קפיטלוקרטיה – שלטון הקפיטל במאה ה- 21

  • מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ | 25 באוקטובר 2015
  • 8,750 צפיות | 9 תגובות
עודכן לאחרונה: 25 באוקטובר 2015

המונח קפיטליזם נוצר לפני כמאה שנה, והוא מתאר שיטה כלכלית וחברתית, המבוססת על הזכות לקניין פרטי ועל השוק החופשי. כל אדם, אשר ביוזמתו, בחכמתו ובחריצותו מצליח למכור יותר מוצרים או שירותים, מרוויח ומתעשר בזכות מעשה ידיו. הקפיטליזם יכול להתקיים במשטר דמוקרטי, שבו מותר לכל אדם לעשות כחפצו, ובלבד שאינו פוגע באדם אחר. זו כל התורה על קצה המזלג.

בזכות היוזמה החופשית, התעשר העולם המערבי במאה השנים האחרונות, ותושביו נהנים משפע כלכלי ומרמת חיים גבוהה, שלא הייתה כדוגמתה בעבר. כשלון הקומוניזם האיץ תהליך זה.

ההון האדיר שצברו תאגידי הענק הקנה להם את הכוח לשלוט במדינה ובמנהיגיה. עקב האכילס של השיטה הדמוקרטית הוא הצורך להיבחר בידי העם אחת לארבע שנים, מסע בחירות עולה הון עתק, וכך נוצר הקשר בין הון לשלטון. מנהיגי הדמוקרטיה הפכו לבובות-על-חוט של בעלי ההון, והמדינות בהנהגתם מאפשרות לתאגידי הענק להכפיל את הונם בזכות חקיקה וניהול, שלא נועדו לטובת הבוחרים.

ההון – הקפיטל, והשלטון – קרטיה יצרו מונח חדש קפיטלוקרטיה – שלטון ההון. על מנת לשמור על מראית עין דמוקרטית, מתקיים מעת לעת המחזה הסוריאליסטי של בחירות, שבהם בוחר העם את הבובה-על-חוט לקדנציה הבאה. רוב עיסוקו של השליט הנבחר הוא להבטיח את מקומו בצמרת בבחירות הבאות, ולשם כך הוא מחלק למפעיליו חוקים, זיכיונות והגנה, שיאדירו את הונם ואת כוחם.

הקפיטלוקרטים שולטים בתעשיית המזון, ומייצרים מזון זול עם ערך תזונתי נמוך, שגורם לבריאות לקויה. הם שולטים בתעשיית התרופות, שאינן מרפאות מחלות אלא מטפלות בסימפטומים, וכך הם משעבדים את האדם מיום שחלה לראשונה ועד ליום מותו. הם שולטים בתקשורת, ובאמצעותה הם שולטים בתבונה של האדם, על מנת שימשיך לעבוד, לייצר ולחסוך, כדי שיהיה לו כסף לרכוש מזון ותרופות חסרי ערך, כדי שיבחר בבובות-על-חוט וכדי שלא יתמרד.

הדמוקרטיה מתה. תחי הקפיטלוקרטיה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13200
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

9 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית