- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

טיילנול – האמת מאחורי ה'תרופה'

לרפואה המערבית יש את היתרונות המובהקים משלה, אולם היא מתנהגת בצורה פושעת ביותר כאשר היא מעצימה את היתרונות שלה בצורה עיוורת ומחביאה ברשעות ומתוך אינטרסים צרים כלכליים את החסרונות הבולטים שלה.
משכך הכאבים הפופולרי באמריקה טיילנול – המקבילה האמריקאית של אקמול – הורג 150 בני אדם בשנה. סיבת המוות: חריגה מזערית במינון המומלץ (למרות שבחלק מהמקרים התרופה נלקחה תחת המינון המומלץ). יצרנית התרופה ג'ונסון אנד ג'ונסון [1] (שפיתחה את טיילנול והפכה אותו למותג של מיליארדי דולרים) והרגולטור האמריקאי יודעים זאת זה ארבעה עשורים. הציבור לא כל כך.
"הם אומרים לך שזו תרופה, אבל הם לא אומרים לך שזה יכול להרוג אותך".  "כשחברה יודעת על סכנה ומתעלמת ממנה, סכנה שעלולה להזיק לאנשים, הם משקרים לנו. אני חושב שזה שערורייתי".  ה־FDA עצמו מתאר כ"סכנה חמורה ונמשכת לבריאות הציבור".  במאמר בכתב עת המדעי הנחשב "The Lancet" נכתב: "אילו התרופה היתה מתגלה כיום, היא לא היתה מאושרת לשימוש" בבריטניה, "ובוודאי לא הייתה נמכרת ללא־מרשם". מערכת העיתון כינתה את הבטיחות המדומה של התרופה "הולכת שולל".

זה יותר משלושה עשורים שחברת התרופות נאבקת, שוב ושוב, נגד יוזמות להוספת אזהרות בטיחות, להגבלות מינון ועוד פעולות שנועדו להגן על המשתמשים בתרופה.  הדיווחים הראשונים על מקרי מוות עקב נטילת אצטמינופן הגיעו בשלהי שנות השישים. חוקרים גילו אז שכאשר התרופה מתפרקת בכבד היא מייצרת תוצר לוואי שעשוי להיות רעיל. במינון יתר הכבד לא יוכל לסלק את תוצר הלוואי, ובתוך ימים עלול להיגרם לו כשל שבעטיו הוא יצטמק כמו בלון שהתרוקן מאוויר.

חשוב לציין שכל משכך כאבים ללא־מרשם עשוי לגרום נזק. אספירין ואיבופרופן, גם ללא מינון יתר, עלולים לגרום דימום בבטן. לפי נתוני ה־FDA, במקרים נדירים מאוד איבופרופן ואצטמינופן במינון המומלץ עשויים לגרום תגובה עורית קשה העלולה להסתיים במוות.

למידע נוסף [2]