- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

שיעור ההתחסנות בארץ בצניחה – נתונים חדשים של קופ"ח מכבי

מש' הבריאות מסרב לשחרר נתוני התחסנות עדכניים במדינת ישראל.
והוא יודע למה: שיעור ההתחסנות בחיסוני תינוקות נמצא בצניחה חופשית (ומתמדת) בשנים האחרונות כשעוד ועוד הורים מודעים בוחרים לחקור את נושא החיסונים, לוותר לגמרי על החיסונים או לדחותם לגיל מאוחר יותר.

בעוד שמש' הבריאות טוען ששיעור ההתחסנות הכללי לתינוקות הוא מעל 90% (וספציפית, ההתחסנות בחיסון השעלת לנגזרותיו בתינוקות היא כ-95%) האמת כנראה אחרת לגמרי.

נתונים של טיפות החלב של קופ"ח מכבי שהגיעו לעמוד הפייסבוק הפופולרי "חיסונים בע"מ" (ראו בתמונה) מלמדים שהממוצע הארצי של שיעור ההתחסנות בחיסוני "המחומשת" השונים (ראו פירוט בהמשך) צנח כבר לכ-81%, הרבה מתחת לנתון הרשמי של מש' הבריאות.

למרות שמדובר במדגם של כ-5% מכלל סניפי טיפות החלב בארץ, הדבר בהחלט מלמד על מגמה וניתן להניח שהנתונים בשאר סניפי טיפות החלב של קופות החולים השונות דומים או אף נמוכים יותר.

macabi vaccine table [1]

כמה הערות:
1. לקופ"ח מכבי יש 49 סניפי טיפת-חלב, שהם כ-10% מסניפי טיפת-חלב בישראל (ישנם כ-1000 סניפי טיפת-חלב אבל רבים מהם, לא של "מכבי", הם בפעילות נמוכה) כך שמדובר במדגם גדול למדי.
2. שימו לב שהנתונים בתמונה מתייחסים לשיעור ההתחסנות בחיסון המחומשת (שעלת, דיפטריה, טטנוס, פוליו-מומת ו-Hib) או DTaP (שעלת, דיפטריה, טטנוס) או DT (דיפטריה, טטנוס).
3. מכאן נובע ששיעור ההתחסנות לשעלת בסניפי "מכבי" כבר נמוך מ-80% כיוון שחיסון ה-DT אינו כולל שעלת.
4. חיסון המחומשת (על נגזרותיו) הוא אחד משלושת עמודי התווך של תוכנית החיסונים (יחד עם ה-MMR וחיסון ההפטיטיס B). ניתן להניח ששיעור ההתחסנות לחיסונים פחות מרכזיים (למשל רוטה-וירוס, הפטיטיס A, פרבנאר) נמוך עוד יותר.

 

מקור: עמוד הפייסבוק "חיסונים בע"מ" [2]