- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

המאבק בפלואוריד: עדכון בנוגע לתביעה הייצוגית שהוגשה נגד חברת מקורות

בארבעה עשר באפריל 2013 הוגשה תביעת ענק [1] בסך 4 מיליארד ש"ח נגד חברת מקורות בגין הטעיה לכאורה של ציבור צרכני המים בישראל.

את התביעה הגיש מר יעקב גורמן, מנכ"ל עמותת 'איזון חוזר' ופעיל מרכזי במאבק להפסקת הוספת שפכים תעשיתיים לתוך מי השתיה בישראל, דבר הקורה יום ביומו מזה שנים (למי שנפל לכוכב הזה רק היום ואינו יודע שממשלת ישראל מזרימה שפכים תעשיתיים רעילים ביותר למי השתיה על בסיס יומיומי, קראו את החומר הרב שהצטבר בנושא פלואוריד באתר)

בתביעה הייצוגית האשים מר גורמן את חברת מקורות בהטעיית ציבור צרכני המים בישראל בכך שהיא איננה מפרסמת באופן שקוף את הרכב החומרים המוכנסים למים במסגרת ההפלרה.

חברת מקורות הגישה לבית המשפט תשובה ארוכה, מגובה בשתי חוות דעת של אנשי מקצוע.
בנוסף להתייחסות המקצועית לטענות שהעלה גורמן, נעשה נסיון להציגו כרודף פרסום וכסף שכל מטרתו "לעשות קופה" על הגב של מקורות.

הנסיון לקעקע את אמינותו של מגיש תביעה ייצוגית היא טקטיקה ידועה ומוכרת אצל כל מי שבא בין כותלי היכל הצדק המשפטי במדינת ישראל.

האם הנסיון הזה נובע מכך שהטיעונים המקצועיים של מקורות נשענים על כרעי תרנגולת?

אמש הגיש יעקב גורמן את תגובתו לתגובה של מקורות ובה הוא שוטח טענות קשות נגד חברת מקורות ומפרסם לראשונה עובדות בעייתיות ביותר בכל הקשור להפלרת המים במדינת ישראל.

להלן התגובה:

האם מותר לנו לדעת מה יש בתוך המים שלנו? תלוי את מי שואלים…

לפני 8 חודשים הגשתי תביעה ייצוגית נגד חברת "מקורות", על כך שהיא מטעה את הציבור ולא מפרסמת באופן שקוף וברור מהם החומרים אותם היא מכניסה למים במסגרת ההפלרה.
"מקורות" החזירה לבית המשפט תשובה ארוכה, מפורטת, המגובה בשתי חוות דעת של אנשי מקצוע. משקל רב בתשובה הוקדש לנסיון לקעקע אותי, ואת תום ליבי בהגשת הבקשה לתביעה ייצוגית. הואשמתי בנסיון לגזור "קופון אישי" על הגב של "מקורות", או להביא לביטול ההפלרה דרך הלחץ על "מקורות" שזה אמור להראות כאילו אני בא לעניין בידיים "לא נקיות". כדי להרתיע אזרחים מלהגיש תביעות ייצוגיות שהן "הטלת רפש לא מבוסס" (ציטוט של עורכי הדין של מקורות), הם גם ביקשו מבית המשפט לקבוע הוצאות לדוגמא על חשבוני. למען יראו ויראו. (כמובן אחרי שיפסלו וימחקו על הסף את הבקשה לייצוגית).
למרות הכינויים הקשים, התוקפנות, והבטחון העצמי של עורכי הדין המייצגים את חברת "מקורות" הם לא הצליחו להסתיר את העובדות הבאות:
• החומצה הפלואורוסליצית אותה "מקורות" שופכת לתוך המים שלנו היא פסולת תעשייתית של תעשיית הדשנים. היא אף מוגדרת במסגרת "חוק חומרים מסוכנים" כרעל. לא פחות ולא יותר.
• התוצאה של פעולת ההפלרה באמצעות חומצה פלואורוסיליצית היא נוכחות של ארסן, קדמיום, עופרת, ארסן, כספית ועוד "מתנות" שכאלו בתוך המים שלנו.
• הציבור לא יודע את שני הדברים האלו, וחושב שמה שמוכנס אל המים זה אותו פלואוריד שיש במשחת השיניים.
• ארסן הוא חומר מסרטן, וכל נוכחות שלו, אפילו קטנה, עלולה להביא לעלייה ברמות הסרטן באוכלוסייה. חברת "מקורות" בשם המיתוס של "טיפול בעששת" אחראית להוספת ארסן ועופרת למים כאשר שניהם הוגדרו על ידי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) כחומרים שאין להם סף בטוח. משמע הכמות שלהם במים צריכה להיות- אפס. אפס ארסן ואפס עופרת זה הסף הבטוח.
• מצורפות לתשובה שלי חוות דעת של מומחים בינלאומיים בעלי הכרה והערכה (פרופ' פול קונט וד"ר דקלן Waugh). הם כתבו, בהתנדבות, חוות דעת של עשרות עמודים ומאות אסמכתאות. המידע שהם מציגים הוא ממצאי מחקרים מדעיים, אשר פורסמו לביקורת עמיתים, ולא הופרכו.
• המומחה של חברת "מקורות" מציג "ניסוי קליני" שבוצע על 5 אנשים למשך 3 ימים (!!). זו ההוכחה החותכת שלו שהחומצה הפלואורוסיליצית אינה מהווה כל סיכון.
• אותו מומחה, ד"ר שלמה אלמוג, ספג ביקורת ציבורית קשה כאשר בשנת 2008 המליץ על העלאת הערך של רעלן מסרטן באוויר (מתילן כלוריד שמו) לכמות שהיא פי 50 ממה ששנתיים קודם לכן נקבע כמקסימום שלו. הביקורת הייתה קשה, כי מי שעמד בראש הועדה שקבעה את ערך המקסימום הוא… ניחשתם נכון! ד"ר שלמה אלמוג. בעקבות הפארסה, והרעש הציבורי שנוצר, הושגה פשרה והערך הועלה "רק" פי 10 ולא פי 50. עברו עוד 4 שנים ושוב אותו "מומחה", נשכר ע"י אותה חברה (תרכובות ברום ממשפחת כיל- האחים עופר) וכותב שוב חוות דעת הממליצה להעלות את הערך של המזהם הזה באוויר. אותו ד"ר אלמוג שהחליף את הכובע בין מייצג את אינטרס הציבור (כראש ועדת אלמוג) למייצג את אינטרס התעשייה, נותן את חותמת הכשרות לפעולת ההפלרה.
• עוד מומחית שנותנת ל"מקורות" תצהיר של הלל ושבח להפלרה היא ד"ר ברכה לימוני-רליס. אבל שימו לב.. כנציגת "מקורות" עצמה, ד"ר לימוני-רליס הצביעה נגד ההפלרה, ובעד ביטול חובת ההפלרה בועדת עדין (שנת 2007).
מידע זה הוא רק פיסה קטנה מיריעה רחבה ועמוקה של נתונים אשר משליכים על בריאות הציבור ברמה יומיומית. יותר מהכל חשופות אוכלוסיות רגישות כמו תינוקות, חולי כליה/סוכרת, אנשים עם בעיות בספיגת יוד, ספורטאים שצורכים מים באופן מוגבר ועוד.
חברת "מקורות" חייבת לספק מידע מקיף, מלא ובשקיפות, ללקוחותיה צרכני המים, ולכלל הציבור בישראל.