ראשי » בריאות » אתם כאן

השפעה מסרטנת של קרינה סלולרית – פריצות דרך במחקר

עודכן לאחרונה: 28 באוקטובר 2013

קבוצת מחקר בראשות Hardell חקרה קשר בין שלושה סוגים של סרטני ראש ובין השימוש בסלולארי. התוצאות היו מאוד ברורות. עבור שניים משלושת סוגי הסרטן שנבדקו, שימוש בסלולארי במשך תקופה ארוכה מעלה את מספר מקרי הסרטן, למשל בערך פי 2 עד פי 3 אחרי 20 שנה. סוג הסרטן השלישי שנבדק לא מושפע כמעט ע"י קרינת הרדיו הנפלטת מהסלולארי.

פריצת הדרך היא בכך שהתוצאות לגבי הסרטן השלישי מאשרות באופן חזק מאוד את נכונות התוצאות, ז"א המחקר לא מזהה סרטן אפה שהוא לא קיים. נסביר זאת בסעיפים הבאים.

הקושי להוכיח את ההשפעה המסרטנת של קרינת רדיו

ההשפעה המסרטנת של קרינת רדיו ומכ"ם הודגמה כבר מזמן בניסויים ברורים ומדויקים על חולדות, השפעה חזקה של הקרינה מודגמת במחקרים מגוונים על תאים אנושיים במבחנות ומחקרים על בני אדם הראו את ההשפעה המסרטנת של השימוש בסלולארי ע"י איסוף נתונים על מספר רב של משתמשים וחולים. התוצאות תקפות סטטיסטית. אז למה ההשפעה המסרטנת הוגדרה בעבר כאפשרית ולא כוודאית?

תעשיית הסלולאר נמנעת מלספק נתוני קרינה אישיים של משתמשים למרות שקל להפיקם. כל מכשיר סלולארי יודע בדיוק כמה קרינה הוא משדר בכל זמן והאם המשתמש מגן על עצמו ע"י שימוש בדיבורית או ברמקול או לא. אפליקציות כאלה קיימות אבל לא מופצות באופן המוני ע"י התעשייה. לכן אומדן החשיפה נעשה ע"י ראיונות עם בני אדם. ז"א החוקרים נאלצים לשאול אנשים בריאים ואנשים שחלו בסרטן שאלות כמו: כמה שנים אתה משתמש בסלולארי? כמה דקות ביום השתמשת בזה בעשר השנים האחרונות? האם בשנים אלה המכשיר היה בדרך כלל צמוד לראש או שהייתה לך דיבורית?

קיימת אפשרות עקרונית שאדם שחלה בסרטן ראש ומודע לכך שהשימוש בסלולארי הוא סיבה אפשרית לכך יעריך כי השתמש בסלולארי יותר מאשר אדם בריא. עורכי המחקרים הקודמים היו מודעים היטב לאפשרות זו ופעלו לבטל את השפעתה ע"י התאמת האופן בו נעשו הראיונות, ע"י ניתוח סטטיסטי מרכב וע"י מחקרי עזר שבדקו את ההשפעה של הידיעה שאדם חלה בסרטן ראש על השחזור שלו את אופן השימוש בסלולארי. למרות זאת נשאר ספק מסוים כי הטיפול המדעי היה כה מרכב עד שרק טובי האפידמיולוגים היו מסוגלים לבחון את דיוקו.

התוצאות האחרונות המראות עליה ברורה בשני סוגים של גידולים בראש וחוסר השפעה על גידול הראש השלישי מוכיחות באופן המתאים לתפיסה האנושית הרגילה שתוצאות המחקר הן אמינות. אילו העלייה המזוהה במקרי הסרטן כתוצאה מהשימוש בסלולארי הייתה נגרמת ע"י בעיות בניתוח המחקרי, כל שלושת סוגי הגידולים היו מתגלים כקשורים לסלולארי בערך באותה המידה.

ומה קורה בצה"ל

בדומה לתעשיית הסלולר, גם צה"ל אינו מוסר לחוקרי הסרטן את נתוני החשיפה האישיים של חיילים מקרינת רדיו ומכ"ם. אפילו חיילים ששירתו שירות ארוך ביחידות המפעילות ציוד קורן וחלו בסרטן מתקשים מאוד לקבל נתונים על קרינה אליה הם נחשפו במהלך שירותם. על כן מחקר על חיילים שחלו בסרטן עקב חשיפה לקרינת רדיו ומכ"ם מתבסס גם הוא על שיחות עם הנפגעים לצורך הערכת החשיפה. החיילים שנפגעו כמובן גם לא יכולים למסור פרטים על המערכות שהפעילו.

 גם בנושא זה הייתה פריצת דרך, מחקר שנעשה בעיקר על צה"ל מצא כי חיילים שחלו בסרטן והיו חשופים לקרינת רדיו ומכ"ם קיבלו סוגי סרטן בעלי מאפיינים השונים מאוד מהטיפוסי לאוכלוסייה הכללית. זה מעלה חשד כבד לכך שהסרטן בקרבם נגרם ע"י הקרינה.

נזכיר שהחשיפה לקרינת רדיו ומכ"ם בצהל, בתפקידים מסוימים, גבוהה הרבה יותר מאשר זו של המשתמש בטלפון סלולארי ולכן הסיכון האישי לגביהם הוא גבוה מאוד. צה"ל מתרכז בהגנה משפטית נגד החיילים שנפגעו ומבקשים הכרה וטיפול במקום לפעול להקטנת מספר הנפגעים הגדול מידי.

פרטים של המאמרים הקשורים לכתבה:

Lennart Hardell, Michael Carlberg, Fredrik Söderqvist, Kjell Hansson Mild: "Case-control study of the association between malignant brain tumours diagnosed between 2007 and 2009 and mobile and cordless phone use", International Journal of Oncology 2013 http://www.spandidos-publications.com/10.3892/ijo.2013.2111

Chou CK et al.: "Long-term, low level microwave irradiation of rats" Bioelectromagnetics 1992, http://www.www.stopumts.nl/pdf/Chou-Guy_Rats_Bioelectro%20magaetics-1992.pdf

Stein Y., Levy-Nativ O., Richter E.D., "A sentinel case series of cancer patients with occupational exposures to electro-magnetic non-ionizing radiation and other agents", Eur. J. Oncol. – Vol. 16 – N. 1 – March 2011  http://www.emf-portal.de/viewer.php?aid=19536&l=e

הסבר התוצאות בעיתון הארץ:

http://www.haaretz.co.il/news/science/1.1374591

Peleg M., "Report on a cancer cluster in an antenna ranges facility", IEEE International Conference on Microwaves, Communications, Antennas and Electronics Systems (COMCAS), 9-11 Nov. 2009, Tel Aviv. DOI 10.1109/COMCAS.2009.5386048

http://citizensforsafetechnology.org/uploads/scribd/Cancer_cluster_final_with_copyright_notice.pdf

המאמר: "השפעה מסרטנת של קרינת רדיו – פריצות דרך במחקר" נכתב על-ידי מיכאל פלג, מהנדס תקשורת רדיו

 

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=12089
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית