ראשי » בריאות » אתם כאן

האם חיסון הגרדסיל גורם לסרטן?

זה פשוט כמו 2+2 אבל לפחות בכל הנוגע למחקרי בטיחות, חברות התרופות מנסות לגרום לנו לחשוב שהתוצאה היא בעצם 5.

  • מאת מנהל הפרויקט | 22 ביולי 2012
  • 7,418 צפיות | תגובה אחת
עודכן לאחרונה: 2 בספטמבר 2013

חברת התרופות "מרק" יצרנית החיסון הפופולרי והשנוי במחלוקת "גרדסיל" שנועד לחסן נגד נגיף הפפילומה שעלול לגרום לסרטן צוואר הרחם בנשים ועל הדרך גם לטפל ביבלות באברי המין אצל ילדים וגברים (כי חייבים ליצור עוד שווקים, לא?) מעולם לא ערכה מחקרי בטיחות לחיסון כדי לבדוק אם הוא עלול לגרום בעצמו לסרטן.

הסיפור הזה מתברר אחרי שילד בן שלוש נפטר ביוני האחרון מסרטן לוקמיה נדיר.

הילד חוסן בטעות בגיל 6 שבועות בחיסון הגרדסיל אחרי שאחות התבלבלה והזריקה לו את חיסון הגרדסיל במקום חיסון אחר.

אחרי פחות משנתיים אובחן הילד בסרטן נדיר ואגרסיבי במיוחד, וכאמור לאחר שנה נפטר ממנו.

בנוסף לחוסר במחקרי בטיחות הבודקים האם חיסון הגרדסיל עלול לגרום לסרטן, מתברר שמחקרי הבטיחות שחברת מרק כן ערכה אינם עומדים בסטנדרטים מדעיים או במילים פשוטות יותר – מוטים לטובת החיסון (והתועלת הכלכלית לחברה) כי במחקרי הבטיחות לא נערכו השוואות בין מקבלי החיסון ומקבלי פלאסיבו נקי.

אולי זה יראה לכם הגיוני שכשעורכים מחקרי בטיחות לתרופה או לחיסון משווים בין שתי קבוצות – האחת מקבלת את החיסון או התרופה והשניה מקבלת פלאסיבו נקי, או במילים אחרות – מים מליחים.

ובכן, לפי מידע שהחברה עצמה שחררה (מסמך PDF עמוד 3 סעיף 6.1), חברת מרק החליטה בצעד תמוה שלא להשתמש בפלאסיבו נקי אלא בקוקטייל המכיל אלומיניום שהוא רעלן עצבי ידוע, וכך מתוך 7 מחקרי בטיחות ב-5 מחקרים שנערכו לחיסון הגרדסיל הושוו שתי קבוצות בקרה – האחת קיבלה את החיסון (שמכיל אלומיניום) והשניה קיבלה קוקטייל (המכיל אלומיניום) – וכך בתוצאות המחקרים נקבע שהחיסון אינו רעיל יותר ממים המכילים רעל.

נחמד, לא?

אגב, לפי הפרסומים, מתוך שני המחקרים הנותרים, באחד היתה קבוצת בקרה עם פלאסיבו ללא אלומיניום (אבל עם תוספים אחרים) ובמחקר השני לא היתה כלל קבוצת בקרה שקיבלה פלאסיבו.

מומלץ שתקראו את הכתבה המקורית כדי ללמוד עוד על הנושא ולגלות מידע חשוב שחברת מרק לא תספר לכם עליו בתשדירי הפרסומת שלה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=10093
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

תגובה אחת »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית