- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

נמשכה עתירת בג"ץ נגד מבצע החיסונים

העתירה לבג"ץ נגד מבצע החיסונים שפרסמנו אודותיה לפני כשבוע [1] נמשכה על-ידי עמותת איזון חוזר, מגישת הבג"ץ, בעקבות המלצת השופטים שאמרו כי מטרתה הושגה.

יעקב גורמן, מנכ"ל עמותת איזון חוזר התייחס למשיכה ואמר:

"מטרת הבגץ היתה כדי לפתוח לאנשים את העיניים ולשאול שאלות ולמעשה מטרה זו הושגה.
תם עידן ה-DDT שבו אנשים לא שואלים שאלות.
היה לי מאוד קשה לשמוע את עורך הדין של המדינה אומר שניתנו 2.5 מיליארד מנות חיסון ללא מקרה אחד של שיתוק כאשר העדויות שיש בידינו מוכיחות אלפי תופעות לוואי קשות כתוצאה מהחיסון המוחלש ביניהם מספר לא מבוטל של מקרי שיתוק."

העמותה הוציאה תגובה רשמית לעיתונות בזו הלשון:

ביום חמישי, 29.8.2013, התקיים דיון בבית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, בעתירתה של עמותת "איזון חוזר" נגד משרד הבריאות ושרת הבריאות, בענין אי- הגילוי הנאות להורים, לגבי מטרות החיסון נגד הפוליו, תופעות הלוואי שלו וסיכוניו.

במהלך הדיון שמעו שלושת שופטי בג"צ מנציג פרקליטות המדינה, כי המידע שניתן לציבור נמסר בהדרגה, וכי כיום יש גילוי מלא ונאות, לפיו החיסון אינו ניתן לילדים על מנת למנוע מהם הידבקות במחלה, שכן מקבלי החיסון מחוסנים מפניה. כיום ניתן הסבר מלא, לפיו החיסון מיועד למנוע מהילדים המקבלים אותו מלהדביק אחרים במחלה, וכן מוסברות תופעות הלואי האפשריות במלואן כמו גם סיכוני החיסון.

שופטי בג"צ העירו, כי העתירה השיגה איפוא את עיקר מטרתה, והוא התניית החיסון במתן מידע מלא להורים, על מנת שיחליטו אם ברצונם לחסן את ילדיהם.

פרקליטיה של עמותת "איזון חוזר", עורכי הדין דן אשכנזי ודיקלה ברנס, נענו להמלצת שופטי בג"צ, ושבעי רצון מהתוצאה שהושגה, הסכימו למושכה, בהנחה שבמצב החדש שנוצר, יוכל כל הורה להחליט אם ברצונו לחסן את ילדו.

בהתחשב בתוצאה, נקבע כי כל צד ישא בהוצאותיו.