ראשי » בריאות » אתם כאן

מסמך שיווקי של מועצת החלב מוצג כנייר עמדה רשמי רפואי [עודכן]

אחרי שאיימה בצורה בריונית על אברי גלעד ואחרי שסילפה בצורה מגמתית ומכוערת דברי רופא, מועצת החלב עושה זאת שוב, הפעם בשיתוף פעולה עם ארגון רופאי המשפחה ואיגוד רופאי הילדים שמשתקשקים יחדיו בשקשוקה ישראלית נוספת

  • מאת מנהל הפרויקט | 8 באוקטובר 2013
  • 11,295 צפיות | 18 תגובות
עודכן לאחרונה: 10 באוקטובר 2013

הבלוגר "חלב עובדות או מיתוסים" עושה זאת שוב וחושף כי נייר עמדה רשמי שמעליו מתנוססות בגאון חתימת ארגון רופאי המשפחה הישראל ואיגוד רופאי הילדים הישראלי הוא לא יותר מאשר העתקה של מסמך שיווקי של מועצת החלב אשר נכתב על-ידי היועצת המדעית של מועצת החלב – ד"ר מיכל גילאון.

מועצת החלב מנסה למזער את הנזקים התדמיתיים שנגרמו לה בשנה האחרונה כשהטפטוף של אנשים שמפסיקים לצרוך מוצרי חלב ואשר דיווחו על הטבה משמעותית בבריאותם, הפך לשיטפון הסוחף עוד ועוד אנשים.

בחודשיים האחרונים נוספו שלוש עדויות חשובות, המתבססות על מחקרים מדעיים של טובי החוקרים בתחום, שוודאי מדירות שינה מעיני מנכ"ל מועצת החלב.

עדכון 10-10-13

תוכנית צינור לילה בהנחיית גיא לרר פרסמה את האייטם. צפו בתוכנית.

קשר אפשרי בין מוצרי חלב למחלת פרקינסון

העדות הראשונה היא סקירה של ד"ר זיו גן אור, רופא עם דוקטורט נוסף בחקר מחלת הפרקינסון, אשר פרסם בעיתון הארץ את המחקרים העדכניים בתחום שמגלים קשר אפשרי מפתיע ומעורר דאגה בין מחלת הפרקינסון וצריכת מוצרי חלב.

"אחת התיאוריות השולטות כיום במדע היא שמדובר בגורם זיהומי כלשהו המגביר את הנטייה להתפתחות המחלה, ייתכן כזה שמצוי במערכת העיכול או אשר מגיע אליה מבחוץ. האם ייתכן כי הגורם שמגיע ממערכת העיכול ומשפיע על הסיכון לחלות בפרקינסון קשור בצריכת חלב?"

בהמשך מוסיף ד"ר גן אור:

"ייתכן שבראייה ארוכת טווח המשקללת את מכלול השפעות החלב על בריאות האדם בכלל, ועל תחלואה בפרקינסון בפרט, יש מקום לעודד את הציבור לצרוך סידן ממקורות חלופיים, להפחית את צריכת החלב ואף להוציאו כליל מהתפריט. ייתכן ששינוי המלצות התזונה ברוח זו יוכל לתרום להפחתת החולי בפרקינסון – אחת המחלות האכזריות ביותר הפוגעות כיום באוכלוסייה המבוגרת."

לקריאת הכתבה באתר הארץ

מאמר נוסף שמוזכר בכתבה הוא של ד"ר גראנט (מהמכון לחקר התזונה בסן-פרנסיסקו) שטוען כי צריכת חלב קשורה לסיכון לפרקינסון, וסבור כי החלבון קזאין שנמצא בחלב הוא הגורם לכך.

צריכת חלב לא מגנה בפני שברים אצל מבוגרים

נייר עמדה חדש של חוקרים בכירים באוניברסיטת הרווארד, ביניהם פרופ' וולטר ווילט, ראש מחלקת התזונה בהרווארד ואחד הפרופסורים המצוטטים ביותר בעולם, קובע כי צריכת מוצרי חלב איננה מגנה בפני שברים אצל מבוגרים. זוהי מכה קשה ואנושה לאחת מהטענות המרכזיות של מועצת החלב.

לפי נייר העמדה, אשר פורסם בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics, שתיית חלב "איננה צורך אבולוציוני. למעשה, לא רק שבני אדם ניזונו מתזונה מאוזנת נטולת חלב במשך אלפי שנים לפני ביות בעלי-חיים לחלב, כך גם כיום, אוכלוסיות רבות מסביב לעולם צורכות מעט מאוד חלב או שלא צורכות חלב כלל מסיבות ביולוגיות (אי סבילות ללקטוז), אי זמינות, או העדפה תרבותית." (מתוך "חלב עובדות או מיתוסים")

נייר העמדה החדש מוסיף וקובע שניתן להשיג מספיק סידן ממקורות אחרים, חוץ מחלב ושההמלצות הנוכחיות לצריכת סידן בארה"ב (שהן גם ההמלצות בישראל) מבוססות על מחקר לוקה בחסר, ושלמעשה גוף האדם זקוק להרבה פחות סידן מהפרסומים הרשמיים.

קשר בין צריכת חלב לסוגי סרטן מסויימים

נייר העמדה של חוקרי הארוורד גם מזהיר מפני קשר אפשרי שבין צריכת חלב לסוגי סרטן מסויימים,. את זה לא תשמעו ממועצת החלב שמתעקשת לדחוף לציבור את הססמא "3 מוצרי חלב ביום" ואשר יש לה גם את עזות המצח (וכנראה גם את הכסף לשמן בכירים מסויימים במשרדי הממשלה) להכניס לבתי הספר מכונות לממכר מוצרי חלב.

החוקרים מסבירים שממצאים מדעיים מעלים שצריכת חלב מעלה את ריכוזו בדם של הורמון הגדילה מסוג IGF-1, הורמון אשר נקשר במחקר לסרטן הערמונית ולסוגי סרטן אחרים (למשל סרטן השד, סרטן הערמונית וסרטן השחלות).בנוסף, החוקרים קובעים, שחלב תעשייתי שונה מאוד מחלב במשקים מסורתיים – במשקים מודרניים (כמו בארה"ב ובישראל) מעברים את הפרות מדי שנה, והתוצאה היא שהחלב שלנו עשיר בהורמוני הריון (אסטרוגן ופרוגסטרון).

מי אחראי לתרגיל המלוכלך?

מועצת החלב מיוצגת על-ידי משרד יחסי הציבור "לניאדו תקשורת". את מי עוד מייצגת חברת יחסי הציבור לניאדו? נכון, את איגוד רופאי המשפחה, זה שחתום על נייר העמדה השיווקי של מועצת החלב. צירוף מקרים? (כאן תוכלו למצוא את כל הלקוחות של לניאדו תקשורת)

נייר עמדה מקצועי או נייר טואלט שיווקי?

הבלוגר "חלב – לא מה שחשבתם" חשף כי נייר העמדה המקצועי כביכול אינו אלא העתק כמעט מדוייק של מסמך שיווקי שפרסמה מועצת החלב כחצי שנה קודם לכן.

האם משרד היח"צ של מועצת החלב, שהוא אותו משרד יח"צ של איגוד רופאי הילדים הוא זה שאחראי על האבסורד הזה או שהאחריות נופלת על כתפיו העמוסות ממילא של מנכ"ל מועצת החלב שייקה דרורי?

נייר עמדה מועצת החלב סקירה

ההגיון וההגינות מחייבים שנייר עמדה מקצועי החתום על-ידי שני ארגוני רופאים רציניים יכתב אחרי בדיקה רצינית ושיטתית של המקורות הקשורות לנושא, והסקת מסקנות לאחר קריאת כל הנתונים המדעיים. כפי שראיתם, יש מקורות מכובדים ביותר שחושפים קשר אפשרי בין מחלות קשות לצריכת מוצרי חלב. המסמך נראה רציני, עד שחושפים כי הוא העתקה של מסמך, לא יותר, שנכתב על ידי מועצת החלב שהצליחה איכשהו לשכנע שני ארגוני רופאים לחתום עליו.

אנשי מקצוע הקשורים בעבותות כסף, יוקרה או כבוד למשרד הבריאות וארגוני הרופאים לא מעלים על דעתם כי נייר עמדה מקצועי יהיה נגוע לכאורה באינטרסים שיווקיים מהזן הנחות ביותר, אך כפי שראיתם נייר העמדה הזה אף אינו מציין כי המקור העיקרי למידע הכתוב בו הוא של מועצת החלב. הייתם חושבים כי ניגוד ענינים שכזה היה לו מקום לאזכור במסמך, איזה גילוי נאות קטן.

בעיניי, נייר העמדה המקצועי לכאורה הזה הוא לא יותר מנייר טואלט מפואר שעליו מתנוססות בגאון שתי חתימות ארגוני רופאים בישראל.

אז אם ארגוני רופאים משתפים פעולה באופן כה בוטה עם גוף מסחרי, אילו עוד שיתופי פעולה נסתרים יש ואילו עוד "אמיתות" רפואיות הן לא יותר מאשר הברקה של קופירייטר מוכשר?

משרד יח"צ לניאדו שהוא משרד הדוברות של איגוד רופאי המשפחה ומשרד פאר לוין משרד הדוברות של איגוד רופאי הילדים בחרו שלא למסור תגובה לכתבה עד לפרסומה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11982
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

18 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית