- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

עיתון הארץ: האם משרד הבריאות מטשטש את האמת לגבי הפלרת המים?

עיתון הארץ פרסם לאחרונה [1] כתבה מקיפה וחשובה בנוגע לאפשרות שמשרד הבריאות מנסה לטשטש את האמת בנוגע להפלרת המים.

מה?! יכול להיות שמשרד הבריאות לא מספר לאזרחי ישראל את האמת בנוגע למשהו שקשור לבריאותו?!

העובדה שחלק מהציבור עוד מאמין למשרד ממשלתי בעיניים עצומות או אפילו פקוחות למחצה, מפליאה בפני עצמה.

במדינת עולם שלישי כמו ישראל, שבה נשיאים, ראשי ממשלה וסתם שרים נכנסים לכלא על אונס, עבירות מין, שחיתות, קבלת שוחד או הונאת בחירות (ביבי, אני מדבר אליך… לכאורה כמובן), זהו פלא של ממש שאנשים עוד מאמינים לתעמולה של משרדי הממשלה.

טוב, האמת שזה לא פלא. זו בסה"כ עבודת שיווק ותעמולה טובה שמתאפשרת בעזרת העובדה שהעיתון הפופולרי ביותר בישראל ומקור המידע של מיליונים בכל יום הוא פראבדה מודרני שכל מטרתו להאדיר את הממשלה והעומד בראשה ולנסות לטשטש ולהסתיר מעיני הציבור דברים שפחות מחמיאים לה.

כן, גם אם אתם סתם קוראים את העיתון החינמון המתוק הזה בדרך לעבודה ברכבת (כשהיא עובדת) או בעבודה (אם יש לכם) אתם נחשפים לתעמולה ממשלתית פר-אקסלנס.

ובדרך נחשפים גם לפרסום של מוצרים מיותרים ומזיקים לכם ולסביבה. אבל זה סתם תוספת צדדית.

נחזור לעיתון הארץ ולשאלתו החשובה.

הכתבת יפה שיר-רז [2], שבאמתחתה כבר מספר כתבות חשובות ונושכות, כנראה עדיין זוכרת שעבודה עיתונאית היא יותר מללקק לישבניהם של עורכי העיתון ומפעיליהם הנסתרים. אולי זה בגלל שהיא עובדת גם כחוקרת ומרצה ולא רק כעיתונאית.

בניגוד למה שמשרד הבריאות מנסה למכור לכם (וכן, השימוש במילה "למכור" אינו מקרי) השורה התחתונה העולה מחקירת שלוש וועדות מומחים בינלאומיות שהוקמו במשך השנים זהה: קיימת אי-ודאות ביחס לבטיחות ההפלרה ויעילותה, הנובעת בעיקר ממחסור במחקרים איכותיים בתחום.

לקוראי אמת אחרת זה חדשות ישנות. היינו שם. שמענו את זה.

אבל למיליוני האזרחים שעדיין נמצאים באשליה שהם חיים במדינה דמוקרטית וחופשית, אולי זו תהיה הפתעה.

הכתבה בהארץ מציגה מחקר חדשני שנעשה בארץ על-ידי יפה שיר-רז וד"ר ענת גסר-אדלסבורג, ראש המגמה לקידום בריאות בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה.

שתי החוקרות ביקשו לבחון את השאלה: כיצד מסגרו משרד הבריאות וקובעי המדיניות בישראל לאורך השנים את סוגיית ההפלרה ואי-הוודאות הכרוכה בה?

והמסקנות?

"ממצאי המחקר מצביעים על כך שלמרות אי-הוודאות הכרוכה בהפלרה, היא מוצגת לציבור הישראלי כוודאות מוחלטת, והיעילות והבטיחות ממוסגרות כ"חד-משמעיות". מניתוח הכתבות והמסמכים עולות שמונה תמות מרכזיות – כלומר רעיונות/ משפטים שחוזרים על עצמם – ששימשו את קובעי המדיניות והמומחים לקידום מדיניות ההפלרה: 1. המדע "חד-משמעי" 2. "כל המומחים מסכימים" 3. "כל העולם המתורבת מפליר" 4. "ליהנות מההפלרה" 5. שימוש במלים "מדע" ו"עדויות מבוססות מדע" 6. "אנחנו (ורק אנחנו) המומחים" 7. "אל תיתנו להם להפחיד אתכם" 8. "בריאות הציבור בסכנה אם המדיניות הנכונה לא תיושם"." מתוך הכתבה בהארץ [1]

האמת שזה הגיוני.

משרד הבריאות וליצמן העומד בראשו מנסים כבר שנים לשכנע את עצמם ואת הציבור שהפלרה היא הדרך הנכונה והבריאה ביותר לשמירה על בריאות השיניים.

הם לא ייתנו למאמץ של שנים לרדת לטמיון בגלל דבר פעוט כמו "עובדות".

אז קצת מטייחים, קצת מסתירים, קצת מורחים וקצת מנסחים מחדש והופ! ראו זה פלא! ההפלרה בטוחה. ויוה-לה-ליצמן!

הבעיה הגדולה היא לא רק בנושא ההפלרה. (למרות שמדובר ב"רצח המוני" ויגרום במישרין למוות מסרטן של עשרות אלפי אנשים בשנה. (ואת זה לא אני אומר, אלא אחד מהחוקרים המשמעותיים בתחום הסרטן… ראו כאן [3])

הבעיה האמיתית שמה שמשרד הבריאות עושה בתחום ההפלרה, הוא גם עושה כנראה בתחומי בריאות אחרים כגון: תרופות. חיסונים, יעילות הקנאביס ועוד…

יפה שיר-רז, לטיפולך.

אולי לך יותר אנשים יקשיבו.