- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

המסתורין של מעגלי התבואה מתחת למים – הטבע במלוא תפארתו

הם כונו "מעגלי התבואה בקרקעית האוקיינוס – 2 מטרים מרובעים של מעגלים בתבניות מורכבות שלראשונה נצפו ב-1995 ליד חופי דרום יפן. אך מקורם היה חידה, ודייגים מקומיים כינו אותם "המעגלים המסתוריים".

החידה נמשכה עד שב-2011 התגלה היוצר. דג זכר מסוג "pufferfish" באורך 12.5 סנטימטר בלבד נתפס לבסוף בזמן המעשה.
ולאחרונה המדענים עמלים להבין כיצד דג לכאורה פשוט ולא ייחודי מסוגל ליצור מעגלים מורכבים בכזה דיוק וחן במטרה ככל הנראה למשוך דגיגות חובבות אומנות ואסתטיקה.

צוות המחקר צפה בכ-10 מקרי בניה שנוצרו לעתים על-ידי 4-8 זכרים.
הזכרים בילו 7-9 ימים בבניית ארמונות החול שלהם כאשר הם שחו שוב ושוב פנימה והחוצה מהמעגלים כשהם משתמשים בסנפיריהם כדי לעצב עמקים וגאיות בחול הרך.

האסתטיקה בהחלט חשובה לדגים ככל הנראה. התבנית המעגלית נוצרה שוב ושוב באופן דייקני והזכרים נצפו כשהם מקשטים אותה בחלקי צדפים. אך לעיצוב יש גם צד מעשי: צורת השחייה של הדגים גרמה למערבולות קטנות של חול שדחפו את צידי המעגל למרכז ויצרו קן.

זה היה החלק של המעגל שתוכנן עבור הבנות.
כשדגיגה נקבה התקרבה למעגל, הזכרים עירבלו את החול במרכז ושחו במהירות לתוכו. אם הנקבה שפטה את אחד הזכרים כשחיין (ואמן) מצטיין, היא היתה מטילה את ביציה במרכז המעגל.

לאחר שהחיזור הסתיים בהצלחה, הזכר היה מפסיק את השחייה הפרועה ולאחר שהביצים בקעו, הקן היה ננטש לחלוטין.

המדענים מעריכים שנטישת הקן הכרחית כי החיזור הנועז דילל את חלקיקי החול העדינים הדרושים ליצירת הקן ולכן הזכרים נדרשים לבנות את "מעגלי התבואה" היפים שלהם שוב ושוב בקרקעית חדשה בכל פעם.

הטבע במלוא יצירתיותו ותפארתו.

ולמי שמעוניין לצלול לתוך הנושא המרתק של מעגלי התבואה, מוזמן לקרוא על זה כאן [1].

מקור [2]