ראשי » בריאות » אתם כאן

פלואוריד: תביעה ייצוגית על סך 4 מיליארד ש"ח נגד מקורות

  • מאת מנהל הפרויקט | 14 באפריל 2013
  • 13,401 צפיות | 7 תגובות
עודכן לאחרונה: 16 באפריל 2013

הדיו עוד לא יבש על הבג"ץ שהוגש
לפני חמישה חודשים נגד משרד הבריאות ופצצה נוספת נוחתת
היום, הפעם על שולחנה של חברת מקורות.

תביעה ייצוגית נגד חברת מקורות הוגשה היום על-ידי משרד עורכי הדין "דן אשכנזי ושות'"
בשם יעקב גורמן, מנכ"ל עמותת איזון חוזר.

התביעה הייצוגית (ת"צ 24306-04-13) בסך 4,000,000,000 (ארבעה מיליארדי שקלים: 500 ש"ח עבור כל אזרח ישראלי) מאשימה את חברת מקורות
בגין הטעיית אזרחי המדינה וגרימת מפגע סביבתי במשך 10 שנים.

תמצית ההטעייה בכך, שבעוד משרד הבריאות מחייב את "מקורות" להוסיף פלואוריד למים, היא הוסיפה פסולת תעשייתית המכילה גם פלואוריד, והסתירה זאת מהציבור.

הטעיה שניה המפורטת בכתב התביעה: בעוד "מקורות" טוענת, שהיא מפקחת על איכות מי השתיה, במקרה של ההפלרה לא היה לה עצמה מידע על הרכב החומר שהיא מוסיפה למים.

בקשה לאישור תביעה ייצוגית.pdf by emetaheret

תקציר הבקשה.pdf by emetaheret

ממייל ששלח מר יעקב גורמן, מנכ"ל עמותת 'איזון חוזר' שהגיש את התביעה, עולה כי מטרת התביעה היא לחייב את חברת מקורות לפרסם באופן שקוף מהו הרכב החומר שמוכנס למים ששמו "חומצה פלואורוסיליצית", ללא הטעיה או הסתרה.

למיטב ידיעתי זוהי תביעה ייצוגית ראשונה מסוגה בעולם והעובדה שהיא מוגשת חמישה חודשים בלבד לאחר הגשת הבג"ץ, בעוד משרד הבריאות עדיין לא הגיש את תגובתו (כי הוא קיבל 5 פעמים דחייה מבית המשפט), מרימה את מה שקורה בארץ בעניין הפלואוריד לגבהים חדשים ומכובדים ביותר.

אין זה מקרה שהתביעה הזו הוגשה ימים ספורים בלבד לאחר הודעתה של שרת הבריאות יעל גרמן על המשך ההפלרה בעוד שנה מתוקף תקנות מים חדשות שהיא חתמה עליהן.

המשך ההפלרה בעוד שנה תגרום נזק בריאותי וסביבתי אפשרי למיליוני אזרחי ישראל ואנו, ביחד עם עמותת איזון חוזר התרענו בפני שרת הבריאות שאיננו מתכוונים לשבת בשקט מול הניסיון הזה להרדים את הציבור לעוד שנה.

קראו את המייל ששלח מר יעקב גורמן למכותביו. בהמשך הכתבה תמצאו קישורים לתמצית התביעה ולכתב ההגשה:

צהרים טובים,
הבוקר הגשתי תביעה ייצוגית בשם כל תושבי מדינת ישראל, בסך 4 מיליארד ₪ נגד חברת "מקורות" על כך שמטעה את הציבור בפרסומיה ומונעת מידע לגבי החומרים אותם היא מכניסה למים במסגרת ההפלרה. את התביעה הגשתי בעזרת משרד עו"ד "דן אשכנזי ושות' ", שמלווים אותי גם עם הבג"ץ.
אור ליום חמישי 11.4.13 התבשרנו שהפלרת המים נמשכת עוד שנה לפחות, מטרת התביעה הייצוגית היא לחייב את חברת "מקורות" לפרסם באופן שקוף ובהיר מה הוא הרכב החומרים שמוכנסים לתוך המים, ללא הטעייה או הסתרה.
בסוף השבוע שעבר הכותרות צעקו- "השרה החליטה לבטל את הפלרת המים בישראל." אך חשוב לפקוח את העיניים של הציבור ולהגדיל את המודעות: מרבית תושבי ישראל ימשיכו במשך שנה לצרוך מים עם פסולת תעשייתית רעילה ביותר שעלולה לגרום למחלות.
בשל כך אנחנו מקווים שבג"ץ לא יתבלבל מהכותרות בעיתונים, ויוציא צו להפסיק את ההפלרה לאלתר. אנחנו מצדנו, בעמותת "איזון חוזר" עושים כל שאפשר להתריע ולתקן עוול של יותר מעשור.
במשך כל שנות ההפלרה מודעת חברת "מקורות" לכך שהיא מכניסה אל המים חומצה פלואורוסיליצית, שמקורה בתעשיית הדשנים והפוספטים, אך היא לא מציגה זאת לציבור הרחב. אני נאלץ להגיש את התביעה הייצוגית, כי זו הדרך לגרום למוביל המים העיקרי בישראל, לתקן את ההטעייה, ולהכריח אותו לדווח מה יש במים.
אני באופן אישי שתיתי בעשור האחרון מי ברז, ואפילו שכנעתי את אשתי במהלך ההריון הרביעי שלה שמי הברז בטוחים, ושאין לה מה לחשוש. האמנתי, (עד שהתחלתי ללמוד את הנושא), שהמים בישראל הם באיכות מהגבוהות בעולם.
אני לא רוצה שהילדים שלי ישאלו אותי בעוד 20 שנה- "אבא איך אפשרתם לדבר כזה לקרות?" ואני אאלץ לענות להם- "לא ידעתי. זה לא אני, זה המדינה, זה חברת מקורות, זה תאגידי המים. מצטער."
יש פה מחדל, והוא הולך להמשך לפחות עוד שנה.
אני לא מוכן לזוז הצידה ולחכות בשקט במשך השנה הזו.
לא כשיש בידי את המידע הזה, ובראשי את ההבנה הזו:
הפלרת המים היא סכנה ברורה ומיידית, וחברת "מקורות" לא עושה את המוטל עליה כדי להגן על הציבור מפניה.

מאחל בריאות
והמשך בריאות לכולנו.

יעקב

מידע נוסף:
בקשה לאישור תביעה ייצוגית (PDF)
תקציר הבקשה (PDF)

תמונה באדיבות: AFRICA / FreeDigitalPhotos.net

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11137
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

7 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית