ראשי » בריאות » אתם כאן

ישראל היחידה בעולם שמחזירה חיסון פוליו מוחלש לשגרה

  • מאת כותב אורח | 12 באוקטובר 2013
  • 10,069 צפיות | 4 תגובות
עודכן לאחרונה: 12 באוקטובר 2013

מי המדינה היחידה בעולם שהולכת נגד הזרם? / מאמר מאת מרדכי קטן

ההחלטה לשלב חיסון פוליו חי מוחלש בישראל

המגמה בעולם היא לעבור לחיסון מומת (לא פעיל=IPV) המחליף לחלוטין או חלקית את המנות של החיסון החי מוחלש (OPV). כדי לא להרבות במילים הכנתי את האנימציה הבאה. תוכלו לראות איך המדינות מקבלות החלטה לעבור למומת, זו המגמה ללא יוצא מן הכלל (לחצו על התמונה כדי לראות את האנימציה בתמונה)

opv world polio

האם החלטות משרד הבריאות מתקבלות בפועל על ידי פקידים? היכן הדרג הפוליטי?

מדינה אחת שכולכם מכירים, החליטה שהיא הולכת נגד הזרם. ישראל. כפי ששמענו במסיבת העיתונאים, יום עסקים אחד אחרי ששתי ועדות מייעצות ייעצו (הוועדה המייעצת למחלות זיהומיות ולחיסונים, ועדה המייעצת לפוליו). לגבי אחת מהוועדות אין לנו שום מידע מלבד שבראשה עומד פרופסור אלי סומך (וזה נודע לנו רק כעת). כמו בהחלטה לצאת למבצע מדובר בעוד פרוטוקול שכנראה לא יתפרסם לעולם. ועל זה אותו אלי סומך אמר בראיון עם יעל דן: ״השקיפות היא הנשק החזק שלנו״ (6/10, גל״ץ 12:30).

הנה דבריו של מר רוני גמזו, מנכ״ל משרד הבריאות, בראיון לסופשבוע של מעריב: ״הייתי צריך לקבל החלטות קשות אם להיכנס לחסן בבתי הספר״. עם כל הכבוד לדרג המקצועי, מה לגבי שרת הבריאות, יעל גרמן, אין לה מילה לומר בנושא? מי יישא באחריות לנזק שייגרם מההחלטה הזאת?

החיסון החי מוחלש (OPV) כשלון בטיחותי עוד מהשנים הראשונות

החיסון החי מוחלש הוא סיפור ידוע מראש של כישלון בטיחותי אחד גדול. זה מתחיל בכך שלא בוצע ניסוי רחב היקף (כמו במומת שדווקא הוליד את האירוע הקשה המכונה Cutter incident). ממשיך בכך שלו ידעו שהוא עלול לגרום למוטציות, הוא לא היה מקבל אישור FDA (Agol). ונגמר בכך שהשיתוק הראשון עקב חיסון (mOPV3) דווקא התרחש שנה אחרי קבלת רישיון בתחילת שנות השישים (Kew et al.). ועל אף זאת, המשיכו לחסן בו.

כאמור גם בצורה שהוא ניתן בישראל, יש עדיין סיכונים בין אם קצרי טווח של שיתוק עקב חיסון (VAPP), סיבוכים שונים אחרים (דלקת קרום המוח או סינדרום גיאן בארה) או מוטציות עתידיות כפי שתיארתי באריכות במאמר באתר הזה.

הסיכונים הם עובדה אבל הסיכונים מוסתרים

אם שיתוק עקב חיסון מתגלה מאוחר מדי למשל, הוא יכול שלא להיספר סטטיסטית. אולם באווירה הציבורית כיום, מופעל לחץ כבד על מדינות. המחיר גבוה מדי. יפן סוף־סוף קיבלה את ההחלטה לעבור למומת ב־2012. וזאת לאחר יותר מ־80 שיתוקים עקב חיסון (נכון ל־2011), אם מתחילים לספור החל משנת 1981 שבה היה מקרה הפוליו האחרון. מקרים אלו זכו להכרה ציבורית בסיכונים של החיסון הזה כפי שהתבטא בתקשורת ובסקרים שנערכו.

דוגמה ל־״התעוררות״ מאוחרת בעולם המערבי היא למשל גרמניה אחרי שהיו לה בממוצע מקרה אחד עד שניים בשנה (1998 עברה למומת). בארה״ב, שהתעוררה סופית שנתיים מאוחר יותר, היו משנת 1980 לא פחות מ־144 מקרים של שיתוק עקב חיסון.

לא בכל העולם יש בקרה טובה על מקרי שיתוק. למעשה בהודו הנתונים מוסתרים מהסטטיסטיקה הרשמית. בקוריאה דיווחו רק בשנת 2007 על מקרה שיתוק עקב חיסון (וזאת מבלי לזהות בצואה את הנגיפים החיסוניים) (Sun).

ועל סמך זה שלא ידוע לנו על שיתוקים עקב חיסון (בפקיסטן, בניגריה, בבנגלדש) של bOPV של GSK, משרד הבריאות ייקח את הסיכון בשבילנו. וישלב אותו בתכנית החיסונים. מעל מיליארד מנות ללא שיתוק? אפילו אם נאמין לנתוני היוזמה העולמית להכחדת הפוליו (GPEI) מקרה שיתוק אחד כל 2.7 מיליון מנות, הרי שמדובר לפחות 370 מקרים. וזה לא כולל פגיעה עקב מוטציות כפי שהיה כבר בעבר מזנים 3 ו־1.

במצגת של הוועדה המייעצת לחיסונים של משרד הבריאות ניתן לקרוא על אותו סיכון מחושב. כך דנים בסיכון תיאורטי אך קיים: פרופסור דגן אומר בביטול שהלם אלרגי (אנפילקסיס) מסכן חיים ייקרה, אם ייקרה, רק אחת לכמה שנים: ״אם יש רק 15-10 פעוטות כאלו בשנה, ואם הסיכון לאנפילקסיס בקרבם הוא 1 לכמה אלפים, הרי אנפילקסיס עקב מתן חיסון MMR יארע באופן נדיר ביותר, פעם אחת בכמה שנים. זה סיכון נמוך מאוד ברמת המדינה, אם בכלל זה סיכון״.

לא נורא? נספוג את זה? ובכן אפילו מקרה שיתוק אחד (או כל סיבוך רציני אחר) עקב חיסון חי מוחלש אינו מתקבל על הדעת.

ואגב הטיעון הרשמי הוא חלש מאוד. האם ישראל מסתכנת מהסביבה שלה יותר מבריטניה למשל עם 600 אלף כניסות ויציאות מפקיסטן לבדה? אולי באירופה פחות מודעים לאיום (אם קיים) מהגירה של הנגיף דרך התנועה הגלובלית? וזה לא יפתיע היות שרק 6 מדינות מתוך ה־ECDC (31) מנטרות (אסטוניה, יוון, לטבייה, פינלנד, צרפת, רומניה) (לפי דיווח מ־2013, עמוד 30).

הערות לאנימציה: בוסניה והרצגובינה עברו למומת בתאריך לא ידוע. ייתכן שבמקסיקו על אף חיסוני שגרה במומת משתמשים בחי מוחלש למבצעים יזומים. פולין מחסנת רק בגיל 6 במנה אחת של חי מוחלש. דנמרק החליטו ב־2001, אבל הילדים שלא סיימו את הסדרה המשיכו עם חי מוחלש, מ־2003 כבר מומת בלבד. כמו כן מדינות רבות (קטנות בעיקר) לא סומנו באנימציה על אף שעברו למומת או לשילוב בגלל שלא נמצא מידע לגבי השנים שלהם. לתמונה עדכנית של מפת החיסונים לפוליו בעולם לחצו כאן. מידע על מדינות נכון ל־2010.

Kew Olen M., Sutter Roland W., (de) Gourville Esther M., Dowdle Walter R. , Pallansch Mark A., "Vaccine-Derived Polioviruses and the Endgame Strategy for Global Polio Eradication", Annual Review Microbiology, 2005, 59, p. 587-635

Sun Jun Kim, Sung Han Kim, Young Mee Jee, Jung Soo Kim, "Vaccine-associated Paralytic Poliomyelitis : A Case Report of Flaccid Monoparesis after Oral Polio Vaccine", Journal of Korean Medical Science, 2007, 22, p. 362-364

Tanimoto Tetsuya, Murashige Naoko, Hosoda Miwako, Kusumi Eiji, Ono, Masahiro Kami Shunsuke, Shibuya Kenji, "Vaccination for whom? Time to reinvigorate Japanese vaccine policy", The Lancet, 10 November 2012, 380, 9854, p. 1647 <http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2812%2961948-5/fulltext>

Vadim I. Agol, "Vaccine-derived polioviruses", Biologicals, 2006, 34,p. 103-108 <http://www.sciencedirect.com>

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11997
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

4 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית