ראשי » בריאות » אתם כאן

המאבק בפלואוריד: עדכון בנוגע לתביעה הייצוגית שהוגשה נגד חברת מקורות

  • מאת מנהל הפרויקט | 20 בינואר 2014
  • 10,208 צפיות | 17 תגובות
עודכן לאחרונה: 20 בינואר 2014

בארבעה עשר באפריל 2013 הוגשה תביעת ענק בסך 4 מיליארד ש"ח נגד חברת מקורות בגין הטעיה לכאורה של ציבור צרכני המים בישראל.

את התביעה הגיש מר יעקב גורמן, מנכ"ל עמותת 'איזון חוזר' ופעיל מרכזי במאבק להפסקת הוספת שפכים תעשיתיים לתוך מי השתיה בישראל, דבר הקורה יום ביומו מזה שנים (למי שנפל לכוכב הזה רק היום ואינו יודע שממשלת ישראל מזרימה שפכים תעשיתיים רעילים ביותר למי השתיה על בסיס יומיומי, קראו את החומר הרב שהצטבר בנושא פלואוריד באתר)

בתביעה הייצוגית האשים מר גורמן את חברת מקורות בהטעיית ציבור צרכני המים בישראל בכך שהיא איננה מפרסמת באופן שקוף את הרכב החומרים המוכנסים למים במסגרת ההפלרה.

חברת מקורות הגישה לבית המשפט תשובה ארוכה, מגובה בשתי חוות דעת של אנשי מקצוע.
בנוסף להתייחסות המקצועית לטענות שהעלה גורמן, נעשה נסיון להציגו כרודף פרסום וכסף שכל מטרתו "לעשות קופה" על הגב של מקורות.

הנסיון לקעקע את אמינותו של מגיש תביעה ייצוגית היא טקטיקה ידועה ומוכרת אצל כל מי שבא בין כותלי היכל הצדק המשפטי במדינת ישראל.

האם הנסיון הזה נובע מכך שהטיעונים המקצועיים של מקורות נשענים על כרעי תרנגולת?

אמש הגיש יעקב גורמן את תגובתו לתגובה של מקורות ובה הוא שוטח טענות קשות נגד חברת מקורות ומפרסם לראשונה עובדות בעייתיות ביותר בכל הקשור להפלרת המים במדינת ישראל.

להלן התגובה:

האם מותר לנו לדעת מה יש בתוך המים שלנו? תלוי את מי שואלים…

לפני 8 חודשים הגשתי תביעה ייצוגית נגד חברת "מקורות", על כך שהיא מטעה את הציבור ולא מפרסמת באופן שקוף וברור מהם החומרים אותם היא מכניסה למים במסגרת ההפלרה.
"מקורות" החזירה לבית המשפט תשובה ארוכה, מפורטת, המגובה בשתי חוות דעת של אנשי מקצוע. משקל רב בתשובה הוקדש לנסיון לקעקע אותי, ואת תום ליבי בהגשת הבקשה לתביעה ייצוגית. הואשמתי בנסיון לגזור "קופון אישי" על הגב של "מקורות", או להביא לביטול ההפלרה דרך הלחץ על "מקורות" שזה אמור להראות כאילו אני בא לעניין בידיים "לא נקיות". כדי להרתיע אזרחים מלהגיש תביעות ייצוגיות שהן "הטלת רפש לא מבוסס" (ציטוט של עורכי הדין של מקורות), הם גם ביקשו מבית המשפט לקבוע הוצאות לדוגמא על חשבוני. למען יראו ויראו. (כמובן אחרי שיפסלו וימחקו על הסף את הבקשה לייצוגית).
למרות הכינויים הקשים, התוקפנות, והבטחון העצמי של עורכי הדין המייצגים את חברת "מקורות" הם לא הצליחו להסתיר את העובדות הבאות:
• החומצה הפלואורוסליצית אותה "מקורות" שופכת לתוך המים שלנו היא פסולת תעשייתית של תעשיית הדשנים. היא אף מוגדרת במסגרת "חוק חומרים מסוכנים" כרעל. לא פחות ולא יותר.
• התוצאה של פעולת ההפלרה באמצעות חומצה פלואורוסיליצית היא נוכחות של ארסן, קדמיום, עופרת, ארסן, כספית ועוד "מתנות" שכאלו בתוך המים שלנו.
• הציבור לא יודע את שני הדברים האלו, וחושב שמה שמוכנס אל המים זה אותו פלואוריד שיש במשחת השיניים.
• ארסן הוא חומר מסרטן, וכל נוכחות שלו, אפילו קטנה, עלולה להביא לעלייה ברמות הסרטן באוכלוסייה. חברת "מקורות" בשם המיתוס של "טיפול בעששת" אחראית להוספת ארסן ועופרת למים כאשר שניהם הוגדרו על ידי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) כחומרים שאין להם סף בטוח. משמע הכמות שלהם במים צריכה להיות- אפס. אפס ארסן ואפס עופרת זה הסף הבטוח.
• מצורפות לתשובה שלי חוות דעת של מומחים בינלאומיים בעלי הכרה והערכה (פרופ' פול קונט וד"ר דקלן Waugh). הם כתבו, בהתנדבות, חוות דעת של עשרות עמודים ומאות אסמכתאות. המידע שהם מציגים הוא ממצאי מחקרים מדעיים, אשר פורסמו לביקורת עמיתים, ולא הופרכו.
• המומחה של חברת "מקורות" מציג "ניסוי קליני" שבוצע על 5 אנשים למשך 3 ימים (!!). זו ההוכחה החותכת שלו שהחומצה הפלואורוסיליצית אינה מהווה כל סיכון.
• אותו מומחה, ד"ר שלמה אלמוג, ספג ביקורת ציבורית קשה כאשר בשנת 2008 המליץ על העלאת הערך של רעלן מסרטן באוויר (מתילן כלוריד שמו) לכמות שהיא פי 50 ממה ששנתיים קודם לכן נקבע כמקסימום שלו. הביקורת הייתה קשה, כי מי שעמד בראש הועדה שקבעה את ערך המקסימום הוא… ניחשתם נכון! ד"ר שלמה אלמוג. בעקבות הפארסה, והרעש הציבורי שנוצר, הושגה פשרה והערך הועלה "רק" פי 10 ולא פי 50. עברו עוד 4 שנים ושוב אותו "מומחה", נשכר ע"י אותה חברה (תרכובות ברום ממשפחת כיל- האחים עופר) וכותב שוב חוות דעת הממליצה להעלות את הערך של המזהם הזה באוויר. אותו ד"ר אלמוג שהחליף את הכובע בין מייצג את אינטרס הציבור (כראש ועדת אלמוג) למייצג את אינטרס התעשייה, נותן את חותמת הכשרות לפעולת ההפלרה.
• עוד מומחית שנותנת ל"מקורות" תצהיר של הלל ושבח להפלרה היא ד"ר ברכה לימוני-רליס. אבל שימו לב.. כנציגת "מקורות" עצמה, ד"ר לימוני-רליס הצביעה נגד ההפלרה, ובעד ביטול חובת ההפלרה בועדת עדין (שנת 2007).
מידע זה הוא רק פיסה קטנה מיריעה רחבה ועמוקה של נתונים אשר משליכים על בריאות הציבור ברמה יומיומית. יותר מהכל חשופות אוכלוסיות רגישות כמו תינוקות, חולי כליה/סוכרת, אנשים עם בעיות בספיגת יוד, ספורטאים שצורכים מים באופן מוגבר ועוד.
חברת "מקורות" חייבת לספק מידע מקיף, מלא ובשקיפות, ללקוחותיה צרכני המים, ולכלל הציבור בישראל.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12316
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

17 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית