הפחתת מס השבח בשנת 2016 – אקמול לדלקת ריאות

יש סיבה אחת, וסיבה אחת בלבד לעלייה המטאורית של מחירי הדירות - המדינה מספסרת במחירי הקרקע. זו הסיבה לכישלון של שר האוצר בהפחתת מחירי הדירות

  • מאת כותב אורח | 18 באוקטובר 2015
  • 6,164 צפיות | 2 תגובות
עודכן לאחרונה: 18 באוקטובר 2015

מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד

בשנת 2016 יופחת מס השבח במכירת מגרש לבניית דירות מגורים ל- 25%. המס המופחת נועד לעודד את בעלי המקרקעין למכור קרקע המיועדת לבנייה למגורים על מנת "להציף" את השוק בעשרות אלפי דירות מגורים חדשות ולהביא לירידת מחירי הדירות.

אבל במדינת חכמי-חלם לא ייתכן שכוונה טובה תתממש, ומה שיד ימין בונה – יד שמאל מחריבה. וכך, מס השבח המופחת יחול רק על מכירת קרקע פרטית המיועדת לבניית 8 דירות לפחות, והיא תינתן לפי קצב הבנייה בפועל ולפרק זמן מוקצב של 4 שנים.

אז מה עושה מי שיש לו קרקע שמיועדת לבנייה של 10 דירות, ומעונין ליהנות מסכום מס השבח המופחת?
עליו למצוא קונה שיתחייב לבנות את הבית תוך 4 שנים, ובהסכם המכר להטיל על הקונה קנס כספי אם לא יעמוד בהתחייבות.

שר אוצרנו הבטיח להוזיל את מחירי הדירות, אבל עד כה נחל כשלון מוחלט. העלאת מס הרכישה על משקיע שקונה דירה שנייה לשיעור המוטרף של 8% לא הועילה, מכירת מספר מועט של קרקעות במתכונת של מחיר למשתכן לא הועילה, וכך גם ההוזלה המתוכננת של מס השבח לא תועיל, ומחירי הדירות ימשיכו להעפיל.

money-man

יש סיבה אחת, וסיבה אחת בלבד לעלייה המטאורית של מחירי הדירות – המדינה מספסרת במחירי הקרקע. מינהל מקרקעי ישראל משווק את הקרקע בשיטת המכרז, כל המרבה זוכה, ומחירי הקרקע עולים. על מנת להבטיח עליית מחירים, משווק מינהל מקרקעי ישראל פחות קרקעות ממה שהשוק זקוק לו, וכמו בכל שוק שבו הביקוש עולה על ההיצע – המחירים נוסקים למעלה. בכל מכרז נקבע "מחיר מזערי", המכונה בשפה מכובסת "מחיר שוק", כלומר המחיר המופקע של מכירת הקרקע בשנה החולפת.

את האווז הזה, שמטיל ביצי זהב, שר אוצרנו אינו מוכן לשחוט. אילו היה מינהל מקרקעי ישראל מוציא למכרז בשנת 2015, בבת אחת, קרקעות לבניית 60,000 יחידות דיור באזור המרכז ללא "מחיר מזערי", היו מחירי הקרקע צונחים ב- 50%, מחירי הדירות צונחים ב- 20%, וקופת המדינה "מפסידה" 20 מיליארד ש"ח לטובת תושביה.

במקום לטפל ב"מחלה" של מחירי קרקע מופרזים, מטפל שר אוצרנו בסימפטומים, ורושם אקמול לדלקת ריאות.
___________

הכותב הוא פרקליט המתמחה בנדל"ן ומחבר הספר מס שבח מקרקעין

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13175
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

2 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית