- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

מגדל המפיק מים מאוויר הוקם באתיופיה

מגדל המים של וורקה – Warka Water Tower

תרגום: ענת ב.

מים הינו משאב טבע חשוב ביותר. במדינות העולם המערבי משאב זה הינו מובן מאליו וניתן להשיגו בקלות, אולם ישנם 768 מיליון בני אדם בכל רחבי כדור הארץ, אשר משאב זה איננו ניתן להשגה בקלות עבורם. מדי יום אנשים אלה נאבקים בכדי להשיג מים אשר ניתן להשתמש בהם מבלי לחשוש. 1,400 ילדים מתחת  לגיל 5 מתים ממחלות אשר מקורן במים מזוהמים.

water tower [1]

המעצב ארתורו ויטורי עיצב מגדל מים מרשים במיוחד אשר מטרתו להקל על האנשים החיים במדינות מתפתחות להשיג מים. מגדל זה מסוגל להפיק מים מן האדים אשר נמצאים באוויר. גובה המגדל הוא בקירוב 30 רגל  ושם המגדל הוא "מגדל וורקה [2]". כל מגדל מסוגל להפיק יותר מ 25 גלונים של מים.  החלק הראשון של המגדל נבנה מקשירת ערימות של סמר במבו (צמח). החלק השני, עשוי מפלסטיק אשר דומה הוא לסיבים אשר בתוכם נהוג לשים תפוזים. הסיבים העשויים מן הניילון והפוליפרופילין מהווים מעין פיגום, וכאשר טיפות של טל נוצרות, מיד הן מגיעות אל מעין משפך המוביל אותן למעין אגן.

ויטוריו לא יכול היה להתעלם מן הקושי של תושבי אתיופיה כאשר הוא טייל טייל שם. ויטוריו הסביר: "שם, אנשים חיים בסביבה טבעית יפהפייה אולם לעתים קרובות ללא מים זורמים, ללא חשמל, ללא אסלה וללא מקלחת. זה דבר נפוץ לנשים ולילדים ללכת ברגל קילומטרים רבים על מנת להגיע לאגמי מים אשר לעתים קרובות מזוהמים מאשפה של בני אדם. שם, הם ממלאים מיכלים במים ואז סוחבים מיכלים כבדים אלה בדרכים קשות להליכה, בחזרה אל ביתם ומשכנם. תהליך זה אורך שעות רבות ומסכן את הילדים מפני שהילדים נחשפים למחלות מאוד מסוכנות. תהליך זה גם מקשה על הילדים ללכת לבית הספר – וכך מעגל העוני חוזר על עצמו. על כן, מגדל מי וורקה יעזור מאוד לתושבים הללו."

המגדל יעזור לתושבים לא רק להשיג מים נקיים ובטוחים לשימוש בקלות יותר, להשיג איכות חיים מבחינה כלכלית, סביבתית וחברתית. תושבים אלה ילמדו תושבי  כפרים אחרים לבנות מגדלים כאלה. עלות כל מגדל הינה 550$ ותהליך בניית המגדל אורכת שבוע ימים אחד בלבד על ידי קבוצה של ארבעה פועלים בלבד וחומרים אשר ניתן להשיגם בקלות במדינת אתיופיה.

חפירת מעיין נראית פתרון יותר אידיאלי, אולים יש לציין כי יש צורך לחפור לעומק 1,500 רגל, בסביבה שיש בה הרבה סלעים ועל כן הסביבה אינה קלה למלאכת החפירה ובנוסף, תהליך זה הינו יקר מבחינה כלכלית. לאחר השלמת  תהליך החפירה, יש צורך לשים צינורות וגם קווי חשמל ועל כן הצעה זו איננה כדאית.

כיצד ויטורי המציא את המגדל? ויטורי התרשם מאוד מעץ הוורקה אשר הוא עץ מרשים במיוחד, בצורת כיפה, עמיד לכוח המשיכה, ומקורו באתיופיה. אנשים מתכנסים תחת עץ מרשים זה. "בכדי לתת לאנשים הזדמנות להיות עצמאייים , במיוחד באיזורים עירוניים, חשוב שיהיה פרוייקט בר קיימא שיעזור לאנשים לאורך זמן רב. השימוש בסיבים טבעיים עוזר למגדל להשתלב יפה גם עם טכניקות מסורתיות מקומיות וגם עם הסביבה הטבעית אשר באתיופיה." מסביר ויטורי.

warka tower [3]

ללא כל שמץ של ספק, עיצוב המגדל יפהפה, מעורר השראה, ומהווה דרך מתוחכמת ואינטליגנטית להשגת מים מן האטמוספירה וכן מפחית את העול על נשים ועל ילדים בניסיונם להשיג מים מדי יום ביומו.

למרות שהמוצר הסופי נעשה בעבודת יד, ויטורי השתמש באותם כישורים פרמטרים בעבודתו על חלקים פנימיים של כלי טיס ומכוניות המונעות באנרגיה סולרית בכדי לייצר פתרון הולם, בטוח ומדהים.

המוצר הסופי שוקל כ-40 ק"ג ונראה מעין פסל, אשר רוחבו כ-8 מטרים רגל בנקודה הרחבה ביותר ורק מספר עשרות סנטימטרים בחלקו הצר ביותר. היה שווה להמתין תקופה שארכה שנתיים להשלמת מראה המוצר הסופי. יחד עם זה, ויטוריו ממשיך לעבוד על המגדל ולהשביח אותו עוד ועוד ולבחון את המוצר במקומות שונים, וגם לעצב אותו באופן כזה שהאנשים המקומיים יוכלו לתחזק ולנקות את המגדל ביתר קלות.

ויטוריו וצוות עובדיו מקווים להשלים בנייה של שני מגדלי מיוורקה באתיופיה עד שנת 2015. הקבוצה יחד עם תמיכת העולם מאמינים שדבר זה הינו אפשרי וניתן להשגה.

וויטורי, בנוסף, מחפש אמצעים כלכליים על מנת להגשים את מטרותיו ולבנות מספר רב של מגדלים כאלה לרווחת התושבים ברחבי מדינת אתיופיה.

מקור: The Mind Unleashed [4]

מידע נוסף: מגדלי המים של וורקה [2]