מדינת השלום – תכנית חדשה לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים

תכנית מדינת השלום היא תוכנית פוליטית, מדינית וכלכלית לשלום בין ישראל והפלסטינאים. מטרת התכנית היא להפסיק את השכול והכאב בישראל, ואת העימות בין ימין ושמאל.

  • מאת כותב אורח | 25 במרץ 2016
  • 14,009 צפיות | 14 תגובות
עודכן לאחרונה: 25 במרץ 2016

מחבר: ליאור עזיז

תקציר התוכנית (התכנית המלאה מופיעה למטה)                                                                                                                  

מדינת השלום היא תכנית חדשה לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים. עיקר התכנית הוא רעיון של שלוש מדינות לשני העמים. כלומר, הקמת מדינה חדשה ברוב שטחי יהודה ושומרון, לרבות מזרח ירושלים, שתהיה מדינה משותפת לישראל ולפלסטינים.

שם המדינה הוא מדינת השלום, והיא תורכב משני מחוזות: מחוז ישראלי, שיכלול את היישובים הישראלים, ויהיה כפוף לשלטון ישראלי. ומחוז פלסטיני, שיכלול את היישובים הפלסטינים, ויהיה כפוף לשלטון פלסטיני.

המחוזות יופרדו זה מזה באמצעות גבול ביטחון מאובטח, והמעבר בין המחוזות יתבצע באמצעות אישורי מעבר מיוחדים.

לכל מחוז במדינת השלום תהיה מערכת כבישים נפרדת, שתאפשר תנועה בטוחה של תושבים בין היישובים או האתרים הקדושים השייכים לאותו מחוז.

מדינת השלום הינה מדינה בעלת ריבונות מיוחדת. זו אינה מדינה עצמאית ואין לה כוח צבאי וסמכויות שיפוט כלפי אזרחיה. ישראל והפלסטינים יקימו גופי שליטה וניהול משותפים, שיהיו אחראים על השליטה במדינת השלום, ועל יישום הסכם השלום.

הצדדים יקימו יחידת ניהול ביטחוני משותפת, שתחזיק בכוח שיטור, שיהיה אחראי על ביטחון הפנים והסדר הציבורי במדינת השלום.

כוח השיטור יורכב משלוש חטיבות: ישראלית, פלסטינית, ובינלאומית. החטיבה הישראלית תהיה אחראית על ביטחון הפנים בשטח המחוז הישראלי, והחטיבה הפלסטינית תהיה אחראית על ביטחון הפנים בשטח המחוז הפלסטיני.

מדינת ישראל תישא באחריות להגנה על מדינת השלום מפני איומים חיצוניים.

על פי תכנית מדינת השלום, בגדה המערבית תקום גם מדינה פלסטינית עצמאית, שתהיה מדינה מבוזרת. המדינה הפלסטינית תורכב מתשעה איי שטח, שיכללו את הערים הפלסטיניות המרכזיות, שאין בסמוך להן יישוב ישראלי.

המדינה הפלסטינית תהיה מדינה ללא צבא, ותחזיק בכוח שיטור מצומצם, שיהיה אחראי על ביטחון הפנים.

השכונות הישראליות והערביות במזרח ירושלים, לרבות העיר העתיקה והאתרים הקדושים, יהיו תחת ריבונות מדינת השלום. בירושלים יהיו שני מחוזות: ישראלי ופלסטיני, וביניהם גבול ביטחון. האחריות לביטחון הפנים במזרח ירושלים תהיה של יחידת הניהול הביטחוני המשותפת, כאשר החטיבה הישראלית תהיה אחראית לביטחון הציבור הישראלי, והחטיבה הפלסטינית תהיה אחראית לביטחון הציבור הפלסטיני.

העיר העתיקה בירושלים תהיה עיר הבירה של מדינת השלום. העיר העתיקה תהיה עיר בעלת גבולות מאובטחים. אתר הכותל המערבי יהיה תחת אחריות ביטחונית של החטיבה הישראלית של כוח השיטור המשותף, ואתר הר הבית יהיה תחת אחריות ביטחונית של שלושת החטיבות של כוח השיטור המשותף.

לאזרחים ישראלים תהיה האפשרות לבקר באתר הר הבית.

על פי תכנית מדינת השלום, מדינת ישראל מכירה במדינת פלסטין ומדינת פלסטין מכירה במדינת ישראל. הצדדים מסכימים כי ישראל לא תכיר בזכות השיבה של הפלסטינים לתחומי ישראל, וכי הפלסטינים, במקביל, לא יכירו במדינת ישראל כביתו של העם היהודי.

הצדדים מסכימים כי העדר הסכמות אלה לא יפגמו בקשרי השלום בין העמים.

הצדדים מסכימים כי לאחר מאה שנים ממועד חתימת הסכם השלום, יעלו חילוקי הדעות הנ"ל לדיון מחודש, בהתחשב בפני המציאות החדשה.

התכנית מדינת השלום מבטיחה את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל, שוללת את חלוקת ארץ ישראל, מאפשרת המשך יישוב יהודי ביהודה ושומרון, מבטיחה את אחדות ירושלים תחת ריבונות ישראלית עליונה, ושוללת שיבה של פלסטינים לתחומי מדינת ישראל.

בהתאם לזאת, ראוי ומתבקש כי הציבור בישראל יתאחד בתמיכתו בתכנית זו.

peace

שאלות ותשובות נפוצות

שאלה: האם על פי תכנית מדינת השלום יהיה פינוי יישובים ישראלים?

תשובה: אין פינוי יישובים ישראלים והם יהיו בשטח המחוז הישראלי, ותתאפשר תנועה חופשית מהם אל שטח ישראל באמצעות מערכת כבישים ייעודית.

שאלה: האם ירושלים תחולק?

תשובה: לא. ירושלים נשארת מאוחדת תחת ריבונות ישראל. במקביל, מזרח ירושלים תהיה גם תחת ריבונות של מדינת השלום, והציבור הערבי, הגר במחוז הפלסטיני בירושלים, יהיה חלק מבירת פלסטין, כאשר השטח עצמו הוא בריבונות מדינת השלום, ותחת אחריות ביטחונית עליונה של ישראל.

שאלה: האם התכנית ישימה?

תשובה: בהחלט כן. רעיון חלוקת הארץ לשתי מדינות אינו אפשרי כי הוא יביא למלחמת אזרחים בישראל. השארת המצב הנוכחי יביא ליצירת מדינה דו לאומית, ולהמשך מעשי הטרור הפלסטיני. תכנית מדינת השלום, היא תכנית השלום היחידה האפשרית הישימה.

שאלה: האם יש חסרונות לתכנית?

תשובה: כן. בשלב הראשון, עד להשלמת מערכת הכבישים הנפרדת לשני המחוזות במדינת השלום, יהיו ביהודה ושומרון פקקי תנועה רבים.

תמונת השלום באדיבות Stuart Miles מאתר FreeDigitalPhotos.net

תוכנית השלום החדשה

מדינת השלום-תכנית שלום חדשה

ליאור עזיז, בעל תואר בקולנוע מאוניברסיטת תל אביב ובעל תואר במשפטים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13391
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

14 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית