הודעות מסתוריות המגיעות מחיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ (2)

  • מאת מהאדווה | 3 בפברואר 2014
  • 10,253 צפיות | 7 תגובות
עודכן לאחרונה: 3 בפברואר 2014

שאלת קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ, ובפרט חיים תבוניים, מעסיקה את האדם שנים רבות.  מאז ומעולם, האדם הסתכל מעלה כלפי השמיים, והרהר לעצמו אודות הקיום באותן הנקודות המנצנצות שאותן הוא רואה מדי לילה.

תהיות מדעיות בדבר קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ הושמעו מיד לאחר המהפכה הקופרניקאית, כשהבולט בין המעלים רעיון זה היה ג'ורדנו ברונו (מדען, פילוסוף ואסטרונום איטלקי), שכפירתו במרכזיותו של כדור הארץ ביקום הביאה לכך ששילם בחייו כשהועלה על המוקד על ידי הכנסייה הקתולית בשנת 1600.  קרל פרידריך גאוס (פיזיקאי ואסטרונום גרמני המכונה נסיך המתמטיקאים), חשב כבר בתחילת המאה ה-19 על קיום ישויות נבונות מחוץ לכדור הארץ וכיצד להעביר אליהן מסר.

800px-Andromeda_Galaxy_(with_h-alpha)הדעה הרווחת במדע כיום הינה שגיל היקום הינו כ-13.8 מיליארד שנה ושהיקום נמצא בתהליך התפשטות.  ביקום קיימות לכל הפחות מאות מיליארדי גלקסיות והערכה זו עדיין רחוקה מלהיות סופית. גודלן של גלקסיות משתרע בין גלקסיות ננסיות המכילות כעשרה מיליון כוכבים (שמשות) לגלקסיות ענק המכילות כמאה טריליון כוכבים. מספר הכוכבים בגלקסיה ממוצעת נמנה בעשרות מיליארדים. לאחרונה אף התגלו גלקסיות קומפקטיות – עד אז אסטרונומים ראו אותן ממרחק והניחו שמדובר בכוכבים בודדים או לחילופין בגלקסיות מאוד רחוקות.  למעשה, הן מכילות כמות עצומה של כוכבים, הרבה מעבר למה שהמדע שיער עד כה.  בגלקסיית שביל החלב שבה שוכנת מערכת השמש שלנו, ישנם כטריליון כוכבים.  במערכת השמש שלנו ידועים שמונה כוכבי לכת (פלנטות) "רגילים" ועוד כמה ננסיים. מכיוון שכוכב לכת (בניגוד לכוכב), אינו מפיק קרינה משל עצמו, יש קושי רב לזהות ולהעריך את המספר הממשי של כוכבי הלכת הקיימים ביקום מסביב לכל כוכב.  ב-1995, טלסקופ החלל האבל צילם תמונת חלל עמוק של פיסה זעירה בשמיים (1 חלקי 24 מיליון ממשטח השמיים הכולל) אשר לכאורה נראתה כשחורה, כלומר כנטולת כוכבים.  התמונה חשפה כ-3,000 גלקסיות חדשות.  ב-2004, האבל צילם תמונת חלל אולטרה-עמוק שחשפה כ-10,000 גלקסיות חדשות.  ב-2012 בתמונת החלל העמוק הקיצוני, האבל התרכז בפיסה זעירה במרכז תמונת החלל האולטרה-עמוק שהוסיפה למאגר עוד כ-5,500 גלקסיות חדשות.

800px-SETIcon_II_Artwork_with_Drake_Equation_by_Danielle_Futselaarהאסטרוביולוגיה הינה מדע השואף להניח תשתית לחקר קיומן של צורות חיים מחוץ לכדור הארץ על ידי מציאת התנאים ההכרחיים לקיום של חיים. מחקר עדכני שנערך באוניברסיטת ברקלי בהסתמך על נתונים מטלסקופ החלל קפלר, העריך כי ייתכן שיש מיליארדי כוכבי לכת בגודל של כדור הארץ העשויים לקיים חיים, בגלקסיית שביל החלב לבדה!  למעשה, מרבית המדענים כיום מסכימים שלא רק שיש אפשרות לחיים בחלל החיצון, אלא גם שהיא גוברת לאור התגליות האחרונות דוגמת נוכחות כוכבי לכת סביב כוכבים קרובים, ועדויות מעטות על צורות חיים קדומות בסלעי המאדים.  בנוגע לאפשרות קיום חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, קיימת נוסחה (נוסחת דרייק) החותרת לקבוע את מספר הציוויליזציות בגלקסיית שביל החלב שמנסות ליצור עמנו תקשורת רדיו, ובכך להגיע לאומדן של הסיכוי ליצור קשר עם חיים מחוץ לכדור הארץ. נוסחה זו הגיעה לערכים שונים אשר נעים בין כמה ציוויליזציות בודדות ועד ל-50 מיליון.

מהצד השני, פרדוקס פרמי שואל אותנו בצורה פיקחת: "אם אכן ישנם חיים תבוניים ביקום, אז היכן הם?".  את התשובה לשאלה זו נשאף להבין בהמשך תחת הניסיון לעמוד בעיקרון תערו של אוקאם, משמע לבחור בהסבר המבוסס וההגיוני ביותר, ללא הצורך לסבך אותו מעבר למידה.  אנשים סקפטיים שלרוב מבוצרים בדעתם בלי נכונות לקבל ידע חדש מעבר לגבולות ההיגיון הנוכחי שלהם, ימצאו קושי בלקבל כל סברה נוכח קיומם של הודעות מסתוריות המגיעות מחיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ. גם בנושאים כגון האמונה בקיום החיים שלאחר המוות, ישנן שלל עדויות לכאן ולכאן ועל כן על האדם להשתמש בכל פעם באינטואיציה הבריאה שלו לאחר שחקר את הנושא, בכדי לחדור לעומק העניין.  מי שמתעקש שלא להאמין, לא יהיה מוכן לקבל שום דבר כהוכחה, וגם כשהוא יראה דבר מה במו עיניו הוא עדיין יפקפק שמא היה זה תעתוע.

מבחינת היהדות, אין זה בעד או נגד התורה.  הרב שלמה אבינר פרסם שיעור בנושא "האם יש חיים מחוץ לכדור הארץ", ודעתו היא שאין לשלול זאת, אך אין, מבחינת המדע וההלכה הוכחות ממשיות לכך.  הרבי מלובביץ' עצמו סבר כי על פי התורה ישנם חיים מחוץ לכדור הארץ, אם כי לדעתו לא ייתכן שהם תבוניים‏.

smt_at_night_pschulz_oct_2013ב-2008, הותיקן הודיע במפתיע שאמונה בחוצנים אינה חטא.  בנוסף, המדען הרשמי של הוותיקן, הכומר חוזה גבריאל פונס, הצהיר כי "לא קיימת סתירה בין האמונה באלוהים לבין ההכרה בקיומם של חוצנים.  לא ניתן להגביל את יצירתו של האל. בדיוק כמו שעל כדור הארץ נוצרו חיים, כך גם ייתכן כי נוצרו חיים בפלנטות אחרות".  לדבריו, "לא ניתן לשלול קיומם של חיים מחוץ למערכת השמש, וזאת בהתחשב במספר העצום של הגלקסיות הקיימות.  מאוד ייתכן כי יצורים אלו הם אף יותר מפותחים ואינטליגנטים מבני אדם".  יש להבין את הרקע המדעי להצהרה זו, כאשר כבר בשנות ה-80, הוותיקן החל בבניית מצפה הכוכבים הבינלאומי בהר גרהאם, בשיתוף עם הפקולטה לאסטרונומיה של אוניברסיטת אריזונה.  שני הטלסקופים הראשונים התחילו לפעול ב-1993 והשלישי (הטלסקופ הבינוקולארי הגדול), התחיל לפעול ב-2009.  הטלסקופ קולט אור פי 24 מטלסקופ החלל האבל ובזכות העובדה שהטלסקופ מצויד במערכת אופטיקה מסתגלת, המנטרלת הפרעות אטמוספריות, מתאפשרות תצפיות באיכות גבוהה (מדובר באחד מהטלסקופים החזקים ובעלי הרזולוציה הגבוהה בעולם).  על כך זכותינו להרהר – מאיזו סיבה הוותיקן החליט להשקיע סכומי כסף אסטרונומיים בבניית מצפה הכוכבים ובחקר החלל, ומה בדיוק השתנה כאשר הוותיקן הכיר באפשרות קיומם של חוצנים.

מאמר זה הינו השני בסדרת מאמרים בנושא הודעות מסתוריות שכבר הגיעו לכדור הארץ מאת תרבויות מתקדמות של , הממוענות לאנושות השוכנת בכדור הארץ.  למאמר הקודם – אנא לחצו כאן.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12344
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

7 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית