. וגם ארגוני טרור ישמחו להשתמש בנתונים הללו, למשל, לזיהוי חיילים שהשתתפו בפעולות צבאיות כנגדם – צריך לזכור שהמאגר, מכיל גם מידע על תווי פנים ולא רק טביעות אצבע."

אז מה לגבי הטענה שזה יוכל למנוע את הפיגוע הבא :
ברוס שנייר –מומחה למערכות מידע : "התירוץ שזה ימנע את הפיגוע הטרוריסטי הבא הוא מגוחך, כי ניתן לשלוח טרוריסטים ללא עבר בטחוני מה גם שניתן לגנוב זהות בקלות "

אז מה לגבי הטענה שזה יעזור למלחמה בפשע?

כך אומר אבנר פינצוק:

" התרומה של מאגר למלחמה בפשע או בטרור היא דלה ואינה שקולה כנגד הסכנות. המטה למלחמה בטרור, הגוף המקצועי שאחראי לנושא בישראל, כבר הודיע ש"לא חייבים מאגר ביומטרי" כדי להילחם בטרור.

הפגיעה בבטחון האזרחים

ראשית, היכולת להפליל אדם חף מפשע והקושי שתהיה לו להוכיח שהוא לא אשם הם נושאים בעייתיים ביותר.

כך אומר מיכה שפיר –מדען חוקר וטכנולוג:

" לא רק שזה יקטין את הזיוף אלא אף יחמיר אותה ויהיה ניתן להפליל אדם בצורה שתקשה ואף תהייה בלתי אפשרית לאותו אדם להוכיח שלא היה במקום, אם ידביקו בזירה את טביעת האצבע שלו וחמור יותר את ה DNA שלו "

עכשיו צריך לזכור שהמאגר הביומטרי לא צריך להיפרץ כדי להגיע לגורמים שיכולים לפגוע באזרח או בבטחון המדינה. מה יקרה אם התעודה שלך נאבדה או נגנבה, הרי אפשר באמצעים טכנולוגיים לפרוץ אותה ולקבל משם את כל המידע עלייך, כולל טביעת האצבע ותווי הפנים ואז לבצע זיוף. זה לא כמו כרטיס אשראי שאותו ניתן לבטל, כאן מדובר בטביעת אצבע שלא ניתנת לשינוי וכנ"ל לתווי הפנים ושאר הפרטים האישיים שלך, כולל החתימה האישית שלך.

זה מה שאומר על זה אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח במאמר ב-YNET,  בהתייחסו לנקודת החקירה המשטרתית בעזרת המאגר הביומטרי:

המשטרה לעומת זאת, מקווה שהמאגר יעזור לה לאתר חשודים לפי טביעות אצבע. אבל בפועל מה שיקרה זה שעל כל טביעה שתמצא בזירת הפשע יציע המאגר "רשימת מועמדים" – אזרחים חפים מפשע, שיזומנו למשטרה ויצטרכו להתחיל לתת הסברים על עניינים אינטימיים ואישיים תחת לחץ של חקירה משטרתית, לא הכי ידידותית. חושבים שזה לא נורא, ושמי שזומן לחקירה לא צריך לחשוש "אם אין לו מה להסתיר"? בואו נדבר אחרי שתבלו בחדר חקירות בגלל דברים שמעולם לא עשיתם.

וכך אומר פרופסור אלי ביהם לגבי הפגיעה בבטחון האזרחים:

לעומת זאת נזקיה של הביומטריה חמורים. קודם כל ברמת פרטיותו של האזרח. בנוסף, שימוש בטביעות אצבע נעשה מקובל לאימות כניסה למחשבו הנייד הפרטי של אדם. כך יוכל כל מחזיק בעותק של טביעת האצבע להיכנס למחשב הפרטי של אזרח ולשלוף ממנו מידע או לשנות בו את המידע כרצונו. התוצאה תהיה שהאבטחה הנובעת מבדיקת טביעת האצבע לצורך כניסה למחשב לא רק לא תעזור, אלא אף תיתן מצג שווא של אבטחה שיוכל להיות מנוצל לרעה. שימוש בביומטריה של טביעת אצבע לצורך אבטחת מערכות מחשב, נעשה לא רק על ידי האזרח הקטן להגנה על עצמו, אלא גם במערכות ביטחוניות רגישות, כך שהפצת המידע הביומטרי תאפשר פריצה גם אליהן. אדגיש ואומר שהפצה והחזקה של תבניות טביעות אצבע על ידי אחרים מסכנות את בטיחותן של מערכות המוגנות על ידי טביעות אצבע, בפרט לאור העובדה שלא ניתן להחליף טביעות אצבע – כך שיכולת התקיפה של היריב נותרת לתמיד.

בואו נראה כתבה ששודרה בערוץ 1 בנושא :

אז כפי שראיתם בכתבה, אלו הסכנות של המאגר הביומטרי לבטחון המדינה ולבטחון האזרחים, כיצד ניתן לזייף את טביעות האצבע שלנו ובנוסף ניתן לראות בכתבה איך היום מסתובבים הפרטים של כולנו ברשת האינטרנט של המאגר הביומטרי הישן אם אפשר לקרוא לזה ככה, של מירשם האוכלוסין של משרד הפנים.
וכך מגלה מבקר המדינה:

"המדינה נכשלה בהגנת ושמירת פרטיותם של אזרחי המדינה….. המאגר שהיה אמור להיות מאובטח וסודי ביותר על אזרחי המדינה דלף החוצה בשלמותו ורץ באינטרנט ולא רק זה, אלא מי שאמור היה לחקור זאת , קרי : המשטרה ומשרד הפנים לא רק שלא חקרו אלא אף נמנעו משיתוף פעולה כדי לנסות לקדם חקירה בעניין …. "

" פקידים מורשים חודרים למידע ומוציאים מידע על אנשים מפורסמים …"

"מטעמים בלתי ברורים הטיל משרד הפנים מגבלות על בדיקת המבקר ואילו לא היה מגביל את הבדיקה היינו עדים לממצאים קשים עוד יותר."

אם לא השתכנעתם לגבי קלות הזיוף והסכנות לאזרח, הנה מספר כתבות נוספות:

http://www.liveleak.com/view?i=4a8_1242643841

פרופסור איאן אנגל- מומחה למערכות מידע :

" 80% מכשלי האבטחה אינם קורים בכלל בגלל אקרים אלא בגלל עובדים מושחתים"

נקודה נוספת שצריכה להילקח בחשבון מעבר לפחד שזה יפול לידיים של מדינות אויבות או לגורמי פלילים היא כמובן הסכנה שזה ישמש את המדינה במעקב על אזרחיה, ,ונראה שיש הוכחות לכך בשטח, כבר היום מוצבות אלפי מצלמות ברחובות, בחוף הים ובבתי הספר.

יש למשטרה ולממשל אפשרות טכנולוגית מתקדמת לעקוב אחרי כל אחד מאיתנו בכל מקום שלא נהיה.

"טוב, זה עוזר לבטחון האזרחים," אולי תאמרו, "שומר עלינו מעבריינים ופושעים." נכון, זה בהחלט יכול לעזור בכך, אך מה קורה אם המדינה תגדיר בעתיד פושע כמי שמתנגד לה פוליטית, אדם שלא מיישר קו עם המדיניות של הממשל? זה קרה כבר בעבר…

הפגיעה הכלכלית והבירוקרטית
האם מישהו יודע כמה בדיוק יעלה המאגר הביומטרי? ההערכות בבריטניה נעו בין 5 ל-15 מיליארד ליש"ט (30 עד 90 מיליארד שקל).

כולנו יודעים שהערכות הוצאות על פרויקטים בדר"כ עולות הרבה הרבה יותר. יש לכך עשרות דוגמאות מהשנים האחרונות.
וכמובן זה כרוך בסירבול יתר בירוקרטי, כאשר לצורך תחזוק המאגר הביומטרי יידרשו אלפי פקידים, עם כל מה שכרוך בזה.

חברי הכנסת האמיצים שלנו, הם ישמרו עלינו…

אז זהו, שלא.

חבר הכנסת היחדי שדוחף את החוק הזה בכל הכוח, הוא ח"כ מאיר שטרית, לשעבר שר הפנים. מסתבר שאת שאר חברי הכנסת זה כלל לא מעניין, כפי שמסביר זאת אבנר פינצ'וק:

לא נראה שהנושא מטריד את מרבית הח"כים. הדיון בכנסת מנוהל על ידי ח"כ מאיר שטרית לחלוטין לבדו, מי שהיה שר הפנים עד לא מזמן ודחף את הפרויקט בכל הכוח. הוא אינו מוכן לשקול חלופות. חברי הכנסת האחרים שחברים בוועדה והיו אמורים לדון בנושא – כלל אינם מגיעים לדיונים.

אם זה לא מעניין אותם והם אינם מבינים במה מדובר, קשה להאמין שיהיה להם עניין להיאבק נגד הצעת הממשלה… מייד לאחר מכן הם יצאו לפגרת הקיץ שלהם – ואנחנו נישאר תקועים עם המאגר הביומטרי – אלא אם נצליח לעצור אותם בימים הספורים שעוד נותרו לנו.

אז אחרי שקראנו וראינו כל כך הרבה מידע בואו נסיים עם קצת שירה תרבותית :

להמשך קריאה ופרטים נוספים ניתן להיכנס לאתרים הבאים :

http://acri-antibiometric.blogspot.com/

http://www.shookygalili.com/?p=318

http://www.atzuma.co.il/no2bio/

http://no2bio.org/home

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5810
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

9 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית