ראשי » בריאות » אתם כאן

נמצאה "החוליה החסרה" בין המוח, המערכת החיסונית והשפעתם על מחלות

  • מאת שילי מדהלה | 31 באוקטובר 2015
  • 10,972 צפיות | 7 תגובות
עודכן לאחרונה: 31 באוקטובר 2015

מהפכה ברפואה עקב תגלית יוצאת דופן אשר משנה לחלוטין עשורים של למידה מספרים. חוקרים קבעו כי המוח קשור ישירות למערכת החיסונית על ידי כלים לימפתיים אשר עד כה נחשבו כלא קיימים. מחקר זה יכול להוביל לפריצות דרך בחקר מחלות רבות, מאוטיזם ואלצהיימר ועד לטרשת נפוצה.

חוקרים באוניברסיטת וירג'יניה לרפואה קבעו, בתגלית יוצאת דופן אשר משנה לחלוטין עשורים של למידה מספרים, כי המוח קשור ישירות למערכת החיסונית דרך כלים לימפתיים אשר עד אותו רגע, נחשבו כלא קיימים. לאור העובדה שהמערכת הלימפתית עברה מיפוי מדויק בגוף האדם מפתיע מאוד שכלים אלו לא נחשפו עד כה . אך המשמעות האמתית של התגלית הנה ביכולתה להשפיע במחקר ובמציאת מרפא למחלות נירולוגיות כמו אוטיזם, אלצהיימר וטרשת נפוצה.

"במקום לשאול, כיצד אנו חוקרים את התגובה החיסונית של המוח?' 'למה חולי טרשת נפוצה סובלים מהתקפות של המערכת החיסונית?' אנחנו יכולים לגשת לנושא בצורה מכאנית. מכיוון שהמוח, כמו כל רקמה אחרת מחובר למערכת החיסונית הפריפרית דרך כלים לימפתיים מנינגליים". לדבריו של ד"ר ג'ונתן קיפניס, פרופסור במחלקת נוירולוגיה ומנהל מרכז  Brain Immunology and Glia – BIG (חקר תורת מערכת החיסון ניורוגליאה) באוניברסיטת ורג'יניה.  "תוצאות מחקר אלו משנות לחלוטין את הצורה בה אנו רואים את התקשורת בין המערכת העצבית והחיסונית. תמיד ראינו את התקשורת בניהם כדבר איזוטרי שאינו יכול להיחקר. עכשיו אנו יכולים לשאול שאלות מכאניות."

"אנחנו מאמינים שבכול מחלה נוירולוגית אשר לה מאפיינים חיסוניים, יש לכלים [לימפתיים] אלו תפקיד גדול" לדברי קיפניס. "קשה להאמין שכלים לימפתיים אלו לא יהיו מעורבים במחלה נוירולוגית עם מאפיין חיסוני".

התמונה באדיבות freedigitalphotos.net i-winnond

התמונה באדיבות Winnond ו-freedigitalphotos.net

תגלית חדשה בגוף האדם

ד"ר קווין לי, יושב ראש המחלקה למדעי המוח, תיאר את תגובתו לתגלית במעבדתו של קיפניס: "בפעם הראשונה שהראו לי את התוצאה הראשונית, אמרתי משפט אחד 'הם יצטרכו לשנות את ספרי הלימוד'. לעולם לא הייתה מערכת לימפתית למערכת העצבית המרכזית, וזה נעשה ברור מהתצפית הראשונה – ומאז הם עשו המון מחקרים בכדי לחזק את הממצאים בצורה כזו שזה ישנה את הצורה שבה אנשים רואים את מערכת היחסים בין מערכת העצבים המרכזית למערכת החיסון מהיסוד"

אפילו קיפניס היה סקפטי בתחילה. "באמת לא האמנתי שישנם מבנים בגוף שאנו לא מודעים אליהם. חשבתי שגוף האדם מופה לחלוטין" אמר. "חשבתי שתגליות כאלו נגמרו איפה שהוא באמצע המאה הקודמת. אבל כנראה שלא".

מוחבאים היטב

התגלית נעשתה אפשרית עקב עבודתו של ד"ר אנטוין לאובאו, עמית במעבדתו של קיפניס. כלים לימפתיים אלו התגלו אחרי שלאובאו פיתח שיטה לסדר את ממברנות קרומי המוח המכסות אותו על סלייד אחד ( לוחית זכוכית הנושאת דגימות לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה) ככה שיוכלו להיחקר כשלם. "זה היה דיי קל, למען האמת" מסר. "היה רק טריק אחד: סידרנו את קרומי המוח בתוך הגולגולת ככה שהרקמה תהיה שמורה במצבה הפיזיולוגי, ואז ניתחנו אותה. אם היינו עושים את זה אחרת, זה לא היה עובד".

לאחר ששם לב לתבניות הדומות לכלים לימפתיים אלו בתוך תפרוסת תאי החיסון בלוחיות הזכוכית, דגם שנית, הפעם במטרה לחפש כלים לימפתיים ומצא אותם. הבלתי אפשרי הפך אפשרי. בקול חרישי נזכר לאובאו באותו רגע וסיפר: "קראתי לג'וני (קיפניס) להסתכל לתוך המיקרוסקופ ואמרתי 'אני חושב שעלינו על משהו'".

בנוגע לתהייה לגבי כיצד הצליחו הכלים הלימפתיים של המוח להסתתר כול הזמן הזה, תיאר אותם קיפניס כ"מוחבאים היטב" וציין כי הם [הכלים הלימפתיים] עוקבים אחרי כלי דם גדול לתוך הסינוסים, אזור שקשה לדגום כראוי. "הכלים נמצאים כל כך קרוב לכלי הדם שפשוט מפספסים אותם" לדבריו. "אם אתה לא יודע בדיוק מה אתה מחפש, אתה תפספס אותו."

"צילום חי של כלים לימפתיים אלו היה קריטי על מנת להדגים את התפקוד שלהם, דבר שלא היה מתאפשר ללא שיתוף הפעולה עם טאג'י האריס" מסר קיפניס. ד"ר האריס הוא עוזר פרופסור למדעי המוח וחבר במרכז BIG. בנוסף  שיבח את כישורי הניתוח היוצאים מן הכלל של איגור סמירנוב, שותפו למחקר, בעל חלק חיוני בצילום המוצלח של המחקר.

אלצהיימר, אוטיזם, טרשת נפוצה ועוד

הופעתם הבלתי צפויה של כלים לימפתיים אלו, מעלה כמות עצומה של שאלות שמחפשות תשובות על פעולות המוח והמחלות אשר אורבות לו. לדוגמא, מחלת האלצהיימר. "במחלת האלצהיימר ישנם הצטברויות גדולות של חלבון במוח" לדבריו של קיפניס. "אנחנו חושבים שישנן הצטברויות במוח מכיוון שכלים [לימפתיים] אלו לא נפטרים מהם כראוי". קיפניס מציין כי "הכלים נראים אחרת עם הגיל, ככה שתפקידם בתהליך הזקנה מהווים מסלול נוסף למחקר. ישנן עוד מחלות נוירולוגיות רבות, מאוטיזם ועד טרשת נפוצה שחייבים לאבחן מחדש לאור תגלית זו. ממצא שעד כה התעקש המדע שאינו קיים".

מקור: אוניברסיטת וירג'יניה למערכות בריאות

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13211
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

קראו פוסטים נוספים שקשורים לנושא


אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

7 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית