- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

פריצת דרך – הפקת חשמל ממים וגראפין

גראפין הינו למעשה פחמן טהור המופיע כאטום מאוד דק, כמעט שקוף, משקלו נמוך מאוד והוא מוביל חום וחשמל ביעילות מירבית.

קבוצת מדענים חוקרים מאוניברסיטת אוירונאוטיקה ואסטרונאוטיקה אשר בנאנג'ינג פירסמה מאמר העוסק בננוטכנולוגיה המתאר כיצד הם גילו שיטה להפקת חשמל על ידי טפטוף טיפות מי מלח על גראפין.

הקבוצה גילתה שכאשר טיפת מים לא יציבה יוצרת מגע עם גראפין, אלקטרונים יוצרים כוח אלקטרו-מניע (וולטג'). לעומת זאת, כאשר טיפת מים היא יציבה ואיננה בתזוזה ועדיין יוצרת מגע עם גראפין, אלקטרונים אינם יוצרים וולטג' ולא ניתן לייצר חשמל.

ניתן לקרוא מידע רב בנושא באתר הזה [1]

בשל עלויות מאוד גבוהות של הגראפין לא ניתן לייצרו ייצור המוני ובשל כך, לא ניתן להפיק חשמל בכמויות גדולות לציבור הרחב ברחבי העולם מגראפין בשלב זה. יחד עם זאת, קבוצת מדענים מאוניברסיטת טריניטי קולג' אשר בדבלין, מצאה דרך להפקת גראפין על ידי שימוש בבלנדר רגיל המצוי כמעט בכל מטבח ביתי. מאמר במגזין "אייריש טיימס" מתאר כיצד המדענים הצליחו להפיק גראפין תוך שימוש בבלנדר:

"המדען אשר ניהל את הפרוייקט פרוספור ג'ונתן קולמן וקבוצת המדענים אשר עבד איתה פיתחו שיטה בה הם משתמשים במעין לוחות בהם הם מעבירים משטח אחד בכל פעם ממש כמו בערימת קלפים בה מעבירים קלף אחר קלף. הגראפין צף לו במים ובנוסף ישנו מנוע אשר גורם ללוחות הגראפין להיפרד זה מזה. לאחר מכן הם הוסיפו חומר פעיל שטח אשר נדבק ללוחות ושומר שהם לא יידבקו אחד לשני. קולמן הסביר: "השתמשנו במים ובמעט סבון. ניתן לעזות זאת במטבח הביתי בעזרת בלנדר. במעבדה השתמשנו בבלנד מסוג קנווד שמחירו 39.95 איירו בלבד והוספנו נוזל מסוג "פיירי". ניתן לתאר זאת כ"תהליך ירוק". "

סין שרלוקט, נשיא המחקר אמר; "ארצות הברית, סין, אוסטרליה, אנגליה, גרמניה נוסף למדינות אחרות רצו מאוד לגלות כיצד להפיק גראפין. פריצת דרך זו מוכיחה שהאסטראגיה של הממשלות של המדינות השונות היא אכן גיבוי המדע ועידוד יצירת קשרים בין מדינות במטרה גלובאלית משותפת והיא הפקת חשמל."

עוד הוסיף סין שרלוקט והסביר שלדעתו תהליך פיתוח הגראפין הינו מרתק, ותגליות פשוטות, כגון זו שהוזכרה לעיל, מוכיחה כי ניתן יהיה לקדם ולפרוץ את הדרך בתהליך הפקת החשמל הרבה יותר מהר מכפי שהנחנו. הרעיון של שימוש במים וגראפין ביחד בכדי להפיק חשמל הוא רעיון מסקרן ומעניין ובהחלט כדאי להמשיך לראות כיצד הרעיון רוקם עור וגידים, וניתן ליישום.

תורגם על ידי ענת פ. במיוחד עבור פרויקט אמת אחרת במסגרת "תרגום תמורת פרסום"