- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

עליה בשיעור 40% בשיעור הסובלים מתפקוד לקוי של בלוטת התריס – קשר להפלרה?

בין השנים 2003 ל-2010 נרשמה עלייה של 40% [1] בשיעור הסובלים מתפקוד לקוי של בלוטת התריס.
עלייה זו חלה בהתאמה ובמקביל לשנים בהם חלה חובת ההפלרה של מי השתיה בישראל.
במחקר עדכני [2] נמצא קשר בין צריכת פלואוריד לתפקוד לקוי של בלוטת התריס מאחר והוא גורם להפרשה מוגברת של יוד בשתן.
חוסר ביוד בגוף יכול להוביל לתת פעילות של בלוטת התריס ולמחלות שונות הקשורות לפעילות לא תקינה של בלוטה זו.

תת פעילות של בלוטת התריס היא מחלה נפוצה, בעיקר בעשרות השנים האחרונות ובישראל בלבד מאות אלפי אנשים נוטלים באופן קבוע תרופה נגד המחלה.

הסיבות למחלה המוגדרות על ידי שירותי הבריאות בישראל הן מגוונות אבל ברשימת הגורמים האפשריים לא מוזכר שאחד הסיכונים לתת פעילות של בלוטת התריס הוא הפלואור המצוי במי הברז בישראל שהם מים מופלרים (עם תוספת פלואור) ובנוסף לכך במי התהום ובמי ההשקיה. (מקור: אתר EATWELL [3])

קרוב לוודאי שהצעד של משרד הבריאות להתמודד עם המגמה המדאיגה של עלייה בתפקוד לקוי של בלוטת התריס יהיה הוספת יוד לתפריט ולא התמודדות עם מים מזוהמים ולא ראויים לשתיה. שר הבריאות יעקב ליצמן מנסה בימים אלה להחזיר את חובת הפלרת המים בישראל, צעד שעלול להחריף את הבעיה.

בלוטת התריס מופקדת על פעילות תקינה של כל תא בגוף. הבלוטה צריכה יוד לתיפקוד תקין (אצות ים הן מקור טוב ליוד) כששותים מים מופלרים, הפלואור נספג בבולוטת התריס במקום היוד ומונע כניסתו. בכך נפגמת פעולת הבלוטה. בלוטת התריס חיונית לתהליך תקין של גדילה והתפתחות האדם. היא מווסתת את רמת המטבוליזם בגוף ואת שריפת השומנים.בלוטת התריס חשובה עד מאוד לכדוריות הדם הלבנות והאדומות. אצל נשים בלוטת התריס חשובה ליצירת החלב בשד. פעילות לקויה של הבלוטה אחראית למחלות שונות ממעי רגיש, אי פוריות, מחלות אוטואימוניות ועד לסרטן בלוטת התריס.

בלוטת התריס אחראית על ההורמונים שהם בתורם אחראים לחילוף חומרים תקין בגוף. חשוב מאוד להבין שפעולה לא תקינה של הבלוטה קשורה לכל כך הרבה סימפטומים ומחלות שונות באדם. את כל האמור לעיל ועוד הרבה יותר חשוב להביא לידיעת הציבור.

thyroid gland doctor [4]