- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

התיאוריה של הכל – יצירתה של פיזיקה חדשה

המהפכה התעשייתית שהתרחשה לפני 150 שנה הייתה נקודת מפנה עבור האנושות כולה.

המכונה, הדפוס, פס הייצור והמחשב שינו את חיינו ללא היכר.
כל מי שער לדברים שמתרחשים סביבנו בעולם חש שהמהפכה הבאה בדרך.

איינשטיין עד יומו האחרון ניסה לפצח את התאוריה של הכול כיוון שראה את התאוריה הקוונטית כתאוריה לא שלמה.

לאחרונה מתברר, על ידי עבודה קבוצתית של מדענים מתחומים שונים, שהסיבה שכבר 100 שנה לא נמצא מודל המתאר בצורה שלמה, טמונה בהנחה בסיסית שגויה.

ניתוח העולם הפיזיקלי, בקנה במידה הקטן של חלקיקי האטום ובקנה המידה הגדול של גלקסיות וכוכבים, כמערכת מכנית מוביל למבוי סתום.

התיאור של תאוריה שלמה מתבהר כאשר בוחנים את היקום הפיסיקלי כולו כמערכת פרקטלית של אורגניזם אחד המכיל אורגניזם רבים.
ממש כמו הגוף שלנו המכיל אברים שונים, שכול אחד מהם מכיל תאים.
במה זה שונה מהתפישה הקיימת?

היקום כאורגניזם אחד, מתפתח

את המכונה אנחנו מייצרים פעם אחת והיא לא מתפתחת לאחר שיצאה מהמפעל, לעומת זאת את העץ, שהוא מערכת חיה, איננו מייצרים אלא זורעים והוא לעולם לא מפסיק להתפתח, גם כאשר הוא ממשיך את השושלת על ידי הזרעה בעצמו. על פי תפישת מערכת המכונה היקום נוצר פעם אחת בפיצוץ אדיר ה- BIG BANG, ותנועת הכוכבים והגלקסיות המתרחקות אחת מהשנייה הם המשך התנועה שהחלה לפני כ- 13.7 מיליארד שנים.

על פי תפישת היקום כאורגניזם אחד הפיצוץ לא היה חד פעמי אלא היקום ממשיך לגדול ולהתפתח בכול רגע נתון. הבריאה, על פי תפישה זו, מתרחשת בכול רגע ורגע.

מאפיין נוסף הוא התלות ההדדית.

מכונה, כמו למשל המקרר שלנו, תלויה במערכת החשמל.
כאשר ננתק את המקרר מהחשמל המקרר יפסיק לעבוד, בעוד מערכת החשמל תמשיך לתפקד ללא מפריע.
זוהי תלות חד צדדית חיצונית.
המחשב לא יבצע דבר כל עוד לא נזיז את העכבר או ניגע במקלדת – המחשב מחכה להוראות מצד המפעיל כדי לבצע משימות.

חתול לעומת זאת, לא זקוק למפעיל והוא לא מחכה להוראות מגורם חיצוני כדי לזוז.

למערכת חיה יש רצון משלה והוא זה שמניע אותה.
בין המרכיבים של המערכת החיה מתקיימת ערבות הדדית, כלומר ניתוק הכבד, הלב או המוח לא יגרום רק לכבד להפסיק לעבוד אלא כל המערכת תקרוס.

תופעה זו של ערבות הדדית מתקיימת בכול מערכת חיה.

זו ציפור? זה מטוס? לא! זה סופר אורגניזם!

אנחנו רגילים לראות מערכת חיה כגוף חי אחד, אורגניזם אחד. אך מערכת חיה יכולה להיות מכלול של אורגניזם רבים, תופעה הנקראת סופר אורגניזם. סופר אורגניזם הוא אורגניזם אחד המכיל הרבה אורגניזם בודדים המקיימים ביניהם ערבות הדדית.
לדוגמא קהילת נמלים או להקת ציפורים.
למרות שכל ציפור היא אורגניזם בודד, הלהקה כולה מקיימת את התכונות של אורגניזם אחד. הציפורים או להקת הדגים תלויים אחד בשני בערבות הדדית. לדג הבודד אין סיכוי לשרוד ללא הלהקה. לא ניתן לבחון את התנהגות להקת ציפורים בעת נדידה כאשר בוחנים את הציפור הבודדת. על פי אותו עקרון לא ניתן לבחון את התנהגות האטום על ידי פירוקו לחלקים ובחינה של כול חלקיק בנפרד.

תפישת היקום כאורגניזם אחד, היא תפישה חדשנית ההופכת את הקערה על פיה. על פי תפישה זו היקום הוא אורגניזם אחד המכיל אורגניזמים בצורת גלקסיות, המכילות אורגניזמים בצורת מערכות שמש, המכילות אורגניזמים בצורת פלנטות, המכילות אורגניזמים בצורת קהילות בני אדם, המכילות אורגניזמים בצורת משפחות, המכילות אורגניזמים בצורת גוף האדם, המכילים אורגניזמים בצורת אברי הגוף, המכילים אורגניזמים בצורת תאי הגוף, המכילים אורגניזמים בצורת מולקולות, המכילות אורגניזמים בצורת אטומים, המכילים אורגניזמים בצורת חלקיקים אלמנטרים. כול היקום מהגלקסיות ועד חלקיקי האטום תלויים בערבות הדדית אחד בשני.

הרפואה המזרחית תופשת את גוף האדם כמכלול שלם, רפואה הוליסטית (שלמה), כאשר הבעיה נעוצה במכלול המערכת ולא בפרט אחד בגוף.
התפישה המדעית החדשה רואה את המערכת בכללותה, מדע הוליסטי.
כלומר הבעיות שאנו נתקלים בהם דורשות התייחסות הרבה יותר רחבה מטיפול בבעיה עצמה.

המשבר הכלכלי הוא סימפטום של הבעיה ולא הבעיה בפני עצמה. כמו כן ההתחממות הגלובלית, שינוי מזג אויר קיצוניים ועוד. כולנו רקמה אנושית אחת שבה מתקיימת ערבות הדדית, שבה לכל אחד מאתנו תפקיד שונה בתוך מערכת מורכבת אחת. אף אחד מאתנו הוא לא בורג במערכת, כי אנחנו לא מכונות. כאשר אנחנו משתפים פעולה אנחנו לא מכונה משומנת אלא מערכת חיה אחת הכוללת פרטים רבים. כפי שיד ימין לא מכה את יד שמאל, כך אין מקום שאנו נכה אחד את השני.

התיאוריה של הכל

זו היא התאוריה של הכול כיוון שהיא נוגעת לכול תחום מדעי, פסיכולוגיה, פיזיקה, מדעי המוח, סוציולוגיה, כלכלה, רפואה, מדעי המדינה, כימיה, מדעי המחשב וביולוגיה. לכן הפיתוח שלה חייב להיות שילוב של מדענים רבים מתחומים רבים הפועלים ביחד כגוף אחד. חוכמה קולקטיבית זו של מדענים מכול העולם יוצרת ברגעים אלו ממש את התאוריה של הכול.

אנו מוצאים חיבור בין ממצאים מדעיים עם ידע רוחני המצוי כבר אלפי שנים. הפעילות שלנו משלבת דיון עם רבנים, מקובלים, אנשי זן ושאמנים.
ברצוננו לפתוח את הדיון ולשתף את הציבור הרחב. אנו רואים חשיבות בכל אדם כפוטנציאל לתרום לקידום האנושות לשלב הבא של ההתפתחות. על פי התפישה של תאוריה של הכול, לכל אחד מאתנו יש תפקיד ייחודי בבריאת המציאות, ולכן אנו קוראים לכם לקחת חלק בתהליך.

ברצוננו לקיים מפגש בישראל, כפי שמתקיים בעולם זה מספר שנים, בו יהיה דיון בין רבנים, אנשי רוח, מדענים מתחומים שונים והציבור הרחב על כול גווניו. המעוניינים במידע על כנס מדע ומודעות 2013 שיתנהל בעזרת חוכמת ההמונים, אנא הירשמו לקבוצת הדיון הבאה: http://n.sendmsg.co.il/Minisites.as [1]

ד"ר חגי פולקמן
ד"ר אלון רטר
פרופ' פרנסואז טיביקה