ראשי » בריאות » אתם כאן

עליה בשיעור 40% בשיעור הסובלים מתפקוד לקוי של בלוטת התריס – קשר להפלרה?

האם יש קשר בין העליה המדאיגה בשנים האחרונות בישראל בתפקוד לקוי של בלוטת התריס לצריכת פלואוריד דרך מי השתיה?

  • מאת מנהל הפרויקט | 10 במרץ 2016
  • 9,425 צפיות | 3 תגובות
עודכן לאחרונה: 10 במרץ 2016

בין השנים 2003 ל-2010 נרשמה עלייה של 40% בשיעור הסובלים מתפקוד לקוי של בלוטת התריס.
עלייה זו חלה בהתאמה ובמקביל לשנים בהם חלה חובת ההפלרה של מי השתיה בישראל.
במחקר עדכני נמצא קשר בין צריכת פלואוריד לתפקוד לקוי של בלוטת התריס מאחר והוא גורם להפרשה מוגברת של יוד בשתן.
חוסר ביוד בגוף יכול להוביל לתת פעילות של בלוטת התריס ולמחלות שונות הקשורות לפעילות לא תקינה של בלוטה זו.

תת פעילות של בלוטת התריס היא מחלה נפוצה, בעיקר בעשרות השנים האחרונות ובישראל בלבד מאות אלפי אנשים נוטלים באופן קבוע תרופה נגד המחלה.

הסיבות למחלה המוגדרות על ידי שירותי הבריאות בישראל הן מגוונות אבל ברשימת הגורמים האפשריים לא מוזכר שאחד הסיכונים לתת פעילות של בלוטת התריס הוא הפלואור המצוי במי הברז בישראל שהם מים מופלרים (עם תוספת פלואור) ובנוסף לכך במי התהום ובמי ההשקיה. (מקור: אתר EATWELL)

קרוב לוודאי שהצעד של משרד הבריאות להתמודד עם המגמה המדאיגה של עלייה בתפקוד לקוי של בלוטת התריס יהיה הוספת יוד לתפריט ולא התמודדות עם מים מזוהמים ולא ראויים לשתיה. שר הבריאות יעקב ליצמן מנסה בימים אלה להחזיר את חובת הפלרת המים בישראל, צעד שעלול להחריף את הבעיה.

בלוטת התריס מופקדת על פעילות תקינה של כל תא בגוף. הבלוטה צריכה יוד לתיפקוד תקין (אצות ים הן מקור טוב ליוד) כששותים מים מופלרים, הפלואור נספג בבולוטת התריס במקום היוד ומונע כניסתו. בכך נפגמת פעולת הבלוטה. בלוטת התריס חיונית לתהליך תקין של גדילה והתפתחות האדם. היא מווסתת את רמת המטבוליזם בגוף ואת שריפת השומנים.בלוטת התריס חשובה עד מאוד לכדוריות הדם הלבנות והאדומות. אצל נשים בלוטת התריס חשובה ליצירת החלב בשד. פעילות לקויה של הבלוטה אחראית למחלות שונות ממעי רגיש, אי פוריות, מחלות אוטואימוניות ועד לסרטן בלוטת התריס.

בלוטת התריס אחראית על ההורמונים שהם בתורם אחראים לחילוף חומרים תקין בגוף. חשוב מאוד להבין שפעולה לא תקינה של הבלוטה קשורה לכל כך הרבה סימפטומים ומחלות שונות באדם. את כל האמור לעיל ועוד הרבה יותר חשוב להביא לידיעת הציבור.

thyroid gland doctor

 

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13363
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

3 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית