ראשי » בריאות » אתם כאן

בהלת הפוליו! מוצדקת או לא?

לאורך ההיסטוריה אנו עדים למסעות הפחדה של מערכות המדינה על מנת לכפות את דעתם ללא קשר למדע או לאמת. הייתכן שמסע ההפחדה האחרון של משרד הבריאות בנושא הפוליו קשור לאחוזי ההתחסנות שהולכים ופוחתים באוכלוסיה ונסיון נואש לגרום לאנשים להתחסן?

  • מאת כותב אורח | 21 ביוני 2013
  • 13,302 צפיות | 6 תגובות
עודכן לאחרונה: 26 ביוני 2013

האם בהלת הפוליו (הגדרה מדוייקת של משרד הבריאות) אכן מוצדקת?

מאמר דעה מאת ליטל לוטן

לאורך ההיסטוריה אנו עדים למסעות הפחדה של מערכות המדינה על מנת לכפות את דעתם ללא קשר למדע או לאמת.

בשבועות האחרונים הוצפה התקשורת הממסדית בכתבות פאניקה הקשורות לנגיפי פוליו שהתגלו בביוב בבאר שבע. האם משרד הבריאות מינף את הגילוי הזה בנסיון להביא לעליה בהתחסנות האוכלוסיה עקב כמויות הולכות וגדלות של הורים לילדים שבוחרים שלא לחסן את ילדיהם?
הייתכן שמדובר בעורבא פרח כמו שהיה בפארסת "מגיפת" שפעת החזירים רק לפני 4 שנים?

סדר בדברים ושיעור היסטוריה חשוב

האם כל אדם שנדבק בנגיף יחלה בפוליו?
ממש לא. יותר מ-90% מהאנשים שידבקו במחלה לא יסבלו מתסמיניה. כ-9% יסבלו מחום, תחושת חולשה בשרירים וכאבי ראש. 1% בלבד יסבלו משיתוק, שמתרחש בעקבות חדירת הנגיף למערכת העצבים[1].

במקרים נדירים ביותר הנגיף גורם לשיתוק שרירי הנשימה ובכך גורם למוות.

המחלקה האמריקאית לבריאות ושירותי אנוש בארה"ב :"החיסון המומת לפוליו (IPV) עשוי לגרום לבעיות חמורות ואפילו למוות"[2]

השפעת קטלנית יותר מהפוליו

אם נשווה את נגיף הפוליו לנגיף השפעת נראה שהשפעת קטלנית הרבה יותר:
מדי שנה חולים במחלה 10-20 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, כאחד מכל 10 מבוגרים ואחד מכל שלושה ילדים. עקב חולשת מערכת החיסון עלולה השפעת להיות קטלנית לחלשים, לקשישים ולחולים כרוניים. 20 אחוזים מהחולים במחלה מפתחים בעקבותיה סיבוכים. בין הנפוצים שבהם: ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס. מדי שנה מתים בארצות הברית לבדה כ-36,000 בני אדם מסיבוכים של מחלת השפעת. בישראל, על פי נתוני משרד הבריאות, בכל שנה מתים בין 500 ל-1,000 איש [3]

מה יש לרופא מומחה לומר על פוליו

דר' בוכוולד (1920-2009), מומחה ברפואת פנים ומחלות ריאה, למד רפואה בקוניגסברג (היום קלינינגרד), דנציג, ואוניברסיטת וינה. את הדוקטורט השלים דר' בוכוולד באוניברסיטת המבורג, גרמניה.
דר' בוכוולד שימש רופא בכיר במרפאת Klinik Franken of the Bundesversicherungsanstalt f?r Angestellte ולאחר מכן שימש בתפקיד המנהל הרפואי במרפאת Klinik am Park, שתיהן בבאד שטייבן, גרמניה.
במהלך ארבעה עשורים פעל ללא ליאות למען חופש המידע וחופש הבחירה בנושא החיסונים.

דר' בוכוולד פירסם למעלה ממאתיים מאמרים מדעיים על נזקי החיסונים, העניק למעלה מחמש מאות הרצאות ברחבי העולם בנושא וכתב חוות דעת רפואית לכמאה וחמישים נפגעי חיסונים לטובת תביעות פיצויים.

עדותו של ד"ר בוכוולד בפני הנהלת הוועדה הרפואית של קוויבק [5]:

דר' לאנקטוט ממשיכה את חקירתו של דר' בוכוולד בנושא החיסון נגד פוליו.
דר' בוכוולד עונה כי לפני תחילת מתן החיסונים נגד פוליו בגרמניה, כל מי שהתגלה לו וירוס של פוליו בצואה נספר כמקרה של פוליו. ידוע, הוא ממשיך, שאנשים שיש להם וירוס של פוליו בצואה עשויים להיות בריאים מבחינה קלינית. לפי קריטריון זה נספרו כ-4000 מקרים בשנה. לאחר תחילת מתן החיסונים נגד פוליו הסטטיסטיקות כללו רק מקרים של אנשים שהיו משותקים לפחות לשישה שבועות.
דר' לאנקטוט: אם הבנתי אותך נכון, לפני כן ספרו את כל המקרים, גם חולים ממש וגם כאילה שרק הוירוס נתגלה להם בצואה, וזה הגיע ל-4000. לאחר תחילת מתן החיסונים הם ספרו רק אנשים שהיו משותקים לפחות ששה שבועות, האם זה נכון?
דר' בוכוולד: כן.
דר' לאנקטוט: ולכן המספר "ירד" מ 4000 ל 400 ?
דר' בוכוולד: כן, בדיוק.
דר' לאנקטוט: טוב זה מה שהבנתי. כשאתה אומר שהם שינו את שיטת הספירה, מי זה "הם" ? האם זו החלטה רפואית או פוליטית?
דר' בוכוולד: זה תמיד אותה קבוצה שמחליטה – ארגון הבריאות העולמי (WHO).
דר' לאנקטוט: זה תמיד ארגון הבריאות העולמי. מה דעתך על החיסון נגד פוליו?
דר' בוככוולד: מאז 1978, לא היה מקרה אחד של פוליו בגרמניה, אולם כל שנה יש כ 50 מקרים של שיתוק שנגרם ע"י החיסון. הרשויות בגרמניה ציינו שהן יצטרכו לבחון מחדש את המדיניות מכיוון שזה לא הגיוני לבצע מסע חיסונים שגורם ל 50 איש להיהפך למשותקים כאשר המחלה עצמה לא גרמה אף למקרה אחד של פוליו ב 20 שנה.

פאניקה מכוונת בתמיכת התקשורת

האם יכול להיות שמשרד הבריאות מעורר בכוונה פניקה על מנת לשכנע הורים לחסן את ילדיהם?
התשובה היא בהחלט יתכן שכן!
ב-2004 קרה מקרה דומה מאוד שבו נמצא נגיף פוליו במימי השפד"ן (הביוב של כל גוש דן).
כפי שפורסם באתר מעריב דאז, דובר איגוד ערים דן אמר את הדברים הבאים:

"הודעת משרד הבריאות על גילוי נגיף פוליו במימי השפד"ן נועדה לזרוע פאניקה כדי לגרום להורים לחסן את ילדיהם. "משרד הבריאות מטעה הציבור"
באיגוד הערים לביוב, שמפעיל את השפד"ן, הביעו מוקדם יותר זעם רב על ההודעה הראשונה. "עצם אזכור המילה 'שפד"ן' בהודעת משרד הבריאות היא הטעייה", אמר דובר האיגוד, אמנון ליברמן.

"משרד הבריאות ערך את בדיקת הביוב גולמי בכניסה למפעל הטיהור", נאמר בהודעה שפרסם היום האיגוד. "לפיכך, אין כל קשר בין נגיף הפוליו לשפד"ן אלא למערכת הביוב של גוש דן. מניסיוננו, כל הנגיפים שנכנסים למפעל לא שורדים את תהליך הטיהור. כך שדווקא ההיפך הוא הנכון – תהליך הטיהור בשפד"ן מונע את התפשטות הנגיף ממי הביוב ברגע שהשפכים עוברים לטיפול בו".

האם חיסון הפוליו הוא הגורם לירידה בתחלואה מהמחלה?

בשנת 1957 הוכנס חיסון הפוליו למערכת החיסונים בישראל.
בניגוד לדעה הרווחת, התחלואה מפוליו היתה במגמת ירידה עוד לפני הכנסת החיסון, בדומה למדינות נוספות בעולם (בריטניה וארה"ב לדוגמה).
התחלואה בפוליו נראית תזזיתית בשנות החמישים, עם התפרצות גדולה בשנת 1958, שנה לאחר הכנסת החיסון.
ניתוח מפורט של הפוליו בשנות החמישים בישראל מעלה שורה של ממצאים אשר הביאו את החוקרים להסיק שיש יותר מדי גורמים ש "לא מאפשרים הבנת האפידמיולוגיה של המחלה בשנים בהם הוחל החיסון ולכן לא ניתן לבצע ניתוח אמין באשר לאפקט החיסון בשנים אלו". בין השאר מציינים החוקרים שמשנת 1957, השנה בה החלו לחסן את האוכלוסיה, הפסיקו לרשום דיווחים על פוליו שאינו משתק. למעשה, נוצר מצג מעוות המראה ירידה גדולה יותר בתחלואה לאחר תחילת החיסונים, לעומת הירידה האמיתית. הירידה בתחלואה בשנת 1957 נרשמה בכל קבוצות הגיל, לאו דווקא בגילאי המתחסנים. כמו כן, בהתפרצות בשנת 1958, מרבית החולים היו מחוסנים בשתי מנות החיסון כנדרש ויעילות החיסון באזורים הפנדמיים ביותר (ירושלים ואשקלון) היתה 58% ו-73% בהתאמה. ולבסוף, תבנית הירידה בתחלואה בשנת 1957 וכן ההתפרצות בשנת 1958 היתה אופיינית לאזור כולו (לבנון, סוריה, ירדן, קפריסין).[4]

הגרפים הבאים יענו על התשובה טוב יותר מכל המילים.

האם יש קשר בין חומר ההדברה DDT לשיתוקי הפוליו?

DDT גורם לפגיעה במערכת העצבים,ובגרף הבא ניתן לראות את הקורלציה בין השניים.
ה-DDT הוא חומר הדברה רעיל ביותר (ולאחר מספר שנים התגלה שהוא מסרטן חמור וגורם לפגיעה במערכת העצבים) שרוסס ללא הבחנה על האוכלוסיה במטרה לחסל את נגיף הפוליו.

איזה כיף! גם כלור וגם חומר הדברה רעיל

איזה כיף! גם כלור וגם חומר הדברה רעיל

האם יתכן שיש קורלציה בין התפרצות מגפת הפוליו בארץ לDDT?

כן, שימו לב לקורלציה בין החיסונים להתפרצויות:
לפני 1949 היו בישראל רק מקרים בודדים של שיתוק ילדים, ללא קשר ביניהם.
בין 1948-1940 הופיעו מדי שנה כ-30 מקרים.
במגפה שהתרחשה ב-1949 היו כ-128 מקרים שיתוקיים.
המגפה התעצמה וב-1950 היו 1,621 מקרים ו-918 מקרים בשנת 1951.
בחמש השנים שלאחר מכן היו 650 מקרים בשנה.
90 אחוז מכל המקרים היו בילדים עד גיל חמש.
ב- 1957 הוכנס השימוש בחיסון.
שנה אחר כך הופיעה התפרצות גדולה: 573 מקרי שיתוק.
בשנים 1960-1959 הופיעו כ- 37 מקרים שיתוקיים ושוב התפרצות רצינית ב- 1961.

החוקר גריכטר כותב: "הדעה הרווחת היא כי הסיבה להתפרצויות אלה הייתה קשורה בשימוש בתרכיב מומת בעל יעילות נמוכה יחסית שהיה נהוג אז". הוחלט לעבור לחיסון המוחלש (סייבין) וב-1962 הופיעו 18 מקרים, כאשר ב- 1963 היו שלושה מקרים בלבד, מה שעודד חיסון מסיבי של האוכלוסייה. [6]

בין השנים 1988-1971 דווח על תשעה מקרים שיתוקיים כתוצאה ממגע עם החיסון המוחלש, שבעה מהם תינוקות שקיבלו את החיסון. ההתפרצות הגדולה ביותר מאז הייתה ב-1988 באזור חדרה, שדווקא נבחר שש שנים קודם לכן לאזור ניסוי בו ניתן רק חיסון מחוזק מומת שלוש פעמים בשנת החיים הראשונה.

בעת קליטת העלייה ההמונית מארצות צפון אפריקה בראשית ימי המדינה, נהגו לרסס את כל העולים החדשים בדי-די-טי, במטרה להשמיד טפילים שהיו על עורם. פעולה זו נתפסה כמשפילה בעיניי חלק מהעולים ולימים גרמה אף לפגיעות פיזיות ביניהם.
עד שנות ה-60 של המאה ה-20 בבתים רבים בישראל היה מזלף או מרסס די-די-טי, שהיו משתמשים בו כדי לרסס את הבית וקירותיו כנגד יתושים וחרקים אחרים. [7,8]

מידע נוסף וחשוב בהרצאה מרתקת ומתועדת המסכמת עבודת מחקר יסודית על פוליו בידי ד"ר סוזאן האמפריז:

האם החיסון הניתן בטיפות בפה הוא מסוכן?

ב-2004 הפסיקה מדינת ישראל את השימוש בחיסון הניתן דרך הפה.
ישנן ראיות לכך שהחיסון הזה עלול לגרום בעצמו למגיפת שיתוק ילדים [9] אך משרד הבריאות עדיין קונה אותם ואף מתכוון להישתמש בהם:

"בישיבה חשף המשרד כי הוקדמו הזמנות מנות נוספות של חיסון IPV נגד פוליו, הניתן בזריקה. כעת מצויים במלאי רק 400 אלף מנות חיסון זה המיועדים ברובם לתינוקות וילדים. במשרד הוזמנו 220 אלף חיסוני IPV נוספים. בתוך כך ישנם עוד כ- 800 אלף מנות חיסון הניתן דרך הפה – OPV זמינים."[10]

"יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות פרופ' נתי קלר "אני מניח שלא תהיה פה מגיפה אבל אם יהיה צורך אפשר לתת חיסון חי נוסף." [11]

אז על מי לסמוך? על משרד הבריאות הישראל או העולמי?

משרד הבריאות הישראלי פועל ברוב המוחלט של המקרים לפי הנחיות ארגון הבריאות העולמי.
כפי שראינו בעדותו של דוקטור בוכוולד, ארגון הבריאות העולמי הוא זה שנתן את ההנחיה לשנות את הרישום הסטאטיסטי של מחלת הפוליו לאחר מתן החיסון וכך גרם לירידה מלאכותית בסטאטיסטיקה.
ישנן עדויות נוספות שמראות קשר שחיתות אפשרי בין תאגידי התרופות לבין ארגון הבריאות העולמי.
הקשר הלא קדוש הזה בא לידי ביטוי בצורה ברורה מאוד בפארסת שפעת החזירים לפני 4 שנים.

"הרופאים שכתבו את ההנחיות קיבלו כספים מחברות תרופות, ניגודי האינטרסים לא פורסמו ומיליארדי שקלים שהוציאו מדינות העולם על תרופות וחיסונים שלא היה בהם שימוש. אלו המסקנות של דו"ח ועדת הבדיקה של המועצה האירופית בנוגע לשפעת החזירים. "זו הייתה רפואת פלצבו מדרגה ראשונה", אומר פול פלין, שעמד בראש הועדה" [12]

חברות התרופות משקיעות מיליוני דולרים בשיווק וגם מיליוני דולרים "במתנות" לרופאים שזה שם מכובס למתן שוחד.

ההיסטוריה של הרפואה רצופה בשגיאות

נסיים עם עדותו של ד"ר בוכוולד בפני הנהלת הוועדה הרפואית של קוויבק:

"מה הדבר שמפחיד אותך ביותר בחיסונים.
דר' בוככולד: זו שאלה מסובכת. הרופא האוסטרי אשנר אמר שההיסטוריה של הרפואה רצופה בשגיאות. בשנת 1901 רופא גרמני בשם אמיל ברינג הדביק סוסים בדיפטריה. 90% מהם מתו והשאר שרדו. הוא לקח את הדם של השורדים, חיכה שיתייצב, והשתמש בדם היציב ביותר לחיסון ילדים שחלו בדיפטריה. היום היו תובעים אותו על צער בעלי חיים, אבל ב-1901 הוא קיבל פרס נובל. קראו רחובות על שמו. רבים מהילדים שחוסנו כך, מתו. לאחר מכן ניסו לקחת בעלי חיים אחרים לאותו תהליך, פרות, עיזים, חזירים, אבל הילדים עדיין מתו.

אותה בעיה התרחשה בעירוי דם. ככל שעלה מספר הניתוחים, נזקקו ליותר מנות דם. לכן השתמשו בדם של בעלי חיים. אבל החולים מתו. רק לאחר מכן למדנו שדם בעלי החיים הכיל חלבונים זרים שהגוף דחה. למדנו שניתן להשתמש רק בדם של בני אדם.
זיהינו 4 קבוצות דם ועדיין חולים מתו עד שלמדנו שיש תת קבוצות. אבל גם כיום כל מקרה שמיני של עירוי דם מסתיים בנזק. הבעיה היא בחלבון זר המוחדר לגוף. חלבון הוא יסוד חשוב ביותר. אנו זקוקים לו על מנת לחיות. הוא מפורק בכבד לאבני הבניין שלו, החומצות האמיניות, אולם נגרם נזק אם החלבון מוחדר ישירות למערכת הדם ולא דרך מערכת העיכול. זה תמיד גורם נזק. כל חיסון, בין אם מבוסס על חיידק או על וירוס, תמיד מחדיר חלבון זר למערכת הדם.

דר' בוככולד ממשיך ומתאר שבמוח האנושי יש כ-8 ביליון תאי מוח. הוא מציין כי התקף של נזק מוחי (encephalopathy) הורס מתא אחד ועד 3 מיליוני תאי מוח. כיום יש לנו בפיתוח כ-150 חיסונים ובעשור הבא יהיו לנו עוד ועוד חיסונים, חיסון להצטננות בנחיר שמאל וחיסון להצטננות בנחיר ימין… האנושות תשמש כרית סיכות ממש.

כל חיסון גורם לנזק מוחי מזערי שהורס תאי מוח. כתוצאה מכך יש בגרמניה כ-1.2 מיליוני ילדים הסובלים מ contracted hyperkinetic syndrom המטופלים בתרופה דמוית ריטאלין המשמשת להרגעה שלהם. יש לנו מאות אלפי מקרים של נזק מוחי מזערי לכאורה ומיליונים הסובלים מ neurodermatitis. בגרמניה יש גם מיליונים הסובלים מאלרגיות. אנחנו לא רק גורמים לנזק מוחי מזערי, אנחנו גם גורמים לשינוי בקוד הגנטי."

למרות סדרה נוספת של התנגדויות ל "שיעור ההיסטוריה" של דר' בוככולד, דר' לאנקטוט מתעקשת ודר' בוכוולד ממשיך.

"ב-1866, רופא אנגלי תאר מחלה מוזרה. ילדים נראים כמו מונגולים. שמו היה דאון ועל שמו נקראת תסמונת דאון. עלי להוסיף שסינדרום זה הוא תוצאה של החיסונים שביצע ג'נר בכל רחבי אנגליה ב-1796. תסמונת דאון היא כנראה המחלה המולדת הראשונה שנגרמה ע"י החיסונים. בגרמניה, העדות הראשונה לילד בעל תסמונת דאון הייתה ב-1922. כיום אחד מכל 700 תינוקות שנולדים חולה בתסמונת דאון. אבל העובדה החשובה ביותר היא שכיום אנו יודעים על כ-4000 מחלות הנגרמות מגנים פגומים. לפני 10 שנים היו בגרמניה 3 מיליון אנלפבתים. כיום 4 מיליון. באמריקה יש אוכלוסיה גדולה פי שלוש, כ-240 מיליון, כלומר לפי חשבון זה יהיו בה 12 מיליון אנלפבתים."

שוב מפסיקות התנגדויות את "שיעור ההיסטוריה" אולם דר' לאנקטוט לא שותקת. היא מתווכחת עם הנשיא ומגינה ארוכות על הרלבנטיות של עדותו של דר' בוכוולד.

"דר' לאנקטוט: אנלפבתיות היא תוצאה ישירה של החיסונים, זה מה שאומר דר' בוכוולד. אנחנו לא מבינים זאת והנה הוא מסביר לנו. בכל חיסון נגרם נזק מוחי שמקטין את היכולת האינטלקטואלית של הילדים שלנו, דבר שמסביר את הגידול באנלפבתיות.
הנשיא: עלינו לחזור לתלונה המונחת לפנינו. השאר יכול לשמש נושא נהדר לוועדה אחרת במקום אחר.
דר' לאנקטוט: אם היא לא תתקיים כאן, עלינו לשנות את יעודה ולהפסיק זאת ולחזור ולהגן על הציבור.
הנשיא: כאן אנחנו בוועדת המשמעת.
דר' לאנקטוט: בוא לא נשחק בחתול ועכבר, אני כאן מכיוון שהתחייבנו להגנת הציבור, ויש כאן אנשים שמראים לנו שאנו מועלים בתפקידנו.
הנשיא: הקשיבי, אני אומר שדבריו של עד זה אינם רלבנטיים. אם הוא לא יכול לענות בקיצור, עברי לשאלה הבאה.
דר' לאנקטוט: הוא אומר לנו שחיסונים גורמים לשינויים גנטיים ולמחלות מולדות.
הנשיא: אם יש לך עוד שאלות נוספות…"

דר' לאנקטוט מבקשת מדר' בוכוולד להמשיך בהסבר על השינויים שמחוללים החיסונים בגוף, למרות אזהרת "שתי הדקות" של הנשיא.

"מדענים מאוניברסיטת מיינץ נדהמו לגלות ש- 34% מתלמידי כיתה א' בגרמניה סובלים מלקויות דיבור. אני רוצה להראות בזה שחיסונים הורסים לאט אבל בטוח את האינטליגנציה של הדורות הבאים. מה נוכל לעשות כאשר הדור הצעיר לא יכול לספור עד שלוש? אולי שמעתם על המורמונים או על עדי יהוה שמאמינים שהעולם יגיע לקיצו, שישו ירד מהשמיים וכולם ייספו מלבדם. זה כנראה מה שהולך לקרות, אולם לא באופן שבו הם חושבים. הם כנראה יינצלו בגלל שהם מתנגדים לחיסונים. אני מאוד מאוד מודאג לגבי העתיד של המדינה שלי."

הערות של דר' לאנקטוט

"גרהארד בוכוולד יודע שמערכות הרפואה והממשל מבוססות על כסף ונשלטות ע"י ארגון הבריאות העולמי (WHO). הרשויות מסתירות את האמת על הקשר בין מחלות לחיסונים. הוא יודע ואינו פוחד לומר זאת בקול רם. הוא מומחה בתחום החיסונים. יש לו נתונים מפורטים, הוא אנציקלופדיה מהלכת בתחום. הוא מתאר כיצד כל זריקה של חיסון גורמת לנזק מוחי לא מורגש עד שההצטברות של הנזקים הללו באה לידי ביטוי בהפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה, הפרעות התנהגות ואלימות חברתית. זו גם הסיבה לאנאלפביתיות העולה למרות מערכות החינוך המפותחות בחברה שלנו: 4 מיליון אנלפבתים בגרמניה ו-27 מיליון בארצות הברית.

רשימת התופעות הנגרמות מהחיסונים היא ארוכה: ילדים עם אלרגיות, סוכרת, טרשת נפוצה, מוות בעריסה. הוא מתאר את ההרס של משפחות שנאלצות להתמודד עם ילד מוגבל או נכה: ההפרדה והמחיר החברתי. בנקודה זו אני פורצת בבכי. אני נזכרת בסיפורים הנוראיים ששמעתי מקורבנות החיסונים. אני נותנת לדמעות לזלוג. ואז אני ממשיכה בחקירה שלי. לא רק אני מתרגשת. גם המתורגמן משתמש במטפחת כמה פעמים. הקהל שקט. רק הוועדה שרויה באדישות הסטואית שלה. חבריה רק מחכים שהדיון יסתיים. הם מתייחסים אליו בבוז. הם לא מסוגלים לדחות את עדותו, לאחר הכל הוא רופא, אולם הרי הוא זר. זה לא ממש נוגע להם. הם לא מאמינים לו, ובכל מקרה דעתם נקבעה מראש, עוד לפני שהוציא מלה מפיו."[13]

[1] – http://www.tipa.co.il/articlePage.asp?articleId=2656
[2] – http://www.hisunim.com/index.php?option=com_content&…
[3] – http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%A4%D7%A2%D7%AA#cite_note-2
[4] – http://www.hisunim.com/index.php…
[5] – http://www.hisunim.com/index.php?option=com_…
[6] – http://www.doctors.co.il/ar…
[7] – http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%99-%D…
[8] – http://www.naturalnews.com/03629…
[9] http://www.emetaheret.org.il/2012/…
[10] – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4393958,00.html
[11] – http://www.mako.co.il/news-israel/health/Ar…
[12] – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3899534,00.html
[13] – http://www.hisunim.com/index.php?option=com_content&…

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11505
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

6 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית