אפקט מנדלה – האם מישהו משחק לנו במוח?

מהו אפקט מנדלה? יקומים מקבילים ? ניסוי שהשתבש ? או אולי סוג של תופעה פסיכולוגית המתבטאת בזיכרונות קולקטיבים לקויים? כך או כך, זו אחת התופעות המרתקות שרצות באינטרנט בזמן האחרון.

 • מאת כותב אורח | 8 בינואר 2017
 • 17,108 צפיות | 102 תגובות
עודכן לאחרונה: 21 בפברואר 2017

לפני חצי שנה בדיוק נחשפתי להזיה ששמה "אפקט מנדלה", אני משתמש במילה "הזיה" בכוונה מכיוון שמדובר בהזיה רצינית במלוא מובן המילה. מדובר בהזיה שגורמת לך לפקפק בעצם קיומך והסובב סביבך. תופעה שגורמת לך לפקפק במציאות הפיזית הניצבת לך מול העיניים, תופעה שמשחקת לך עם המוח וגורמת לך לתחושה הזו של "לא נכון!" או "ואט דה פאק?!"

רוב הסיכויים שבאיזהו שלב בחיים שלכם רובכם חוויתם זיכרון לקוי ואולי יותר מפעם אחת, רק שהחוויה של הזיכרון הלקוי לא הייתה "הזיה", זו הייתה חוויה "נורמלית" כי כולכם חשבתם שמדובר פשוט בזיכרון רע. כולנו זוכרים לפעמים דברים לא נכונים או לא מדויקים, ומגלים אחרי זה שהדברים לא היו בדיוק כמו שזכרנו אותם. ואני לא מדבר על דברים שקשה לנו לזכור כמו באיזו עין למשה דיין הייתה רטיה? בעין שמאל או עין ימין? אני מדבר על דברים ידועים שכולנו גדלנו עליהם כמו המשפט המפורסם מהסרט של דיסני: "שלגייה", "מראה, מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר" אז זהו שלא. הציטוט הנכון הוא, "מראה קסומה שעל הקיר". וכך מסתבר תמיד היה. לא מאמינים לי?

קרה לכם פעם שהייתם בטוחים שקרה משהו בדרך מסוימת, אירוע כלשהו מהעבר או ציטוט כלשהו מסרט או כל זיכרון אחר מהעבר, ופתאום גיליתם שהדבר לא באמת קרה בדרך שאתם זוכרים את זה? כלומר אותו זיכרון שלכם כלפי אותו דבר הוא שגוי ולא מדויק.

הדבר הזה קורה לרובנו והמוח הלוגי שלנו מסביר לנו את זה כבעיית זיכרון ולכן אנחנו מקבלים את זה כבעיית זיכרון וממשיכים רגיל בחיינו. אבל תתארו לעצמכם לרגע מצב שבו בעיית הזיכרון לא הייתה מתרחשת באופן אינדיבידואלי אלא באופן קולקטיבי? ולמה הכוונה, תתארו לעצמכם שזה לא רק אתם בלבד זוכרים פרטים שגויים מהעבר אלא את אותם הפרטים השגויים זוכרים בדיוק כמוכם עוד אלפי אנשים אחרים בעולם!

זה בדיוק מה שמתאר "אפקט מנדלה". זיכרון קולקטיבי שגוי מהעבר.

אפקט מנדלה

אז למה בעצם קוראים לזה "אפקט מנדלה"?
מסתבר שאנשים רבים בעולם בטוחים שהם זוכרים את נלסון מנדלה מת בעודו בכלא אי שם בשנות ה-80. בניגוד למה שאותם אנשים זוכרים, במציאות מנדלה נפטר ב -5 דצמבר, 2013 (וזה גם מה שאני זוכר) למרות העובדה שאנשים מכל רחבי העולם יכולים להישבע שהם זוכרים קליפים מהלווייתו של מנדלה בטלוויזיה ושהוא מת בכלא.
אפילו נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש באחד מנאומיו זכר שמנדלה מת מזמן:

עוד סרטון מעניין שמראה שנלסון מנדלה נפטר בתחילת שנות ה90:

והנה ספר שנכתב על חייו של מנדלה.

בין אם אתם זוכרים שמנדלה מת בכלא בשנות ה-80 ובין אם אתם זוכרים שהוא נפטר בשנת 2013 העובדה המרתקת בכל הסיפור הזה שלראשונה בהיסטוריה המתועדת אנו שומעים ועדים לגבי מסה של אנשים בעלי זיכרון משותף לגבי אירוע שלא התרחש כלל. אם אדם בודד זוכר אירוע שלא קרה בעבר אז כנראה שיש לו בעיה בזיכרון. אך אם אלף אנשים זוכרים את אותו אירוע שלא קרה בעבר אז האומנם מדובר בבעיית זיכרון? או שיש פה משהו אחר?

ברגע שמריצים בגוגל חיפוש עם צמד המילים "Mandela Effect" מגיעים בקלות למיליוני תוצאות של כתבות על התופעה, הסברים, דוגמאות, סרטונים, דעות, פרשנויות, תיאוריות, דיבאנקים "debunking" ועוד.

צבירת הפופולאריות של התופעה במיוחד בשנת 2016 כפי שניתן לראות ב"גוגל טרנד" היא אדירה,
יותר ויותר אנשים נחשפים לתופעה ומתחילים להתעניין.
יוטיוב מוצף בסרטונים על האפקט ואני חייב להודות שלא חסר שטויות והרבה תכנים שהם פשוט בזבוז זמן, אבל עדיין הרעיון הכללי הוא זה שהשאיר אותי להמשיך ולחקור את הנושא.

מה שבהחלט לא ניתן למצוא בקלות הן תשובות אמיתיות והגיוניות לגבי מה זה הדבר הזה לעזאזל? חלק מהספקנים טוענים שהכול זה קשקוש וניתן להסביר את זה בצורה לוגית. הכול קשור לזיכרון האנושי ואיך שהמוח שלנו עובד. אנשים פשוט זוכרים דברים לא נכון, אנשים כל הזמן מתבלבלים וזה חלק מהטבע של השכל האנושי. אנחנו לא רובוטים ואין לנו זיכרון-על, אז אם אלפי אנשים זוכרים פרט לא נכון זה אומר שאלפי אנשים זוכרים פרט לא נכון וזהו.

הפחות ספקנים והיותר "קונספירטיבים" מנסים להסביר את האפקט תוך כדי שימוש בתיאוריות שונות ומשונות החל מקיומם של יקומים מקבילים ו"גליצ'ים" שמאפשרים לנו לנוע ממציאות אחת למציאות אחרת, תיאוריות של מסע בזמן, ועד למאיץ החלקיקים בשוויץ "CERN" שאחראי לכל הבלגאן הזה.

האמת שלגבי "CERN" אותי זה באמת מסקרן כי זה מרכז את כל מה שכתבתי למעלה תחת תחום מדעי אחד שנקרא "פיזיקה קוונטית". אף אחד באמת לא יודע מה הם עושים שם במאיץ החלקיקים ואיך כל הניסויים שלהם משפיעים על המציאות ועל חיינו. ראיתי הרצאה די רצינית בנושא הזה ואני ממליץ לכולם לצפות בה:
https://www.youtube.com/watch?v=Vy3mvjr92KY החל מדקה 3:00 בערך.

מאיץ חלקיקים או מאיץ שינויים בתודעה?

הטענה לקשר הדוק בין הניסויים שמבצעים עם מאיץ החלקיקים בשוויץ לאפקט מנדלה גרמה לי למחשבות רבות במיוחד לאחר שראיתי סרטון שהפיקו סטודנטים מתמחים ב "CERN" שנקרא "We are Happy at CERN"".
על פניו סרטון חמוד ומושקע שנותן לנו הצצה לתוך המתחם המאסיבי בשוויץ, בסרטון רואים סטודנטים ועובדים של המפעל מרקדים ושרים להם על רקע השיר המקפיץ של פארל וויליאמס.
הדבר שאותי הדהים הוא המסר הסודי ש"הוטמן" בסרטון בצורה די גלויה, מסר הקשור ישירות לשם "נלסון מנדלה". צירוף מקרים? או סתם מתיחה? שימו לב בסרטון דקה 2:34 רואים פיזיקאי של CERN מחזיק 2 שלטים.
בשלט הראשון כתוב BOND1 בשלט השני כתוב MANDELA.

בונד1- חידה פשוטה יחסית, השחקן שגילם לראשונה את דמותו של ג'יימס בונד קוראים "בארי נלסון" Barry Nelson.
והנה קיבלנו NELSON MANDELA.

מוטב לציין רק שהסרטון הופק ופורסם ב2014! האפקט כאמור נולד בשנת 2013 לאחר מותו של נלסון מנדלה ופרץ לתודעה רק ב2016!

האם הפיזיקאי שמחזיק את השלטים רומז לנו ש "CERN"הם האחראים לאפקט מנדלה ולשינוים החלים בהיסטוריה שלנו? האם הוא רוצה שהעולם ידע מה עם עשו? או שיש פה הסבר אחר?

הנה סרט קצר שמתאר היטב את התופעה ומציג מגוון דוגמאות של התופעה, לשיפוטכם:

למרות שקיימים מאות מקרים של אפקט מנדלה בכל מיני תחומים אני אתן סקירה שלי לכמה מהמקרים היותר מעניינים לדעתי שחלקם באמת גרמו לי לאי נוחות עם הזיכרונות שלי.
1. הלוגו של מכונית פולקסווגן.
לא יודע איך להסביר לכם את זה אבל אני הייתי בטוח ב100% שהלוגו של פולקסקווגן השתנה. אני למדתי נהיגה על פולקסווגן דגם "גולף" ואני זוכר היטב איך נראה הלוגו ואני יכול להישבע שאני לא זוכר את המרווח בין הV לW בסמל. אני זוכר שהסמל היה אחיד וללא שום מרווח. אז בדקתי באינטרנט וראיתי שלאורך כל ההיסטוריה של הרכב המרווח היה שם בכל סוגי הסמלים משנות ה40. כלומר אפילו האופציה שחברת פולקסווגן שינו את הלוגו התמוגגה לי מול העיניים. מה אתם אומרים? איך אתם זוכרים את הלוגו? כמו מצד ימין או כמו מצד שמאל? אני זוכר כמו מצד ימין!
volkswagen

2. הלוגו של מכונית פורד.
טוב לגבי זה באמת אני לא בטוח ב100% אבל הרבה אנשים, כולל עובדים בתעשיית המכוניות של פורד, זוכרים את הלוגו נראה אחרת ממה שהוא נראה היום. אני אישית לא זוכר או שפשוט לא שמתי לב לספירלה הקטנה באות F.
שוב בדקתי לאורך כל ההיסטוריה והלוגו לא השתנה הרבה, כלומר הוא עדיין נראה לא נכון בעיניי כפי שאני זוכר אותו.
אני זוכר את הלוגו ללא "הלולאה" הקטנה כמו שמתואר בתמונה למטה.
מה אתם זוכרים?
ford1
ford2

3. הציטוט המפורסם של דארת ויידר מתוך סדרת סרטי מלחמת הכוכבים הוא לא כמו שרוב האנשים זוכרים. רוב האנשים כולל אותי זוכרים את המשפט "Luke I Am Your Father" ציטוט שהתברר לי כשגוי. הציטוט הנכון הוא "NO, I Am Your Father"
כן כן למרות אינסוף חיקויים וציטוטים שנעשו למשפט המפורסם של ויידר מתברר שהציטוט לא מדויק כלל. והדבר המפתיע שאפילו השחקן ארל ג'ונס שגילם את דמותו של ויידר זוכר את המשפט כמו שכולם זוכרים אותו:

4. שוב מסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, רוב האנשים זוכרים את הרובוט הזהוב המפורסם C-3PO מצופה כולו בצבע זהב רק שעכשיו מתברר שהייתה לו כביכול רגל בצבע כסף כל הזמן. הרבה מזכרות וצעצועים לא מתארות את רגל הכסף. מותר לציין שזו הייתה הפתעה ענקית למעריצים שראו את הסרטים כל כך הרבה פעמים, אך מעולם לא הבחינו בתכונה הייחודית על הדמות הפופולרית. אני אישית לא זוכר רגל כסופה.

5. זוכרים את הסרט פורסט גאמפ? זוכרים את השורה המפורסמת כשהוא יושב על הספסל ליד הגברת ואומר את המשפט שאמא שלו תמיד אמרה, "החיים הם כמו קופסת שוקולדים." ובכן, מתברר שהוא בעצם אומר, "החיים היו כמו קופסת שוקולדים," משפט לא הגיוני בפני עצמו.
המשפט שכולם זוכרים " “Life is like a box of chocolates.”
המשפט הנכון : “Life was like a box of chocolates”

6. בסרט הישן של ג'יימס בונד moonraker ישנה דמות של צעירה חמודה וחייכנית בשם דולי. לקראת סוף הסרט מתארים סצנה שבה דמות הרשעJAWS מתאהב בדולי בשל חיוכה המקסים וחשיפת שיניה העטופות בגשר ממתכת. הרבה אנשים זוכרים שלדולי היה גשר בשיניים, רק שהתברר לאחרונה שהגשר בשיניים של דולי נעלם. מותר לציין שהסיבה היחידה להתאהבות של השניים באותה סצנה הייתה הגשר של דולי שגרם לJAWS להתאהב בה. מה אתם אומרים? היה גשר או לא היה?7. כמה נחיתות היו על הירח? אני זוכר נחיתה אחת. מסתבר שהיו שש! ואני לא היחידי שזוכר נחיתה אחת. גם הנשיא אובמה והמדען המפורסם ניל דיגרייס טייסון זוכרים נחיתה אחת אבל בפועל היו כאמור שש נחיתות מוצלחות.8. לאחר זכייתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בטקס האוסקר בשנת 1984 ובמהלך נאומה הוציאה בהתרגשות סאלי פילד את המשפט האייקוני הידוע : "you like me, you really like me"
משפט שצוטט מאז באינספור פעמים לאורך השנים.
רק שעכשיו באותו נאום, המשפט "השתנה" ועכשיו זה נשמע כך:
"you like me, right now, you like me"


שני דברים נוספים לגבי סאלי פילד, הדבר הראשון הוא שרבים זוכרים את שם המשפחה שלה מאוית כ"פילדס" ולא "פילד". "Sally Field's".
והדבר השני היותר מעניין הוא העובדה שאחיה של סאלי פילד, ריק פילד הוא מדען בכיר ב "CERN" .

9. פסל "האדם החושב" של רודן – Rodin's The Thinkerשונה ממה שאנשים זוכרים אותו.
כולכם בטח מכירים את הפסל המפורסם הזה שבו אדם יושב בעיקול עם יד אחת על הברך והיד השנייה צמודה לראש או לסנטר? מה אתם זוכרים? כמו הסרטוט בצד ימין או בצד שמאל? אני אישית זוכר את הפסל כמו שמתואר בתמונה בצד ימין.

למרות אינספור תיאורים וכתבות באינטרנט על הפסל המפורסם שבו מתארים איש חושב עם יד על המצח, הפסל האמיתי כפי שהוא מוצג היום מתאר אדם עם יד מתחת לסנטר כמו בתמונה מצד שמאל.


10. המשפט הידוע של חניבל לקטר "Hello Clarice" בסרט "שתיקת הכבשים" נעלם.
למרות שכולנו זוכרים את צמד המילים חרוט לנו בזיכרון, מי שראה את הסרט יודע על מה אני מדבר, המילים לא מופיעות כלל בסרט. בסצנה שבה לקטר פוגש את קלאריס בפעם הראשונה האם הוא אומר "הלו קלאריס"? היום כשרואים את הסצנה חניבל לקטר פשוט אומר "בוקר טוב". האם כך היה כל הזמן? האם אלפי אנשים שוב זוכרים משהו שלא קרה ומצטטים לא נכון? מה אתם אומרים?

לסיכום, בנימה אישית עברתי טלטלה עם כל התופעה הזאת. בהתחלה נדהמתי והתחלתי לחשוב, התעניינתי והתחלתי לחקור ואז הבנתי שזה הכול שטויות ונרגעתי, חשבתי שמדובר בתופעה פסיכולוגית ושאין הסבר לוגי אחר מאשר זיכרונות לקויים. ואז נחשפתי לכל הסיפור עם ""CERN ושוב התחלתי להתעניין ועכשיו אני לא יודע מה לחשוב כי כל הזמן צצים להם עוד ועוד מקרים של התופעה.
בין אם מדובר פה על פיזיקה קוונטית, או ניסוי סודי שמטרתו לשנות את התודעה האנושית או משהו אחר בכלל, מה שזה לא יהיה, אני רק מקווה שיצא לנו משהו חיובי מכל זה.

המאמר: "אפקט מנדלה" נכתב במיוחד עבור פרויקט אמת אחרת ע"י Lev Kaz

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=13510
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

102 תגובות »

 • מעניין.
  נשארתי עם רושם שמאחורי התופעה עומדת התקשורת והוליווד ותרבות צריכה אמריקאית או חומרית מוגזמת. ואולי זה הקהל שעליו נערכים ניסויים המוניים המניפולציות על זיכרון. השאלה לאן זה יכול ללכת.

 • howlin' wolf

  זה ממש מגניב! כמו 'האיש במצודה הרמה'.

  הגב לhowlin' wolf
 • aleph 111

  לעניות דעתי ראשית התופעה נובע מכשל לוגי תודעתי של הסתברות מותנית.

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A1%D7%AA%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%A0%D7%99%D7%AA

  הגב לaleph 111
   • aleph 111

    אותי אישית מעניינת הגישה הוויזואלית של הסכיזופרן אל הכשל…

    מתוך הקישור לעייל – Confabulation

    Associated neurological and psychological conditions

    Schizophrenia is a psychological disorder in which confabulation is sometimes observed. Although confabulation is usually coherent in its presentation, confabulations of schizophrenic patients are often delusional Researchers have noted that these patients tend to make up delusions on the spot which are often fantastic and become increasingly elaborate with questioning. Unlike patients with Korsakoff's and Alzheimer's, patients with schizophrenia are more likely to confabulate when prompted with questions regarding their semantic memories, as opposed to episodic memory prompting. In addition, confabulation does not appear to be related to any memory deficit in schizophrenic patients. This is contrary to most forms of confabulation. Also, confabulations made by schizophrenic patients often do not involve the creation of new information, but instead involve an attempt by the patient to reconstruct actual details of a past event.

    הגב לaleph 111
    • aleph 111

     "השלם שונה מסכום חלקיו"

     אמנם תאוריית הגשטלט איננה תבנית תודעתית ראשונית (במידה ויש בתוך מציאות דואלית), אבל עדין לעניות דעתי נותנת הסבר די מקיף לתופעה.

     https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%92%D7%A9%D7%98%D7%9C%D7%98

     הגב לaleph 111
     • aleph 111

      מנקודת ראותי האישית מגדל התודעה הדואלי (ימין שמאל – מזרח מערב, צפון דרום, עליון תחתון…נקודת המרכז האמצעית: הגרעין או הזרעון) הינו כמחזה קפקאי תיאטרלי סוריאליסטי, שבו היצירה האישית או הקולקטיבית (יתכן ואחד הם) מתנגשת עם עולם נמוך ותמהוני בדרגות (7) הולכות וגדלות, כאשר בין רמות התודעה נפערים תהומות (500) המייצרים סיוט ושטניות…מתאפיין בפיצול ובפילוג המוביל להתפוררות, אבדן ערכים וחידלון…אישי וקולקטיבי לטעמי האישי.

      האפקט ככל הנראה לי הינו כשל לוגי, וככל הנראה כולנו נופלים לתוכו (ברמות ובאופנים שונים). יחד עם זאת אין הדבר סותר בעיני את החיבור האפשרי בין הכשל הלוגי לתיאוריות כגון יקומים מקבילים, וכולי.

      הגב לaleph 111
      • howlin' wolf

       נשמע לי מדויק…

       הגב לhowlin' wolf
       • aleph 111

        הי זאב,

        לא ממש…(תגובה 6)

        במבט חיצוני ואובייקטיבי הגשטלט והסטרוקטורליזם הינם תזה ואנטיתזה. שני אסכולות ניגודיות, ההפך המדויק של אחת לשנייה…אחת מתבדרת והשנייה מתכנסת, הסחה לאדום או הסחה לכחול, אינטגרל אמיתי או לא-אמיתי.

        הסחה לכחול או לאדום

        הסחה לכחול או היסט לכחול (באנגלית: Blue shift) היא תופעה פיזיקלית לפיה מתקצר אורך הגל, ו/או גדל התדר כאשר המושא (אובייקט) נע לעבר הצופה.
        התופעה מוסברת על ידי אפקט דופלר. השם בא משום שאורך גל האור בקצהו הוא כחול (או סגול), ולכן, כשהאור הנראה נדחס באורך הגל שלו, הוא מוסט לעבר הקצה הכחול של הספקטרום, ולכן קרוי שמו "היסט לכחול". כשאורך הגל מתארך, הקצה של הספקטרום האלקטרומגנטי הוא אדום, ולכן האפקט הנגדי, של הארכת אורך הגל, נקרא הסחה לאדום.
        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A1%D7%97%D7%94_%D7%9C%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%9C

        מוקד אופטי

        מוקד, או נקודת מוקד, זהו מושג תאורטי באופטיקה גאומטרית המתייחס להתכנסותן או להתבדרותן של קרני אור מקבילות אל נקודה אחת או ממנה, בהתאמה. הדרך המוכרת והשימושית ביותר לקבל תוצאה זו היא שבירת קרני האור במעברן דרך עדשה, מרכזת או מפזרת, לפי חוק סנל, או החזרתן ממראה, מרכזת או מפזרת, לפי חוקי ההחזרה
        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%95%D7%A7%D7%93_(%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94)

        אינטגרל אמיתי או לא-אמיתי

        בחשבון אינפיניטסימלי, אינטגרל לא אמיתי (או אינטגרל מוכלל) מהווה הכללה מתמטית של האינטגרל המסוים לקטעים לא סופיים ולפונקציות בלתי-חסומות בקטעים פתוחים או חצי פתוחים. באופן אינטואיטיבי, ברור ששטח של פונקציה לא חסומה או של פונקציה בקטע אינסופי, הוא שטח שמכסה קבוצה לא חסומה ולכן ברור שלא מדובר בשטח המוכר לנו מחיי היומיום, אלא בגבול שמוגדר להיות השטח. אם הגבול הנ"ל קיים, האינטגרל מתכנס. אחרת, האינטגרל מתבדר.
        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%92%D7%A8%D7%9C_%D7%9C%D7%90_%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%99

        פסיכולוגיית הגשטלט, סטרוקטורליזם וכיוון תנועת האורות….

        פסיכולוגיית הגֵשְׁטָלְט (מגרמנית: Gestalt; מילולית: צורה, תבנית, דפוס) היא אסכולה בפסיכולוגיה, אשר צמחה בגרמניה בעיקר כתגובת נגד לגישת הסטרוקטורליזם של וילהלם וונדטומבטאת את האנטיתזה שלה, בתפיסתה כי העיקרון התפעולי של המוח והתודעה הוא הוליסטי, מקבילי ואנלוגי ובעל מגמה לארגון עצמי.

        אבי גישת הגשטלט, שצמחה במקביל לצמיחת אסכולת הביהביוריזם בארצות הברית הוא מקס ורטהיימר (Max Wertheimer), "שהגדיר את תופעת פי (Phi Phenomenon)". ורטהיימר ערך ניסוי לבדיקת תפיסת התנועה, שבו הקרין לנבדקיו בתנאי מעבדה שני הבזקי אור משתי נקודות שונות בפסקי זמן קרובים. הנבדקים ראו את שני ההבזקים כנקודת אור בודדת, שנעה ממקום אחד למקום שני, למרות שלא התרחשה שום תנועה של האורות, שהודלקו כל אחד במקום אחר. ורטהיימר הסיק מכך כי התודעה היא זו שהשליכה את התבנית שלה של תפיסת התנועה על הקלט החושי, והיא זו שנתנה פירוש לטבעם של גירויים אלו.
        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%92%D7%A9%D7%98%D7%9C%D7%98

        סטרוקטורליזם

        בפסיכולוגיה, המונח סטרוקטורליזם מתייחס בעיקר לעבודתם של וילהלם וונדט ואדוארד טיצ'נר, שחקרו את התודעה על ידי עידוד אנשים לאינטרוספקציה (התבוננות עצמית) ותיעוד דיווחיהם של אנשים אלה.
        https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%96%D7%9D_(%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94)

        לעניות דעתי המפתח או הסינתזה עובר דרך תופעת הפאי.

        נ.צ.

        Phi Phenomenon

        קרס=360

        1061 x פאי = 3333

        הגב לaleph 111
        • aleph 111

         הסחה לאדום

         הסחה לאדום או היסט לאדום (באנגלית: Redshift) היא תופעה פיזיקלית המתארת מצב בו תדר האור הנמדד על ידי צופה נמוך יותר מהתדר שהיה לאור כאשר נפלט על ידי המקור. לרוב תופעה זו מתרחשת כאשר מקור האור מתרחק במהירות מהצופה, עקב אפקט פיזיקלי המכונה אפקט דופלר. כאשר מקור האור מתקרב, מתרחשת תופעה הפוכה, ותדר האור הנמדד על ידי צופה גבוה יותר מהתדר שהיה לאור כאשר נפלט על ידי המקור. תופעה זו מכונה הסחה לכחול.

         תופעת ההסחה לאדום מוכרת בעיקר במקרה הספקטרום הנפלט על ידי גלקסיות מרוחקות מוסט כולו לאדום, כאשר מידת ההסחה לאדום היא פונקציה של המרחק: ככל שהגלקסיה מרוחקת יותר, כך ההסחה לאדום תהיה גדולה יותר. תגלית זו היא שהביאה לניסוחה של תאוריית המפץ הגדול, לפיה היקום התפרץ כולו מנקודת ייחודיות אחת ומשם התחיל להתפשט.
         https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A1%D7%97%D7%94_%D7%9C%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9D

         לaleph 111
 • 'howlin wolf

  כן התיאוריה עצמה היא שטות שנראה שרק נוצרים מוכנים להאמין בה(רוב המגיבים חסרי החשיבה הביקורתית בסרטונים הנ"ל).איך הם קישרו את זה לאלוהים ולנצרות אין לי שמץ…בכל זאת רעיון מגניב.

  הגב ל'howlin wolf
  • aleph 111

   בוקר,

   אני אישית מניח שהסברה הכללית של יוצרי הסרטון לעצם התופעה מובילה בדרכים שונות אל המטריקס הגליצ'י ויקומים מקביליים. אני לא סבור שבנצרות היהודית עסקינן, אלא כל אחד מטה ומעקם את האמת (במידה ויש) אל תובנותיו האישיות.

   ואם כבר נכנסים לרעיון החדש ישן נושן של המטריקס או השדה/פרדס…מעניין לציין שיוצרי הסרט מטריקס הם טרנסג'נדרים כיום…אני אישית מניח שהנבירה בעומקה של המערכת הובילה בתהליכים נמשכים גם לשינוי זהות מגדר.

   הגב לaleph 111
 • לב

  קונספירטורים: הצי-בור הוא עדר של כבשים רדום שקל להשתיל לו רעיונות שגויים ומעוותים לראש בשיטות של תעמולה ושטיפת מוח.

  הציבור: אנחנו זוכרים פרטי מידע מסוימים באופן שגוי.

  קונספירטורים: לא יכול להיות! אין מצב שחבורה של חושבים עצמאיים שכמותכם תטעה, מישהו שינה את המציאות.

  הגב ללב
 • howlin' wolf

  דרך אגב שמתי לב שהרבה מחובבי הקונספירציות מגלים את כל העניין הזה של סמים משני תודעה.אני גם התעניינתי בנושא בזמנו אך למזלי בסוף לא התנסיתי בהם. DMT לדוגמה לא יעיר אותכם למציאות רוחנית אלא להפך הוא ימנע ממכם להתנסות במצבי תודעה שונים באופן מלא,הוא רק יתן לכם הצצה לשם.אם אתם רוצים דוגמא להשפעה " הרוחנית" של החומר הזה תנו הצצה חטופה בפורום של האתר

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  אלף אתה לא מבין כמה ויכוחים היו לי אם אנשים שלא מבינים את העניין הזה של הסתברות מותנית וכשל לוגי, זה יכול להיות מאוד מתסכל.

  for my opinion the real reason is different though…

  https://www.davidwolfe.com/human-intelligence-declining/

  כשל לוגי רק סימפטום,הבעיה חמורה יותר… זה נחמד לחשוב שכולם שווים ולכולם מגיעות אותן זכויות,ולכולם יש זכות קיום שווה, כן זה נשמע טוב ומרגיע. אך אנחנו משלמים על כך מחיר כבד. ז מ ן ל ה ת ע ו ר ר! eugenics לא בהכרח כפי שזה מתבצע היום אך באיזושהי צורה זה הכרחי ביותר.

  הגב לhowlin' wolf
 • 1

  אלפי אנשים שזוכרים משהו לא נכון, מתוך אוכלוסייה של מיליארדים , בין היתר בגלל הפצה של מידע לא נכון – הם סטייה סטטיסטית לכל היותר.

  יכול להיות שבשנות השמונים הייתה שמועה על כך שמנדלה מת וזה מה שאנשים זכרו:
  "שמעתי שמנדלה מת" ובמוחם זה הפך לעובדה.

  לפעמים הפתרון הפשוט הוא הפתרון הנכון.

  הגב ל1
 • howlin' wolf

  נלקח בחשבון,אני מודע לכך שאני אידיוט לפעמים,אך אין זה אומר שאני לא צודק(לפעמים).בעניין הזה אני חושב ש IQ דיי רלונטי. דרך אגב אני מחשיב אדם שיכול למצוא אגוז קוקוס פי מאה על אחד מהאקדמאים הללו הפסודו אינטלקטואלים. אחד האנשים הכי חכמים שפגשתי היה איכר אנלפבית.

  הגב לhowlin' wolf
 • איציק עזוז

  יש פה דוגמאות שהן הבדלים ממש זניחים כמו הסמל של פורד.
  שתי הערות:
  השופט סמואל ליבוביץ, שרצה להדגים את משקלה של עדות ראיה, שאל בכנס של משפטנים מעשני קאמל, האם הבדואי בלוגו רוכב על הגמל או הולך לצידו. רק עשירית מהם זכרו שאין בכלל בדואי בלוגו.
  ראה שגיאות נפוצות בעברית, כמו:הנרות הללו שאנו מדליקים. כפי שאומר הרוב. הנכון הוא:הנרות הללו אנו מדליקים.
  רק מה, רוב האנשים לומדים לא מהמקור אלא מאנשים שהם חכמים בעיניהם, ואז הם מחקים אותם.
  מסקנה: אנשים חכמים טועים…

  הגב לאיציק עזוז
 • במבי

  הדבר הזה מזעזע אותי… מה קורה פה? והנה אני שומעת ברדיו את ערימה של חברה על הדשא, כבר פעם שניה ביומיים האחרונים , עם המילה גבשושיות. מעולם לא הייתה שם המילה הזאת קודם לדעתי. משהו שם השתנה וגם המבנה של הפיסקה נראה מוזר ולא הגיוני.
  "גומרים לשיר ומקשיבים רב קשב
  בינינו מתפתלות לחשושיות
  יש הסתננויות בתוך העשב
  כי יש בו כל מיני גבשושיות".
  (מתוך שירונט)
  מה זה מתפתלות לחשושיות? וממתי הגיעו הגבשושיות לשם? אני בטוחה שזה לא היה ככה. מישהו זוכר גם??
  לגבי האדם החושב אני לגמרי בשוק! תמונה אחת שמצאתי באינטרנט http://cafe.themarker.com/image/2223184/ ככה אני זוכרת את האדם החושב. מוזר (מקווה שלא שינו בינתיים גם את התמונה הזאת. מדובר פה באדם עם היד על המצח).

  הגב לבמבי
 • howlin' wolf

  אין צורך להתחיל ללבוש שמלות. המקור(המרכז) נשאר כפי שהיה מאז ומעולם, מנקודת המבט הזו שום דבר לא השתנה ולא ישתנה.
  "אין חדש תחת השמש"

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  מעגל הזריחה והשקיעה הפגאני האכזרי וההפכפך,אני ניצחתי והפסדתי,הייתי למעלה ובתחתית ועדיין אהבתי את החיים על כל אכזריותם המרהיבה ואני יודע שאחרי השקיעה של העולם ,אחרי הלילה אנחנו נחזה בזריחה של אלף שמשות.

  Heil Helios

  מתנצל על הטרוליות אין פורום והעניין הזה נראה לי חשוב

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  שחיתות, כן מה חדש פה? אני לא רואה מה החשיבות הכה גדולה של האירוע הנ"ל

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   אני אישית סבור שהפרשה הנ"ל לא הולכת להתמוסס כמו רבות אחרות לפניה, ואנחנו בפתחה של מערבולת הן ברמה הארצית והן ברמה העולמית.

   ראה…לעניות דעתי אנו נמצאים בפרפורי גסיסה אחרונים של השמאל העולמי, כפי שניתן לראות מצעדיו והתבטאויותיו השונות של אובמה (ברגע שנפל לו האסימון לאחר ההפסד של הילרי לטראמפ) כנגד רוסיה הפוטינית, או הוועידה המתכנסת בפריז בימים אלו לדון בבעיה הפלסטינית ארבעה ימים לפני כניסת טראמפ לבית הלבן, וכולי.

   הבעייתיות הראשית כראות עיני היא שלב הביניים, שכן הימין נמצא ברובו בקדמת החשיכה לעת עתה, ומונהג על ידי זבי חוטם. וזה בלי לדון בטכנולוגיות וכלי הזין העומדים כיום ברשות הכוחות המתמודדים, וזאת להבדיל מהיסטוריית השקיעה המדממת של האימפריות בעבר.

   הגב לaleph 111
   • howlin' wolf

    הימין הקיים מונהג ומנוהל ע"י אופוזיציה נשלטת ורוב הגורמים בעניין מודעים לכך.השאלה אם הימין האמיתי יעלה ויחזיר סדר… אני לא בטוח, בזמנו היו אנשים כמו יוליוס אבולה, קארל יונג ומירצה איליאדה שניסו להשפיע לטובה על הנאציזם והפאשיזם אך נכלו כישלון חרוץ היום מצבנו גרוע בהרבה והאמצעים העומדים לרשותנו דלים הרבה יותר… אני חושש שאתה צודק בתחזיתך.

    הגב לhowlin' wolf
 • aleph 111

  גליצ' במטריקס? 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=Gs6UcgiDwg0

  הגב לaleph 111
 • הי שלום,
  את הדוגמא של מנדלה אני מבינה ככשל בהבנה וחיבורים, כפי שהוצע באחד המאמרים למעלה. בזמנו טעיתי איתו גם ואני מייחסת את זה לחוסר קשב ותשומת לב שלי לפוליטיקה. ועם זאת, בכל זאת, משהו הגיע אלי ואלו כמו עודפים מן האמת. ההתחברות שלהם לכדי הנחה שהוא מת, בלי שאפילו שמתי לב, מטרידה.
  קשה לי יותר להתמודד עם הדוגמא של הגשר על השיניים של דולי. אני מצליחה לחשוב עליה רק עם הגשר. אם זו לא הטעיה זולה ומכוונת של הוליווד, אז אלו השלמות שאנחנו עושים בראש למצבים מסוימים. ההשלמה הזו כל כך מושלמת, עד שהיא השתלטה לי לחלוטין על הזכרון.
  הפסל של רודן – אני קצת פחות מבינה למה זה נכנס לכתבה.

 • howlin' wolf

  טראמפ יכשל אך הוא הוכיח עצמו ככלי שימושי בהשמדת השמאל העולמי.במידה והשמאל הזה היה מנצח אם הילארי ככל הנראה כבר היינו עמוק הרבה יותר בבוץ. כמובן שטראמפ והימין עתיד להיות מאושם בכל דבר שיקרה ובכך נגיע לאותה תוצאה(בסופו של דבר) אך אני חושב שהמיינסטרים מדיה איבדה כמעט לחלוטין את האפקטיביות שלה. והם כבר לא שולטים בנארטיב לא העכשווי ולא ההיסטורי(בעיקר לא ההיסטורי) ראה 'האיש במצודה הרמה'. אני אכן חושב שאנטישמיות היא מה שהם מבשלים בתור האופציה האחרונה להסחת דעת הציבור. היהודי יואשם בהכל(בצדק ושלא בצדק).

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   הבעיה לעניות דעתי איננה אם טראמפ יכשל, אלא מה מידת הנזק שהוא ישאיר

   מי שהשמיד את השמאל בתהליכים זה חבורה של פקידים שמאלנים ועליזים בבריסל…על אקורד הסיום הצורם ניצחה אנג'לה מרקל. כתוצאה מכך ההמון הרדום, המשולהב והמפוחד (בצדק), עברה הסחה לאדום, ועל כתפיו נישא המוקיון.

   וחוזר חלילה גם מהעבר הזה…
   http://www.calcalist.co.il/loc.....l?ref=ynet

   הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  אני לא מבין למה אתה מתרכז בטראמפ,לי באופן אישי אכפת מעט מאוד מהאיש, הרבה יותר מעניין מה שקורה באירופה באופן ספציפי רומניה ברגעים אלה ממש. ובסקנדינביה משהו עמוק ומכה שורשים צמח שם הרבה זמן מאז הכומר הראשון שדרך על אדמות הצפון. במובן מסיום אפקט מנדלה אכן התרחש כאן אך לא בצורה בה אנחנו חושבים, האמת המרה היא שאיננו יודעים מה מתרחש עכשיו ומה התרחש בעבר.אין מה להיאחז בעבר, אנחנו רוכבים על הגל ומה שיכול להיות. Forward we march

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   "אני לא מבין למה אתה מתרכז בטראמפ"

   לעניות דעתי "כל" מפלגות הימין האלטרנטיבי באירופה מישרות קו עם באנון, ובאנון נכון לעכשיו מיישר קו עם נתניהו. ומכיוון שאני אישית צופה לתנועות הללו הצלחה מעל ומעבר למצופה, אזי כל שנשאר לתהות באיזה חוטים באנון מושך במוחו של טראמפ הנרקיסיסט.

   https://www.nytimes.com/2017/01/13/world/europe/marine-le-pen-trump.html?_r=0

   למה הוא חשוב? אחרי הכל הוא משלשום מנהיג העולם החופשי (או משהו כזה).

   הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  מה שצריך למות,שימות

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  אני מניח שאתה צודק אך אלה רק פני המים, זה משנה מעט מאוד אם זה יהיה טראמפ הילארי באנון או מישהו אחר הם סה"כ הכל מגיבים לכוחות שמעבר לשליטתם. אותי מעניינים הכוחות הללו.מנהיג העולם החופשי, זה לא עולם חופשי והוא לא מנהיג אף אחד, אפילו לא את עצמו.

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   "אני מניח שאתה צודק אך אלה רק פני המים…"

   לעניות דעתי ההסחה לאדום או לכחול נועדה לפרוץ ולבחון חסמים חדשים הן מימין והן משמאל, כאשר ההמון החצוי והמפולג מגיב לצעדי הצד השני עד נקודת החסם החדשה, וממנה מתבצע היפוך קטבים אל העבר השני והחסם החדש שלו. לאן הם מנסים להגיע? כנראה לנקודה הסינגולרית.

   מתנד הרמוני – מטוטלת מתמטית

   https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%93_%D7%94%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99

   הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  הימין האלטרנטיבי אכן מנסה להטות את דעת הקהל לטובת ישראל אך אני סבור שהניסיון הפתטי הזה ינכל כישלון חרוץ

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   בדוק! מספיק לשמוע את הדי ההתבטאויות של מנהיגי הימין האלטרנטיבי בחודשים האחרונים על מנת להבחין במגמה החדשה. ואני מניח שגם אני סבור שלא מאהבת מרדכי עסקינן.

   מעניין גם לקרוא את המאמרים באתר של באנון Breitbart.com

   http://www.breitbart.com/jerusalem/

   תקועות וחסרות לי מספר תגובות שמשלימות את הלך מחשבתי…אני מניח שאמתין

   הגב לaleph 111
  • aleph 111

   http://www.breitbart.com/jerusalem/

   תקועות וחסרות לי מספר תגובות שמשלימות את הלך מחשבתי…אני מניח שאמתין

   הגב לaleph 111
   • aleph 111

    "אני מניח שאתה צודק אך אלה רק פני המים"

    לעניות דעתי ההסחה לאדום או לכחול נועדה לפרוץ ולבחון חסמים חדשים הן מימין והן משמאל, כאשר ההמון החצוי והמפולג מגיב לצעדי הצד השני עד נקודת החסם החדשה, וממנה מתבצע היפוך קטבים אל העבר השני והחסם החדש שלו. לאן הם מנסים להגיע? כנראה לנקודה הסינגולרית.

    מתנד הרמוני – מטוטלת מתמטית

    https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%93_%D7%94%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99

    הגב לaleph 111
 • הי בוקר טוב אנשים יקרים לי,

  מעבר לשמאל ימין, אני רואה בשילוב של טראמפ פוטין ונתניהו נטיה למלוכנות ולעולם שמעדיף באופן מוחלט רק עשירים.
  טקס ההכתרה של של טראמפ היה מופע קנקני מפואר שמעלה על הנס תכונות של יופי וכסף ויותר מדי דומה לאגדות. האמריקאים צריכים לפחד מעצמם, אם ככה נראים טקסי ההנהגה שלהם.

  ההתנהלות של פוטין, בית החולים למנהיגים ( ידיעה על כך בידיעות), כשמערכת הבריאות משוועת לתקציב. .. הארמון שביבי בונה… זה לדעתי הקו המשותף להנהגת העולם היום, והכלי להגיע למלוכה הוא לספק סחורה ימנית.
  מה שהם יספקו זה את הרוח שתגמור סופית את היכולת של עניי העולם להתקיים.

  זה זמן להתרפק על התקופה בה האדם לא ידע הנהגה ( ציידים-לקטים).

 • howlin' wolf

  כן ציידים לקטים,עבדות הינה אלמנט בלתי נמנע של ציוויליזציה.לגבי שלושת המוקיונים,אני סבור ששלושתם ללא יוצא מן הכלל מבינים שזמנם קצוב והם פשוט מנסים לקחת כמה שיותר זהב מהציבור, כפי שזה נראה הם מכורים לזהב, הם לא מסוגלים להפסיק למרות שהמשטרה כבר מקיפה את כותלי הבנק. ככל הנראה כשהכל יתפוצץ הם יעבירו את הפרוייקט שלהם למזרח אסיה.

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  אף אחד לא מדבר על מה שקורה ברומניה, כמו מאסרם של הבנקאים באיסלנד הנושא נשאר בשקט… הסיבה הפשוטה,אין להם איך לעוות את התנועה לאגנדה שלהם,העניין אם הנורדיק פרונט בסקנדינביה דומה גם כן… כן,אנחנו נצליח לרסק את הבנקאים בסופו של דבר.

  רוצה לסחור בשוק ההון?אם כן,סופך קרב חהחהחה!

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  מעניין ,אבל שוב פני השטח,את צאצאי הקומוניזם הפחדנים והבוגדים כולם מכירים. צאצאי חברי הליגיון של מיכאל לעומת זאת…

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  טוב לא תמצא את החברה הללו בויקיפדיה

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  There is no death for the honourable only change of bodies.

  הגב לhowlin' wolf
 • lev kaz

  אני רוצה לעשות ניסוי לראות לאן אפשר להגיע עם זה, פתחתי קבוצת דיון על האפקט, אני חושב שיהיה מעניין לעלות לדיון ציבורי חוויות אישיות של אנשים ולשתף זיכרונות אשר השתנו או נעלמו. כל הזמן צצות דוגמאות חדשות ברשת ויותר ויותר אנשים נחשפים לתופעה ונוצר גל אדיר ואין לדעת לאן זה יגיע בעתיד. בנימה אישית לאחרונה נחשפתי לסיפור של הלוגו עם טינקרבל וזה שבר אותי יותר מכל דבר אחר עד היום. ואני לא היחידי. מסתבר שהלוגו של דיסני עם טינקרבל בפתיח נעלם כאילו לא היה קיים. יש לי זיכרון מאוד חזק של זה וזה הזוי שזה לא קיים יותר. לא קיים בקטע של לא היה קיים מעולם.
  הפיצו ותצטרפו לקבוצה: https://www.facebook.com/groups/712377622269319/

  הגב לlev kaz
 • howlin' wolf

  בוקר טוב, נוסחה פשוטה… אם התקשורת מדברת עליך טוב סימן שאתה שתול שלהם, אם הם מדברים עלייך רע סימן שאתה קוץ בתחת אך עדיין ניתן להשתמש במעשים שלך לקידום מטרותיהם, אם נמנעים מלדבר אלייך בכלל סימן שהם משתינים מפחד ומתפללים לאלוהים שבאיזה נס תעלם מעל פני האדמה. אני חושב שכולנו יודעים מי הם 'התקשורת'

  הגב לhowlin' wolf
 • הי,
  לו הילרי קלינטון היה זוכה, האם היתה מצליחה להסתנכרן לכדי משמעויות סמליות ועדכניות לתקופה, כפי שקורה למשל עם השביעיות של טראמפ.
  אני מניחה שכן.

  • aleph 111

   בוקר טוב עוד אחת 🙂

   אבל היא לא זכתה…טוב, אולי ביקום מקבילי אחר היא דווקא כן זכתה חחח

   הגב לaleph 111
  • aleph 111

   הילרי=255 רודהם=255 קלינטון=255

   הגב לaleph 111
 • (: הסקרים צפו בדרך כלל ניצחון להילרי קלינטון. נראה שהכלי הזה לא עובד יותר מחיזוי שישען על מספרים, אותיות, כוכבים והרגשה אישית. ואולי לא בנו אותם טוב, אלא לפי שטנץ ישן של עולם מוכר וצפוי יותר.

  קשה לי שלא לחשוב קונספירטיבי עם טראמפ. לדעתי יש מצב שהוא נבחר לנשיאות הזו מזמן, מתוך שורת אפשרויות. על סמך מספריו האישיים והסגנון שמחזק את עשירי העולם ויכול לזרוק את החברה לכאוס.

  • aleph 111

   בוקר אור,

   "לדעתי יש מצב שהוא נבחר לנשיאות הזו "מזמן", מתוך שורת אפשרויות."

   אני מניח שאפשר להביט בתופעה ממספר רב של כיוונים לחיוב או לשלילה…

   הרבה מזמן…

   לפי התורה היהודית זהו הראשון והאחרון (האלפא והאומגה).

   ישעיהו 41:4

   מִי-פָעַל וְעָשָׂה, קֹרֵא הַדֹּרוֹת מֵרֹאשׁ: אֲנִי יְהוָה רִאשׁוֹן(1), וְאֶת-אַחֲרֹנִים אֲנִי(777)-הוּא.

   ישעיהו 44:6

   כֹּה-אָמַר יְהוָה מֶלֶךְ-יִשְׂרָאֵל וְגֹאֲלוֹ, יְהוָה צְבָאוֹת: אֲנִי רִאשׁוֹן וַאֲנִי אַחֲרוֹן, וּמִבַּלְעָדַי אֵין אֱלֹהִים. ז וּמִי-כָמוֹנִי יִקְרָא, וְיַגִּידֶהָ וְיַעְרְכֶהָ לִי, מִשּׂוּמִי, עַם-עוֹלָם; וְאֹתִיּוֹת וַאֲשֶׁר תָּבֹאנָה, יַגִּידוּ לָמוֹ

   וזה מוביל בעומקו לשאלה הבסיסית האם המציאות הינה דטרמיניסטית…

   הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  בסופו של דבר זה לא שינה הרבה,הם עכשיו יאשימו את טראמפ ,הימין האלטרנטיבי וניאו נאציים מרושעים בכל מה שיקרה והתוצאה תהיה זהה אפילו לתרחיש בו הילארי הייתה מנצחת. המערכת הזו רקובה מהיסוד

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  http://www.ynet.co.il/articles.....99,00.html

  כן כן היהודים ברומניה הולכים לאכול אותה… הייתי מרחם אבל כפי שהחרדים אוהבים להגיד, לא חסרו סימני אזהרה.

  המציאות אינה דטרמניסטית. אנשים מקבלים מה שמגיע להם.

  גן עדן וגיהנום הם כאן ועכשיו ונקבעים על פי מעשינו.

  It is right it should be so; Man was made for Joy and Woe; And when this we rightly know Thro' the World we safely go. Every Night and every Morn Some to Misery are Born. Every Morn and every Night Some are Born to sweet delight. Some are Born to sweet delight, Some are Born to Endless Night."

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   רומניה מפולגת פוליטית וכל צד מאשים את השני בגניבת נכסי המדינה, ככל הנראה בשלב מסויים לאחר המהפכה הגדולה של 1989 הפכה רומניה לשלטון של גנבים – קלפטוקרטיה.

   לתוהו ובוהו הזה נכנסים גם בין השאר גם דוגמיות של הישראלי או היהודי המכוער…במקרה של קריסה הם יברחו לישראל (ראה נתי מאיר, ועוד).

   דטרמניסטי או לא…אני מניח שזה מורכב ביותר ואני אישית לא בטוח עדין, ככל הנראה לי גם וגם…

   http://forum.emetaheret.org.il.....tml#p50049

   הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  אם ניקח בחשבון שהזמן אינו לינארי והכל קורה כאן ועכשיו אז המציאות אינה דטרמניסטית אך באותו הזמן הכל כבר נעשה. כלומר הבחירות שלנו בעתיד ובעבר כולן קורות עכשיו ברגע זה. מובן לי לגמרי שאלו אשר רואים בזמן לינארי בין אם זה דרך מיתוס הבריאה או המיתוס והדוגמה החדשה של המפץ הגדול יקבעו כי המציאות דטרמיניסטית.

  האם תפיסת הזמן כלינארי פירוק התודעה להתחלה וסוף הינו משהו מעבר לאבדן הדעת והשתלטות הכאוס והכוחות המכלים של הטבע? ומכאן תחושת המציאות כדטרמיניסטית קרי אובדן שליטה ודעת?

  מסתבר שאני כותב גם תגובות ענייניות בין היתר(לא יודע מה עבר אלי אם גיבובי השטויות שם למעלה) לפחות אני יודע כשאני אידיוט! חהחה

  Hail Odin

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  המהפכה הגדולה יותר נכון הבדיחה הגדולה… הקפיטליזם עושה נזקים חמורים בהרבה מזה שעשה הקומוניזם לא סתם הרבה רומנים היו רוצים לחזור לזה אך הם טיפשים מכדי להבין שישנה אופציה שלישית.

  הגב לhowlin' wolf
  • aleph 111

   בוקר,

   וילפרד ביון, בקבוצה השלישית של הנחות בסיס (Basic Assumption Groups), מתאר הגנה הפרוטו-מנטלית אותה כינה Pairing: קבוצה תעשה כל מאמץ בכדי 'לזווג' באופן לא מודע שני קונספטים שעשויים להוליד את 'המשיח', רעיון או אדם שיושיע אותה מחרדתה נטולת הקומוניקציה.

   https://www.tipulpsychology.co.il/groups/%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%A6%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%94-%D7%94%D7%91%D7%A1%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%AA.html

   הגב לaleph 111
   • aleph 111

    המציאות החושית, המודעת, אותה אנו חווים בטעות כאובייקטיבית קיבלה על ידי וילפרד ביון את השם מישור אלפא. מישור זה מייצג את ההנחות המודעות של האדם כלפי עצמו. האדם החווה עצמו למשל כלא אטרקטיבי נמצא במישור אלפא.

    מישור בטא מייצג הנחות יסוד לא מודעות לגבי מי-אני(111). למשל הסיבה שאותו אדם הוא לא אטרקטיבי קשורה בדחייה מהאמא. ההנחה הלא מודעת לגבי העולם אינה ניתנת לשינוי.
    הקבוצות של ביון יסתכלו על המצוקות של מישור אלפא על מנת להבין את מישור הבטא. כמו כל צורת טיפול המתעסקת בלא מודע.

    הגב לaleph 111
 • howlin' wolf

  נשמע לי פשוט לא נכון.את הלא מודע ניתן להפוך למודע ע"י האור ואם כבר מישור האלפא אינו ניתן לשליטתנו

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  היחס בין הורה לילד הוא קריטי ביותר, פעולה לא נכונה יכולה להפוך אדם בריא נדיב ואוהב ליצור אלים וצמא דם. החברה עצמה היא ישות בפני עצמה אם רצונות מודעים ולא מודעים ויכול להיות שיצירת טראומה בגיל ינקות משרת את מטרותיה. ברית מילה לדוגמה, לדעתי האישית ניתן להתגבר על טראומות ע"י הכרתן והפרדתן מהעכשיו הנצחי ובכך להשתחרר מהשפעתן הקארמתית. כמובן שהדבר אינו קל. ודורש מאמץ עילאי מהאינדיבידואל.

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  אם ניכנס לקבלה(חכו שנייה אני מלביש את השטריימל). אור האינסוף אינו משתנה ולובש צורות רבות. Walking in shapes aka Hamingja

  Cattle die
  Freinds die
  You yourself will also die
  But i know one thing which
  Never die
  The honour of man's life

  לילה טוב
  Every night we die
  And every morn reborn
  Have a safe journey down
  In the road to hel

  (Hail Hermes(Odin/Loki

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  מקורות של אור שקטים,חודרים עמוק כמו עץ עתיק מכה שורשים.
  מקורות של חושך חלולים,רועשים,צועקים אנו אור אנו עתיקים!

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  https://www.youtube.com/watch?v=a2CCE5kjkcs

  צל עץ התמר

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  88 תגובות חהחהחה ומרקוריוס ביקר אותנו…

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  Every light is not the Sun

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  מרקוליס חח,זה אמור להיות לעג? Lolהם ממש לא מבינים על מה הם מדברים מה גם שזה אירוני שמה שהם אומרים מתאים בעיקר להם(כותבי התלמוד). זה בא אני מניח מראיה צרה של שחור ולבן, טוב ורע וכו… נתקלתי בה לא מעט בעיקר מדובר בראש וראשונה בחוסר הבנה ועצלנות. אני גם אשם בכך מדי פעם.

  הגב לhowlin' wolf
 • בחיית

  הינה אפקט מנדלה.אני זוכר שהיה פה פורום ואופס אין..אפקט מנדלה מגניב לא? ועכשיו ברצינות, לוגואים למשל משתנים ככל שעובר הזמן משיקולים מסחריים ופחות ופחות אנשים זוכרים את המקור ומתחילים , כמו בטלפון שבור, לצטט רעיונות ודיעות ממקור שני ושלישי.למעשה לא באמת טורחים לבדוק את המקור עצמו ואז נוצרת תגובת שרשרת של טעות שמתפשטת לכלל האוכלוסיה. קרוב לוודאי שמרבית "האמיתות" שאנחנו מאמינים בהם הם פשוט שגויות או אפילו לא קרובות למציאות, ולמרות זאת התודעה הקלוקטיבית כלפי אותה אמיתה הופכת לכעין מציאות . קחו דוגמא לאפקט מנדלה קלאסי שגיליתי לא מזמן- האם מישהו בשנות ה- 60 הזכיר או אמר ולו פעם את המושג "מדינה פלסטינית", האם בכלל היתה קיימת יישות כזו, או ניסיון להקים יישות כזו? תבדקו ותחליטו האם זה אפקט מנדלה או לא.

  הגב לבחיית
  • howlin' wolf

   בחיית,מה שאתה מתאר זה פרופגנדה, רוב האנשים יאמינו במה שנחשב לדעה מקובלת,כלומר אם מספיק אנשים יחזרו על משפט מסוים בלי קשר לאמיתותו או אפילו להיגיון פשוט, רוב הבריות יקבלו אותו כאמת לאמיתה. אני סבור שקבוצה מסויימת של "בני אדם" למדו להשתמש באומנות הזו והביאו אותה לידי שלמות.

   הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  from the school of music:

  "Not only is such a dissonance not displeasing but,on the contrary it arouses great pleasure though the increased mildness and sweetness which it lends to the succeeding consonance,and this for the reason that everything comes out much more clearly as soon as it is placed in contrast with its opposite."

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  "אדם המתייחס לכל העולם כאל גופו, ניתן להפקיד בידו את העולם כולו."

  הגב לhowlin' wolf
 • howlin' wolf

  "יח וּמַלְכִּי-צֶדֶק מֶלֶךְ שָׁלֵם, הוֹצִיא לֶחֶם וָיָיִן; וְהוּא כֹהֵן, לְאֵל עֶלְיוֹן. יט וַיְבָרְכֵהוּ, וַיֹּאמַר: בָּרוּךְ אַבְרָם לְאֵל עֶלְיוֹן, קֹנֵה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. כ וּבָרוּךְ אֵל עֶלְיוֹן, אֲשֶׁר-מִגֵּן צָרֶיךָ בְּיָדֶךָ; וַיִּתֶּן-לוֹ מַעֲשֵׂר, מִכֹּל."

  הגב לhowlin' wolf
 • aleph 111

  "האם אתה חושב שהזמן הינו לינארי?"

  🙂

  Prophets

  The Prophets, or "Wormhole Aliens" (as they are referred to by most non-Bajorans) exist within the wormhole between the Alpha and Gamma quadrants, the Alpha end being located within the Bajoran system. This wormhole, and home of the Prophets, is referred to as the Celestial Temple by the Bajoran people. The Prophets exist as timeless beings, with their first (known) encounter with corporeal beings (specifically, Benjamin Sisko) resulting in a long and confusing conversation as to how linear time works.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Bajoran#Homeworld

  הגב לaleph 111
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית