- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

שירות GMASS: מערכת דיוור אלקטרוני דרך ג'ימייל

הכתבה הזו אולי אינה קשורה במישרין לתוכן המתפרסם בדר"כ באתר אמת אחרת.
לא מדובר בקונספירציה חדשה, או בנושא החשוב לבריאותכם.
ועדיין, מאחר ואני חושב שגולשי האתר ימצאו בו עניין ושימוש, החלטתי לספר לכם על שירות חדש ומהפכני לשיחת דיוור אלקטרוני דרך שרתי GMAIL עצמם.

השירות נקרא GMASS [1] ובעיני הוא לא פחות ממהפכני בכל הקשור לעולם של שליחת הדיוור האלקטרוני העמוס לעייפה.

שירותי שליחת דואר אלקטרוני למנויים, ניוזלטרים, שליחת מיילים פרסומיים וכ"ו גדל בקצב אקספוננציאלי בשנים האחרונים.

היום לכל עסק המכבד עצמו יש רשימת תפוצה שמקבלת באופן קבוע דיוור. מדובר בשיטת השיווק האלקטרונית העיקרית היום.

במשך זמן מסויים הכל היה חלק. ואז ספאמרים החלו לנצל את הפרצות הרבות שהיו קיימות באופן שבו נשלח דיוור אלקטרוני ותיבות הדואר האלקטרוני של כולנו החלו להתמלא בספאם בקצב מבהיל עד למצב שבו דואר רלוונטי וחשוב נבלע בכמות הג'אנק מייל שהציף את התיבות.

גוגל, שמחזיקה בשירות הדואר האלקטרוני הפופולרי בעולם החלה להתייחס לבעיית הספאם ושילבה בשירות המייל שלה מסננים אגרסיביים לחסימת פרסום זבל.

במרבית המקרים הסננים הללו עשו עבודתם נאמנה, אך בחלק מהמקרים דואר רלוונטי ולגיטימי עבר גם הוא לתיבת הזבל וכך מפרסמים או חברות שביקשו להעביר מסרים חשובים למנויים שביקשו לקבלם, מצאו את עצמם בבעיה.

לאחר זמן מסויים גוגל הוסיפה נדבך נוסף בנסיון לעשות סדר בין הדואר החשוב והרגיל לבין דואר פרסומי, והוסיפה שתי לשוניות שמפרידות בין "דואר רגיל" לדואר פרסומי או שקשור לרשתות חברתיות.

הסננים וההגבלות הללו יצרו מצב שבו אם יש לכם רשימת תפוצה קטנה של כמה מאות מנויים או רשימת תפוצה גדולה של כמה עשרות אלפים או יותר, אחוז קטן מהדואר שתשלחו למנויים ייקרא על-ידם ולא יועבר או ייחסם על-ידי ג'ימייל.

מערכת טובה ויעילה לשליחת דיוור אלקטרוני היום מגיעה לאחוזי קבלה (קבלת המסר לתוך תיבת הדואר הנכנס של המנוי) של בין 10-30 אחוזים.

המשמעות היא שמתוך 100 מנויים שאליהם אתם שולחים מסרים (פרסומיים או אחרים) 10-30 מהם יקבלו אותו.

זה כמובן אחוז נמוך, ומערכות דיוור אלקטרוני רבות מנסות בדרכים שונות להרימו, אך ברוב המקרים, ללא הצלחה.

מערכת הדואר האלקטרוני של ג'ימייל מאפשרת לכם לשלוח מייל קבוצתי לקבוצות של עד 100 אנשים ובהגבלה של שליחת כמה מאות מיילים ביום.

אם זה היה עובד ללא דופי, זה היה נותן פתרון טוב למדוורים קטנים שיש להם מספר קטן של מנויים, אך ג'ימייל החלה לחסום גם דיוורים כאלו אם האלגוריתמים שלה זיהו אותם כפרסום או ספאם.

וכאן נכנס לתמונה השירות המהפכני של GMASS [1].

gmass_logo [2]

מערכת GMASS היא למעשה אפליקציית ג'ימייל לדפדפן כרום ש"מולבשת" על מערכת המייל. היא פותחה על-ידי מפתח בשם: Ajay Goel.

כאשר תשלחו מייל לקבוצה או לאנשים תוכלו לעשות זאת דרך מנגנון השליחה הרגיל של ג'ימייל או דרך כפתור ייעודי שיתווסף בתחתית חלון כתיבת ההודעה.

ניתן להגדיר מספר פרמטרים כגון שם אוטומטי שיכנס לכל מייל לפי שם המנוי שמוגדר, שליחת מסרים חוזרים אוטומטית, הסרה מרשימת התפוצה בלחיצה על כפתור ועוד…

מערכת זו נבנתה מראש כמערכת לשליחת דיוור אלקטרוני דרך השרתים של ג'ימייל עצמה.

הצורה שבה היא עובדת זה דרך יצירת רשימות תפוצה (גם של אלפי כתובות) דרך מנגנון אנשי הקשר של ג'ימייל או דרך יצירת דפי אקסל, ושליחת הדואר ב-"טפטוף" דרך השרתים של ג'ימייל כך שהדואר נשלח בצורה רגילה דרך גוגל וכך אחוזי ההגעה עולים בצורה דרמטית.

למעשה, אם מגדירים את המערכת נכון, היא יכולה להגיע ל-100 אחוז קבלת המייל, אלא אם כתובת המייל שלכם הוגדרה כספאם על-ידי הנמען.

אחרי שהשתמשתי במערכת במשך מספר חודשים (למנויים פרטיים, לא למנויי פרויקט אמת אחרת) בהחלט ראיתי שאחוזי הפתיחה והקבלה של המיילים גבוהים בצורה משמעותית יחסית לפתרונות דיוור אלקטרוני כמו מערכת רב-מסר או מייל צ'ימפ.

המערכת לא חפה מחסרונות, חלקם חשובים ואולי קריטיים לחלק מהמדוורים.

קודם כל, בגלל שמנגנון שליחת המיילים של ג'ימייל לא מאפשר שליחה של יותר מכמה מאות מיילים ביום (משהו כמו 500), אם ברצונכם לשלוח לכמות גדולה של כמה אלפים, תצטרכו להמתין כמה ימים עד לשליחה לכל הכתובות. (זה קורה בצורה אוטומטית).

דבר שני, מנגנון ניהול אנשי הקשר אינו אינטואיטיבי וחזק כמו במערכות ייעודיות לשליחת דיוור אלקטרוני. הכל נעשה דרך ג'ימייל או דרך דף אקסל.

מצד שני, למי שמעוניין להגיע לאחוזי קבלה ופתיחה גבוהים, אני לא חושב שיש מערכת שמגיעה לאחוזים כאלו בשוק כיום.

שליחה לעד 50 כתובות מייל דרך GMASS זה חינם. מעבר לכמות הזו, יש כמה מסלולי תשלום לא יקרים שמתחילים מ-6.95$ שמאפשרים לכם שליחה ללא הגבלת כתובות.

אני ממליץ לכם להכנס לאתר GMASS [1], לקרוא עוד על המערכת ולהתנסות בה.

דיוור נעים, ושמרו תמיד על שליחה נקייה וללא ספאם.