ראשי » בריאות » אתם כאן

מסתמן – ההפלרה בישראל תבוטל לחלוטין מספטמבר

  • מאת מנהל הפרויקט | 13 באוגוסט 2014
  • 11,212 צפיות | 38 תגובות
עודכן לאחרונה: 13 באוגוסט 2014

מסתבר שלפעמים הגיהנום קופא.

עדכון 13.8.14 (כמה שעות לאחר פרסום המאמר):

שני מקורות שונים מאשרים את הפסקת הוספת הפלואוריד החל מספטמבר 14.

הראשון, תאגיד הביוב והמים של ירושלים. השני, אתר מועצה מקומית להבים. אם למישהו מהגולשים יש עוד מקורות לאישרור העניין, נשמח לדעת מזה…

לפי דיווח ב-YNET, שרת הבריאות יעל גרמן החליטה בצעד אמיץ ויוצא דופן בפוליטיקה הישראלית, לבטל את הפלרת המים (הוספת חומצה תעשייתית למי השתיה של האזרחים).

למרות לחצים שהופעלו עליה, החליטה גרמן שלא לאפשר לראשי הרשויות להחליט אם להוסיף פלואוריד או לא, כפי שנקבע בתחילה בתקנות המים החדשות עליהן חתמה השרה, אלא לבטל את ההפלרה לחלוטין.

משרד הבריאות הוציא תגובה רשמית בזו הלשון:

 "לקראת כניסה לתוקף של התקנה בעניין ההפלרה, קיימה שרת הבריאות דיון בראשותה עם הגורמים המקצועיים במשרד. בסופו של הדיון הוחלט שלא לקדם גם את האפשרות להפלרה, בשל העובדה שקיימות עדויות מדעיות שלפיהן פלואוריד בכמויות גדולות עלול להביא לפגיעה בריאותית.

 אספקת פלואוריד באמצעות מי השתייה, בין שברמה ארצית ובין שברמה מקומית, עלולה להביא לצריכת יתר ולחשיפה לכמות גבוהה, בשל העובדה שאין כל בקרה לגבי כל כמות הפלואוריד הנצרך בפועל."

תנו לי רגע להדגיש משפט חשוב בתגובתו של משרד הבריאות: "…בשל העובדה שקיימות עדויות מדעיות שלפיהן פלואוריד בכמויות גדולות עלול להביא לפגיעה בריאותית."

במשך שנים רבות פרסמתי בפרויקט אמת אחרת, בעזרת חברים חשובים למאבק, כמויות אדירות של מידע, ראיות, הוכחות, סרטים, מחקרים, דעות של בעלי מקצוע, רופאים ומדענים שהראו כי הפרדיגמה בדבר בטיחותה ויעלותה של ההפלרה איננה חד משמעית. רחוק מכך. יש ראיות לכך שבעלי אינטרסים שונים אף הרוויחו ועודדו הכנסת חומרים מסוכנים למי השתיה של אזרחי ישראל, למרות הסכנה הממשית לבריאות ולסביבה.

במשך שנים התייחסו אליי ואל חבריי כאל "הזויים" "קונספירטורים" או סתם "קשקשנים".

ההפגנות שאירגנו ושבהם השתתפתי משכו כמות מועטה יחסית של תומכים, אך בסופו של דבר הלחץ הציבורי שהלך והתעצם, ביחד עם מינוי שרת בריאות שבעצמה התנגדה להפלרה בזמן כהונתה כראש עיריית הרצליה, הביא לכך שכרגע נראה כי רגע ניצחון ההגיון במאבק ממושך זה הגיע.

אני לא תמים. אני עדיין לא חוגג. הפוליטיקה הישראלית הפכפכה, ואני למוד ניסיון מחגיגות מוקדמות שהתהפכו על פיהן.

למרות זאת, נראה כי סוף סוף המטרה שראיתי בעיני רוחי במשך שנים כה רבות נראית כברת השגה ושמסתמן שהחל מספטמבר הקרוב לא תישפך יותר חומצה מסוכנת בכמויות אדירות למי השתיה וההשקיה במדינת ישראל.

הפסקת ההפלרה לא תביא לעליה במקרי העששת, כפי שמומחים מטעם ודאי יזהירו את הציבור. זה כבר הוכך במדינות שבהם הפסיקו להפליר.

הפסקת ההפלרה כן תסיים סאגה ארוכת שנים של עבירה של החוק בחסות ממשלות ושרים ובעיקר תאפשר לאזרחי ישראל לקבל מים קצת יותר נקיים.

איגוד רופאי הילדים מסר בתגובה להחלטה: "אנו מצרים כי דעתנו בדבר החשיבות הבריאותית והחברתית של ההפלרה לא התקבלה על ידי השרה. אנו מקווים מאוד שלא נשלם על ההחלטה המוטעית מחיר כבד בעתיד". על זה ששילמנו מחיר כבד ביותר, בריאותי וסביבתי הם לא מדברים. וגם אף אחד לא ישלם בכיסאו על המחדל.

אך בעיקר, הפסקת ההפלרה תוכיח שיש לנו כוח לשנות החלטות. שיש לנו כוח כציבור מאוחד, עם מטרה אחת ברורה, להביא לשינוי חיובי.

במשך שנים ארוכות המאבק בהפלרה היה בראש מעיניי וחלק גדול מהאנרגיה שלי הושקעה בכיוון זה. אך למרות תרומתי למאבק, יש אנשים שבלעדיהם הציבור עדיין היה בבורות ובעיוורון לנושא חשוב זה. אותם אנשים סיכנו את מעמדם המקצועי, החברתי והכלכלי כי הם לא יכלו לעמוד מהצד ולראות עוול מתרחש אל מול עיניהם.

הם גיבורים. כל אחד ואחד מהם. ואני מקווה שההיסטוריה לא תשכח להזכיר את שמם ביום מן הימים שהדורות הבאים יגרדו את הראש בתדהמה וישאלו: "מה חשבתם לעצמכם? לקחת תוצרי לוואי מזהמים ממפעלים ולשפוך למי השתיה וההשקיה שלכם?"

זו רשימת האנשים שהזהירו מההפלרה לפניי ושעבדו ביחד עימי או בנפרד ממני כדי להביא לסיומה הקרב ובא:

1. בראש ובראשונה אני רוצה להודות מקרב לב ליעקב ושירי גורמן, בולדוזרים של עשייה, עם לב ענק ונדיב, חברים טובים, אנשים שאני מעריץ והורים נפלאים.

יעקב הקים את עמותת "איזון חוזר" שעושה דברים נפלאים נוספים חוץ מהמאבק ארוך השנים בהפלרה. יעקב גם היה השני שהגיש בג"ץ נגד המדינה בעניין ההפלרה והראשון שתבע את חברת מקורות בגין הטעיית הציבור בנושא ההפלרה (תביעה שמתנהלת עדיין בימים אלה). אל תטעו. בלעדיו ובלי שירי, קרוב לודאי שזה לא היה מסתיים.

2. שי דוידוביץ, פעיל חברתי שהיה מהראשונים בארץ לפעול באמת נגד ההפלרה. למרות חילוקי הדעות והחיכוכים בינינו במרוצת השנים, אני מעריך מאוד את עשייתו גם במישור האישי וגם דרך הקמת עמותת "משנים" שהיתה עמוד תווך חשוב במאבק נגד ההפלרה.

3. שי דנון ועמית שוהם. ממקימי אתר האינטרנט והתופעה הקרויה "מעלים את התדר – אהבה 528". שי ועמית, חברים נפלאים ואנשים מיוחדים במינם, ששיתפו עימי פעולה בנושאים נוספים חוץ מהמאבק בהפלרה ושנתנו מזמנם ומכספם למען הוצאת האמת לאור.

4. דוקטור אריה אבני שאף פעם לא רוצה שאזכיר את שמו או שאתן לו קרדיט. אז הנה לך דוקטור! הזכרתי את שמך…

5. אינג' אהוד לשם, לשעבר מהנדס מחוז המרכז והדרום במשרד הבריאות ושותף באישורי מתקני הפלרה ומנהל אגף הנדסת הסביבה תה"ל, שעשה משהו שכה רבים מאנשי המקצוע חסרים את האומץ לעשותו – להודות בטעות ולעבוד כדי לשנותה. אהוד לשם, פנסיונר בן בלי גיל, עבד ללא לאות כדי להפסיק את ההפלרה, שלה הוא עצמו היה שותף ותומך בתחילת דרכו.

6. שרת הבריאות יעל גרמן שעשתה משהו כה נדיר בנוף הפוליטיקה הישראלי – היא הקשיבה לציבור ובחרה באומץ באמת האישית שלה מול לחצים חיצוניים.

7. כל מי שתמך בי ובאנשים נפלאים אלה. המשפחות, בני ובנות הזוג, הילדים והחברים. אנחנו לא עובדים בריק, לשמחתי.

8. גולשי אמת אחרת, ניר רייכמן מנהל פורום אמת אחרת וחברי הפורום הנפלאים. תודה לכולכם על העזרה, התרומה והתמיכה.

קרוב לוודאי ששכחתי מישהו חשוב, זה רק כי רמת הויטמין B-12 שלי נמוכה ולא בגלל שום סיבה אחרת 🙂 אנא, אם יש מישהו כזה ששכחתי, כיתבו בתגובות ואוסיף אותו/אותה מיד.

לא הזכרתי כאן את מובילי המאבק מחוץ לישראל, כי חשוב לי לתת במה למאבק המקומי, אך כל מי שרוצה לדעת יותר, מוזמן לצלול לחומר הרב שקיים באתר פרויקט אמת אחרת בנושא הפלואוריד. לחצו כאן כדי ללמוד עוד.

המאבק בהפלרה איננו מקומי, הוא חוצה גבולות ומדינות. בכל העולם קמים אנשים ומתנגדים להכנסה כפויה של תרופה וקוקטייל כימיקלים למי השתיה שלהם.

כולי תקווה שאכן בספטמבר יסגרו שסתומי הזרמת הפלאוריד בישראל. כאשר זה יקרה, בואו נחגוג יחד, טוב?

ניב

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12634
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

38 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית