תעלומת הנערים החטופים – שאלות שזקוקות למענה

  • מאת מהאדווה | 15 ביולי 2014
  • 22,143 צפיות | 89 תגובות
עודכן לאחרונה: 31 ביולי 2014

ב-12 ביוני 2014, שלושה נערים ישראלים ז"ל (גיל-עד שַׁעֶר, נפתלי פרנקל, אייל יפרח) נחטפו בגוש עציון ודווח כי הם נרצחו על ידי מחבלים השייכים לתנועת החמאס, ככל הנראה זמן קצר לאחר החטיפה. עד למציאת הגופות נחשבו הנערים כחטופים ונלקחה בחשבון אפשרות כי מדובר בפיגוע מיקוח. במשך כשבועיים וחצי השקיעה ישראל מאמצים ניכרים בניסיון לאתרם. ב-30 ביוני, 18 ימים לאחר החטיפה, נמצאו בשעות הצהריים גופותיהם של שלושת הנערים‏.

Kids1

פרטי הפרשה אינם היו תמיד ברורים, ולעיתים אף היו סותרים והעלו שאלות חשובות בנוגע לאמינות המידע שנמסר לציבור. להלן נרכז מספר נבחר מסוגיות אלו:

תיזמון החטיפה

1) הרקע המדיני שקדם לחטיפה היה מחשיד במידת מה: בשבועות שלפני החטיפה, הארץ רעשה עקב שחיתות הפוליטיקאים שיצאה אל האור, תחת מערכת הבחירות לנשיאות ישראל. אחד אחר השני גילינו דברים בל ייאמנו, על סילבן שלום עם ההטרדה המינית, בנימין (פואד) בן אליעזר עם בתי הקזינו, בית הפאר ביפו והמיליונים בכספת (שלמעשה היו ידועים למשטרה כבר זמן רב לפני התפוצצות הפרשה). על מאיר שטרית (אדון הביומטרי), פרשת העוזרת בביתו וקשרי ההון של רותי אשתו בעלת משרד הפרסום. על דליה איציק על קשריה המפוקפקים עם הטייקונים ודירותיה החשודות. על נפתלי בנט עם מונסנטו, גבי אשכנזי נחקר באזהרה, דנינו ופרשת הסחיטות, לאחר מכן עברנו לבנימין נתניהו עם הארמון שלו ופרשת רהיטי הגן בקיסריה, ומיד לאחר מכן אור הזרקורים זינק אל פרשת החטיפה שנהפכה למלחמה. מאז ועד היום, מעללי השחיתות בתקשורת נשכחו ומתבטלים במרוצת המאורעות.

2) רק 20 שעות לפני היעדרותם של שלושת תלמידי הישיבה הנעדרים – ערך צה"ל תרגיל גזרתי נרחב בזירת ההיעדרות שבה תרגלו מתווה של פיגוע גדול מתגלגל. בנוסף, שבוע לפני החטיפה, ראש המוסד תמיר פרדו התריע בפני השר בנט בישיבת הקבינט שעסקה בהצעת החוק נגד שחרור המחבלים: "מה תעשו אם יחטפו נערות מהתנחלות?"

מי באמת עומד מאחורי החטיפה

3) שעה קלה (מאוד) לאחר החטיפה, ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להכריז בפני הציבור כי החמאס אחראי לחטיפה. יש לציין שעד היום הוא לא הציג אף הוכחה לגבות טענה זו. בנוסף, לאחר כשבועיים שבהם נאמר לציבור שוב ושוב, כי אין שום כיוון של חקירה לגבי גורל הנערים, נמצאו לפתע ב"וודאות" שני החטופים והרוצחים (מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה). יש לציין שמאז ועד היום לא הוצגו הוכחות שהם אכן החוטפים או אפילו קשורים לחטיפה, מלבד זאת שהם נעדרים ושהם בעלי רקע פלילי על בסיס לאומני תחת השתייכות לחמאס. נאמר לנו לפתע שכיממה לאחר שנחטפו שלושת הנערים – כבר הבינו בשירות הביטחון הכללי מי עומד מאחורי הפיגוע.

4) החמאס טענו שהם לא עומדים מאחורי האירוע, ובצורה מפתיעה ולא מובנת סירבו לקחת אחריות וציינו שאין להם כל ידע בנוגע לחטיפה. אפילו לאחר שהתגלו גופות הנערים, החמאס ממשיך להכחיש שהוא עומד מאחורי החטיפות. אם אכן הוא עומד מאחורי החטיפה, מניעיו אינם ברורים כלל וכלל. כאשר גלעד שליט נחטף לפני שמונה שנים, חמאס חשף דרישותיו בתוך מעט יותר מיממה. עתה הם מסרבים אפילו להודות באחריות. אבו מאזן אף הוא הכריז מספר פעמים שאין בידיו כל ידע בנוגע לחטיפה.

מחדלי המשטרה

5) למה לא ניסו לאתר השיחה מהנער? מערכת "מצפן" יכולה לאתר את בעל הטלפון בשיחות חשודות. על-פי הנוהל, יוצרים קשר עם הכתובת שעליה רשום הטלפון הסלולארי שממנו נערכה שיחת המצוקה. למשטרה יש מערכת שיודעת לזהות מספרי טלפונים גם אם השיחה בוצעה מטלפון חסוי. המערכת נותנת לשוטרים במוקד אפשרות לראות מי בעל הטלפון ומי אנשי הקשר שלו.

6) אחד משלושת הנערים שנחטפו התקשר למשטרה והודיע כי נחטף. הדבר עורר תמיהה, מכיוון שהיה סביר להניח שחיפוש אחר טלפונים סלולאריים יהיה מהפעולות הראשונות של המחבלים.

שומעים או לא שומעים זו השאלה

7) ב-17.6 קציני משטרה בכירים הודיעו: לא אמרו 'נחטפתי' בהקלטה. ב-18.6 השר יצחק אהרונוביץ סיפר שקשה ביותר להבין את הקלטת. ב-20.6 שר האוצר יאיר לפיד סיפר לנו שקשה להבין איזה שהוא משהו מהקלטת. בסופו של דבר כולנו שמענו עד כמה הקלטת ברורה. נזכיר שקלטת כזו ניתן לערוך בכמה דקות ומקסימום תוך כמה שעות. בנוסף, בצורה תמוהה, הופיעו 2 גרסאות שונות של הקלטת, האחת שלמה יותר מהשנייה.

יריות סרק או יריות אמת

8) אמו של אחד החטופים (גיל-עד), לאחר הגילויים המרעישים אודות מציאת גופות הנערים: "גורמי הביטחון אמרו לנו שהיריות בהקלטה הן יריות סרק, כי אם רוצים להרוג מישהו אז יורים בו ישר ולא מזהירים", הסבירה. "שמענו את גיל-עד צועק 'איי' וזה נשמע כמו צביטה, לא כמו מישהו שהולכים לרצוח. אמרו לנו שכנראה ירו מחוץ לחלונות, וזו גם הסיבה שמצאו קליעים בצדי הרכב." גורמי ביטחון עדכנו את המשפחה בימים אחרי החטיפה ואמרו להורים שבמכונית שנשרפה אחרי הרצח לא נמצאו שרידי דם או DNA. "עד היום הכול היה חסוי. פחדנו שהחוטפים יגלו שגיל-עד היה זה שהתקשר מתוך הנחה שהבן שלנו שבוי אצלם. לא רצינו שהם ידעו שהוא זה שהוציא את הטלפון". – הסברים אלה קשים לעיכול מכיוון שהם סותרים חלק מהמידע שקיבלנו מהתקשורת. בנוגע לסיבת החיסיון, כבר מההתחלה התקשורת שיתפה כי אחד הבנים התקשר למשטרה ולכן החוטפים ידעו מראש אודות ההקלטה כי הפרשה פורסמה בעיתונות.

תירוץ טוב למבצע צבאי

9) בדובר צה"ל ציינו כי "למבצע 'שובו אחים' יש שתי מטרות: השבת הנערים ופגיעה קשה בארגון הטרור חמאס ביהודה ושומרון. דובר צה"ל אף הצהיר כי המבצע ימשך ככל שיידרש". למעשה, חטיפת הנערים העניקה לקברניטים בירושלים הזדמנות לעשות מה שחשבו לעשות ממילא. המבצע נגד חמאס, שהתרחב בלילה שעבר לשכם ולמחנות הפליטים הסמוכים לה וגם לאזור בית לחם, לא היה אמור לקדם את המאמצים לשחרור החטופים, אלא לסכל את השתלטות חמאס על הרשות הפלסטינית ועל אש"ף. קצין בצה"ל: המבצע בג'נין תוכנן מזמן, ואינו קשור לחטיפה. הצבא מנסה לעורר פרובוקציות בג'נין כדי למשוך זורקי אבנים ולהרוג אותם. "וזו באמת הייתה המטרה, פשוט שיתחילו לעשות בלגן, ו(אז) להוריד את מי שעושה בלגן. להוריד, להרוג".

הפן הכלכלי

Kids2

שדה דב

10) הפן הכלכלי: לאחר פרשת החטיפה: סוף למשבר בצה"ל: מיליארד שקל – וצה"ל חוזר להתאמן. מגורמים באוצר נמסר כי על פי הסיכום, משרד הביטחון יפנה בתמורה עד 2017 את חלקו הצבאי של שדה דב בתל אביב – שטח של כ-20 דונם. כך תתאפשר בניית כ-16 אלף דירות על שני המתחמים של שדה התעופה – האזרחי והצבאי. בנוסף, בעקבות החטיפה, הממשלה תאשר שורת מענקים של מיליוני שקלים להתנחלויות אולם לא נמסר כל פירוט של הפרויקטים או הפעילויות שעבורן יועבר הכסף.

 

 

 

 

שלושת הקדושים

11) "לא היו כל סימני התעללות בגופות". הרב יעקב רוז'ה, יו"ר ועד רבני זק"א וחבר מועצת הרבנות הראשית, המשמש כרב המכון הפתולוגי במכון לרפואה משפטית באבו כביר, סיפר כי לראשונה בחייו, נתקל בגופות ששכבו בשדה במזג אוויר חם ולא נמצאו תולעים על גופם. "אני מעיד כי בשלושת הקדושים לא שלטה רימה ותולעה, לדברי הרופאים אין הסבר לתופעה הזו". רב העיר אלעד, הגאון הרב מרדכי מלכה מספר במפתיע שאייל נרצח בדקירות ולא נורה כלל.

נס השיח הירוק

12) הסיירים שהגיעו למקום ראו שיח חשוד שחציו יבש וחציו ירוק ושנראה כאילו נעקר ממקומו. אחרי שהזיזו את השיח ראו מצבור של אבנים מתחתיו, חפרו ומצאו את שלושת הגופות של הנערים. האם סביר ששיח שנעקר ממקומו לא יתייבש במשך 18 הימים מאז שנעקר ועדיין היה חציו ירוק?

לקשקש בכלב

13) בימי הפרשה, הכינו אותנו לקראת רעידת אדמה במשטרת ישראל כאשר המשטרה עוד לא התאוששה מהמחדל במוקד. בשעה שלאחר הפרסום עצמו של הפרשה, נמצאו גם החוטפים הרוצחים הישראלים של הנער מוחמד אבו ח'דיר משועפאט ובמקביל אף פוענח פרשת רצח שלי דדון, על ידי חוסיין חליפה. מערכת וואלה מספרת לנו כי: "קוראים נכבדים, היזהרו מהכותרות שמוכרים לכם גורמים אינטרסנטיים, שבשבועות האחרונים, מסיבות כאלו ואחרות שעדין אי אפשר לפרט, עסוקים מבוקר עד לילה בניסיון להפיל מפכ"ל כשיטת חיסול מוכרת, בתגובה לכישלונם של מי שהם חפצים ביקרם."

Kids3

ממשלת הצללים

 

 

ולסיום: עדיין יש רבים בעם שמתקשים להאמין שממשלת ישראל יכולה לשקר בנושאים ביטחוניים, למרות שלכולנו ברור שהשחיתות ברבדים אחרים קיימת ומושרשת עמוק. לכן, נציין מספר פרשות: העסק הביש, פרשת איראן-קונטראס (איראנגייט), מבצע גלאדיו ופעולות טרור במסווה, האמת מאחורי פרשת הגחלת (אנטרקס), פרשת חטיפת ילדי תימן, פרשת ספינת אלטלנה.

ולקינוח, דיוויד אייק עם ההסבר המפורסם על Problem-Reaction-Solution

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12589
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

89 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית