- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

אפקט מנדלה – האם מישהו משחק לנו במוח?

לפני חצי שנה בדיוק נחשפתי להזיה ששמה "אפקט מנדלה", אני משתמש במילה "הזיה" בכוונה מכיוון שמדובר בהזיה רצינית במלוא מובן המילה. מדובר בהזיה שגורמת לך לפקפק בעצם קיומך והסובב סביבך. תופעה שגורמת לך לפקפק במציאות הפיזית הניצבת לך מול העיניים, תופעה שמשחקת לך עם המוח וגורמת לך לתחושה הזו של "לא נכון!" או "ואט דה פאק?!"

רוב הסיכויים שבאיזהו שלב בחיים שלכם רובכם חוויתם זיכרון לקוי ואולי יותר מפעם אחת, רק שהחוויה של הזיכרון הלקוי לא הייתה "הזיה", זו הייתה חוויה "נורמלית" כי כולכם חשבתם שמדובר פשוט בזיכרון רע. כולנו זוכרים לפעמים דברים לא נכונים או לא מדויקים, ומגלים אחרי זה שהדברים לא היו בדיוק כמו שזכרנו אותם. ואני לא מדבר על דברים שקשה לנו לזכור כמו באיזו עין למשה דיין הייתה רטיה? בעין שמאל או עין ימין? אני מדבר על דברים ידועים שכולנו גדלנו עליהם כמו המשפט המפורסם מהסרט של דיסני: "שלגייה", "מראה, מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר" אז זהו שלא. הציטוט הנכון הוא, "מראה קסומה שעל הקיר". וכך מסתבר תמיד היה. לא מאמינים לי?

קרה לכם פעם שהייתם בטוחים שקרה משהו בדרך מסוימת, אירוע כלשהו מהעבר או ציטוט כלשהו מסרט או כל זיכרון אחר מהעבר, ופתאום גיליתם שהדבר לא באמת קרה בדרך שאתם זוכרים את זה? כלומר אותו זיכרון שלכם כלפי אותו דבר הוא שגוי ולא מדויק.

הדבר הזה קורה לרובנו והמוח הלוגי שלנו מסביר לנו את זה כבעיית זיכרון ולכן אנחנו מקבלים את זה כבעיית זיכרון וממשיכים רגיל בחיינו. אבל תתארו לעצמכם לרגע מצב שבו בעיית הזיכרון לא הייתה מתרחשת באופן אינדיבידואלי אלא באופן קולקטיבי? ולמה הכוונה, תתארו לעצמכם שזה לא רק אתם בלבד זוכרים פרטים שגויים מהעבר אלא את אותם הפרטים השגויים זוכרים בדיוק כמוכם עוד אלפי אנשים אחרים בעולם!

זה בדיוק מה שמתאר "אפקט מנדלה". זיכרון קולקטיבי שגוי מהעבר.

אפקט מנדלה

אז למה בעצם קוראים לזה "אפקט מנדלה"?
מסתבר שאנשים רבים בעולם בטוחים שהם זוכרים את נלסון מנדלה מת בעודו בכלא אי שם בשנות ה-80. בניגוד למה שאותם אנשים זוכרים, במציאות מנדלה נפטר ב -5 דצמבר, 2013 (וזה גם מה שאני זוכר) למרות העובדה שאנשים מכל רחבי העולם יכולים להישבע שהם זוכרים קליפים מהלווייתו של מנדלה בטלוויזיה ושהוא מת בכלא.
אפילו נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש באחד מנאומיו זכר שמנדלה מת מזמן:


עוד סרטון מעניין שמראה שנלסון מנדלה נפטר בתחילת שנות ה90:

והנה ספר [1] שנכתב על חייו של מנדלה.

בין אם אתם זוכרים שמנדלה מת בכלא בשנות ה-80 ובין אם אתם זוכרים שהוא נפטר בשנת 2013 העובדה המרתקת בכל הסיפור הזה שלראשונה בהיסטוריה המתועדת אנו שומעים ועדים לגבי מסה של אנשים בעלי זיכרון משותף לגבי אירוע שלא התרחש כלל. אם אדם בודד זוכר אירוע שלא קרה בעבר אז כנראה שיש לו בעיה בזיכרון. אך אם אלף אנשים זוכרים את אותו אירוע שלא קרה בעבר אז האומנם מדובר בבעיית זיכרון? או שיש פה משהו אחר?

ברגע שמריצים בגוגל חיפוש עם צמד המילים "Mandela Effect" מגיעים בקלות למיליוני תוצאות של כתבות על התופעה, הסברים, דוגמאות, סרטונים, דעות, פרשנויות, תיאוריות, דיבאנקים "debunking" ועוד.

צבירת הפופולאריות של התופעה במיוחד בשנת 2016 כפי שניתן לראות ב"גוגל טרנד" היא אדירה,
יותר ויותר אנשים נחשפים לתופעה ומתחילים להתעניין.
יוטיוב מוצף בסרטונים על האפקט ואני חייב להודות שלא חסר שטויות והרבה תכנים שהם פשוט בזבוז זמן, אבל עדיין הרעיון הכללי הוא זה שהשאיר אותי להמשיך ולחקור את הנושא.

מה שבהחלט לא ניתן למצוא בקלות הן תשובות אמיתיות והגיוניות לגבי מה זה הדבר הזה לעזאזל? חלק מהספקנים טוענים שהכול זה קשקוש וניתן להסביר את זה בצורה לוגית. הכול קשור לזיכרון האנושי ואיך שהמוח שלנו עובד. אנשים פשוט זוכרים דברים לא נכון, אנשים כל הזמן מתבלבלים וזה חלק מהטבע של השכל האנושי. אנחנו לא רובוטים ואין לנו זיכרון-על, אז אם אלפי אנשים זוכרים פרט לא נכון זה אומר שאלפי אנשים זוכרים פרט לא נכון וזהו.

הפחות ספקנים והיותר "קונספירטיבים" מנסים להסביר את האפקט תוך כדי שימוש בתיאוריות שונות ומשונות החל מקיומם של יקומים מקבילים ו"גליצ'ים" שמאפשרים לנו לנוע ממציאות אחת למציאות אחרת, תיאוריות של מסע בזמן, ועד למאיץ החלקיקים בשוויץ "CERN" שאחראי לכל הבלגאן הזה.

האמת שלגבי "CERN" אותי זה באמת מסקרן כי זה מרכז את כל מה שכתבתי למעלה תחת תחום מדעי אחד שנקרא "פיזיקה קוונטית". אף אחד באמת לא יודע מה הם עושים שם במאיץ החלקיקים ואיך כל הניסויים שלהם משפיעים על המציאות ועל חיינו. ראיתי הרצאה די רצינית בנושא הזה ואני ממליץ לכולם לצפות בה:
https://www.youtube.com/watch?v=Vy3mvjr92KY החל מדקה 3:00 בערך.

מאיץ חלקיקים או מאיץ שינויים בתודעה?

הטענה לקשר הדוק בין הניסויים שמבצעים עם מאיץ החלקיקים בשוויץ לאפקט מנדלה גרמה לי למחשבות רבות במיוחד לאחר שראיתי סרטון שהפיקו סטודנטים מתמחים ב "CERN" שנקרא "We are Happy at CERN"".
על פניו סרטון חמוד ומושקע שנותן לנו הצצה לתוך המתחם המאסיבי בשוויץ, בסרטון רואים סטודנטים ועובדים של המפעל מרקדים ושרים להם על רקע השיר המקפיץ של פארל וויליאמס.
הדבר שאותי הדהים הוא המסר הסודי ש"הוטמן" בסרטון בצורה די גלויה, מסר הקשור ישירות לשם "נלסון מנדלה". צירוף מקרים? או סתם מתיחה? שימו לב בסרטון דקה 2:34 רואים פיזיקאי של CERN מחזיק 2 שלטים.
בשלט הראשון כתוב BOND1 בשלט השני כתוב MANDELA.

בונד1- חידה פשוטה יחסית, השחקן שגילם לראשונה את דמותו של ג'יימס בונד קוראים "בארי נלסון" Barry Nelson.
והנה קיבלנו NELSON MANDELA.

מוטב לציין רק שהסרטון הופק ופורסם ב2014! האפקט כאמור נולד בשנת 2013 לאחר מותו של נלסון מנדלה ופרץ לתודעה רק ב2016!

האם הפיזיקאי שמחזיק את השלטים רומז לנו ש "CERN"הם האחראים לאפקט מנדלה ולשינוים החלים בהיסטוריה שלנו? האם הוא רוצה שהעולם ידע מה עם עשו? או שיש פה הסבר אחר?

הנה סרט קצר שמתאר היטב את התופעה ומציג מגוון דוגמאות של התופעה, לשיפוטכם:

למרות שקיימים מאות מקרים של אפקט מנדלה בכל מיני תחומים אני אתן סקירה שלי לכמה מהמקרים היותר מעניינים לדעתי שחלקם באמת גרמו לי לאי נוחות עם הזיכרונות שלי.
1. הלוגו של מכונית פולקסווגן.
לא יודע איך להסביר לכם את זה אבל אני הייתי בטוח ב100% שהלוגו של פולקסקווגן השתנה. אני למדתי נהיגה על פולקסווגן דגם "גולף" ואני זוכר היטב איך נראה הלוגו ואני יכול להישבע שאני לא זוכר את המרווח בין הV לW בסמל. אני זוכר שהסמל היה אחיד וללא שום מרווח. אז בדקתי באינטרנט וראיתי שלאורך כל ההיסטוריה של הרכב המרווח היה שם בכל סוגי הסמלים משנות ה40. כלומר אפילו האופציה שחברת פולקסווגן שינו את הלוגו התמוגגה לי מול העיניים. מה אתם אומרים? איך אתם זוכרים את הלוגו? כמו מצד ימין או כמו מצד שמאל? אני זוכר כמו מצד ימין!
volkswagen [2]

2. הלוגו של מכונית פורד.
טוב לגבי זה באמת אני לא בטוח ב100% אבל הרבה אנשים, כולל עובדים בתעשיית המכוניות של פורד, זוכרים את הלוגו נראה אחרת ממה שהוא נראה היום. אני אישית לא זוכר או שפשוט לא שמתי לב לספירלה הקטנה באות F.
שוב בדקתי לאורך כל ההיסטוריה והלוגו לא השתנה הרבה, כלומר הוא עדיין נראה לא נכון בעיניי כפי שאני זוכר אותו.
אני זוכר את הלוגו ללא "הלולאה" הקטנה כמו שמתואר בתמונה למטה.
מה אתם זוכרים?
ford1 [3]
ford2 [4]

3. הציטוט המפורסם של דארת ויידר מתוך סדרת סרטי מלחמת הכוכבים הוא לא כמו שרוב האנשים זוכרים. רוב האנשים כולל אותי זוכרים את המשפט "Luke I Am Your Father" ציטוט שהתברר לי כשגוי. הציטוט הנכון הוא "NO, I Am Your Father"
כן כן למרות אינסוף חיקויים וציטוטים שנעשו למשפט המפורסם של ויידר מתברר שהציטוט לא מדויק כלל. והדבר המפתיע שאפילו השחקן ארל ג'ונס שגילם את דמותו של ויידר זוכר את המשפט כמו שכולם זוכרים אותו:

4. שוב מסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, רוב האנשים זוכרים את הרובוט הזהוב המפורסם C-3PO מצופה כולו בצבע זהב רק שעכשיו מתברר שהייתה לו כביכול רגל בצבע כסף כל הזמן. הרבה מזכרות וצעצועים לא מתארות את רגל הכסף. מותר לציין שזו הייתה הפתעה ענקית למעריצים שראו את הסרטים כל כך הרבה פעמים, אך מעולם לא הבחינו בתכונה הייחודית על הדמות הפופולרית. אני אישית לא זוכר רגל כסופה.

5. זוכרים את הסרט פורסט גאמפ? זוכרים את השורה המפורסמת כשהוא יושב על הספסל ליד הגברת ואומר את המשפט שאמא שלו תמיד אמרה, "החיים הם כמו קופסת שוקולדים." ובכן, מתברר שהוא בעצם אומר, "החיים היו כמו קופסת שוקולדים," משפט לא הגיוני בפני עצמו.
המשפט שכולם זוכרים " “Life is like a box of chocolates.”
המשפט הנכון : “Life was like a box of chocolates”

6. בסרט הישן של ג'יימס בונד moonraker ישנה דמות של צעירה חמודה וחייכנית בשם דולי. לקראת סוף הסרט מתארים סצנה שבה דמות הרשעJAWS מתאהב בדולי בשל חיוכה המקסים וחשיפת שיניה העטופות בגשר ממתכת. הרבה אנשים זוכרים שלדולי היה גשר בשיניים, רק שהתברר לאחרונה שהגשר בשיניים של דולי נעלם. מותר לציין שהסיבה היחידה להתאהבות של השניים באותה סצנה הייתה הגשר של דולי שגרם לJAWS להתאהב בה. מה אתם אומרים? היה גשר או לא היה?

7. כמה נחיתות היו על הירח? אני זוכר נחיתה אחת. מסתבר שהיו שש! ואני לא היחידי שזוכר נחיתה אחת. גם הנשיא אובמה והמדען המפורסם ניל דיגרייס טייסון זוכרים נחיתה אחת אבל בפועל היו כאמור שש נחיתות מוצלחות.

8. לאחר זכייתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בטקס האוסקר בשנת 1984 ובמהלך נאומה הוציאה בהתרגשות סאלי פילד את המשפט האייקוני הידוע : "you like me, you really like me"
משפט שצוטט מאז באינספור פעמים לאורך השנים.
רק שעכשיו באותו נאום, המשפט "השתנה" ועכשיו זה נשמע כך:
"you like me, right now, you like me"

שני דברים נוספים לגבי סאלי פילד, הדבר הראשון הוא שרבים זוכרים את שם המשפחה שלה מאוית כ"פילדס" ולא "פילד". "Sally Field's".
והדבר השני היותר מעניין הוא העובדה שאחיה של סאלי פילד, ריק פילד הוא מדען בכיר ב "CERN" .

9. פסל "האדם החושב" של רודן – Rodin's The Thinkerשונה ממה שאנשים זוכרים אותו.
כולכם בטח מכירים את הפסל המפורסם הזה שבו אדם יושב בעיקול עם יד אחת על הברך והיד השנייה צמודה לראש או לסנטר? מה אתם זוכרים? כמו הסרטוט בצד ימין או בצד שמאל? אני אישית זוכר את הפסל כמו שמתואר בתמונה בצד ימין.

למרות אינספור תיאורים וכתבות באינטרנט על הפסל המפורסם שבו מתארים איש חושב עם יד על המצח, הפסל האמיתי כפי שהוא מוצג היום מתאר אדם עם יד מתחת לסנטר כמו בתמונה מצד שמאל.

10. המשפט הידוע של חניבל לקטר "Hello Clarice" בסרט "שתיקת הכבשים" נעלם.
למרות שכולנו זוכרים את צמד המילים חרוט לנו בזיכרון, מי שראה את הסרט יודע על מה אני מדבר, המילים לא מופיעות כלל בסרט. בסצנה שבה לקטר פוגש את קלאריס בפעם הראשונה האם הוא אומר "הלו קלאריס"? היום כשרואים את הסצנה חניבל לקטר פשוט אומר "בוקר טוב". האם כך היה כל הזמן? האם אלפי אנשים שוב זוכרים משהו שלא קרה ומצטטים לא נכון? מה אתם אומרים?

לסיכום, בנימה אישית עברתי טלטלה עם כל התופעה הזאת. בהתחלה נדהמתי והתחלתי לחשוב, התעניינתי והתחלתי לחקור ואז הבנתי שזה הכול שטויות ונרגעתי, חשבתי שמדובר בתופעה פסיכולוגית ושאין הסבר לוגי אחר מאשר זיכרונות לקויים. ואז נחשפתי לכל הסיפור עם ""CERN ושוב התחלתי להתעניין ועכשיו אני לא יודע מה לחשוב כי כל הזמן צצים להם עוד ועוד מקרים של התופעה.
בין אם מדובר פה על פיזיקה קוונטית, או ניסוי סודי שמטרתו לשנות את התודעה האנושית או משהו אחר בכלל, מה שזה לא יהיה, אני רק מקווה שיצא לנו משהו חיובי מכל זה.

המאמר: "אפקט מנדלה" נכתב במיוחד עבור פרויקט אמת אחרת ע"י Lev Kaz [5]