ראשי » בריאות » אתם כאן

השיווק האגרסיבי של חברות התרופות: שחיתות, הפחדה ושקרים

  • מאת מנהל הפרויקט | 15 באוקטובר 2015
  • 9,218 צפיות | 4 תגובות
עודכן לאחרונה: 15 באוקטובר 2015

כשיש רסיסי אור בעיתונות הממוסדת, שווה להביט אל עבר אלומת האור.
"חברות תרופות בישראל מעבירות לציבור מסרים מעוותים ומפחידים על מחלות כדי לגרום לו לרכוש מוצרים רפואיים."
המשפט הזה לא נכתב באתר נידח או על-ידי חובשים של כובעי אלומיניום הזויים.
הוא נכתב באתר חדשות מיינסטרימי, שזוכה לכניסות של עשרות אלפי גולשים ביום.
אתר החדשות "הארץ" פרסם באוגוסט כתבה חשובה מאין כמוה, המבוססת על נתונים מחקריים שנערכו באוניברסיטת חיפה
ושהגיעו למסקנה הבאה: הרבה מאוד מהמידע הרפואי שמגיע לציבור דרך אמצעי התקשורת הוא "מנופח, מעוות ומעורר אימה (בכוונת מכוון)."

מסקנה נוספת שעורכי המחקר הגיעו אליה (ושהתפרסמה כאמור באתר הארץ חברים): כתבות הבריאות המתפרסמות בעיתונים ובאתרי החדשות הם במסווה של קמפיינים להעלאת המודעות. או במילים קצת יותר ברורות: שקרים שנועדו לגרום לכם להאמין לחברות התרופות ולנתונים (המנופחים, מעוותים ומעוררי האימה) שהן מפרסמות.

bribing doctor money corruption

אמרתי זאת בעבר ואחזור על זה כעת שוב: חברות התרופות הן עסק כלכלי (מאוד רווחי) והן צריכות שאנחנו (הלקוחות) נמשיך לקנות את המוצרים שהן מוכרות (תרופות). למעשה, חברות התרופות הן העסק היחידי שאני מכיר שעושה רווח כשהאנשים חולים ומפסיד כשהאנשים בריאים. אין זה פלא אם כן שחברות התרופות משקיעות מיליארדי דולרים בשנה בקמפיינים פרסומיים והעסקת תועמלנים רפואיים (אנשי שיווק שמפזרים שקרים) הכל במטרה להמשיך לעשות כסף.

חייבים לשכנע את הציבור להמשיך לצרוך תרופות - דרושים 66 אנשי שיווק

חייבים לשכנע את הציבור להמשיך לצרוך תרופות – דרושים 66 אנשי שיווק

"רבות מהאסטרטגיות והטקטיקות שבהן משתמשות חברות הפארמה בארץ לקידום מוצריהן הן כאלו המוגדרות כ'חרחור מחלות'. חלקן דומות מאוד לשיטות שבהן השתמשו בעבר תעשיות הטבק, ובמקרים רבים הן מנוגדות לא רק לכללי האתיקה, כי אם גם לחוקים, לתקנות ולנהלים בארץ"

כך מסבירה בכתבה בהארץ ד"ר יפה שיר-רז, חוקרת תקשורת בריאות מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה.

מזכיר לכם משהו? אולי את פארסת שפעת החזירים מלפני 5 שנים? אולי את פארסת הפוליו מלפני שנתיים? אולי את קמפיין ההפחדה הנוכחי של חיסוני השפעת?

הכתבה בהארץ חשובה מאוד. חשובה מאוד מאוד אפילו.

אני לא זוכר פעם שבו נאמרו דברים כאלו בעיתון על תאגידי ענק (שגם משקיעים כסף רב במודעות פרסום באותו עיתון):

"…מגוון הטקטיקות השיווקיות של תעשיית הפארמה בישראל: מגיוס רופאים, איגודים רפואיים ועמותות חולים כדי שיעמדו בחזית המסרים ויעניקו להם אצטלה חפה ממסחריות, דרך טקטיקות של הפחדה, הסתרת מידע והטיית מידע מדעי, ועד פברוק סקרים והמצאת ימי מודעות חדשים למחלות."

"הארץ" ממשיך ללא רחמים:

"רובן המכריע של ההודעות שהועברו לכלי התקשורת, לכאורה על ידי גורמים מקצועיים כמו איגודים רפואיים, עמותות חולים ורופאים שונים – בכלל זה הודעות על קווים מנחים חדשים לטיפול במחלות – נכתבו למעשה על ידי משרדי היח"צ של חברות הפארמה"

הנתונים הללו לא מפתיעים אותי בכלל, ואני בטוח שגם לא את קוראיו הותיקים והנאמנים של פרויקט אמת אחרת. בשנים האחרונות פרסמתי אינספור כתבות וחשיפות על השקרים, ההטיות וניפוח הנתונים, לא רק של חברות התרופות אלא (וזה הרבה יותר מדאיג וחשוב) גם של משרדי הממשלה שאמונים על שמירת בריאותנו.

אותם משרדי ממשלה, שבנסיון נואש לשמור על פיסת האמינות האחרונה שעוד נותרה להן אצל חלק גדול מהציבור, משקיעים מיליוני שקלים בקמפיינים ממומנים ובגיוס רופאים שלמעשה משמשים כשופרי השיווק של תאגידי הפארמה.

רופאים אלו, חלקם כבר מזמן לא עוסקים בטיפול ממשי באנשים אלא משמשים כפקידים שמעבירים סכומים דמיוניים להנעת גלגלי האלופטיה, הם למעשה "שכירים" של תאגידי ענק. ואנחנו משלמים את שכרם.

אז בפעם הבאה שאתם רואים כותרת אדומה בעיתון על "מגפה חדשה" או רואים תשדיר פרסומת בטלוויזיה עם "רופאים" שמפצירים בכך ללכת להתחסן עכשיו נגד "בלה בלה בלה" זיכרו את הכתבה ב"הארץ".

והעיקר, תהיו בריאים.

מקור: אתר הארץ

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13170
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

4 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית