- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

מחקר חדש: גם קרינה סלולרית חלשה מאוד מעודדת התפתחות סרטן

תורגם ופורסם ברשות Microwave News [1]

הסיפור של קרינת תדרי רדיו קיבל תפנית יוצאת דופן לפני מספר ימים.
מחקר חדש [2] בבעלי חיים איתגר רבות מן ההנחות שנמצאות בלב הטענות שקרינות תדרי רדיו – בין אם מטלפונים סלולריים, מגדלים סלולרי או ווייפיי – הן בטוחות.

המחקר החדש, מגרמניה, הוא חזרה על ניסוי קודם [3], גם מגרמניה. המחקר מצא כי אותות חלשים מטלפון סלולרי יכולים להאיץ צמיחת גידולים בעכברים. המחקר השתמש ברמות קרינה שאינן גורמות לחימום ונמצאות מתחת לתקני הבטיחות הנוכחיים. כדי לסבך את העניינים עוד יותר, רמות קרינה נמוכות נמצאו לעתים קרובות אפקטיביות יותר בהאצת הגידול לעומת רמות גבוהות יותר. כתוצאה מכך, הפכו את המושג הקונבנציונלי של יחס מנה-תגובה על ראשו.

radiation-sign [4]עבור אלה שיש להם את הסבלנות להישאר לאופרת הסבון של קרינת תדרי רדיו ובריאות שמתקדמת לאט, מציע המחקר החדש הפתעה בלתי צפויה.
אלכס לרכל [5], המחבר הראשי של המחקר בבעלי חיים, טען במשך שנים שהמדע היחיד שמראה השפעות קרינת תדרי רדיו ברמות נמוכות הוא מדע רע.
הפעילים שטענו כי הוא משרת של התעשייה, מריעים לו כעת כגיבור.

לרכל הראה כי עכברים שנחשפו ברחם לגורם מסרטן, ולאחר מכן נחשפו לאות מטלפון סלולרי דור שלישי היו בעלי שיעור גבוה יותר של גידולים בכבד ובריאות וכן לימפומה, לעומת אלה שנחשפו לגורם המסרטן בלבד. המחקר עוצב כדי שאפשר יהיה לחזור עליו עם מספר גדול יותר של בעלי חיים.

ב- 2010 פורסם לראשונה [3] על ידי החוקר תומאס טילמן, מהמוסד לטוקסיקולוגיה ורפואה ניסויית Fraunhofer בהאנובר, הניסוי שעליו חזר כעת לרכל.
כאשר טילמן הציג לראשונה את התוצאות מספר שנים מוקדם יותר, הוא קרא להן "יוצאות דופן". (ראה "דור שלישי יכול להאיץ גידולים [6]"). מאז, המחקר קיבל התעלמות – עד עכשיו.

לרכל מצא שיעורים גבוהים יותר בעכברים שנחשפו ל-SAR (מדידה מקובלת של רמות קרינה מטלפונים סלולריים) של:
0.04 W/Kg, 0.4 W/Kg and 2 W/Kg
ובחלק מן המקרים, ככל שרמת הקרינה היתה נמוכה יותר, היה יותר סרטן.
לדוגמא, הוא ראה שכיחות גבוהה יותר של לימפומה בשתי רמות הקרינה הנמוכות יותר מאשר W/kg 2 כפי שנראה בהסטוגרם שנלקח מהמאמר שלו, שהתקבל לפירסום בעיתון המדעי
Biochemical and Biophysical Research .

"התוצאות מראות ששדות אלקטרומגנטיים מגבירים בבירור את הצמיחה של גידולים" אמר לרכל בידיעה לתקשורת [7] שפורסמה על ידי אוניברסיטת ג'ייקובס בברמן, שבה הוא פרופסור לביולוגיה.

למחקר של לרכל יש יתרונות לעומת מחקרים רבים של אחרים שבוצעו בעבר: הוא, כמו טילמן, השתמש בחיות המשוטטות חופשי.
האיחוד האירופאי תמך בסדרה של מחקרים בבעלי חיים, שנקראה PERFORM-A בעלות של 10 מיליון דולר, שבה בעלי החיים רוסנו כדי לכמת טוב יותר את החשיפות. המבצע כולו הפך להיות כשלון מחפיר. מערכת החשיפה שמה את בעלי החיים תחת מתח מספיק חזק כדי להסתיר השפעות אפשריות מחשיפה לקרינת רדיו. (ראה הדיווח שלנו על "גלגל בניסוי [8]").

המחקר החדש מומן על ידי המשרד הפדרלי להגנה מקרינה.

ככה נראה חוקר שמשנה את דעתו

הממצאים של לרכל גרמו שינוי חד בדרך ההסתכלות שלו על הנושא. לפני מספר שנים, הוא היה מוכן להכריז שקרינת תדרי רדיו היא בטוחה בנוגע לסרטן.
"לא ניתן היה לאשר" את רוב המחקרים בתאים ובבעלי חיים שהראו נזק, כתב במאמר דעה ב- 2007, שפורסם על ידי ה- FGF, קבוצת המחקר לשעבר מטעם תעשיית הטלקום הגרמנית.
הוא המשיך "לקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה אין השפעות בריאותיות שליליות".
לרכל השאיר את הדלת פתוחה למחצה, והצהיר שדרוש עוד מחקר.

בשנים שלאחר מכן, לרכל ביקר את מה שהוא טען שהיה מדע גרוע והצביע על השפעות מקרינה אלקטרומגנטית. במקרה של פרויקט הרפלקס [9], טען שהשברים בדנ"א שנראו נמצאו רק מפני שהניסויים היו מאולתרים. לרכל הפך להרגל כתיבת מכתבים לעורכים של עיתונים מדעיים שפירסמו מאמרים שהראו השפעות מקרינה אלקטרומגנטית. לעיתים לחץ עליהם לחזור בהם מפרסום מאמרים (ראה "לרכל שם בשק עוד מזכרת נצחון [10]").

חלק מהיריבים הישנים של לרכל רואים במאמר שלו נקודת תפנית.
פרנץ אדלקופר, לשעבר המוביל הקודם של פרויקט הרפלקס, פירסם הצהרה שקראה ללרכל "העד הראשי לחוסר פגיעה של קרינת תקשורת ניידת" ולמחקר החדש – התוצאה הגרועה ביותר האפשרית עבור תעשיית הטלקום.
אדלקופר כעת יושב הראש של קרן פנדורה [11], קבוצה התומכת במחקר שמקבל התנגדות מהתעשייה, תוך מיקוד בקרינת תדרי רדיו.

האם זה יספיק כדי לשנות את הסיווג המסרטן של קרינה סלולרית

התקנים הנוכחים של קרינת תדרי רדיו מבוססים על ההנחה שחשיפות מתחת ל- 4 W/kg הן בטוחות ושהקרינה לא מביאה לסיכון לסרטן.
"העובדה ששני המחקרים מצאו את אותה השפעה של האצת סרטן ברמות שמתחת לתקני החשיפה לאדם זה מדאיג", כתבו לרכל והקולגות שלו.

מעבר לתקני הבטיחות, הנושא של סרטן נמצא במחלוקת.
בשנת 2011, פאנל שכונס על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, סיווג את קרינת תדרי הרדיו כמסרטן אפשרי בבני אדם.
באותו זמן, הפאנל הצהיר [12] שהיתה "עדות מוגבלת" להאצת סרטן ממחקרי בעלי חיים. האישור של מחקר טילמן על ידי לרכל יכול לשנות זאת.
(לפאנל לא היה הרבה מה להגיד על טילמן, ראו המונוגרף [13] של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן עמוד 279)

"המחקר החדש, ביחד עם העבודה הקודמת, יוצר קייס הרבה יותר חזק לסיווג של הקרינה בתור 2A, מסרטן סביר בבני אדם", אמר בראיון דיוויד קרפנטר [14], מנהל המוסד לבריאות וסביבה באלבני, ניו יורק.

כבר ב-1994 מצאו קשר בין קרינה אלקטרומגנטית לסרטן ריאות

בזמן שרוב המחקרים על קרינת תדרי רדיו חקרו גידולי מוח וגידול בעצב השמיעתי באוזן, מחקר אפידמיולוגי גדול [15] צרפתי-קנדי מצא קשר "חזק" בין אותות קרינה אלקטרומגנטית בפעימות ובין סרטן ריאות בקרב עובדי חשמל ב- 1994. קשר כזה לא יכול היה להיחקר באופן מעמיק יותר בגלל שהמממן, הידרו קוויבק [16], חסם גישה נוספת לנתונים (ראו דו"ח שלנו [17] חדשות מיקרוגל נובמבר\דצמבר 1994, עמוד 1 ו-4).

שאלנו את פול הרוקס [18], שעיצב את מכשיר מדידת הקרינה עבור המחקר הצרפתי-קנדי, על המאמר של לרכל. "יש מקבילות ברורות בין המחקר הגרמני ומה שהראנו לפני 20 שנה", אמר לנו. "שניהם מראים חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בפעימות, שניהם מראים שקרינה אלקטרומגנטית מאיצה סרטן ושניהם מראים קשר לסרטן ריאות".

RF Cancer Promotion:
Animal Study Makes Waves
Germany’s Alex Lerchl Does a U-Turn