ראשי » בריאות » אתם כאן

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע

 • מאת מנהל הפרויקט | 6 בדצמבר 2009
 • 11,676 צפיות | 68 תגובות
עודכן לאחרונה: 4 באוקטובר 2010

את המאמר שלפניכם כתבתי לראשונה לפני כארבע שנים והוא התפרסם עד כה באתר הבית שלי.
אני חושב שהמידע שמוצג כאן חשוב כדי לפרסמו באתר הפרוייקט שמקבל חשיפה גדולה יותר מהאתר האישי שלי.
למרות שהנתונים לא מעודכנים לשנים האחרונות, ניתן רק להניח שבחלק מהנושאים המצב רק גרוע יותר.
אני מקווה שבחלק יש שיפור.

בכל שבוע אפרסם חלק מהמאמר השלם שאותו חילקתי למספר כתבות משנה לנוחיות הגולשים.
מי שמעוניין בכך, יכול לקרוא ולהוריד את כל המאמרים מאתר הבית שלי.

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע / מאמר מאת ניב דור-כהן

חלק ראשון – פרולוג

דמיינו לעצמכם עולם שבו ילדים מתרוצצים בין עצים רחבי תיתורת. עיניהם נוצצות וגופם מבהיק מבריאות. עולם רגוע שבו יש זמן לכל דבר והזדמנות שווה לכל איש או אישה למלא אחר שאיפותיהם האישיות. עולם שבו הצלחתו של הפרט משפיעה ותורמת להצלחת הגזע האנושי כולו. חברה בעלת ערכי מוסר וכבוד מפותחים ביותר המעניקה סיוע לכל אדם הזקוק לכך, בלי לבקש תמורה. עולם שבו לזקנים יש מעמד של כבוד מיוחד בשל ניסיונם העשיר ואשר גיל המוות הממוצע בו עומד על מאה שנה בבריאות ללא דופי. עולם ללא רעב וללא מחלות. עולם מאושר עם אנשים מאושרים.

עתה דמיינו את עצמכם בשדה מישורי ורחב ידיים, מביטים לשמיים. שמיים כחולים וזכים עם רצועות עננים לבנים ששטים בדממה.
קחו נשימה מהאוויר הזך. הרגישו את קרני השמש המלטפות את עורכם. תנו להרגשת האושר והשלמות למלא כל נקב וחריר.
דמיינו את גופכם קל משקל, גמיש וחזק. הרגישו את האנרגיה הפועמת בו. לטפו את העור ואת השרירים הארוכים והזורמים, ומלאו את לבכם באהבה עצמית על היופי הקורן ממכם.
נשמו את עוצמת הטבע שסביבכם והכירו תודה על שאתם חיים. זוהי זכותכם מלידה להרגיש כך, לחיות כך. זה אינו עולם אוטופי דמיוני שאינו יכול להתקיים במציאות. עולם זה היה קיים בעבר והוא יכול להתקיים בעתיד.
זה תלוי בכם, בנו.

אנחנו הבאנו את העולם למצב הקטסטרופלי שבו הוא נמצא. אנחנו אחראים להרס ולהרג ולהפרדה ולרעב ולמחלות ולמלחמות ולתת-התזונה, לאימה ולפחד.
בפקיחת העיניים לאחריות האישית של כל אחד ואחד מאתנו, טמונה עוצמה רבה יותר מבכל פצצת אטום.
עוצמה זו תביא לשינוי. עוצמה זו תוביל אותנו לאהבה.

המסר שכאן מיועד לכל אחד ואחד מאתנו. זהו צלצול ההשכמה. התעוררו, פקחו עיניים. ראו את היופי שסביבם ושאפו ליצור עוד. זמנים קשים לפנינו, אין ספק. הרחקנו לכת עד מאוד ביהירות, באדישות ובחוסר האכפתיות לעולם שנתן לנו חיים. שדדנו את לשד האדמה בלי מחשבה והרחקנו את עצמנו, אולי מתוך בושה, מהבריאה ומהטבע. אך השינוי כבר מתחולל, תפנית מורגשת בכיוון הנסיעה.
יותר ויותר אנשים מבינים שהסימביוזה בינינו לבין החיים שסביבנו היא החשובה מכל, היא היוצרת בנו אהבה לעצמנו ולחיים כולם.

אלברט איינשטיין אמר פעם שהשינוי החברתי הגדול ביותר לכיוון חברה אנושית בריאה וברת-קיימא הוא המעבר לצמחונות.
אין בכוונתי לשכנע אף אחד להפוך לצמחוני. איש איש באמונתו יחיה וצמחונות אינה תנאי לאושר פנימי, אך כאשר החלטתי לוותר על צריכת הבשר והדגים ולצמצם את צריכת מוצרי החלב והביצים מתוך ידיעה שבכך אני תורם לסביבה שבה אני מתקיים ולגופי – שבתוכו אני חי, החלטה זו מילאה אותי באושר ופתחה בי דלת להרגשת סיפוק וערך עצמי.
אני מאמין שהשינוי הוא בלתי נמנע. זה תלוי בנו אם הדרך לשם תהיה קצרה ככל האפשר או ארוכה וזרועת מהמורות וקשיים.

  הקשר בין איכות הסביבה לתעשיית הבשר הוא קשר סמוי שאינו זוכה להבלטה רבה באמצעי התקשורת. אך הקשר הזה לבדו אחראי לחלק עצום ממצבו העגום של כדור הארץ שלנו ולמצבה העגום לא פחות של בריאותנו.

  אני בחרתי באורח חיים צמחוני בשנת 2002 לאחר קריאה אינטנסיבית של מידע מדעי שהציג בפני את האמת על תעשיית הבשר ותעשיית הכימיקלים והאופן בו שתי תעשיות אלה, הגדולות והעשירות בתעשיות העולם, גורמות באופן ישיר ועקיף להרס בריאותינו ולהרס הסביבתי הגדול ביותר מאז עידן הקרח האחרון.

  כמי שנחשף באופן קבוע כמוכם לפרסומות ולמידע פסבדו מדעי הגורס שאכילת בשר היא מצבו הטבעי של האדם ושאכילת מוצרי חלב הכרחית לבניית העצמות והשיניים בגופינו, כמו גם צחצוח הפה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, זועזתי לחלוטין כשקראתי על העובדות ההפוכות כמו למשל שגוף האדם אינו בנוי לעכל בשר, שמוצרי החלב למעשה תורמים לבריחת הסידן מהגוף ושפלואוריד הוא כימיקל מסוכן ביותר שאינו תורם במאומה לשיניים בריאות אלא רק לכיסם התפוח ממילא של תעשיות הכימיקלים.

  בשנת 2002 החלטתי לנסות על עצמי את מה שקראתי. הפסקתי לחלוטין לאכול בשר והפחתתי בצורה דראסטית את השימוש בביצים ומוצרי חלב פרה. הפסקתי לצחצח עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושיניתי את הרגלי התזונה שלי לתזונה המבוססת על דגנים מלאים, סויה וירקות ופירות, אגוזים וזרעים. לעתים הרשיתי לעצמי לאכול דברים קצת פחות בריאים אבל רוב התזונה שלי התבססה על תזונה צמחונית עם מעט מאוד ביצים וחלב.

  השינוי הזה בהרגלי התזונה והחשיבה שלי התרחש בד בבד עם לימודי היוגה והכשרתי כמורה ליוגה. השינוי היה הוליסטי, שלם. שינוי בראיית העולם שעד לאותה נקודה היה מבוסס על המידע שהלעיטו אותי אלו שהרוויחו הכי הרבה מאותה נקודת מבט. התחלתי לפקוח עיניים.

  היום, 7 שנים אחרי, וכשבאמתחתי 4 בדיקות דם, אני משוכנע באמיתות הדברים שקראתי. אם אתם תבחרו בדרך כזו או לא, זה כבר עניין אישי שלכם, אך לפחות תעשו זאת בעיניים פקוחות כשהמידע מוצג בפניכם.

  אם החזקתם מעמד עד כה ואתם סקרנים ומעוניינים להמשיך הלאה דעו שלא פשוט להכיר בעובדות גם אם הן מוצגות לפניכם בצורה בהירה. אני ממליץ לכם להדפיס את המאמרים השונים ולקרוא אותם לאט ולאורך זמן, אולי בדרך לעבודה באוטובוס או ברכבת. הקדישו לזה זמן, אלו דברים שיכולים לשפר את חייכם.

  יש עושר של מידע הנגיש לכם באינטרנט ובספרים המקוריים עליהם התבססתי.
  אם מצאתם את המידע מעניין ואינפורמטיבי, נסו לעשות שינוי, קטן ככל שיהיה.
  שינוי קטן בתחילת הדרך יוביל אתכם רחוק בהמשך.

  בהצלחה,
  ניב.

  המאמר שיתפרסם בשבוע הבא: התזונה בישראל

  המאמר שקראתם הוא חלק מסדרת מאמרים שיתפרסמו בכל שבוע באתר פרוייקט אמת אחרת.
  למי שרוצה, ניתן לקרוא את כל הסדרה ולהוריד אותה למחשב באתר הבית שלי כאן.

  כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
  https://www.emetaheret.org.il/?p=2463
  רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
  פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
  אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
  שלחו לנו מייל עכשיו
  הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

  אהבתם? שתפו עם העולם...
  הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
  הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

  68 תגובות »

  הנחיות לכתיבת תגובות:

  1. שמרו על שפה נאותה
  2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
  3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
  4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
  5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
  6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
  7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
  מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

  השאירו תגובה

  קבלו את התגובות ב RSS

  שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

  כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

  קבלו עדכונים בחינם למייל »

  הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
  אמת אחרת בפייסבוק
   
  כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

  בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

  אל תציג הודעה זו שנית