ראשי » בריאות » אתם כאן

רכיבים ממזון שעבר הנדסה גנטית נמצאו בדמן של נשים בהריון

האם חומרי הדברה מתרבים במהירות בגופך? הם עלולים לעשות זאת, אם אתם אוכלים מזון מהונדס גנטית. מחקר קנדי מאושש את אזהרותיהם של המתנגדים למזון מהונדס גנטית ומקעקע את האמינות של חברות ההנדסה הגנטית והצמחים שהן מייצרות.

  • מאת צוות ויקי אמת אחרת | 1 ביולי 2012
  • 9,144 צפיות | 2 תגובות
עודכן לאחרונה: 5 בנובמבר 2012

רוב האנשים בעולם לא יודעים זאת, אך סוגי מזון רבים שהם אוכלים יוצרו למעשה במעבדה תוך שימוש בטכנולוגיית הנדסה גנטית שבמהלכה מוחדרים גנים מזנים שונים של צמחים, ולעתים גם מבעלי חיים, לתוך צמחים כמו עגבניות, סויה ותירס.

פעילים סביבתיים מצביעים במשך שנים על הסכנות הטמונות בשימוש בצמחים כאלו לבריאות הצרכנים.
יש סימני שאלה רבים בנוגע לבטיחות מוצרי מזון שעברו שינוי גנטי משמעותי, לא רק לבריאות הצרכנים אלא גם מבחינה אקולוגית וסביבתית.

במשך שנים הבטיחו חברות ההנדסה הגנטית שלא תיתכן חדירה או הטמעה של גנים שעברו מוטציה גנטית בגופם של הצרכנים.
מחקר קנדי חדש מאושש את אחד מהחששות של פעילים רבים: חדירת גנים שעברו מוטציה לתוך גופם של הצרכנים.

המחקר מצא סימנים של חומר גנטי, וחומרי הדברה שהגיעו ממזון מהונדס גנטית אצל תינוקות ונשים הרות.
המחקר מצביע על כך שבחירות המזון של אשה הרה עשויות להעביר גנים ממקור זר לתינוקה.

המחקר

לפי מחקר חדש שנעשה על ידי מדענים קנדיים, חומרי ההדברה שבהם עושים שימוש ביבולים מהונדסים גנטית, ובמקרים מסוימים, הגנים הזרים המוטמעים ביבול מהונדס גנטית, מסוגלים לשרוד במערכת העיכול שלנו ולהגיע אל זרם הדם, ובמקרים של נשים בהריון, להופיע בעוברים המתפתחים. המחקר, שפורסם בז'ורנל לטוקסיקולוגיה של הפריון, סותר את טענותיהן של חברות הביוטק ומראה שהן לא מדייקות או אף מוליכות שולל כאשר הן מבטיחות שוב ושוב לממשלה ולארגוני בריאות הציבור שהגנים והבקטריות המוטמעים ביבול מהונדס גנטית אינם יכולים לשרוד במערכת העיכול.

“מונסנטו והסוכנות להגנת הסביבה (ארה”ב) נשבעו שוב ושוב שרק חרקים יפגעו מיבולים מהונדסים גנטית”, אומר ג'פרי סמית', מייסד המכון לטכנולוגיה אחראית, ארגון ללא כוונת רווח שמטרתו לידע את הציבור לגבי הסכנות הטמונות ביבול מהונדס גנטית. “הם טעו”.

הפרטים

המחקר בדק דגימות דם משלושים נשים הרות ובריאות ומשלושים ותשע נשים שאינן בהריון החיות בקוויבק, קנדה. המחברים לקחו גם דגימות דם מחבל הטבור של אותן נשים הרות. כל דגימה נבדקה לשרידים של שני חומרי הדברה נפוצים בהם נעשה שימוש ביבול מהונדס גנטית, glyphosate (הנמכר כחומר ההדברה – ראונדאפ) ו-gluphosinate ammonium (הנמכר כחומר ההדברה ליברטי שבו נעשה שימוש בזני סויה, תירס וקנולה מהונדסים גנטית הנקראים “ליברטי לינק”). החוקרים בדקו גם את הימצאותו של רעלן Cry1Ab, המופק על ידי גן של חיידק (Bacillus thuringiensis (Bt, הגן מוטמע בזני תירס וכותנה מסוג Bt מהונדסים גנטית.

Glyphosate נמצא ב5% מהדגימות של נשים שאינן בהריון וכלל לא אצל הנשים ההרות או בדם הטבור של עובריהן. Gluphosinate נמצא ב18% מתוך הנשים שאינן בהריון וכלל לא אצל הנשים ההרות ועובריהן, אך המטבוליט או התוצר המפורק של הכימיקל נמצא ב100% מדגימות הדם של הנשים ההרות ועובריהן ואצל 67% מדגימות הדם של הנשים שאינן בהריון. המטבוליט 3-MPPA, ידוע כבעל השפעה דומה לתרכובת האב שלו, הוא מסוגל להשפיע על התפתחות מערכת העצבים המרכזית וחשוד בגרימת עיוותי גדילה.

Cry1Ab, הרעלן של Bt, זוהה ב-93% ו-80% מדגימות הדם של נשים הרות ועובריהן, בהתאמה, וכן ב-69% מדגימות הדם של נשים שאינן בהריון. מחקרים הראו שרעלני Bt מעלים את רמתם של נוגדנים מסוימים הקשורים לאלרגיות וזיהומים, כמו גם את רמתם של ציטוקינים, חומרים כימיים בגוף המעוררים תגובות דלקתיות. אנשים עם מחלות זיהומיות כרוניות כמו דלקת מפרקים שגרונית סובלים מרמות גבוהות של ציטוקינים. מחקרים של מונסנטו, החברה המייצרת זני תירס וכותנה מסוג Bt, הראו אפילו בעיות בכבד ובכליות של עכברים שהוזנו בתירס מזן Bt.

המשמעות

בעוד שאין זה נדיר שמזון מהונדס גנטית יכיל שרידים של חומרי הדברה – דו”ח שהתפרסם בשנת 2009 מצא שיבולים שהונדסו גנטית, כמו תירס מסוג Roundup Ready וסויה מסוג Liberty Link, גרמו לעליה של 200% בשימוש בחומרי הדברה – העובדה שנשים נושאות גנים שהושתלו במזון שהונדס גנטית סותרת את הבטחות ה”בטיחות” שניתנו על ידי תעשיות הביוטק, שאנשיה אמרו בעבר שגנים כאלה אינם יכולים להימצא בבני אדם. סמית' אומר שהעובדה ששרידים כמו רעלן Bt עוברים מהאם לעובר עשויים להסביר את העליה במחלות כרוניות בארה”ב מאז הוכנסו לראשונה זני היבול של Bt בשנת 1996. ובעוד עוברים הם בהחלט אלה שפגיעים ביותר למזונות שהונדסו גנטית, גורלן של האמהות לא שפר עליהן, הסיקו מחברי המחקר. בין הבעיות האפשריות הקשורות לחומרי הדברה שנמצאו במזון שהונדס גנטית, הם כותבים, נמצאים סיבוכי הריון כגון הפלות, לידה מוקדמת, הפרעה בגדילה תוך-רחמית ורעלת הריון (לחץ דם גבוה כתוצאה מהריון), או הפרעות במערכת הרבייה הכוללות עקרות, endometriosis, וסרטן גניקולוגי.

אם את הרה, זה זמן טוב לעבור לתזונה אורגנית בלבד כדי לשמור על בריאותך ולהשאיר את חומרי ההדברה של המזון המהונדס גנטית מחוץ לגוף שלך ושל תינוקך. וכפי שמראה מחקר זה, כולנו יכולים להרוויח ממעבר לתזונה אורגנית כדי למנוע מחומרי ההדברה ותוצרי הפירוק שלהם מלהגיע אל תוך גופנו. כאשר אינכם יכולים למצוא גרסאות אורגניות של מה שאתם צריכים, חפשו מזון שאושר על ידי Non-GMO Project, ארגון הבודק מזון להמצאות מזהמים ודי.אן.אי של הנדסה גנטית.

מה עושים?

לפי החוק, אסור למזון אורגני להכיל רכיבים מהונדסים גנטית ולכן הבחירה במזון אורגני עד כמה שניתן היא כרגע היחידה שיכולה לשמור עליכם מצריכת רכיבים שעברו הנדסה גנטית.

לרוע מזלם של הצרכנים (ולשמחתם של חברות המזון שהפעילו לובי חזק מאוד בנושא) אין היום חובה בישראל לסמן מוצרי מזון המכילים רכיבים מהונדסים גנטית.
לאחרונה פרסמנו כתבה אודות חברת אסם שמוצרי המזון שלה מכילים רכיבים מהונדסים גנטית, בין השאר כנראה מחברת מונסנטו שהוזכרה לעיל.
מומלץ שתקראו את הכתבה על אסם, לא רק כדי לדעת ממה להיזהר אלא גם כדי לראות את הזלזול שמפגינה חברת מזון גדולה בציבור הצרכנים שלה.

מקור: Rodale
מקורות נוספים:
מחקר מקורי
פרסום נוסף

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9974
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

2 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית