תשכחו מדמוקרטיה ובירוקרטיה, אנו חיים ב'הגמוניה'

 • מאת אינדי | 7 בפברואר 2012
 • 3,298 צפיות | 8 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 בפברואר 2012

גבולות העולם והמחשבה הם גבולות השפה, ואחד הקשיים המרכזיים בהם נתקלת כבשה שהתעוררה, הוא המחסור במילים ובמושגים המבטאים את המציאות המוכחשת שבה אנו חיים. בעודי מתפתלת בניסיון להגדיר את התופעות בחברה, שקלתי להשתמש במילה הגמוניה, בהקשר לתופעה המוזרה של דיווחי חדשות זהים לחלוטין בכל ערוצי התקשורת. חיפוש בויקיפדיה (שהיא כנראה גם מקור מידע מרכזי של 'עיתונאים' כיום), לימד אותי שהפירוש של המילה הגמוניה הרבה יותר רחב ומתאר בדיוק את מה שכל כך התאמצתי להגדיר:

מהי הגמוניה

"הגמוניה – שלטון מוחלט בחברה המצוי בידיה של קבוצה חברתית מסוימת, שהשיגה אותו תוך שיתופי פעולה בין השליטים החומריים של החברה, לבין השליטים הרעיוניים. הגמוניה היא היכולת להכתיב את החוקים ואת ההסדרים שלפיהם מתקיימים יחסים פוליטיים וכלכליים, או לפחות לשלוט בהם.על פי ההוגה האיטלקי הנאו-מרקסיסטי אנטוניו גראמשי, עוצמתה של הבורגנות השלטת אינה נשענת על בסיסה הכלכלי (התשתית) בלבד, אלא בעיקר על בניין העל שלה (האינטלקטואלים, בכירי עולם התרבות, המשפט, הדת והפוליטיקה) – היסודות הערכיים והרעיוניים הרצויים לה. משעלה בידי הבורגנות להטמיע את ערכיה ולהפכם מודל חיקוי והערצה בקרב המעמדות הנמוכים, שוב אין היא צריכה לכפות את שלטונה בכוח הזרוע דווקא.

הגמוניה היא מצב של שלטון מוחלט (או כמעט מוחלט) בחברה, המרוכז בידיה של קבוצה חברתית מוגדרת, ובא לידי ביטוי בשיתוף השליטים במשאבים החומריים אותה חברה עם שליטיה הרעיוניים והאידאולוגיים. ההגמוניה מתארת מצב של שליטה בהסדרים חברתיים, נורמות וכללים, והיא מעצבת את פני החברה לפי ערכים הגמונים המשרתים אינטרסים וצרכים של הקבוצה השלטת.

תמונה באדיבות: jscreationzs / FreeDigitalPhotos.net

ההגמוניה חולשת גם על מערכת התרבות בכללותה, והיא מחלחלת לכל ההיבטים האינטלקטואליים של חיי היומיום. זוהי מערכת בלתי-מודעת של שליטה, בה המרכיבים והערכים ההגמוניים כלל אינם נתפסים כחלק מתרבות או אידאולוגיה שולטת, אלא נראים כמו חלק בלתי-נפרד מהחברה ומערכיה, בלי קשר לקבוצת השליטה. בדרך זו, גם מיעוטים מזדהים עם ערכים אלה, המקבלים נופך חוץ-פוליטי, ומתעצמים לכדי עובדות לכאורה, מיתוסים או אמירות מוחלטות הנכונות לאותה החברה."

מערכון מהתוכנית 'מקום לדאגה' בערוץ 10 מציג קבוצת ניצולים מהתרסקות מטוס, אבודים בשלג. לאחר שבוע וחצי של הליכה ללא מזון, פונה הטייס ומודיע שאין בררה ואחד מהם יצטרך להקריב עצמו למאכל הקבוצה. אז הוא מודיע כי על 'אבנר' להקריב עצמו. אבנר שואל למה דווקא הוא? והטייס לא מבין מדוע יש צורך בסיבה, אך עונה שהוא נבחר לפי שמו בסדר הא'-ב'. נראה שאבנר מקבל את הקרבתו בהכנעה (אין ברירה, הא' ב' הוא כלל אובייקטיבי (!)), אך רגע לפני הוצאתו להורג, אבנר נזכר שאבירם נמצא לפניו בסדר הא'-ב', בגלל שהאות י' קודמת לאות נ'. הטייס (נראה שהוא העונה לשם אבירם) דוחה אותו ואומר שהחליטו לפעול לפי כתיב חסר.

הטייס מייצג את השלטון, שקובע את ה"כללים" ה"אובייקטיביים", שהם למעשה רק תירוצים, המשמשים להסביר לקורבן מדוע הוא מובל לשחיטה ומדוע זה הדבר הנכון והצודק. גם אחרי התרסקות, הטייס שעמד בראש המטוס (ואולי בכלל נושא באחריות להתרסקות?) נותר המנהיג, על אף שלא ברור מה יתרונותיו של טייס על פני האחרים בהיעדר מטוס.

הדמויות בעלות העוצמה בחברה הם לאו דווקא העשירים, או התלמידים המוצלחים, או היצורים החזקים פיזית, בעלי היושר והערכים או בעלי כושר מנהיגות. מרכזי הכח לאו דווקא נמצאים בכנסת או בתקשורת, בממשלה או בבתי המשפט. כל אלו חווים מתקפות וביקורת, אך ישנן דמויות שמספיק חשד או התבטאות בכדי לשלול את מעמדם, כבודם וזכויותיהם, וישנן כאלו שגם אחרי הרשעה בדין יעמדו בעמדות מפתח.

אני צופה מן הצד בהפגנות המחאה המתוקשרות (לא הדיונים וכו') ונראה שרק תמיכה של בעלי כח מאורגן (החל באישורים מהמשטרה וקמפיין תקשורתי אגרסיבי, ועד התגייסות של תנועות נוער ששלחו את חניכיהם באוטובוסים) היא שאפשרה את הלגיטימציה ועוצמת המהלך.

ההפגנות ההמוניות לא נראות כמו התעוררות אלא יותר כמו הליכה מתוך שינה, כמעין עכברים מהופנטים, שיעשו קולות של תרנגול אם רק ידרשו מהם, ובהתלהבות. הסיסמא 'צדק חברתי' נשמעת לי מעוותת לחלוטין שהרי 'צדק' הוא מושג סוביקטיבי, והביטוי 'צדק חברתי' נשמע ככפייה על היחיד או על קבוצות שונות בחברה, ולא יכול לייצג את כלל החברה. הקריאה ל'חינוך חינם' מגיל 3, ואף 3 חודשים, וזאת אחרי שהעלו בשנים האחרונות את גיל חוק חינוך חובה ,שחל עד גיל 16, לגיל 18 (ו..כן, זה אותו חוק, להזכירכם מדובר בחובה ולא בזכות 'חינם'..), היא לא למען האזרחים אלא אמצעי כפייה נוסף (בני האדם משועבדים ומפוקחים באיומים ועונשים מלידתם, דרך לידת ילדיהם ועד מותם [על חוק הזקנים כבר שמעתם?]).

התרומה של המחאה לדעתי היא בעיקרה מתן הלגיטימציה לחשיבה ושיח שעד היום היה מוקצה ולא מפותח, אך לדעתי זה הוא המחיר המירבי שהיו מוכנים לשלם כדי לשמור על שליטה ואולי אפילו לחזק אותה.

ללא קשר למחאה, אני רואה תופעה שבה בעלי הכח המאורגנים עוברים ממסכה אחת לשנייה. ורצוי מסכות תמימות למראה, שנלחמות (נותנות ביטוי ליצר הלוחמני ומפלגות) למען ה'צדק'. המעטה ה'צודק' מתעתע, מבטל התנגדויות וגורף תמיכה. במסע שכנוע שהצדק איתך, יש עדיפות לא לקורבנות אמיתיים, אלו המתוזזים ממאבק הישרדות אחד למשנהו, ונאבקים על חייהם, אלא דווקא למתקרבנים בעלי האמצעים להשמיע ולשווק את יבבתם באריזה אטרקטיבית (- זו טענה כללית – לא ביקורת על דפני ליף).

במקום לתקוף באופן גלוי, אנשים וארגונים כופים את עצמם על מטרותיהם בטענות אלטרואיסטיות. נניח – מתנדבים במעון לנוער במצוקה שמתייחסים לאותם בני נוער כאל אובייקטים מיניים (לכאורה). וזה לא עד כדי כך תיאורטי, כן?. בחיי הקצרים הספקתי להיחשף לאוסף תופעות שרוב הציבור לא נחשף אליהם, לא לכולן ביחד בכל אופן, או ייחשף באופן שקרי, מבוקר, מתוזמן ונקודתי בקמפיינים מטעם בטלויזיה ובעיתונות (מה שקרוי בטעות תחקירים וחשיפות).

גם כאשר חושפים בפנינו טפח, מסתירים טפחיים. ישנם מספר גופים שמחזיקים בכח רב מול האזרח. הייתי מחלקת אותם לשניים: *מובילי דעת קהל *סמכויות שלטוניות. הכוח וה'חוק' חל על האזרח אך חוק או פסק דין שלא מקובל על ההגמוניה ניתן לראותו כמבוטל (נניח, באמצעות אי אכיפה או חנינה מהנשיא) ונראה שהסמכויות השלטוניות כמו גם אמצעי התקשורת גם הן כפופות ומשרתות את ההגמוניה.

בדרך כלל אין צורך לבטל חוקים ופסקי דין (פעולה די צורמת לעין). כי מהו החוק בכלל? מין חוק כזה שאי אפשר לדעת מה החוק? על כל עניין ניתן למצוא כמה חוקים שונים ובכל חוק סעיפים סותרים המבטלים אותו או סותרים חוקים אחרים. לפי מה לעזאזל שופטים השופטים?? ואיך בדיוק קורבן אמיתי אמור להגיע לבית המשפט להגן על זכויותיו? (בד"כ הקורבן יגיע על תקן נאשם-אזוק-בניידת, וייוצג ע"י סנגור ציבורי ממשרד המשפטים. מתוך אתר משרד המשפטים: "כיום, יותר ממחצית מהייצוג בתיקים פליליים במדינת ישראל ניתן על ידי סניגורים ציבוריים").

מי עומד מאחורי ההגמוניה? אין לי מושג. מבחינתי תיאוריית השוק החופשי או הסוציאליזם, תיאוריית מדינת חוק או דמוקרטיה, כהסבר להתנהלות של המדינה, הן תיאוריות קונספירציה שקרסו. ניתן לזהות טביעות אצבע של הגמוניה בכל מקום.

הסכנות שעומדות בפני האנושות, או יותר נכון – האנושיות, מחופשות, מסתתרות מאחורי תמיכה של אזרחים תמימים וגם מאחורי בעלי אינטרסים משותפים, מאחורי כותרות והצהרות חיוביות והרבה הרבה אלטרואיזם מזוייף. כמעט ואי אפשר להבדיל בין אמת לשקר אחרי שעורבבו כל כך. אחרי חינוך חובה (חינם?) שקיבלנו…קשה בכלל להבין מה ומי, למה ואיך.

לדברי אמת יש נטייה לזהור גם בחושך, אבל הדרך אליהם רצופה מכשולים. אין לי יומרה להבין או להסביר, רק לשתף במחשבות של כבשה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=9171
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

8 תגובות »

 • Dawn

  מדויק ביותר:)

  הגב לDawn
 • אורי ירון

  מאמר מרשים ומדויק מאד.
  לא הייתי מוותר על המאבק מראש.
  העובדה שאת הבנת וגם אנחנו די מבינים את השקר הקיים, היא ההוכחה שיש סיכוי גם לשאר העם להתעורר מהחלום.
  צריך לעזור. לפרסם את המציאות בכל כלי שיש.
  לדעתי ההתעוררות יותר גדולה מכפי שניתן לה ביטוי . העובדה שהייתה הפגנה מול ביתו של "הגאון" פישר מראה שאנשים מתחילים להבין איפה הוא מרכז הכוח האמיתי.

  הגב לאורי ירון
 • נתנאל

  מאמר יפה, מתחשב ומאוד מקיף ומדוייק במסר שהוא מנסה להעביר וגם מצליח

  ומה שברצוני להתייחס אליו הוא:
  שבאתר הזה ישנו מקור מידע. והמידע הזה מיועד לשרת מטרה
  ואני בטוח שאת אותה מטרה ויעוד תוסיפו קצת את הרצון להתחבר למהות ובסוף תקבלו אחלה מרשם ליצירת חיים אוניברסאלים ומאוחדים בקרב האנושות כולה!!!

  הנקודה שאני מעוניין להפנות אתכם להתבונן עליה היא
  שהאתר הזה משדר בתדר מסויים
  וכל אחד קולט תדרים בהתאמה לרמת תודעתו
  וכשאני מנסה לפרסם תדר רק בדרך שלי לפי הערכים שלי לפי רמת התודעה שלי אזי אני נוהל את תווך האנשים שמסוגלים לקלוט את התדר שלי לקבוצה מוגדרת של אנשים שנמצאים באותה רמת תודעה פחות או יותר.

  המטרה של כולנו בסופו של דבר היא להתמזג לאורגניזם אחד
  ויש כל כך הרבה אנשים ומוסדות וארגונים קטנים וגדולים
  שכל אחד מהם מנסה ורוצה לשרת את אותה מטרה
  אבל כל אחד עושה זאת בדרך שלו בתדר שלו ולפי רמת תודעתו

  אני מזמין אתכם לבוא ולנסות לצאת מהתפיסה הדו מימדית שאנו רגילים אליה (תודעה ארצית) שרואה דברים ממקום של הפרדה
  או למשל או זה או זה
  ולהכנס בעצם לתפישה התלת מימדית (תודעה אוניברסאלית)
  שהיא לראות מחוץ לקופסה, לאפשר להכל להיות להיות קשוב להכל! "The quieter you become the more you can hear"

  הגב לנתנאל
  • howlin' wolf

   אפשר להתחבר לתודעה האוניברסלית עד מחר…אנשים שרואים מחוץ לקופסה הם מעטים הנסיון האובססיבי הזה להעיר את כולם הוא חסר סיכוי!אבל אנחנו יכולים עדיין לעזור אחד לשני(אלה שהמוחות שלהם לא מחוברים לשטיפת המוח ההמונית)ולהציל את עצמנו…תנו לכבשים לישון בשקט הם בחרו בדרך הזאת והם יקבלו את שמגיע להם.

   הגב לhowlin' wolf
   • נתנאל

    האמת אתה צודק!!!
    כל אחד אחראי על הנתיב שלו
    וכשאתה מתחיל להתערב בנתיבים של אחרים אז אתה מעקב את עצמך
    ומי שלא מפותח מספיק תודעתית, לא יעזור לו אם ננסה לעזור לו בלפלוש לו מתחת לעור בלהגיד לו מה כן ומה לא!!!
    השיטה הנכונה היא: פשוט מאוד לתת דוגמא בלהיות יצור אנוש עילאי!!
    ואז אתה ממגנט אנשים כמורה סולארי בדיוק כמו שהשמש ממגנטת לעצמה את מערכת הכוכבים. וכוכבים שנמצאים מחוץ למסלול שלה, לא מצליחים להכנס למערכת שלה!!!
    אותו דבר איתנו בני האדם האנשים שאני ממגנט נמצאים ברמת תודעה שמתחברת לתדר שלי.
    ואלו שלא נמצאים קרוב לרמת תודעה של אנשים בעלי תודעה גבוהה נשארים מחוץ לתחום עד שהם יעברו אבולוציה.

    בואו נתמקד כמו שאתה אומר בזן המפותח יותר
    וכמובן שנתמוך באלו שעדיין ישנים
    וננסה להעיר אותם באהבה וענווה.

    מי אדע אולי בעתיד כנגד כל הסיכויים נצליח להסתנכרן בקואורדינאטה אחת, פעימה אחת של אורגניזם אנושי שלם ומושלם ומכוייל למהות שלו!!!
    בהצלחה לכולנו

    הגב לנתנאל
    • howlin' wolf

     מה שאני מנסה להגיד…זה שצריך גם לחשוב באופן מעשי ולא רק בצורה המיסטית שאתה מדבר אליה- פילוסופיה אישית זה דבר טוב ויפה אבל לא הולכים אם זה למכולת…אנחנו בתור אנשים אם קצת ידע לגבי מה שבאמת הולך מתחת להצגת הדמוקרטיה צריכים לעשות הכל על מנת להוציא עצמנו מאותה חברה.איזו דוגמה אתה יכול להביא לאחרים אם אתה עדיין משלם מיסים,דוחות חניה,ובאופן כללי מציית לאותם חוקים ששאר הכבשים מצייתים להם.חשיבת הניו אייג שלך(שאני לא אומר אינה נכונה, היא פשוט לא רלוונטית. כרגע לפחות)מאוד מעודדת בשנים האחרונות על ידי בעלי הכוח.ויש סיבה לכך-היא מרדימה אותך!היא גורמת לך להרגיש חופשי למרות שאתה בעצם עבד,היא גורמת לך להרגיש עליון למרות שאתה בדיוק כמו כולם ולבסוף היא מונעת ממך לפעול באופן מעשי למען האינטרסים שלך.

     הגב לhowlin' wolf
 • b5

  על ההגדרה של הגמוניה למצב הנוכחי של הון שלטון קיבלת את ברכותיי, אבל:

  איבדת אותי במה שכתבת על המחאה. היית שם? ראית את האנשים עם האש בעיניים? איך את יכולה לקרוא להם עכברים מהופנטים?

  אולי בחשו במחאה ידיים שונות במטרה להפנות אותה לצד זה או אחר, אבל התוצאה הסופית היא התעוררות המונית שעוד תחזור לבעוט לכל מי שהספיד אותה בת*ח*ת.

  שיהיה ברור – אנחנו על סיפו של שינוי תודעתי אדיר בכל העולם – הנה זה נאמר חזק וברור!
  בדרך יש כאוס וטשטוש זהויות והולכת שולל (בעיקר של פתיים כמוך) אבל החושך עמוק ביותר לפני עלות השחר. והשחר יגיע.

  אפשר ועוד איך להבדיל בין אלטרואיזם לפופוליזם אל תבלבלי בשכל. איפה את חיה ואיזו מן תבוסתנות יגעה את מנסה למכור?

  אכן כבשה היית וכבשה תשארי.

  הגב לb5
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית