ראשי » חדשות טובות » אתם כאן

מחקר בשיתוף אונ' הארוורד מצא שמדיטציה משנה את החומר האפור במוח בתוך 8 שבועות

מחקר שנערך בשיתוף עם אוניברסיטת הארוורד מצא ראיות מדעיות לשינויים בצפיפות החומר האפור במוח בעקבות תרגול מדיטציה במשך שמונה שבועות

  • מאת מנהל הפרויקט | 22 בינואר 2016
  • 20,010 צפיות | 13 תגובות
עודכן לאחרונה: 22 בינואר 2016

מחקר שנערך על ידי צוות מתוך בית החולים הכללי במסצ'וסטס (MGH) גילה תוצאות מפתיעות לגבי ההשפעות המוחשיות של תרגול מדיטציה על מבנה המוח האנושי. תכנית בת שמונה שבועות של מדיטציה מודעת (Mindfulness) הראתה בפעם הראשונה ראיות ברורות שמדיטציה מייצרת "שינויים מסיביים" בחומר אפור במוח.

הראיות נאספו בעזרת סריקת MRI (תהודה מגנטית) שנעשתה על נבדקים שהשתתפו בתכנית שמונת השבועות.

מחברת בכירה במחקר, שרה לזר מתכנית ההדמיה הפסיכיאטרית MGH (שעובדת גם כמרצה בבית הספר לרפואה של הרווארד בפסיכולוגיה) הצהירה כי מתרגלי מדיטציה לא רק מרגישים טוב יותר, הם ממש עוברים שינויים במבנה המוח שמגבירים באופן מתמשך רגשות חיוביים ורגועים.

חוקרת עמיתה במחקר, סו מק'גרייבי ציינה כי מחקרים קודמים שנערכו ע"י הקבוצה של לזר מצאו הבדלים מבניים במוחם של מתרגלי מדיטציה בהשוואה לאלו ללא ניסיון קודם, בעיקר בעיבוי של קליפת המוח; האזור האחראי על תשומת לב ואינטגרציה רגשית.

הוכחה מדעית לשינויים מבניים בחומר בעקבות תרגול מדיטציה

הוכחה מדעית לשינויים מבניים בחומר בעקבות תרגול מדיטציה

המחקר העדכני ביותר מצא כי תרגול יומי של מדיטציה למשך זמן ממוצע של 27 דקות עם תרגילי ריכוז ומודעות גרם לשינוי משמעותי בצפיפות החומר האפור במוח, במיוחד בהיפוקמפוס; האזור במוח שבו מודעות עצמית, חמלה, והתבוננות פנימית קשורות. יתר על כן, הגדלה זו של צפיפות החומר האפור בהיפוקמפוס הייתה במתאם ישיר להפחתת צפיפות החומר האפור באמיגדלה; אזור במוח הידוע בתפקידו בויסות תגובות חרדה ומתח. בניגוד גמור, קבוצת הביקורת לא הראתה כל שינוי בצפיפות החומר האפור במוח וכך נפסל הזמן כגורם משפיע על השינוי הדרסטי בצפיפות החומר האפור.

בריטה הולצל, חוקרת באוניברסיטת גלסן שבגרמניה הצהירה כי בשנים האחרונות מדעני מוח מוצאים הרבה יותר גמישות במבנה המוח מהצפוי וכי מנקודת מבט מדעית טהורה האדם יכול להשפיע בצורה ישירה על שינויים מבניים במוחו וכך לשפר את איכות חייו.

מקור: SimpleCapacity
קריאה נוספת: FeelGuide

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13324
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

13 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית