- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

למה יש לנו סטנדרטים מגוחכים לגמרי בנוגע ליופי

סרטון ויראלי בן 37 שניות, שהגיע עד כה ליותר משני מיליון ושלוש מאות אלף צפיות, ממחיש למה לכה רבים מאיתנו (בעיקר לנשים) יש בעיות עם דימוי עצמי בנוגע ליופי, דבר שאינו מקרי אלא תוצאה ישירה של תעשייה כלכלית עם ערכים מעוותים.

הסרטון, שהוקרן גם בתוכנית הבוקר הפופולרית באמריקה: "בוקר טוב אמריקה", נוצר בשנת 2011 ע"י גוף המתקרא בשם: global democracy [1] במטרה לעודד חקיקה שתכריח חברות פרסום ומדיה להוסיף הבהרה על כל פרסומת עם תמונת דוגמן או דוגמנית שעברה ריטוש גרפי משמעותי.

למרות שהפרסומת מקצינה מאוד את השימוש בריטוש הגרפי (ולמעשה משנה לחלוטין את גוף ופני הדוגמנית) ניתן להניח שכמעט כל תמונה המתפרסמת היום במגזין ופרסומת עברה ריטוש גרפי שנועד לטשטש פגמים ולעתים אף לשנות מבנה גוף.

 

girl

girl2

 

"אידיאל היופי" שנוצר בשל כך גורם לכל מי שגופו ופניו אינם "מושלמים" כמו הדוגמנית בפרסומת לחוש חסר או נחות.
ילדים מושפעים במיוחד מכזו מניפולציה שכן במקרים רבים הם אינם מודעים לכך שהכוכב או הכוכבת האהובים עליהם אינם נראים כך במציאות.

בתוכנית "אפקט הפוטושופ" מוצג הויכוח על הריטוש הגרפי הנרחב היום דרך ראיונות עם עובדים בתעשייה:

מהצד השני, ג'יימס ווטסון [2] (מומחה בגנטיקה וזוכה פרס נובל.  אחד המדענים שגילו את מבנה הספיראלה של ה-DNA) מביע את דעתו הנחרצת שנשים עם גוף מלא נהנות הרבה יותר מחיי המין שלהן מאשר נשים רזות.

ומשהו קטן נוסף בשביל ההשראה: המקרה של פיליס סואס [3], בריטית שבגיל 90 עדיין בוחרת להשקיע בבריאות ומגלה לנו עד כמה זה משתלם!

Phyllis Sues [4]