עלייה של 60% בשטח הקרח הארקטי יחסית לשנה שעברה

הקרח הארקטי שרק אשתקד שבר שיאים של צמצום, החל לגדול שוב כך נראה ושטח הקרח גדל ב-60 אחוזים. רק לפני 6 שנים, ב-2007, פרסם ה-BBC כתבה ובה הביא את דבריו של מדען שהזהיר מפני המסה של הקרח הארקטי עד 2013. ובכן, אנחנו ב-2013 ועדיין יש קרח ארקטי. והרבה.

  • מאת מנהל הפרויקט | 11 בספטמבר 2013
  • 10,789 צפיות | 12 תגובות
עודכן לאחרונה: 11 בספטמבר 2013

בשנים האחרונות הויכוח והדיון בנוגע ל-"התחממות הגלובלית מעשי ידי אדם" / "שינוי אקלים" / "עידן קרח קטן" הגיעה לשיאים חדשים.

מדענים שחזו התחממות דרמטית, עלייה של מפלס הים והשמדת ערי חוף מסתירים היום את פניהם במבוכה או מנסים למצוא הסבר מדעי מתקבל על הדעת למה שנראה על פניו כסתירה מוחלטת של התחזיות שלהם.

למרות שהעליה בפליטת פחמן דו-חמצני המשיכה לשבור שיאים חדשים, הטמפרטורות פשוט לא עקבו אחרי הגרף.
למעשה, ב-15 שנים האחרונות נעצרה לחלוטין ההתחממות (המינורית מאוד) שהתרחשה ב-150 שנים האחרונות, בעוד פליטת דו תחמוצת הפחמן המשיכה לעלות בקצב קבוע.

רק עובדה זו סותרת לכאורה את כל המודלים הממוחשבים שחזו התחממות שנובעת לדעת חלק מהמדענים מהשפעתו של האדם על הסביבה.

גם מדענים יכולים לטעות

רק לפני 6 שנים, ב-2007, פרסם ה-BBC כתבה ובה הביא את דבריו של מדען שהזהיר מפני המסה של הקרח הארקטי עד 2013.
המדען נשען על "המודלים הממוחשבים העדכניים ביותר" ונשמע מדעי ורציני כמו שכלי התקשורת אוהבים.

BBC כתבה אקלים

ובכן, אנחנו ב-2013 ועדיין יש קרח ארקטי. והרבה.

הקרח הארקטי שרק אשתקד שבר שיאים של צמצום, החל לגדול שוב כך נראה ושטח הקרח גדל ב-60 אחוזים.
ספינות רבות נתקלו בגושי קרח עצומים שחסמו את דרכם ונזקקו לשוברות קרח ממשמר החוף של קנדה כדי לחלצם.

220.jpg

כך זה נראה בשנת 2012

seaIceMin_2013_v04_p30.jpg

וכך זה נראה שנה לאחר מכן

שבירתם של שיאי קור רבים בכל רחבי העולם השנה גרמה לעוד קולות מממסד האקלים המדעי להישמע קצת יותר סקפטים בנוגע לשינוי האקלים שאין ספק כי הוא מתרחש כפי שהתרחש במיליוני השנים האחרונות וכפי שיתרחש במיליוני השנים הבאות.

עידן קרח או המשך ההתחממות

יותר מדענים מדברים היום על עידן קרח קטן הנמצא לפתחנו, בעוד שהשמרנים אומרים שזוהי רק עצירה או ירידה זמנית במגמת ההתחממות.

מומחית האקלים האמריקנית פרופסור ג'ודית קארי צוטטה בעיתון הטלגרף הבריטי כאומרת: "הספקות רק הולכים וגדלים בממסד המדעי" – היא המשיכה ואמרה ששינויים תקופתיים בטמפרטורת הים יכולים להצביע כי העולם מתקרב למעגל של התקררות בדומה למה שקרה בין השנים 1965-1975 (אז המדענים חזו עידן קרח והלחיצו את כולם).

מדענים אחרים אומרים בריש גלי כי אנו מתקרבים לעידן קרח קטן, לא פחות.

פרופסור אנסטסיוס צוניס מאוניברסיטת ויסקונסין צוטט כאומר:
"אנו כבר נמצאים במגמת התקררות, שאני באופן אישי חושב שתימשך למשך 15 השנים הבאות לפחות. אין שום ספק שההתחממות של שנות ה-80 וה-90 הפסיקה."

ממשיכים להתעקש על התחממות משמעותית קרובה

כך או כך, ה-IPCC (וועדת ההיגוי בנושא האקלים), עדיין ממשיכה לטעון שיש 95% סיכוי להתחממות גלובלית משמעותית שנובעת מפליטת דו-תחמוצת הפחמן על-ידי בני האדם.

עצירה של 15 שנים בהתחממות הגלובלית היא עצירה צפויה, כך לפי המדענים של הפאנל.

אך אם העצירה או הירידה במידות החום הגלובליות תמשיך גם בשנים הבאות, יצטרכו המדענים בפאנל שחזו עלייה בטמפרטורות לחזור אל הספרים ולמצוא הסברים.

ה-IPCC הוא פאנל האקלים החשוב והמשפיע ביותר היום על קובעי המדיניות.

מדעני הפאנל ממשיכים עדיין לטעון שהקרח הארקטי נמצא בתהליך של המסה מואצת וכי אם לא ייעשו צעדים דראסטיים לצמצום פליטת דו תחמוצת הפחמן, נחזה עוד במאה ה-21 את המסתו המוחלטת.

עם זאת יש עדויות נערמות שהשינוי בשטח הקרח הארקטי הוא מחזורי.

מידע שנחפר על-ידי היסטוריונים אקלימיים מצביע שבשנות ה-20 וה-30 היתה המסה משמעותית, שלאחריה קפיאה חריגה שהסתיימה רק בסוף שנות ה-70.

פרופסור קארי אמרה כי התנהגות הקרח ב-5 השנים הקרובות היא קריטית, גם להבנת האקלים וגם בהשפעה על המדיניות העולמית בנוגע לצמצום פליטת המזהמים.

גם בישראל יש מי שמטיל ספק

בישראל, נכון להיות, יש שתי פיגורות מקצועיות שמעיזות להטיל ספק (ולהצהיר על כך בחופשיות) בתיאוריית ההתחממות הגלובלית מעשי ידי אדם.
האחד הוא פרופסור נתן פלדור מהאוניברסיטה העברית והשני הוא דוקטור גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי של מדינת ישראל שפוטר מתפקיד זה בעקבות התבטאויותיו בנוגע להתחממות הגלובלית ולתורת האבולוציה.
מעניין לקרוא כתבה שהתפרסמה לאחרונה עם דוקטור גבי אביטל באתר "ערוץ 7" שם הוא אומר דברים קשים במיוחד נגד המדע הקלוקל והמוטעה לדעתו הקשור להתחממות הגלובלית.

שימו לב לציטטות נבחרות:

אביטל מציין כי הוצגו מודלים מתמטיים שקריים ומוטים על ידי בעלי אינטרסים שתיארו את המציאות הצפויה עשור קדימה ואף מאה שנה קדימה. זאת בעוד תחזית מזג האוויר אינה ניתנת לחיזוי מעבר לשבוע עד שמונה ימים. המציאות מלמדת כי התחזיות התבדו וכל רואי השחורות שסברו שהקוטב הצפוני לא יהיה קיים היום רואים איך חזונם הוא שמתמוסס ולאו דווקא הקרחונים.

ד"ר אביטל מספר כיצד הונו בכירי מדע עיתונאים ואנשי מחקר על ידי עיוות נתונים סטטיסטיים, מצגות שקריות ואף הטעיות פשוטות כהכנסת עיתונאים למבנה, הפעלת מזגנים, והצגת ההתחממות שבמקום כהוכחה לטענותיהם, מעשה שנעשה על ידי ג'ים הנסון, יועצו של אל גור, מי שהיה ראש המחלקה לחקר האקלים בנאס"א ומנע ממדענים וחוקרים להגיע לנתונים עד שלפני כחודשיים הודה, עם צאתו לפנסיה, שהעולם כלל אינו מתחמם כפי שטען כל העת טענה שבשמה תבע עוד ועוד תקציבים. "הם מכרו את המדע לשטן", אומר אביטל המספר כיצד אנרכיסטים ניצלו את הנתונים השקריים על מנת להפיץ את התיאוריות האימתניות לקידום מטרות פוליטיות ואחרות.

מקורות לכתבה:
http://www.dailymail.co.uk/

http://www.telegraph.co.uk/

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11791
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

12 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית