- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

קרינת רדיו בצה"ל, הסף הבריאותי בישראל וסרטן בחולדות מעבדה

מאמר מאת: מיכאל פלג [1]

איך זה התחיל

ב-1990 היה חשד שמערכת מכ"ם אמריקאית מפוארת בשם Pave Paws גרמה לסרטן מסוים בקרב מספר תושבים ליד העיר Boston. כדי להתמודד עם החשד, בוצע ניסוי בחולדות. החוקרים בדקו האם יש קשר למקרי הסרטן שהופיעו בתושבי העיירה לבין הקרינה ששודרה ממערכת המכ"ם, בפרט נשאלה השאלה האם קרינה דמוית מכ"ם המותרת לפי תקן בשם ICNIRP" תעסוקתי" משפיעה על הבריאות.
תקן זה משמש היום גם את צה"ל והינו גבוה במידת מה (פי 5) מ-"הסף הבריאותי" הישראלי.

מה קרה לחולדות

החולדות הוקרנו במשך שנתיים, שזה בערך אורך חייהן הרגיל, ע"י פולסים דמויי מכ"ם בעוצמות המותרות ע"י תקן ICNIRP התעסוקתי.

מידת החשיפה הייתה תלויה בגודל החולדה.

חולדות קטנות (צעירות) נחשפו ל-בערך פי 5 מהסף הבריאותי (זה שווה לתקן ICNIRP ה"תעסוקתי"), חולדות גדולות (בוגרות) נחשפו ל-בערך פי 1.5 מהסף ה"בריאותי" הישראלי.

הניסוי היה מושקע מאוד ויקר. הוקצה מקום גדול, הוקמו חדרים נקיים מוקפדים כדי שזיהומים לא יפריעו למחקר וכל הנכנס לתוכם עבר ניקוי יסודי המזכיר קצת את הסרט אי.טי. מהנדסים מעולים פיתחו משדרים וכלובים החושפים את החולדות לרמות קרינה מדודות ומדויקות וכתבו על זה מאמרים בעיתונות המדעית. ביולוגים ורופאים עקבו אחרי כל היבט בריאותי של החולדות ולכל חולדה שמתה נערכה בדיקה פתולוגית מדוקדקת.

החולדות נראו די בסדר מבחינות רבות אולם התוצאות היו דרמאטיות:
1. זוהתה השפעה חזקה של הקרינה על המערכת החיסונית.
2. רוב החולדות שהוקרנו קיבלו סרטן. זו עליה של פי 2 עד פי 4 בסיכון לסרטן ביחס לחולדות לא מוקרנות.

התוצאה הנ"ל מוצגות בסוף טבלה 2 במאמר ובמלל שלאחר מכן.
היות וחיל האוויר האמריקאי, בעל המכ"ם, בכל זאת מימן את רוב המחקר, המחברים ציינו בהרחבה גם את הבשורות ה"טובות":
1. יש המון מחלות ובעיות שהסיכון אליהן לא עלה כתוצאה מהקרינה בניסוי זה.
2. הסרטן הופיעה במידה די שווה בכל אברי הגוף כך שלא היו הרבה חולדות עם אותו סוג של סרטן. המחברים כתבו שזה מעמיד את התוצאות באור החלטי פחות אבל לא ביססו אימרה מעורפלת זו.

להבדיל ממחקרים אפידמיולוגים שזיהו את ההשפעה המסרטנת האפשרית של קרינת רדיו ומכ"ם (כולל סלולארי) על בני אדם, יש בניסוי על חולדות הרבה פחות ספקות.
החשיפה לקרינה של כל החולדות הייתה אחידה וידועה מלידה עד מוות, קבוצת הביקורת הייתה מאוד דומה לקבוצה הנבדקת, ואפילו מיקום הכלובים המוקרנים והלא מוקרנים היה מעורבב אופן אקראי. אין כאן השפעה של זיכרון אישי כפי שקורה במידת מה במחקרים על בני אדם.

ומה קורה לבני אדם

ניסויים על חיות מתבצעים כדי להסיק מסקנות לגבי בני אדם, עם זאת ייתכנו הבדלים בין אנשים לחולדות.
במאמר שפרסמתי על תחלואה בסרטן בקרב עובדים במטווחי אנטנות תוך שימוש באותו התקן שהיה בשימוש בניסוי על החולדות חלו שישית מהעובדים הצעירים תוך בערך 10 שנים וזו הייתה עליה של פי 8 בסיכון ביחס לאוכלוסייה הרגילה.

מחקר מעמיק אחר הראה חשד כבד לתחלואה בסרטן בקרב קבוצות של חיילים צעירים בצה"ל החשופים במסגרת תפקידם לקרינת רדיו ומכ"ם.

קרינה לפי הסף הבריאותי מופעלת על אזרחי ישראל במינונים שונים. המגבלות החוקיות הן:
1. קרינה ממקור שהוא במערכת הביטחון: לפי סף ICNIRP התעסוקתי שהיה בשימוש בניסוי על החולדות עם מחויבות חוקית להקטין זאת ככל האפשר לכוון התקן האזרחי.
2. קרינה רציפה וממושכת ממקור שאינו במערכת הביטחון: 10% מהסף ה"בריאותי". זה הרבה יותר מידי. אילו נמצא שרעל מסוים גורם לתחלואה כזו לחולדות לא היו חושפים אליו בני אדם במימון של 10%.
3. קרינה ממקור שאינו במערכת הביטחון ואינו קרינה רציפה וממושכת: 30% מהסף ה"בריאותי".

מה לעשות?

ראוי להקטין את החשיפה לקרינת רדיו, כולל הסלולארי, של כלל הציבור.
חייבים להגביל את חשיפת חיילי צה"ל לאותן הרמות שאליהם חשוף כלל הציבור בישראל. יש חשד כבד לתחלואה בסרטן של החיילים כתוצאה מקרינה זו היום.
יש לתת תשומת לב מיוחדת לקרינת מכ"ם, על פי הניסוי בחולדות פולסי מכ"ם מסוכנים יותר מקרינה רציפה בעלת אותה אנרגיה ממוצעת.
עד אז ראוי לשנות את המונח הישראלי "הסף הבריאותי" למשהו יותר תואם מציאות. למשל "אימת החולדות", "שומר נפשו יברח" או ביטוי מתאים אחר.

הכותב הוא מהנדס תקשורת רדיו.

פרטים של שלושת המאמרים:
Chou CK et al.: "Long-term, low level microwave irradiation of rats" Bioelectromagnetics 1992, http://www.www.stopumts.nl/pdf… [2]
Peleg M., "Report on a cancer cluster in an antenna ranges facility", IEEE International Conference on Microwaves, Communications, Antennas and Electronics Systems (COMCAS), 9-11 Nov. 2009, Tel Aviv. DOI 10.1109/COMCAS.2009.5386048
http://citizensforsafetechnology.org/uploads/scribd… [3]
Stein Y., Levy-Nativ O., Richter E.D., "A sentinel case series of cancer patients with occupational exposures to electro-magnetic non-ionizing radiation and other agents", Eur. J. Oncol. – Vol. 16 – N. 1 – March 2011 http://www.emf-portal.de/viewer.php?aid=19536&l=e [4]
http://www.haaretz.co.il/news/science/1.1374591 [5]