חופש ביטוי? גוגל הסירה את אתר "באים לבנקאים" מתוצאות החיפוש

  • מאת כותב אורח | 10 בספטמבר 2015
  • 7,408 צפיות | 7 תגובות
עודכן לאחרונה: 10 בספטמבר 2015

חופש ביטוי? אני כבר לא יודע איפה אנחנו חיים.

מסתבר שגורמים עלומי שם, הגישו לבית המשפט בקשה שבעקבותיה ניתן צו שהורה לגוגל להסיר את אתר “באים לבנקאים” מתוצאות החיפוש.

במלים אחרות, בית המשפט נותן יד לאותם גורמים עלומים ואינטרסנטים ומסייע להם להשתיק את אחד הקולות האפקטיביים ביותר אל מול אנשים שהתעשרו בזכות עצימת עיניים לסבלם של אחרים, גזל ועושק.

בנקים הם מוסדות חשובים שמאפשרים הרבה מהחיים המודרנים; אבל מה שקורה בישראל מזה שנים הוא שהבנקים עושקים את הציבור ומרשים לעצמם לעשות הרבה דברים שבכל מדינה מתוקנת היו אוסרים עליהם.

אפשר להסכים עם "באים לבנקאים" ואפשר שלא, אבל אי אפשר לחלוק על כך שהם קבוצת מחאה לא אלימה וחוקית לחלוטין. לא רק חוקית, אלא מתבקשת וחייבת להתאפשר. אין דבר טבעי יותר מכך שניתן יהיה להפגין מול האנשים שגוזלים ועושקים אותך.

הנה הקישור לאתר "באים לבנקאים"
עמוד הפייסבוק של "באים לבנקאים" נסגר, אבל הנה עמוד קהילה שנפתח לאחר מכן…

רק לפני שבוע נודע לנו שבמשך שנים על גבי שנים, הבנקים נהגו לתאם ביניהם מחירים ועמלות – בניגוד גמור לחוק ולהיגיון – ולמעשה עשקו את כל לקוחותיהם. את כולנו. ואם רציתם הוכחה נוספת לכך שבתי המשפט הם עושי דברם של הבנקים, הרי שבמקום להורות על כליאת האחראים להונאה הזאת ועל פיצוי אמיתי אשר שווה ערך לכסף שנגזל מאיתנו, הבנק אישר הסכם פשרה מביש, במסגרתו הבנקים יפצו את הלקוחות בשווה ערך של ארוחה עסקית לכל שנת עושק (הנה מה שיש לעו"ד בעז ברזילי לומר על זה).

לפני מספר חודשים נודע לנו שאחד הבנקים ביצע עבירות פליליות וסייע לאזרחים אמריקאיים לבצע הלבנת כספים והעלמת מס. אותו בנק הודה בעבירות והסכים לשלם סך של מיליארדי ש"ח, רק כדי להימנע מפסק דין בבית המשפט האמריקאי. איש מבכירי הבנק לא הואשם בפלילים בארץ או בחו"ל וזה לא מנע מהבנק לחלק בונוסים למנהליו. אולי חשבתם שהמדינה תגן עלינו מפני עבריינות כזאת, אבל כל שבנק ישראל דרש מאותו בנק הוא שיושבו הבונוסים. לא קנס, לא פיטורין של מנהלים עבריינים, לא אישומים; רק בקשה רפה שהקנס לא יושת על לקוחות הבנק.

ויש עוד הרבה מקרים כאלה שחלק דווחו וחלקם פחות דווחו, כשכל העת, הבנקים ממשיכים לרשום שיאי רווחים וממשיכים לעקל את רכושם של אנשים חסרי כל שלא היתה להם ברירה אלא להיעזר בשירותי הבנק – וגם אם היתה להם ברירה, אני לא מצליח להבין איך הם מרשים לעצמם לגרש אדם מביתו רק בשביל שורת הרווח.

וכן, בעלי ומנהלי הבנקים יודעים היטב שרווחי כל הזמנים שנרשמים בארגונים שהם עומדים בראשם, באים על חשבון כולנו ובפרט המוחלשים ביותר שבינינו. בשורה התחתונה כשמדובר בבחירה בין זריקת אדם ומשפחתו לרחוב או צילוק נפש של ילד באמצעות פריצה של מעקלים לביתו ונטילת רכוש משפחתו מול עיניו ומהצד השני בנק אשר יוכל להמשיך להתקיים ואף להרוויח גם מבלי לעשות זאת — אינני מבין כיצד ניתן להצדיק את הפגיעה הזאת.

אדם אשר משתכר מגרימת סבל כזה, בה בעת שניתן היה להימנע מכך, לא צריך להתהלך ברחוב כאילו ידיו נקיות. הוא צריך להתבייש ולפחד להישיר מבט אל האנשים ברחוב. זה בדיוק מה שבאים לבנקאים עושים וזאת בדיוק הסיבה בגללה קולם חשוב. באים לבנקאים אומרים את האמת על בעלי ומנהלי הבנקים ועושים זאת בצורה אפקטיבית.

אלמלא מחאתם היתה צודקת ואפקטיבית, הבנק והבנקאים לא היו חוששים שתתאפשר מחאתם. ומחאתם היא המחאה של כולנו, כי כל אחד מאיתנו עלול להיזקק יום אחד להלוואה וכל עוד איננו עשירים ובעלי אמצעים בלתי אנו עלולים למצוא את עצמנו משועבדים לטובת שורת הרווח של הבנקאים.

הבנקאים צריכים לדעת שהם נושאים באחריות למה שהבנק עושה בהוראתם ושעינו של הציבור פקוחה.

נכתב על-ידי: מרטין קיאל, עו”ד ופעיל חברתי. היה בין מגישי העתירה נגד פינוי מאהלי המחאה בת”א, ייצג את המפגינים שנעצרו בהפגנות פרו בונו ופעילויות נוספות. 

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=13056
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

7 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית