ראשי » בריאות » אתם כאן

הוגשה עתירה לבג"ץ נגד מבצע לחיסון הפוליו שהחל היום [עודכן 3]

 • מאת מנהל הפרויקט | 17 באוגוסט 2013
 • 13,265 צפיות | 28 תגובות
עודכן לאחרונה: 29 באוגוסט 2013

עדכון 29.8.13
לאחר דיון בבית המשפט החליטה עמותת "איזון חוזר" למשוך את הבג"ץ בהמלצת שופט העליון ג'ובראן שלל.
לאחר דין ודברים שבמהלכם אמרה עורכת הדין של העמותה: "החיסון לא משרת את טובת הילדים שמקבלים אותו" הסכימה המדינה לוותר על הוצאות משפט והעמותה החליטה למשוך את הבג"ץ.

בהמשך היום נפרסם את תגובת עמותת איזון חוזר.

עדכון 25.8.13
נקבע דיון בבית המשפט ליום חמישי הקרוב 29.8.13 במעמד שני הצדדים (משרד הבריאות ועמותת 'איזון חוזר' מגישת הבג"ץ).
בתחתית המאמר עדכונים נוספים מהימים האחרונים…

עתירה רשמית לבג"ץ להשעיית מבצע חיסון הפוליו הוגשה היום (יום ראשון 18.8.13) על-ידי עמותת איזון חוזר והעומד בראשה מר יעקב גורמן.

את הבג"ץ הוחלט להגיש לאחר שמשרד הבריאות נמנע מלתת תשובות ברורות במכתב מקדים שנשלח לו ביום 11.8.13 ובו דרשה העמותה ממשרד הבריאות:

"לפרסם את הסיכונים האפשריים בדבר תופעות לוואי ביחד עם פרסום היתרונות והסיבות לחיסון."

מגישת המכתב דרשה ממשרד הבריאות להשעות את מבצע החיסון עד למתן מידע מלא להורים בגין סיכונים אפשריים מהחיסון וכן הצגת מחקר בטיחות שמוודא שהחיסון אכן בטוח לשימוש.

משרד הבריאות אכן ענה לעותרת 4 ימים לאחר מכן אך לדבריה "ברור מהתשובה, כמו גם מהמשך הפירסומים, כי אין בכוונת המשיבה להיענות למבוקש".

בלעדי אמת אחרת חדשותלפי החלטת משרד הבריאות יורחב מבצע החיסון לפוליו לכלל הארץ והחל מיום ראשון הקרוב 18.8.13 יוזמנו הילדים בארץ שנולדו לאחר שנת 2004 לקבל את החיסון במסגרת המבצע בעל הכינוי הקליט "רק שתי טיפות".

ההתנגדות בציבור

התגובה העזה בציבור הפתיעה בוודאי את קברניטי המשרד שציפו שהציבור ירוץ בהמוניו להתחסן ללא שום התנגדות או שאלות, אך ההפך הגמור קרה.
הרשתות החברתיות הוצפו בפניות של אנשים למשרד הבריאות לראות מחקר בטיחות שבוצע על החיסון הספציפי אותו נותנים לילדים ואף נפתחה קבוצה בשם "אמהות אומרות לא לחיסון הפוליו המוחלש" שצברה פופולריות עצומה תוך מספר ימים.

במשך שבועיים התחמק המשרד מלהשיב באופן ברור כשנציגיו ממשיכים שוב ושוב להציג סתירות בנתונים.

הצורה המבולבלת שבה התנהל המשרד גרם להורים רבים נוספים, כאלו שעד כה חיסנו ללא כל שאלות את ילדיהם, שלא להגיע ולחסן עד למתן תשובות מספקות.

פאניקה לביטול השכל הישר

לאחר שבועיים, החליט משרד הבריאות לשנות טקטיקה ולהתחיל במסע הפחדה תוך שימוש במילים: "אויב, מלחמה, ממזרי" מתוך מחשבה אולי שהשימוש הוותיק ביצירת פאניקה יביא להיפוך המגמה המיוחל.
אך רובם הגורף של התגובות היה בעל סימני שאלה ואף כעס:

"הפייסבוק הוא המגרש של העם, אתם יכולים לעשות את הדמגוגיה ההזויה שלכם על מסכי הטלויזיה ובעיתונים, אבל פה, כששרת הבריאות יוצאת בהצהרות פומפוזיות כגון – מבצע ערבות הדדית לחיסון הילדים – היא מקבלת מבול של ביקורות ושאלות נוקבות ומהותיות – אך ראו הפלא ופלא – תשובות אין…
הגברת יעל גרמן – לא ענית פה תשובה אחת ראויה לשאלות של הציבור."

הבג"ץ

כאמור, בעקבות סירובו של משרד הבריאות להשעות את מבצע החיסון עד למתן תשובות מלאות, החליטה עמותת איזון חוזר להגיש בג"ץ נגד משרד הבריאות ושרת הבריאות יעל גרמן ובו הדרישה:

1. לעכב את מבצע החיסון עד לבדיקה מעמיקה של תרכיב החיסון ומתן מידע מלא לציבור על כל הקשור אליו.
2. לפרסם בצורה ברורה ובהיקף דומה לפרסומים האחרים כי:

 • אין מדובר כלל בחיסון הילדים המקבלים אותו, אשר מחוסנים ממילא מפני נגיף הפוליו, אלא בנסיון להפיץ באמצעותם חיסון לכלל האוכלוסיה שאיננה מחוסנת או למנוע מהם להדביק אוכלוסיה זו.
 • ב. מעולם לא בוצע ניסוי קליני בתרכיב החיסון העומד להינתן, ולמעשה מבצע החיסון הנוכחי הוא בבחינת ניסוי כזה.
 • כי הנטען בעלון שלטענת משרד הבריאות יחולק בתחנות בהן ינתן החיסון, לפיו הסיכון לחלות בפוליו דווקא מקבלת החיסון, הוא אחד למיליון, אינו אלא דעה אחת, וועדת ההיגוי העליונה למחלות זיהומיות של משרד הבריאות הודתה בעבר, שקיימים חילוקי דעות מקצועיים בענין זה, ויש הסבורים שהסיכון הוא אחד ל-200,000 מתחסנים, כלומר גבוה פי חמישה.
 • כי הניסוי היחיד שבוצע, בהודו, אליו מפנה משרד הבריאות בפרסומיו, לא בוצע בתרכיב העומד להינתן, אלא בתרכיב אחר, הוא בוצע בקבוצה קטנה ביותר, ותוצאותיו כללו מספר גבוה של נפגעים.
 • 5. כי בארה"ב דווחו אלפי מקרים של פגיעות קשות בעקבות החיסון בנגיף החי, שהביאו לאישפוז, לרבות:
  Convulsion – פרכוסים
  Cardio-respiratory arrest – דום לב
  Brain neoplasm – גידול במוח
  Diarrhoea – שלשולים
  Dyspnoea – קוצר נשימה
  Headache – כאב ראש
  Hypokinesia – תת-תפקוד מוטורי
  Infection – דלקת
  Lung disorder – בעיות בריאות
  Lung neoplasm malignant – גידול בריאות
  Meningitis – דלקת קרום המוח
  Muscle atrophy – ניוון שרירים
  Myasthenic syndrome – חולשת שרירים
  Neuropathy – מחלת עצבים
  Pyrexia – חום גבוה
 • כי החברה המייצרת את התרכיב הניתן במבצע החיסון, נגועה בפרשיות רבות של זיוף מחקרים רפואיים, הסתרת מידע, שוחד ומרמה, הודתה באישומים ושילמה כ- 4 מיליארד דולר כקנסות במסגרת הסדר טיעון שהוגדר ע"י ה"ניו יורק טיימס" כהסדר הטיעון הגבוה ביותר בעולם בו היתה מעורבת חברת תרופות.
 • כי הניסוי היחיד שבוצע, בהודו, אליו מפנות המשיבות בפרסומיהן, לא בוצע בתרכיב העומד להנתן, אלא בתרכיב אחר, הוא בוצע בקבוצה קטנה ביותר, של 159 ילדים בלבד, ותוצאותיו כללו מספר גבוה של נפגעים (10% פיתחו תופעות לואי משמעותיות).

בעתירה לבג"ץ מפרטת עמותת איזון חוזר את הנימוקים שבגינם לדעתה נדרש בית המשפט להורות על צו מניעה להפסקת מבצע החיסון:

 1. הוא מעורר שאלות מורכבות של התערבות פטרנליסטית באוטונומיה של הילדים.
 2. הוא נגוע בעידוד הוריהם להפר את הוראות חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, המחייב אותם לפעול לטובת ילדיהם.
 3. הוא עומד בסתירה מוחלטת לחוק זכויות החולה, ה'תשנ"ו-1996, האוסר ליתן טיפול רפואי ללא קבלת הסכמתו מדעת של המטופל, ובודאי לא מאפשר מתן טיפול רפואי לאדם כדי למנוע פגיעה באדם אחר.
 4. הוא מהווה חפרה גסה של "חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" ושל ערכי היסוד שמדינת ישראל מושתתת עליהם.
 5. מדובר במדרון חלקלק שסופו אין איש יודע. היום מנצלים פלח אוכלוסיה מחוסן נגד מחלת הפוליו כדי להגן על פלח אוכלוסיה אחר שאיננו מחוסן, מחר יפלירו את מי השתיה כדי למנוע עששת…

להלן העתירה שהוגשה היום וכן חוות דעת רפואית התומכת בה:

עתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות ושרת הבריאות יעל גרמן:

עתירה לבגץ נגד מבצע חיסון פוליו 18.8.13

חוות דעת רפואית התומכת בעתירה:

חוות דעת פוליו אריה אבני

עמותת "איזון חוזר" רשמה לעצמה הישג אחד מדהים לפני מספר חודשים לאחר שהבג"ץ שהגישה הביא להחלטה לסיים את החובה להוסיף חומצה פלואורסיליצית למי השתיה לאחר שנים של פראקטיקה מסוכנת לדעת מומחים רבים.

את העתירה להפסקת מבצע החיסון עד למתן תשובות מלאות הגישה עמותת איזון חוזר באמצעות ב"כ עו"ד דן אשכנזי ממשרד "אשכנזי ושו"ת.

עדכון 25.8.13
נקבע דיון בבית המשפט ליום חמישי הקרוב 29.8.13 במעמד שני הצדדים (משרד הבריאות ועמותת 'איזון חוזר' מגישת הבג"ץ).

בתאריך 22.8 השיבה המדינה לבג"ץ שהוגש נגדה.
המדינה השיבה על הטענה העקרונית של מגישת הבג"ץ, לפיה אין סמכות, לא למשרד הבריאות ולא לשום הורה, להורות על חיסון קטינים למטרה שאיננה לטובתם האישית:

א. פקודת בריאות העם, בסעיף 19, מאפשרת למנהל משרד הבריאות לנקוט באמצעים הראויים כדי להגן על תושבי איזור מפני הידבקות במחלה שיש בה סכנה לבריאות הציבור, לרבות הטלת חובת "הרכבת מגן"; לכן, כך טוענת המדינה, אם יש סמכות להטיל חובת חיסון, ודאי יש סמכות לקרוא להורים להביא ילדיהם מרצונם לחיסון.
ב. סעיף 20 לפקודת בריאות העם נותן סמכויות כלליות רחבות יותר, כאשר פורסמה ברשומות הודעה על קיומה, בחלק מישראל, של "מחלה איומה אפידמית". הודעה כזו לא פורסמה ברשומות, לכן סעיף זה לא רלבנטי.

ג. החיסון אינו בניגוד לטובת הקטין, כי הוא נעדר סיכון, אדרבא: הוא "לטובתו", כי טובתו כוללת את "חינוכו התיאורטי והמעשי ברוח העקרונות המקובלים על החברה כראויים, כגון ערבות הדדית, אחריות אישית וחברתית, צדק חברתי, אלטרואיזם, התנדבות ופילנתרופיה… הורה רשי להסכים בשם ילדו לקבלת חיסון, כשם שהוא רשאי להסכים להשתתפותו במשמרות הזה"ב, לתת מתנה, להתנדב בסיוע לקשישים או לתרום מח עצם לאחיו החולה…"

תגובת עמותת איזון חוזר:

לגבי טענה א':

ככל הנראה משרד הבריאות לא חשב שהמצב הנוכחי מחייב נקיטת צעד קיצוני של חיסון חובה, ואין שום מקום להקיש בבחינת קל וחומר ממצב תיאורטי בו הסכנה היתה כזו המחייבת זאת, למצב חמור פחות, ככל שנראה מעמדת משרד הבריאות עצמו.

לגבי טענה ב':

כאמור לא פורסמה הודעה כזו, ולא בכדי, כי כנראה המצב אינו כה חמור לדעת משרד הבריאות עצמו.

לגבי טענה ג':

בכל הכבוד, יש ויש סיכונים בחיסון, יש תופעות לואי, יש חשש שהילד המתחסן נמצא בקבוצה שאסור לחסנה. לכן "חנוכו המעשי ברוח העקרונות המקובלים" באמצעות הסכמה לחיסון, מה גם שמדובר בילדים שברובם פעוטים, הוא בבחינת עלה תאנה הבא לתרץ את רצונו של משרד הבריאות להגן על אחרים. משרד הבריאות אינו ממונה על החינוך במדינת ישראל.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11685
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

28 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית