- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

עלייה של 60% בשטח הקרח הארקטי יחסית לשנה שעברה

בשנים האחרונות הויכוח והדיון בנוגע ל-"התחממות הגלובלית מעשי ידי אדם" / "שינוי אקלים" / "עידן קרח קטן" הגיעה לשיאים חדשים.

מדענים שחזו התחממות דרמטית, עלייה של מפלס הים והשמדת ערי חוף מסתירים היום את פניהם במבוכה או מנסים למצוא הסבר מדעי מתקבל על הדעת למה שנראה על פניו כסתירה מוחלטת של התחזיות שלהם.

למרות שהעליה בפליטת פחמן דו-חמצני המשיכה לשבור שיאים חדשים, הטמפרטורות פשוט לא עקבו אחרי הגרף.
למעשה, ב-15 שנים האחרונות נעצרה לחלוטין ההתחממות (המינורית מאוד) שהתרחשה ב-150 שנים האחרונות, בעוד פליטת דו תחמוצת הפחמן המשיכה לעלות בקצב קבוע.

רק עובדה זו סותרת לכאורה את כל המודלים הממוחשבים שחזו התחממות שנובעת לדעת חלק מהמדענים מהשפעתו של האדם על הסביבה.

גם מדענים יכולים לטעות

רק לפני 6 שנים, ב-2007, פרסם ה-BBC כתבה ובה הביא את דבריו של מדען שהזהיר מפני המסה של הקרח הארקטי עד 2013.
המדען נשען על "המודלים הממוחשבים העדכניים ביותר" ונשמע מדעי ורציני כמו שכלי התקשורת אוהבים.

BBC כתבה אקלים [1]

ובכן, אנחנו ב-2013 ועדיין יש קרח ארקטי. והרבה.

הקרח הארקטי שרק אשתקד שבר שיאים של צמצום, החל לגדול שוב כך נראה ושטח הקרח גדל ב-60 אחוזים.
ספינות רבות נתקלו בגושי קרח עצומים שחסמו את דרכם ונזקקו לשוברות קרח ממשמר החוף של קנדה כדי לחלצם.

220.jpg [2]

כך זה נראה בשנת 2012

seaIceMin_2013_v04_p30.jpg [3]

וכך זה נראה שנה לאחר מכן

שבירתם של שיאי קור רבים בכל רחבי העולם השנה גרמה לעוד קולות מממסד האקלים המדעי להישמע קצת יותר סקפטים בנוגע לשינוי האקלים שאין ספק כי הוא מתרחש כפי שהתרחש במיליוני השנים האחרונות וכפי שיתרחש במיליוני השנים הבאות.

עידן קרח או המשך ההתחממות

יותר מדענים מדברים היום על עידן קרח קטן הנמצא לפתחנו, בעוד שהשמרנים אומרים שזוהי רק עצירה או ירידה זמנית במגמת ההתחממות.

מומחית האקלים האמריקנית פרופסור ג'ודית קארי צוטטה בעיתון הטלגרף הבריטי כאומרת: "הספקות רק הולכים וגדלים בממסד המדעי" – היא המשיכה ואמרה ששינויים תקופתיים בטמפרטורת הים יכולים להצביע כי העולם מתקרב למעגל של התקררות בדומה למה שקרה בין השנים 1965-1975 (אז המדענים חזו עידן קרח והלחיצו את כולם).

מדענים אחרים אומרים בריש גלי כי אנו מתקרבים לעידן קרח קטן, לא פחות.

פרופסור אנסטסיוס צוניס מאוניברסיטת ויסקונסין צוטט כאומר:
"אנו כבר נמצאים במגמת התקררות, שאני באופן אישי חושב שתימשך למשך 15 השנים הבאות לפחות. אין שום ספק שההתחממות של שנות ה-80 וה-90 הפסיקה."

ממשיכים להתעקש על התחממות משמעותית קרובה

כך או כך, ה-IPCC (וועדת ההיגוי בנושא האקלים), עדיין ממשיכה לטעון שיש 95% סיכוי להתחממות גלובלית משמעותית שנובעת מפליטת דו-תחמוצת הפחמן על-ידי בני האדם.

עצירה של 15 שנים בהתחממות הגלובלית היא עצירה צפויה, כך לפי המדענים של הפאנל.

אך אם העצירה או הירידה במידות החום הגלובליות תמשיך גם בשנים הבאות, יצטרכו המדענים בפאנל שחזו עלייה בטמפרטורות לחזור אל הספרים ולמצוא הסברים.

ה-IPCC הוא פאנל האקלים החשוב והמשפיע ביותר היום על קובעי המדיניות.

מדעני הפאנל ממשיכים עדיין לטעון שהקרח הארקטי נמצא בתהליך של המסה מואצת וכי אם לא ייעשו צעדים דראסטיים לצמצום פליטת דו תחמוצת הפחמן, נחזה עוד במאה ה-21 את המסתו המוחלטת.

עם זאת יש עדויות נערמות שהשינוי בשטח הקרח הארקטי הוא מחזורי.

מידע שנחפר על-ידי היסטוריונים אקלימיים מצביע שבשנות ה-20 וה-30 היתה המסה משמעותית, שלאחריה קפיאה חריגה שהסתיימה רק בסוף שנות ה-70.

פרופסור קארי אמרה כי התנהגות הקרח ב-5 השנים הקרובות היא קריטית, גם להבנת האקלים וגם בהשפעה על המדיניות העולמית בנוגע לצמצום פליטת המזהמים.

גם בישראל יש מי שמטיל ספק

בישראל, נכון להיות, יש שתי פיגורות מקצועיות שמעיזות להטיל ספק (ולהצהיר על כך בחופשיות) בתיאוריית ההתחממות הגלובלית מעשי ידי אדם.
האחד הוא פרופסור נתן פלדור מהאוניברסיטה העברית [4] והשני הוא דוקטור גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי של מדינת ישראל שפוטר מתפקיד זה בעקבות התבטאויותיו בנוגע להתחממות הגלובלית ולתורת האבולוציה.
מעניין לקרוא כתבה שהתפרסמה לאחרונה [5] עם דוקטור גבי אביטל באתר "ערוץ 7" שם הוא אומר דברים קשים במיוחד נגד המדע הקלוקל והמוטעה לדעתו הקשור להתחממות הגלובלית.

שימו לב לציטטות נבחרות:

אביטל מציין כי הוצגו מודלים מתמטיים שקריים ומוטים על ידי בעלי אינטרסים שתיארו את המציאות הצפויה עשור קדימה ואף מאה שנה קדימה. זאת בעוד תחזית מזג האוויר אינה ניתנת לחיזוי מעבר לשבוע עד שמונה ימים. המציאות מלמדת כי התחזיות התבדו וכל רואי השחורות שסברו שהקוטב הצפוני לא יהיה קיים היום רואים איך חזונם הוא שמתמוסס ולאו דווקא הקרחונים.

ד"ר אביטל מספר כיצד הונו בכירי מדע עיתונאים ואנשי מחקר על ידי עיוות נתונים סטטיסטיים, מצגות שקריות ואף הטעיות פשוטות כהכנסת עיתונאים למבנה, הפעלת מזגנים, והצגת ההתחממות שבמקום כהוכחה לטענותיהם, מעשה שנעשה על ידי ג'ים הנסון, יועצו של אל גור, מי שהיה ראש המחלקה לחקר האקלים בנאס"א ומנע ממדענים וחוקרים להגיע לנתונים עד שלפני כחודשיים הודה, עם צאתו לפנסיה, שהעולם כלל אינו מתחמם כפי שטען כל העת טענה שבשמה תבע עוד ועוד תקציבים. "הם מכרו את המדע לשטן", אומר אביטל המספר כיצד אנרכיסטים ניצלו את הנתונים השקריים על מנת להפיץ את התיאוריות האימתניות לקידום מטרות פוליטיות ואחרות.

מקורות לכתבה:
http://www.dailymail.co.uk/

http://www.telegraph.co.uk/