ראשי » בריאות » אתם כאן

בג"ץ סוגר עתירת ההפלרה – חצי ניצחון וחיוב המדינה בהוצאות משפט

  • מאת מנהל הפרויקט | 31 ביולי 2013
  • 9,312 צפיות | 12 תגובות
עודכן לאחרונה: 31 ביולי 2013

כמעט שנה לאחר שהוגשה עתירה היסטורית לבג"ץ נגד מדינת ישראל ובה דרישה להפסיק לאלתר הוספת חומצה פלואורסיליצית למי השתיה של האזרחים, שופט בג"ץ מחליט לסגור את העתירה מהנימוק שהיא מיצתה את עצמה.

כזכור, הטיעון העיקרי שנכתב בעתירה היה שהכנסת חומצה פלואורסיליצית הינה עבירה על חוקי זכויות החולה שקובעים במפורש שאין לחייב אדם לקבל טיפול רפואי שאינו רוצה בו.

הוספת חומר שנועד לטיפול בעששת השיניים נופל בדיוק תחת הגדרת תרופה ולכן המדינה עוברת על החוק כאשר היא מוסיפה את החומר למי השתיה.

לאזרחים אין שום דרך, חוץ מקניית סננים יקרים מאוד, להיפטר מהחומר שמחקרים רבים הראו שהוא מסוכן ביותר לבריאות ושיש עדויות שהוא גורם למחלות קשות כגון סרטן ופגיעה בבלוטת התריס.

במדינות רבות בעולם הפסיקו להוסיף את החומר למים ורק בשתי מדינות בעולם קיימת חובת הפלרה בחוק – ישראל ואירלנד.

לאחר הגשת הבג"ץ על-ידי עמותת איזון חוזר המדינה התמהמה חודשים ארוכים בהגשת תגובה.

לאחר 5 בקשות דחייה הוגשה התשובה ובה נכתב ששרת הבריאות החדשה, הגברת יעל גרמן, החליטה לשנות את תקנות המים ולקבוע שבתוך שנה מפרסום התקנות תבוטל החובה להפליר.
המדינה טענה שמאחר והעתירה ביקשה בדיוק את זה, דינה להימחק.

המדינה זרעה חול בעיני בית המשפט והציגה את התקנה החדשה ככזו שלמעשה תביא לכך שלא יוסיפו יותר חומצה מסוכנת למים, אך האמת היא שמדובר בשנה נוספת של הרעלת האזרחים, שנה שלאחריה אף אחד לא יודע אם ההפלרה תבוטל או לא.

עורכי הדין של עמות איזון חוזר הציגו מצדם טענות קשות נגד משרד הבריאות וכן דרישה שבית המשפט הגבוה יכריע לאלתר שדין ההפלרה להיפסק. לא בעוד שנה, היום.

במקביל להצגת מצג שווא בבית המשפט בנוגע לסיום ההפלרה, המשיכו נציגי משרד הבריאות לנסות לשכנע את השרה גרמן להמשיך עם ההפלרה. יחצ"ני המשרד שלחו כתבות לכלי התקשורת ובהם ניסיון לשנות את דעת הקהל שהלכה והתעצבה נגד ההפלרה, בעיקר בזכות עבודתה של עמותת איזון חוזר.

הויכוח בין מתנגדי ההפלרה לתומכי ההפלרה הלך והתעצם.

היום, כאמור, הודיע בג"ץ שדינה של העתירה להימחק.

להלן הסעיפים הרלוונטיים בתשובת בית המשפט:

(3) רשמנו לפנינו את התחייבות המדינה כי בתוך שנה תופסק הפרקטיקה של הוספת פלואוריד למי השתייה. נוכח ביטולן של התקנות המקוריות והעובדה כי תקנה 20 לתקנות החדשות תפוג בתוך שנה, ומאחר שלא העותרים ולא המשיבים להפלרת המים, הרי שהעתירה מיצתה את עצמה ודינה להימחק. בשולי הדברים, יצוין כי לכאורה הדרך שבה נוסחו התקנות החדשות אינה מיטבית מן ההיבט של בהירות הדין – משהחליטו המשיבים להפסיק את הפלרת המים היה ראוי לקבוע את הכלל של אי-הפלרה כהסדר עיקרי, ואת המשך ההפלרה כהוראת מעבר לתקופת ביניים ולא כפי שנעשה.
(4)"העתירה נמחקת. בנסיבות העניין בשים לב למחלוקת העתירה שנסבה על שאלת מדיניות ולכך שההחלטה של שינוי המדיניות התקבלה קודם לדיון העתירה. ישאו המשיבים בהוצאות העותרים…(כמובן שזה לא מתקרב להוצאה אבל שזה יהיו הצרות שלנו)

בית המשפט לא חסך שבטו ואמר שהדרך שבה נוסחו התקנות החדשות "אינה מיטבית" ואינה בהירה.
זו דרך עדינה לומר שלמעשה התקנות משאירות מרווח פעולה נוח למשרד הבריאות להמשיך עם ההפלרה עד אין קץ דרך לחץ על הרשויות האזוריות.

למרות זאת, החדשות הטובות הן שבית המשפט כתב במפורש "רשמנו לפנינו את התחייבות המדינה כי בתוך שנה תופסק הפרקטיקה של הוספת פלואוריד למי השתייה." דבר שאולי מניח יסודות משפטיים טובים למקרה שהמדינה תמשיך עם ההפלרה ולא תפסיק אותה בעוד שנה.

בנוסף, המדינה חויבה לשלם הוצאות משפט למגישי העתירה.

עמותת איזון חוזר החליטה להמשיך להיאבק לביטול מיידי של ההפלרה בזירות שאינן משפטיות כרגע.

יעקב גורמן, מנכ"ל העמותה, אופטימי.

לדבריו הגשת הבג"ץ והפסיקה הציבו את נושא ההפלרה על סדר היום הציבורי והפסיקה דנן יש בה גם נקודות חיוביות.

להלן תגובת עמותת איזון חוזר למהלך של בג"ץ:

יצאנו למאבק כנגד ההפלרה ולתהליך הגשת הבג"ץ מתוך מחוייבות ונחישות לשנות את המציאות.
במהלך השנה האחרונה, לצד העיכוב ומשיכת הזמן מצדם- אכן השתנו הדברים במשרד הבריאות.
שרת הבריאות יעל גרמן הניחה את סוגיית ההפלרה על שולחן סדר היום של המשרד כאחד הדברים הראשונים עם הכנסה לתפקיד, עמדתה כי יש להביא סוף לפרקטיקת ההפלרה הובילה לחתימתה, בניגוד לעמדת בכירי המשרד יש לציין, על תקנות המים החדשות.
אנו מצרים על כך שבית המשפט בחר שלא להוציא צו משפטי הפוסק על ביטול ההפלרה לאלתר, שכן התקנות החדשות מאפשרות את המשך ההפלרה עד אוגוסט 2014.
עם זאת לא נעלם מעינינו המסר הברור של שופטי בג"ץ אל ראשי מערכת הבריאות- שימו לב, בעוד שנה מהיום מתבטלת הפרקטיקה של ההפלרה והעיניים של אזרחי המדינה כמו גם של ביהמ"ש צופות עליכם ועל פועלכם.
ועוד הם מוסיפים נימה של ביקורת שראוי היה לנסח את ביטול ההפלרה בצורה חד משמעית ובהירה יותר ולא להשאיר חורים וסדקים אפורים ביחס אליה.
אנו מעריכים את התמיכה של בג"ץ במהלך שהובלנו, אשר מתבטאת גם בפסיקה כי על המשיבים לשלם את הוצאות המשפט.­­ היטיבה להגדיר השופטת ד' ברק- ארז את מהות הטענה שלנו כלפי מדיניות ההפלרה- "העותרים הצביעו על הסכנות הגלומות במדיניות זו וטענו כי על התפיסה שעליה הושתתו התקנות המקוריות אבד הכלח והיא אינה מקובלת עוד."
ובאשר להמשך פעולותינו בנושא, יש כר נרחב של פעולות שביכולתנו לעשות כדי להקדים את מועד סיום ההפלרה, ולא להמתין בחיבוק ידיים במשך השנה הקרובה. נמשיך לעדכן ולשתף את הציבור.
תודתנו נתונה לכל העוסקים במלאכה- משרד עורכי דין דן אשכנזי, לדן, דיקלה ברנס וכל עורכי הדין, לאהוד לשם, ד"ר אריה אבני שתרמו לחוות הדעת המקצועיות של העתירה.
תודה לכל הפעילים שתמכו בעתירה זו בדרכים שונות ונותנים יד למאבק הצודק שלנו להפסקת ההפלרה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11613
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

12 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית