עידן פלוס – חבילת הערוצים שמאיימת על חברות הכבלים והלוויין

  • מאת כותב אורח | 28 במאי 2013
  • 8,948 צפיות | 5 תגובות
עודכן לאחרונה: 26 במאי 2013

סכומי העתק אותם גובות חברות "הוט" ו-"יס" מהציבור אין להם אין להם אח ורע בעולם המערבי.

אם ניקח לדוגמה את ארה"ב או גרמניה, מדינות בהן משתמשים בטכנולוגיית הכבלים, חבילת הערוצים המשווקת ללא כל התחייבות עולה בין 8 ל-12 דולרים לחודש.
מדוע בישראל המחירים כה יקרים?
מה גרם לציבור בישראל להיות שבוי בידי דואופול דורסני ואגרסבי?

הרגולטור שאמור היה לעודד ברוח של ניאו-ליברליות בעידן תחרותי ושוק חופשי תוך כדי תמיכה לא מסויגת בזכותנו כצרכנים לבחור אם לשלם וכמה לשלם נרדם בשמירה ובכך המשיך לעודד את חברות הכבלים והלוויין לשווק לנו חבילות ערוצים שמנות ועמוסות שאין לנו בהם כל צורך.

הבריונות הנובעת מרגולציה חלשה גרמה לחברות אלה במשך השנים לגדול למימדים מיפלצתיים, כאשר "השירות" ממשיך להתנפח ואתו גם התשלום החודשי עבור ממיר דיגיטלי וחבילות ערוצים מיותרות.

נוצר מצב עובדתי שלקוחות רבים, ובהם קשישים, מוגבלים ושאר אוכלוסיות חלשות חשופים לשינויים חד צדדיים, שרירותיים, ציניים וכוחניים מצד חברות שחתמו איתם חוזה קאתולי.

המחזה הזה היה יכול להמשיך אילולא התערבותם של מספר נבחרי ציבור בעלי מצפון שהבינו לאחר המחאה החברתית של שנת 2011 שהחמאה בפרוסה עברה לצד השני.

תחום הסלולר שסבל מסימפטומים דומים טופל כראוי, חברות נוספות הוחדרו לשוק, מה שהביא את כל החברות להוריד מחירים ולתת סוף סוף לציבור מחירים שפויים ואמיתיים.

חברות הכבלים והלוויין, ערוץ 10 וערוץ 2 שהבינו לאן הרכבת ממשיכה נערכו מבעוד מועד באמצעות משרדי לובינג בכנסת לבלום או לגמד את הניסיונות להתערב בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית.
ערוץ 2 רשת שכרה את משרד הלובינג אימפקט, קשת את משרד הלובינג פוליסי וערוץ 10 את משרד הלובינג גלעד.
"הוט" שכרה את משרד הלובינג גורן עמיר, וחברת "יס" את משרד הלובינג כהן-רימון-כהן והכל במגמה לשמור על הסטטוס קוו בו החלוקה ברורה; הם מושיטים את היד והציבור מגיש את הארנק.

ב-2012 חוק הערוצים החדש אושר בכנסת ומאפשר כיום צפייה בטלוויזיה באמצעות טכנולוגיית ה-DTT (ראשי תיבות באנגלית: Digital Terrestrial Television) בחינם ללא תשלום חודשי, מה שמוכר כיום בציבור כרפורמת עידן פלוס.

רפורמה זו צברה עד היום כחצי מיליון צופים שהחליטו לוותר על התשלום הקבוע לכבלים והלוויין ולצפות בשישה ערוצי טלוויזיה והאזנה לכ-15 תחנות רדיו דרך ממיר דיגיטלי המותאם לשידורי עידן פלוס.

הערוצים המשודרים כיום במסגרת עידן פלוס הם: ערוץ 1, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 33 וערוץ הכנסת כאשר המגמה בשנה הקרובה להרחיב את המערך לערוצים נוספים.

טכנולוגיה זו הבנויה על תשתית של משדרים קרקעיים דיגיטליים נקלטת באיכות דיגיטלית מעולה באמצעות אנטנה קטנה המחוברת לממיר הדיגיטלי. ממירים באיכות טובה מאפשרים חיבור להתקן חיצוני (דיסק און קיי או הארדיסק חיצוני) ולמעשה משמשים לצפייה בסרטים ובסדרות.
צעירים רבים ומשפחות רבות חוסכים את מאות השקלים בחודש המסתכמים באלפי שקלים בשנה למטרות איכותיות וראויות יותר.

על אף הניסיונות של הרגולטור לחייב את חברות הוט ו-יס לשווק חבילות ערוצים צרות בתשלום נמוך, הניסיון לא צלח והחברות המשומנות והמנוסות בתרגילי שיווק ומכירה גרמו לניסיון הזה להיכשל עוד ממש לפניי שהתחיל.
גם בימים אלו שר התקשורת החדש גלעד ארדן מנסה לגבש החלטה שתחייב את החברות לשווק ערוצים שיוחלטו במעוד מועד ובמחיר קבוע ללא אפשרות כל שינוי.

על אף הניסיונות והכוונות הטובות לאלץ חברות לתת שירות טוב יותר, הדרך הטובה והבטוחה לעודד מוטיבציה היא באמצעות תחרות ולא באמצעות חוק או דרישה. המשך עידודה של רפורמת עידן פלוס והרחבת הערוצים לכ-18 כפי שדובר בכנסת, תאלץ את החברות להוזיל מחירים ולהתחרות על לב הצרכנים במחירים שיהוו תחרות לערוצים החינמיים.
דרך שנייה ולא פחות טובה נוגעת לפתיחת השוק לצפייה בערוצי טלוויזיה דרך IPTV (שירותי טלוויזיה על גבי רשת האינטרנט) ולאפשר לחברות הסלולר המעוניינות בכך (אורנג' וסלקום) להשתלב בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית ולאפשר לציבור לצפות בחבילות ערוצים מוזלות.

לורי רולנד
כותב ומנהל באתר עידן פלוס

תמונה באדיבות [Salvatore Vuono] / FreeDigitalPhotos.net

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=11358
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

5 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית