ראשי » מיסטיקה » אתם כאן

ראיות לקיומה של נשמה וגלגול נשמות

  • מאת אוולין כ"ץ כוהן-צדק | 8 באוקטובר 2014
  • 16,792 צפיות | 49 תגובות
עודכן לאחרונה: 9 באוקטובר 2014

הקדמונים האמינו ללא-עוררין שהנשמה היא נצחית. לכן חנטו את מתיהם וקברו אותם עם רכושם ועם פסלונים שהיו אמורים לשרתם בעולם הבא.

התנ"ך מספר על בעלת-האוב – או מדיום – מעין-דור, שהצליחה להעלות את רוחו של שמואל הנביא מן המתים ולהפגישו עם שאול המלך, למרות שזה היה אז מעשה בלתי-חוקי.

בברית-החדשה מתואר מפגשו של ישוע על הר-התבור עם רוחותיהם של משה רבנו ואליהו הנביא, והוא עצמו חזר מן העולם הבא אחרי שנצלב, ורוחו עלתה לשמיים.

ב"בהגוואד-גיתה" – "שירת-האל" – פסגת הכתובים ההינדיים, מסביר האל קרישנה לארז'ונה ההססן, שעליו לצאת למלחמה בקרוביו הרשעים ולא לרחם עליהם, כי הנשמה אף-פעם לא מתה, אלא מתגלגלת בגופים חדשים.

הוכחות פילוסופיות

משל-המרכבה  מנקודת-מבטה של הנפש ה"מתבוננת"

משל-המרכבה  מנקודת-מבטה של הנפש ה"מתבוננת"

הבודהיסטים הסבירו את הישארות הנפש ע"י משל המרכבה, המסמלת את גוף-האדם, שהוא למעשה המכונה של הנשמה. הסוסים הפראיים המושכים אותה לכל-עבר הם הדחפים, התשוקות והרגשות השונים. הרכב המנסה לשלוט בהם ולהובילם בדרך שנבחרה הוא השכל. אך האדון, שבוחר את הדרך, אך יושב לו בפנים בחוסר-מעש ומתבונן בעולם באדישות לכאורה, הוא הנפש עצמה. לפי משל זה, אם נפרק את המרכבה לחלקיה – נוציא את הגלגלים, את השלדה ואת המושבים, נגלה, שלמעשה היא לא ממש קיימת.

משל דומה הוא משל ערימת האורז. הערימה אינה קיימת באמת, היא בס"ה אוסף של גרגרים בודדים. אם נוציא גרגיר אחר גרגיר הערימה פשוט תיעלם.

האוקיינוס מורכב מטיפות

soul2

כך אפשר להמשיל גם את הים לאוסף-טיפות. כים יש לו כוח עצום, הוא מקור-החיים, ויכול גם להטביע את העולם כולו. אך למעשה הוא רק אוסף של טיפות, ולפי ניתוח מרכיביה של טיפה אחת אפשר לגלות ממה הוא מורכב.

אפלטון היווני, שחי כמאתיים שנה אחרי בודהא, סיפר את משל-המרכבה בצורה קצת שונה. שם האדון והרכב היו אותה הדמות, כלומר הנפש התאחדה עם השכל, ומשני הסוסים אחד היה פראי לגמרי, אך השני מתורבת. בכך טען אפלטון, שחלק מן הדחפים כלל אינו ניתן לחינוך. אך לגבי הגוף כולם היו תמימי-דעים – הוא בס"ה אוסף של מרכיביו, וכולם נידונים לכליה.

כיום המדע הוכיח, שגם אדם עיוור וחרש, קטוע גפיים ואף אונות במוח, מושתל כליות, כבד ואפילו לב, לא משתנה בבסיסו.

אפילו השפה שלנו מעידה על קיומה של הנפש. איננו אומרים: "אני כואב בראש", או "אני סובל באזור הראש", אלא "ראשי כואב", או "כואב לי הראש". בראשו של מי, אם-כן, מדובר? למי כואב הראש הזה? לנפש, כמובן. הנשמה היא זאת שקוראת לעצמה "אני", והיא איננה מזדהה עם איבריה, אלא מתייחסת אליהם כרכוש בלבד, ממש כמו חלקי-מכונה.

עד היום יש רבים שמקריבים מנחות-מזון לרוחות, וממשיכים לסגוד לפסלים, המשמשים לדעתם כמשכן פיזי לנשמות אבותיהם הנפטרים, כשהם באים לביקור, או אף לאלים  חסרי הגוף הגשמי.

אך גם המדע מגלה לאט-לאט, שהנשמה אכן קיימת ואפילו נראית לעין.

חוויות בזמן מוות קליני – NEAR-DEATH EXPERIENCES

 ד"ר אליזבת קובלר-רוס

ד"ר אליזבת קובלר-רוס

במסגרת תפקידה כפסיכיאטרית גילתה דוקטור אליזבת קובלר-רוס  ELIZABETH KUBLER-ROSS, שחולים שמתו מוות קליני ו"חזרו לתחייה" ספרו שיצאו מגופם, ראו מלמעלה את מאמצי-ההחייאה שנערכו להם, ואף חוו הרפתקאות מרתקות עד שהתעוררו. הם חצו מנהרות חשוכות עד שהגיעו לאור שמיימי, שם חיכו להם נשמות קרוביהם המתים, לקחו אותם לסיבוב בגנים מרהיבים, והסבירו להם שהמוות הוא רק מעבר מעולם אחד לעולם אחר.לבסוף פגשו המטופלים בדמויות מלאכיות, שהודיעו להם שעליהם לחזור לעולם הזה. הרופאה תיעדה כ-60 מקרים כאלה בספרה ON DEATH AND DYING,       "החיים לאחר-המוות", והוא הפך במהירה לרב-מכר הסטורי.

רופאים אחרים שקלו את גופם של חולים סופניים מיד לפני פטירתם, ומיד לאחריה, וגילו שיש הבדל במשקל. לפי מחקרם שוקלת הנפש כעשירית הגרם.

תקשור ורוחות-רפאים

רוח-רפאים בכנסיה... ששוקלת עשירית הגרם...

רוח-רפאים בכנסיה… ששוקלת עשירית הגרם…

לצד מדיומים ישנן גם כנסיות רבות שעוסקות בתקשור עם עולם-הרוחות. מלבד הודעות מפוברקות יש גם כאלו המשכנעות אנשים בקהל, שזוכים לשמוע מיקיריהם הנמצאים בעולם הבא סודות שרק הם ידעו. אך רבים מצליחים לראות רוחות-רפאים גם בלי להאמין בקיומן. תיירים בלתי-משוחדים מדווחים גם כיום על רוחה של המלכה אליזבת הראשונה, שנפטרה ב-1603, שנצפית משוטטת באתרים העתיקים בלונדון. רוחות נוספות, במיוחד של אנשים שמתו מוות בלתי-טבעי, במיוחד בדמי-ימיהם, מופיעות מתוך הערפל האנגלי בגנים ובטירות. ההסבר לכך הוא, שכמו פרי-בוסר, שעדיין לא מוכן לאכילה, נפשם דבקה בבשר ביתר-תוקף, והזעזוע לשאחר תאונה או רצח משאיר את הרוחות על פני האדמה. הן חוזרות על הטראומה שוב ושוב,  ואחרות פשוט לא קולטות שהן חסרות-גוף.

מדיומים-מתקשרים מפורסמים

 המדיום אדגר קייסי וחזיון אטלנטיס

המדיום אדגר קייסי וחזיון אטלנטיס

אדגר קייסי

הטראנס-מדיום האמריקאי האגדי אדגר קייסי EDGAR CAYCE היה נרדם על ספתו, ובעודו ישן, או למעשה חסר-הכרה, היה שומע את הפתרונות לבעיות שהציגו לפניו מטופליו מוכתבים לו מפי ישויות חסרות-גוף פיזי, או רואה אותם בחזיונותיו. כך הצליח להציל רבים ממחלות, ואף לפענח תעלומות אישיות.

ג'יין רוברטס מתקשרת את סת'

ג'יין רוברטס מתקשרת את סת'

ג'יין רוברטס

מדיום מפורסמת אחרת היתה האמריקאית ג'יין רוברטס, JANE ROBERTS שלא היתה נרדמת, אלא לובשת את זהותו של הרוח סת' SETH.

הוא היה מדבר דרכה ומכתיב לבעלה, גם בנוכחות אנשים זרים, ספרים רבי-מכר, שבהם סיפר על החיים מחוץ לגוף פיזי.

 

 

ג'יין רוברטס מתקשרת את רוחו של סת':

 

הטראנס-מדיום פיליס שלמר והחוצן תום ממועצת-התשעה

הטראנס-מדיום פיליס שלמר והחוצן תום ממועצת-התשעה

פיליס שלמר

פיליס שלמר, PHYLLIS SCHLEMMERיהודיה אמריקנית שעשתה עלייה לארץ, היתה טראנס-מדיום שתקשרה חוצן בשם , תום, שסיפר לה שהוא משתייך למועצת-התשעה ששומרת, בין היתר, על כדור-הארץ, הנחשב לייחודי בכל רחבי-היקום בזכות הגיוון הרב של החיים על פניו. תום הכתיב לה בין היתר את הספר "קורס לניסים".

המדיום ג'יי-זי נייט

המדיום ג'יי-זי נייט

ג'יי זי נייט

מדיום אמריקאית ידועה שעדיין מתקשרת היא ג'יי.זי.נייט, J.Z.KNIGHT, שמדברת בשם רמת'ה – RAMTHA, רוח שחיה לפני כ-35,000 שנה, כשכדור-הארץ נחלק לשתי יבשות עיקריות – אטלנטיס ולמוריה. הוא היה למורי שנלחם באטלנטים, ושמו נובע מ"רם" – "אל" בשפתו.

רואת-הנסתרות אליזבת הייך

רואת-הנסתרות אליזבת הייך

אליזיבת' הייך

אליזבת הייך ELISABETH HAICH חיה בין המציאות המעשית של חייה בהונגריה של מלחמת העולם השניה ולאחר מכן בשוייץ, לבין המציאות החלומית של גלגולה כנסיכה מצרייה לפני אלפי שנים. כך היא היתה משוחחת עם רוחו של מדריכה דאז – הכוהן המצרי הגדול פתח-חותפ  PTAH-HOTEP– "האל פתח מרוצה" – ואת זיכרונותיה היא הנציחה ברב-המכר המופתי שלה "התקדשות".

רוזמרי בראון

האנגליה רוזמרי בראון

האנגליה רוזמרי בראון

ROSEMARY BROWN, שמעולם לא התעסקה בענייני רוחות, הופתעה יום אחד לראות בחדרה איש בתלבושת מיושנת, שבישר לה שהוא רוחו של המלחין הנודע ליסט. הוא הסביר לה, שהוא בא להכתיב לה מוזיקה חדשה משלו, כדי לבשר לאנשים בעולם הזה שהנשמה היא נצחית. לעובדה שרוזמרי כלל לא ידעה לנגן לא היתה חשיבות. כיוון שהיא גרה בבית הוריה, והיה שם במקרה פסנתר ישן, המלחין "לבש את ידיה כמו כפפות", והתחיל לנגן דרכה ולהכתיב לה מצירותיו. במשך השנים הגיעו רוחות נוספות להשתמש בשירותיה של הגברת בראון, והיא "כתבה" יצירות רבות ואף ציירה בסגנונו של ואן-גוך. סיפורה התפרסם בכל העולם, והיצירות נבדקו ע"י מומחים ונמצאו מתאימות לגמרי לסגנונותיהם של המלחינים ש"הכתיבו" אותן. כמו-כן נבדקה הביוגרפיה של הגברת ע"י חוקרים ועיתונאים, והם אשרו שהיא מעולם לא למדה מוזיקה או בעצם שום דבר אחר. היא התפרנסה בקושי מבישול ועבודות-נקיון. בסופו-של-דבר נכתב עליה ספר שהפך לרב-מכר עולמי, יצירותיה נוגנו והוקלטו ע"י מוזיקאים מפורסמים, ובאנגליה אף הוקמה  חברת-הקלטות, שהצליחה להקליט באמצעים מודרניים קולות של כ-50 רוחות, ביניהן גם אלו שבאו לבקר את רוזמרי בראון. הקלטות אלו נבדקו גם הן ע"י מומחים, ואיש לא הצליח להפריך את האותנטיות שלהן.

רוזמרי בראון בראיון, מתקשרת את המלחין בטהובן:

זכרונות על גלגולים קודמים

בעקבות מלחמת העולם השניה, שבה מתו רבים בדמי-ימיהם, התגלו מקרים, שבהם ספרו ילדים קטנים על "חוויותיהם בחייהם הקודמים", כטייסים שהופלו, למשל. הם זכרו את שמותיהם ואת מקומות-הולדתם הקודמים, וציירו במפורט את מה שעבר עליהם בחייהם שנקטעו. ההורים והחוקרים בדקו את הממצאים, המשפחות הקודמות אותרו, והפרטים שמסרו הילדים התבררו כנכונים.

הילד ג'יימס נזכר בגלגולו הקודם כטייס שהופל במלחמה:

היפנוזה וגלגולים קודמים

 ד"ר בראיין וייס והמנהרה לעולם הבא

ד"ר בראיין וייס והמנהרה לעולם הבא

הפסיכולוג האמריקני ד"ר בראיין וייס BRIAN WEISS נהג להפנט את לקוחותיו כדי לברר מה באמת מציק להם. כך  הניבו חדירותיו לתחומי תת-ההכרה פרי בלתי-צפוי. אחת מלקוחותיו התחילה לספר על חוויות מגלגול קודם. אחרי כמה פעמים בהן חזרה על סיפורה, הפסיכולוג התחיל להאמין לה. הוא ניסה להחזיר עוד לקוחות אחורה בזמן, והסתבר לו, שלכולם היו גלגולים קודמים, שעליהם ספרו לו כשהיו מהופנטים. כמה מהם חוו טביעה, מוות באסון-טבע, או תאונות-דרכים קטלניות, או נשרפו כשהם לכודים באולם הומה אדם ולא יכלו להימלט, וטראומות אלו השאירו בנפשותיהם צלקות גם בגלגולים הבאים. אחרים חוו פרידה כואבת מקרוב אהוב, והמשיכו לחפשו בחיים הבאים. שניים כאלה אף נפגשו בקליניקה של ד"ר וייס והתחתנו לאחר מכן. המהופנטים ספרו לפסיכולוג, שנפשות המכירות זו את זו – גם כאוהבות וגם כאויבות – שייכות לקבוצה, וחוזרות לחיות יחד בגלגולים הבאים כדי לפתור את בעיותיהן, או כדי לעזור זו לזו להתקדם. אחרי לבטים רבים פרסם ד"ר וייס את תגליותיו בספר, שהפך מיד לרב-מכר.  בתחילה הוא הושעה מעבודתו, אך אחרי בדיקות ומחקרים בנושא נאלצו גם המתנגדים לשיטתו להודות, שהיא פועלת. מאז הוא כתב רכי-מכר רבים, ושיטת הגילוי של גלגולים קודמים בהפנוט ע"י פסיכולוג מוסמך הפכה בארה"ב לטרנד חוקי לחלוטין ונפוץ מאד.

ד"ר מייקל ניוטון על שער ספרו

ד"ר מייקל ניוטון על שער ספרו

ד"ר מייקל ניוטון, MICHAEL NEWTON גם הוא פסיכולוג מהפנט, החליט להתרכז יותר בתקופה העוברת על הנשמה בין הגלגולים בגוף פיזי, כשהיא למעשה "מרחפת לה בעולם הבא", וגילה, ששם שורר סדר מופתי. הנשמות הצעירות נולדות מתוך "ענן אלוהי" שאי-אפשר להסבירו, והן בעלות צבע לבן-צהבהב. לנשמות יש צבעים שונים לפי דרגות התפתחותן, כשהסדר עולה מצהוב לירוק, לתכלת, לכחול כהה, לסגול, לכסף, לזהב, וללבן מבריק. המידע לגבי הצבעים לא היה מדויק, כי רוב המהפנטים היו בדרך-הטבע בעלי נשמות בינוניות. אך הן ספרו, שהנשמות לובשות "גלימות-אור" צבעוניות לפי מעמדן, ועונדים "מדליונים" עם ציורי חיות וסמלים הנדסיים כגון חרוטים, עיגולים ופירמידות, המייצגים דרגות התפתחות וסמכות. המהופנטים ספרו על מועצת-קבלה של רוחות נעלות המראיינות את הנפטרים ושולחות אותן ללמוד. הנשמות מרוכזות יחד לפי הישגיהן, ממש כמו בכיתות.  לדברי המטופלים, העולם הבא מורכב מרבדים שונים, חלקם פחות נעימים, שבהם הנשמות מלטשות ומנקות את עצמן, ואחרים, שבהם הנשמות משחקות, מבלות, ולומדות ליצור חפצים, פרחים ואפילו בעלי-חיים, שממש קמים לתחייה, לפחות בעולם ההוא. הנשמות בונות לעצמן בתים וגנים ככל העולה בדמיונן, ויכולות לשמוע ואף להשמיע קונצרטים, הכוללים תצוגות צבעוניות מרהיבות. בסופו של דבר, כשמגיע זמנן לשוב לעולם הזה, הן מובלות להיכל מיוחד, שבו מוקרנות לפניהן האפשרויות השונות לחייהן הבאים. הן יכולות לבחור מתוך כמה תסריטים, וכך הן מודעות מראש לנקודות-המפנה שבהן יתקלו בחייהן עלי-אדמות, ולדמויות העיקריות שבהן יפגשו ואתן יחיו. בתהליך החזרה לארץ נמחק המידע הזה, כדי שיוולדו כ"דף חלק", ויצליחו במשימותיהן בכוחות-עצמן.

ד"ר ניוטון כתב כמה ספרים שהפכו לרבי-מכר עולמיים, והתקבלו בברכה ע"י חבריו למקצוע. תגלית חשובה ומרגשת שלו היא, שאפילו רוצחים המוניים לא נענשים באש-גיהינום נצחית. הם חוזרים בצורה הפוכה, כרופאים המצילים מאות חיי-אדם, או ככבאים המקריבים את עצמם להצלת אחרים, וכך הם מכפרים על  פשעיהם הקודמים. כמו-כן ניתנת זכות-הבחירה בין חיים סתמיים בגוף בריא לבין התפתחות מואצת בגוף נכה, וכך נולדים אנשים מתוך בחירה בגוף מעוות, ודרכו הם לומדים לקחים יחודיים. כך מסתבר, שלתורת הקארמה העתיקה יש פנים רבות, ודווקא אלה החיים בעוני, בכיעור ובכאב עשויים להיות בעלי נשמות יותר מפותחות, ואף להרוויח מחייהם העצובים הרבה יותר, לפחות במישור הרוחני.

העין השלישית

בלוטת-האיצטרובל- ה"עין השלישית"

בלוטת-האיצטרובל- ה"עין השלישית"

במאה הקודמת התפרסם ספר בשם "העין השלישית" – אוטוביוגרפיה של נזיר בודהיסטי טיבטי בשם לובזאנג ראמפה. LOBZANG RAMPA לדבריו הוא נבחר לנזירות כילד בן שבע, נותק ממשפחתו והובא למנזר הפוטאלה – POTALA מרכז השלטון הטיבטי לפני הכיבוש הסיני. כרואי-נסתרות ידעו המנהיגים הטיבטיים, שארצם תיכבש ע"י הסינים בעוד כמה עשרות שנים, וברצונם להנציח את תרבותם הדועכת הם בצעו בילד הקטן ניתוח לפתיחת העין השלישית, כדי שיוכל גם הוא לראות נסתרות.

לפי המדע המודרני, העין השלישית אכן קיימת במרכז-המוח, והיא נקראת בלוטת-האצטרובל. PINEAL GLAND החוקרים מצאו בה פיגמנט זהה לזה המצוי בעיניים החיצוניות, כלומר, צבע חום אצל בעלי עיניים חומות, צבע ירוק אצל בעלי עיניים ירוקות, וכולי. כך הועלתה הסברה, שבלוטה זו שמשה פעם כעין חליפית, ממש כמו שיני-חלב ושיני-בשר. מבלוטה זו יוצאים שני מעברים לכיוון העיניים החיצוניות, אך בדרך-כלל הם סתומים.

הילה, או גוף אלקטרו-מגנטי  בצילום ממוחשב

הילה, או גוף אלקטרו-מגנטי  בצילום ממוחשב

הנזירים הטיבטיים החדירו למוחו של לובזאנג דרך מצחו מחטי כסף ארוכות, ניקו את המעברים האלה ודקרו את הבלוטה. אחרי הניתוח נפתחה עינו השלישית, והילד התחיל לקרוא מחשבות ולראות הילות. כיום יודעים המדענים, שהילה היא פשוט תוצאת "הבעירה האיטית". הגוף החי יוצר חום מתוך הטמעת מזונו, והחום הזה יוצר גוף אלקטרו-מגנטי שאינו נראה לעין חשופה, אך נקלט במצלמות רגישות. לצבעיו השונים יש, כמובן, משמעויות שונות, ורואי-נסתרות כגון לובזאנג ראמפה עצמו, רודולף שטיינר, אליזבת הייך, שאפיקה קאראגולה ועוד, תיארו את מסקנותיהם בספריהם. הצבע האדום המופיע בהילה מצביע על פעלתנות פיזית החל מתשוקה ועד לכעס, הצהוב מאפיין פעילות שכלית, הכחול רגוע ומרגיע, הסגול פועל למען הזולת, וככל שהצבעים נוצצים וטהורים יותר – הנשמה יותר מפותחת.

רמזים לגלגולים קודמים בחיי היומיום

 חברה "דמיונית" מעולם-הרוחות

חברה "דמיונית" מעולם-הרוחות

אך גם בלי מדיום, היפנוזה וניתוחים אפשר לגלות אילו חוויות עברו על נשמתנו לפני הגיעה לגופנו. צריך לשים לב לכישורים יוצאי-דופן, כגון ילד שמצייר בצורה בוגרת, ומעלה בציוריו תמונות שלא ראה מעולם – בקתות של אפריקנים, ארמונות הודיים, מטוסים נופלים, כלי-נשק משוכללים, תלבושות עתיקות. כמו-כן אם מישהו זוכר שהיה לו בילדותו "חבר דמיוני", כדאי לו לשים-לב מה סיפר לו אותו חבר. יכול להיות שאלו היו חוויות מן העולם הבא, ושה"חבר" הזה היה פשוט רוח. כמו-כן אם מישהו מגיע לפריז, למשל, ומתאכזב למצוא אותה אפורה ומזוהמת, כי הוא זוכר את קירות-האבן הלבנים ואת הכרכרות של פעם, לפני שהיתה מכוסה בעשן של מכוניות, סביר להניח שהוא חווה זיכרון מגלגול קודם. כמו-כן כשמישהו מגלה תפיסה לשפות מסויימות ומתחיל פתאום לדבר ספרדית שוטפת, למשל, אחרי שבוע בברצלונה, סביר להניח שזוהי תופעת "דז'ה וו", שפירושה בצרפתית "כבר נראה" – כלומר, זיכרון שהנשמה כבר ראתה פעם, בעברה הרחוק. גם חרדות בלתי-הגיוניות, כגון פחד-מוות מכרישים או מסוסים, שהאדם מעולם לא פגש, או אף משחייה, למשל, וכן חלומות חוזרים ונשנים, שמופיעים בצורה ברורה יותר מן המקובל, עשויות להוות אידיקציה לטראומה לא-פתורה מגלגול קודם.

אפילו נטייה בלתי מוסברת לסגנון מסוים בספרות, או משיכה עזה לתקופה הסטורית כלשהי – כל אלו עשויות להיות הוכחות להישארות-הנפש. אמנם הן מעודנות מאד, "חסרות שיניים ובשר", אך הן מספיקות למי שמתחבר אל העולמות הדקים שמעבר לקיום הגשמי, ויודע שאנחנו לא חיים בוואקום.

ספרים מומלצים הקיימים בעברית:

  • ספריו של ד"ר בראיין וייס
  • שני ספריו של ד"ר מייקל ניוטון: "מסע הנשמות", "גלגולן של נשמות"
  • ספר-המופת של אליזבת הייך: "התקדשות"
כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12697
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

49 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית