התכנון לביטול הכסף המזומן

  • מאת מהאדווה | 3 בנובמבר 2013
  • 8,426 צפיות | 7 תגובות
עודכן לאחרונה: 3 בנובמבר 2013

בחודש יולי 2013, מספר רואי חשבון ממשרד רואי חשבון 'ליאון-אורליצקי' ניסו לקדם עם בכירים ברשות המיסים, את הרעיון של ביטול שימוש בכסף מזומן ומעבר לשימוש בכרטיסי אשראי.

בחודש ספטמבר 2013, הוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ (ובהשתתפות מנהל רשות המיסים ומפכ"ל המשטרה) בכדי לגבש המלצות למאבק בהעלמת מס, על ידי הגבלה בשימוש בכסף מזומן במשק.  בנוסף, דווח על כך שתוקם ועדת משנה בראשות נציג בנק ישראל, שתציג מתווה למהלך הדרגתי להפחתת השימוש בכסף מזומן.  יש לשים לב שהוועדה לא בוחנת אם זה נכון לבטל את אמצעי התשלום האנונימי אלא מנסה להחליט איך לבצע את המהלך.

gold2במדינות אחרות בעולם, אפשר להבחין במגמות דומות (אנא שימו לב שגם בנושאים אחרים כמו לדוגמה המאגר הביומטרי, מגמה דומה צצה לפתע בצורה מאוחדת בכל מדינות העולם).  ביפאן מבוצעים חלק מתשלומי המזומן הקטנים באמצעות מכשירי סלולר.  שבדיה, שהייתה הראשונה ביבשת להשתמש בשטרות, תהיה גם כנראה הראשונה להיפטר מהם. בשבדיה לא הייתה החלטה ממשלתית להקטנת השימוש במזומן אלא החלטה של הבנקים, שאחזקת הכסף המזומן והטיפול בו לא היו כלכליים עבורם.  כבר עכשיו האוטובוסים והמוניות ברחבי שבדיה לרוב אינם מקבלים מזומן, ואפילו בכנסיות התחילו לקבל תרומות דרך כרטיסי האשראי.  בשבועות האחרונים, עיתון בתשלום המופץ על ידי הומלסים בשטוקהולם (מעין גירסה 'מודרנית' לקיבוץ נדבות) החל לאחרונה לקבל נדבות דרך שימוש בכרטיסי אשראי ולשם כך צייד את ההומלסים בציוד המתאים.

תירוץ עיקרי שבו הממשלות משתמשות למהלך זה הינו לוחמה בהעלמות מס.  המשמעות האמיתית מנגד הינה מעקב אחר האזרחים.  מדובר גם במניעת זכויות האזרח להישאר אנונימי בעת פעולותיו.  חשוב לזכור שמי שבאמת מתחמק מתשלומי מס אלו אותם התאגידים המקבלים הטבות מס ביחד עם מחיקת הרווחים הכלואים.  על ידי ביטול המזומן, חברות האשראי יהנו מעמלות גבוהות יותר וממונופול בתחום הכסף (על כל עסקה בכרטיס אשראי העסק ישנה עמלה.  עבור הבנקים מדובר כאן בדרך הזהב לגרוף רווחים עצומים).  צד שלילי נוסף של המטבע הוא הפשעים במרחב הסייבר. על פי המועצה השבדית למניעת פשעים, מספר ההונאות הממוחשבות זינק מ-3,304 בשנת 2000 ל-20 אלף בשנת 2011.  בנוסף, במקרה של קריסת בנק וכאשר כל ההון שלנו שמור בבנק, לא נוכל להגן על עצמנו (רק לפני כשבועיים הבנק האמריקני JP Morgan Chase הודיע שהחל מה-17 בנובמבר, פעולות האשראי החודשיות של הלקוחות העסקיים יוגבלו ל-50,000 דולר בלבד).  במקרה של סערה סולארית עצומה המגיעה מהשמש (או כל אסון סביבתי דומה), העלולה לשתק את מערכת החשמל בחלקים נרחבים בכדור הארץ, לא יישאר לנו אמצעי תשלום לא אלקטרוני שדרכו נוכל להתנהל.

אולם מעבר לכל הסיבות ההגיוניות כנגד מהלך ביטול הכסף המזומן, נבחר להדגיש את הסיבה הפשוטה והטבעית ביותר – חופש הבחירה של האזרח.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12119
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

7 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית