ראשי » בריאות » אתם כאן

וויינט מעודדת שימוש בריטלין בעת נהיגה בניגוד לעלון לצרכן

עודכן לאחרונה: 12 ביוני 2013

כאילו שוויינט לא עשתה כבר מספיק בקידום כדורים פסיכיאטרים מסוכנים, אתמול (6.7.11) פורסמה כתבה של מיטל יסעור בת-אור הטוענת, תוך סתירה של העלון לצרכן של ריטלין, שמחקר ישראלי מראה שללוקים בהפרעת קשב וריכוז מומלץ ליטול ריטלין לפני הנהיגה.

מעבר לכך שהטענה שאכן קיימת הפרעה נוירולוגית כזו מעולם לא הוכחה, מקורות הטענה הזו מוטלים בספק: אחד מאבות ההפרעה, הפסיכיאטר השוודי קריסטופר גילברג הורשע בביזיון בית המשפט כשגרס את מחקריו, עליהם התבססה טענתו לקיומה של הפרעה זו, לאחר שבית המשפט השוודי ביקש ממנו לספק לו אותם כדי לבדוק אם אכן קיימת הפרעה כזו או לא.

ריטלין זה סם מסוכן – מספיק לקרוא את העלון לצרכן של ריטלין כדי להבין שעדיף קשיים בלמידה מאשר פסיכוזות, הפסקת הגדילה, כאבי בטן, כאבי ראש, חשש לדום לב ואפילו מוות.

אך כל הנתונים האלה לא מספיקים למערכת וויינט, שכנראה מנסה לייבא לישראל בכוח את הנתונים הסטטיסטיים של ארה"ב, על פיהן כל ילד חמישי מאובחן כיום כלוקה בהפרעת קשב וריכוז ונמצא תחת השפעת כדורים פסיכיאטרים בגלל אבחון זה.

וכעת הגיעו בוויינט לשפל חדש, שלדעתי עלול להביא עליהם תביעה משפטית – הם מעודדים בגלוי נהיגה תחת השפעת סמים, בניגוד לעלון לצרכן של ריטלין.

על מה מתבססת טענתם?

"בימים אלו החל מחקר ישראלי חדש בו נבדקת בסימולטור איכות הנהיגה של בני 15-18 הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, לפני ואחרי נטילת תרופה לטיפול בהן, לצד קבוצת ביקורת של נערים שאינם סובלים מההפרעה. מתוצאות ראשונות, של כ-15% מהמשתתפים במחקר הישראלי, שהגיעו לידי ynet עולה כי אכן יש השפעה להפרעת הקשב על נהיגת בני הנוער."

… או במילים אחרות, שום ביסוס. הם לא מראים את המחקר, שאפילו לא הגיע לסיומו משום שהחוקרים עדיין מחפשים משתתפים לניסוי.

מי הם החוקרים, דרך אגב?

"המחקר נעשה בשיתוף עם ד"ר נאוה רצון ואפרת כדורי מהחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב."

ד"ר רצון וגברת כדורי, נשמע כמו התחלה של בדיחה לא מצחיקה על איך מוכרים סמים מסוכנים במסווה של תקשורת אובייקטיבית.

מהתגובה של המגיבה מיכל, שמצטטת מהעלון לצרכן של ריטלין 10 מ"ג, עולה כי:

"…השימוש בתרופה זו עלול לגרום לסחרחורת ולערפול בראיה ולפגוע בעירנות ועל כן מחייב זהירות בנהיגה ברכב, בהפעלת מכונות מסוכנות ובכל פעילות המחייבת עירנות…"

התגובות עצמן הם תאווה לעיניים, משום שרובן יוצאות נגד הכתבה ונגד קידום השימוש בריטלין.

מספר דוגמאות:

32. אמיר (07.07.11):

מה שאומרים כאן בעצם שצריך לנהוג תחת השפעת סמים.
ולא סתם סמים – סמים מסוכנים.
אין לי ספק שהכתבה הזאת הינה בסה"כ כתבה ממומנת של חב' התרופות לקידום הריטלין (…)

20. מדהים מה חב' תרופות מוכנות לעשות כדי למכור עוד ריטלין, רועיאני מבקש מהמשטרה שתחקור את המדענים האלה!! שחאדה (06.07.11):

(…) יש לי הרגשה שיצרני התרופות האלו יצאו משליטה! אני בן אדם שסובל מהפרעות קשב וריכוז ואובחנתי אצל רופא ובכל זאת עדיין לא קניתי את התרופה ואינני מתכוון לקנות.. (…) איך הגענו למצב שבו המורות של בית הספר מכריחות את התלמידים לקחת כדור ולבלוע אותו בכוח איך?! (…) למי שלא יודע ואני מדבר מניסיון, אני ניסיתי את התרופה במשך שבוע: היא גורמת לדיכאון ומחשבות התאבדות, היא עושה סחרחורות (…), הייתי נוהג את הקטנוע כמו שיכור בגללה וכמעט עשיתי תאונות, לא הרגשתי בידיים שלי ולא ברגליים (…) כסף זה מה שמעניין את העולם!! הם עושים טרליונים והממשלות עוד עוזרות להם..הכל מתחת לשולחן חבר'ה!! (…) תרופה זו מוגדרת כסם ואין לקחת אותה בלי השגחה..

5. מהההה? מה זה השטויות האלו? ריטלין עושה השפעה הפוכה! בנהיגה צריכים להתרכז בהרבה דברים במקביל (06.07.11):

(…) אתם באמת רוצים נהגים שמרוכזים מאוד בלנהוג למשל? אבל לא שמים לב שמישהו חוצה את הכביש מולם? שאין להם חלוקת קשב? שלא יוכלו להגיב מהר לכל תרחיש אפשרי כי הם פשוט מרוכזים מידי במשהו אחר…. למשל במהירות נהיגה

נהיגה זה עולם שלם של הפרעות שצריך לדעת להתמודד איתם כל הזמן!
ריטלין בדיוק מנתק אותך מההפרעות האלה!

אתם מוזמנים לאמת את זה אצל כל פסיכיאטר, נוירולוג או מקור אחר

שיהיה בהצלחה לכולנו…. אוי וואי זמיר!

1. מה רע בריטלין אתה שואל חבוב… דניס, רחובות (06.07.11):

(…) ריטלין זאת שטות כימית כמו עוד המון המוני תרופות או "תרופות" ריטלין לא באמת כל כך עוזר כמו שאתה חושב.

שהייתי בן 5 גילו אצלי הפרעות קשב וריכוז והציאו לאמא שלי שתדחוף לי ריטלין אבל היא לא עשתה את זה. אני יכול להגיד לך שההפרעות האלה כבר לא קיימות אצלי כי הכל בראש חביבי.. הכל בראש, מה שהרופאים עושים לפציינט זה שני דברים בוחנים אם אתה אפשרי להיות לקוח של חברות התרופות ,לאחר מכן הם מכניסים לך לראש שזה מה שאתה צריך ואתה מאמין לזה, הוא הרי רופא הוא בא לעזור לך ואתה תקשיב לו. מה שאתה לא יודע.. אתה לא צריך את התרופות האלה באמת.. אתה נהיה תלוי בהם.. כמו סמים קשים. ריטלין הוא סם.

21. לא מאמין למשמע אוזניי , לנהוג תחת השפעת סם? קובי אברהם – לבלוב, גדרה (06.07.11):

אני לא מאמין לשורות שקוראות עייני! ראשית לקחת ממצע של 15% ולקיש על הכלל , טעות חמורה בעליל , ואם עוד נחשוב שסטייה במדגם יכולה להיות כ 5 אחוז. וואו ממש מדויק. (…)

הריטלין מוגדר על פי הספרות המקצועית כסם מרץ , הדעות לגבי השימוש בו חלוקות ומאוד לא ברורות , אז להמליץ לבלוע סם מרץ כדי למנוע תאונות, אני ממש לא מאמין לדברים שאני קורא!

מיעוט נוסעים ברכב יכולה בהחלט להפחית את הבלבול והלחץ החברתי, היא אינה קשורה לריטלין.
אם רוצים להשיג תקציבים למחקר זו לא הדרך, בעצם פרסום הכתבה יש הרבה מאוד בני נוער שיתחילו ליטול ריטלין לפני נהיגה גם כאלה שלא כשורים להפרעות קשב ואז מה?
לטעמי יש להסיר מיד את הכתבה חסרת האחריות הזו.

___

עד כאן התגובות מוויינט, ותודה למגיבים החושבים.

לפעמים התקשורת עושה תפקידה נאמנה, כמו בתחקיר הבא שעשה ערוץ 10 על ריטלין. מתחקיר זה למשל עולה כי תעשיית התרופות (או סמים, תלוי את מי תשאל) הן העסק הרווחי ביותר בעולם, יותר מתעשיית הנפט, הנשק, המכוניות, ההייטק וכו'.

כדי לסכם את הכתבה הייתי רוצה לשאול לדעתכם. דעתכם על נושא הכתבה, וכן דעתכם לגבי עתידנו:

אם אתם מסכימים אתי שכדורים פסיכיאטרים דוגמת ריטלין נרשמים יתר על המידה וגורמים לתופעות לוואי מסוכנות, ואם אתם מסכימים אתי שסמים אכן מסממים ומביאים לחברה מסוממת שכושר החשיבה שלה נפגם, איך אתם רואים את עתידנו? ואם לחדד, האם אתם חושבים שהניסיון של חברות התרופות לאבחן אותנו ולעשות מאיתנו לקוחות קבועים יצליח, או שמא הרוח האנושית תנצח ואף תנציח את השוני, האינדיבידואליות והאופי של כל אדם ואדם, ותקיא מקרבה את רצון חברות התרופות לעשות מכולנו עדר דומה-זהה של צרכנים?

אשמח לדעתכם.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=7956
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

17 תגובות »

 • תודה רבה על הכתבה החשובה, יעל.
  כבר הראינו לא פעם, ש-YNET מהווה מעין שופר לקידום עסקיהן של חברות התרופות, בין אם בכתבות מפרגנות על כדורים פסיכיאטריים ובין בהעסקת רופא שמצטייר כ-פרו חיסונים (איתי גל) שבצורה קבועה מהלל את יתרונות החיסונים ואינו מזכיר אף פעם את חסרונותיהם.

  מעבר לעובדה שריטלין הוא סם, וככזה יכול להיות מסוכן ובעייתי כפי שהראו מחקרים ועדויות של אנשים, הבעיה כאן לדעתי היא בלגיטימציה הגורפת לסם הזה על-ידי כלי התקשורת, ודרכם כמובן זה מחלחל לאוכלוסיה ולקובעי המדיניות.

  תקוותי היא שאנשים שעיניים רואות להם בראשם, יבינו עד כמה מסוכנת הדרך הזו שבה לכל לסערה רגשית טבעית לחלוטין ניתן שם רפואי מסובך ומוצמדת לה תרופה יקרה, שאף פעם אינה מרפאה אגב, רק מפחיתה תסמינים…

 • אורן

  מאוד חשובה האינדיבידואליות שלנו ושל כל אדם בנפרד כי בלי זה כל החיים הם סלט אחד גדול ומבולבל… כל אדם הוא ישות עצמאית שחושבת בנפרד ויש לה מסקנות עצמאיות על הקיום שלה ועל אחרים וכל הקטע היפה בחיים האלה שכל אחד יביא את הצבע שלו למשחק הזה שנקרא חיים !!

  כתבה טובה יעל… חשוב תמיד להדגיש שכל מה שקורה פה הוא מחדל של שנות ה2000 שכולנו נותנים לו יד כי אנחנו מכורים להנאה ותענוגות ואנשים מתפתים בקלות להמשיך "להנות" מהחיים כדי שהם יהיו להם שווים משהו אבל לא שמנו לב שמכרו לנו כאן תיק פרסום שלם כולל כדור מוות בתוכו.

  הגב לאורן
 • יוני

  האדם היחידי שיש לי עליו שליטה הוא אני, לכן אני צופה שעוד רבים יפגעו מחברות התרופות, לצערי, עד שילמדו להיות ריבונים על עצמם והחלטותיהם. תודה על הכתבה, נשלחה במיילים.

  הגב ליוני
 • רון

  ניב מה זאת אומרת "מעין שופר" ?
  חברות משלמות לעיתון בשביל הכתבות הללו.
  זה חלק מפרסום
  זה כל כך שקוף.

  הגב לרון
  • בעולם האוטיזם אפילו לא צריך לשלם.
   אלו"ט מקבלת שעות פרופגנדה מתי שהיא רוצה בשביל להעלות רייטינג.
   הציבור מקבל דיסאינפורמציה חמורה על אוטיזם שיוצרת סטיגמות, אלו"ט מקבלת כסף, התקשורת-רייטינג, והא"סים-יחס מבזה ומזלזל.
   (גילוי נאות: אני חבר אס"י ואוטיסט בעצמי)

 • ישראל 1

  אני מכיר ד"ר לכימיה צעיר שסיים דוקטורט + מחקר בהצטיינות.
  לדבריו כולנו מדברים שטויות, הוא טוען שסמים פסיכוטרופיים כדוגמאת ריטאלין מהווים אחוז קטן מהרווחים, ולעומת זאת תרופות נגד סרטן או טרשת נפוצה הן הרווחיות ביותר.
  כמו כן הוא נוקט בגישה שאם ה FDA אישר "תרופה" אז כל מי שמטיל ספק בכך לא יודע על מה הוא מדבר.
  "אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר ?"
  כלומר אם אדם משכיל כמוהו מסכים עם חברות התרופות ומצדיק אותם, מה עם שאר הציבור ?

  הגב לישראל 1
  • שלומי

   הוא לא משכיל, הוא מהופנט.

   הגב לשלומי
   • רון

    "כמו כן הוא נוקט בגישה שאם ה FDA אישר "תרופה" אז כל מי שמטיל ספק בכך לא יודע על מה הוא מדבר " .

    וואללה .

    המדען ד"ר דויד גרייהם שעבד 20 שנה ב- FDA וזעזע את עולם התרופות בעדותו בסנאט האמריקאי
    http://www.forbes.com/2004/12/.....eyear.html

    נשאל ע"י מראיין – איך ומה ניתן לשפר במינהל ?
    גרייהם עונה במלים פשוטות :

    " המינהל מוטה באופן מבני לטובת חברות התרופות והינו רואה את חברות התרופות כקליינטים
    שעליו לייצג את אינטרסיו . מטרת המינהל, בעיני עצמו, היא לאשר כמה שיותר תרופות – לא משנה באם הן בטוחות או באם יש בהן צורך בכלל. "

    What Specifically do you believe is broken in the FDA
    and what needs to be done to fix it?
    What must be done to improve the drug vetting system?

    FDA is inherently biased in favor of the pharmaceutical industry.
    It views industryas its client, whose interests it must represent and advance.
    It views its primary mission as approving as many drugs it can,
    regardless of whether the drugs are safe or needed

    המקור:
    http://www.fraud-magazine.com/.....4294967770

    לא צריך לשלם – תקרא את כל הראיון כאן :

    http://psychdata.blogspot.com/.....ng-us.html

    הגב לרון
  • נדב

   % קטן מהרווחים? מעניין! שהרי קחו את עלות התרופות, תכפילו במס' הנוטלים את התרופה מדי יום וחשבו את הסכום שמתגלגל מדי חודש. אם זה אחוז קטן אוי ואבוי מה עם ה % הגדולים. זהו העסק הכי גדול שקיים בעולם. היום כל רופא משפחה שלא התמחה בנוירולוגיה יכול לרשום ריטלין שנטען כי היא תרופה שעוזרת נוירולוגית? מעניין למה??!

   בכל מקרה תיכף ומיד ממש נזכה לגאולה האמיתית והשלימה בה כולם יתרפאו.
   הרבי מליובאוויטש מלך המשיח אומר שלעתיד לבוא התפקיד של הרופאים בעולם יהיה לאמר לנו שאנו בריאים!

   הגב לנדב
  • לדבר כולם יודעים, גם המשכילים.
   תבקש ממנו להראות לך הוכחה שסמים פסיכוטרופיים מהווים אחוז קטן מהרווחים וגם מהו "אחוז קטן מהרווחים".
   אם הוא ימציא לך הוכחה כזו, יהיה על מה לדבר.
   כל עוד הוא רק מדבר, דבריו הם אוויר חם.

   • כמו שחשבתי, החבר המשכיל שבוי כנראה בהשכלתו שלו ואינו רואה את המציאות כהוויתה.
    חיפוש מהיר בגוגל העלה את הכתבה הבאה מ-2008:
    http://www.bloomberg.com/apps/.....8;refer=us

    הנה כמה נקודות מתוך הכתבה:
    1. הכנסות חברת התרופות אלי ליליי קפצו ב-44% ורווחי חברת התרופות בריסטול-מאיירס קפצו ב-23% בגלל מכירות של תרופות פסיכיאטריות.
    2. ההכנסות מהתרופה האנטי-דיכאונית סימבלטה בלבד היה 654 מיליון דולר מתוך הכנסות כוללות של 5.2 מיליארד דולר לרבעון.
    3. ההכנסות מהתרופה זיפרקסה, התרופה הפופולרית ביותר של חברת אלי ליליי הסתכמו ב… 1.2 מיליארד דולר לאותו רבעון.

    לגבי ריטלין, הכנסות חברת נוברטיס רק מהתרופה הזו הסתכמו ב-440 מיליון דולר לשנת 2008 לפי האתר הזה: http://www.wikinvest.com/stock.....in:Focalin
    לא מצאתי נתונים לגבי 2010, אך ניתן לשער שהמספר רק עלה.

    אז בוא נגיד שהערכה גסה הגיונית היא לפחות מיליארד דולר בהכנסות רק מתרופות כמו ריטלין.
    האם זה מספר זניח?

    עכשיו, תראה את הנתונים הללו לחברך המשכיל.
    ותחזור אלינו עם תשובה.
    והפעם כזו המכילה ראיות בבקשה.

  • רונן

   השכלה וחוכמה אלו שני דברים שונים,תלוי גם איזו השכלה,הרי ההסטוריה מראה שכל מה שנכון היום,מחר כבר לא (ככה זה ברפואה קונוונציונלית)האמת שם זמנית.

   הגב לרונן
 • Nick

  אם הייתי לוקח ריטלין לפחות מגיל 12, אז היום הייתי מסיים בהצטיינות, תואר ראשון בבר אילן, ומתקבל לעבודה בחברה נחשבת, עם תנאים+משכורת+כל מה שרק אפשר לחלום עליו.

  הגב לNick
  • אילן

   NICK ברור אתה גם היית זוכה בלוטו ותופס את מקומו של לב לבייב כבעלים של אפריקה ישראל.

   כמה נוח להאמין שכדור אחד קטן יכול לפתור את כל הבעיות שלנו.

   NICK תתעורר (בהנחה שאתה לא על כדורים) אולי היית מגיע לדברים שרשמת אך היית זומבי (בתקווה אמיתית שאתה לא כך היום) אם בכלל היית בחיים ולא היית נכנס בנתון הסטטיסטי של המתאבדים כתוצאה מ"תרופת הקסמים" הזו

   הגב לאילן
  • א. אל תהיה בטוח.
   ב. אבל המחיר, ניק, המחיר! תופעות הלוואי, התלות, העול הכלכלי!

 • A&Y

  תודה יעל על הכתבה!

  הגב לA&Y
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית